Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

Povestea unui implant dentar

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#127
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Dupa 22 de ore de la operatie primele impresii:
- mandibula 6 implant Zimmer
- maxilar 8 implant Dentinium plus doua sinus-lift
- au disparut durerile, cam 2 pe o scara de la 1 la10.
- fata umflata parca sunt monstru, medicul a spus ca dupa cateva zile o sa revin la normal
- stare generala buna

#128
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Si cat de functional vei fi in perioada asta de vindecare, pana sa vina coroanele peste? Mai ai cum sa mananci chestii solide?
Also, nu trebuia sa treaca timp intre sinus lift si implant?

#129
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 01.05.2009
La inceput chestii moi (supe creme, orezache, chestii, socoteli), iar dupa ce-i scoate sarmele, dupa ce verifica si da ok-ul, ii poate face proteze temporare (Fixodent Corega)....depinde ce s-au inteles la planul de tratament, si se poate mesteca si chestii mai tari, dar nu foarte tari.. Asta daca a acoperit implanturile cu bonturi din alea "plate" si a cusut gingia deasupra.
Mai exista un tip de bonturi, mai lungi sa le zicem, si care au avantajul de a forma gingia din start cu gaurele "frumoase", dar au dezavantajul imposibilitatii purtarii de proteze temporare pe perioada osteointegrarii. Si poate or fi chestiuni medicale de luat in seama, unele se folosesc in anumite cazuri, celelalte in alte cazuri.
Asa, daca a cusut gingia deasupra implanturilor acoperite de capacelele alea, dupa perioada aia de aproximativ 6 luni o sa-i faca niste incizii in dreptul implanturilor, o sa scoata capacelele alea si o sa-i puna bonturile de vindecare, iar gingia se va forma frumos, ca un cerc, in jurul lor, pentru a nu fi prinsa/strivita de bontul multiunit pe care vine coroana/proteza.
Dupa vreo doua saptamani urmeaza amprentele, tehnicianul si probele, teoretic inca vreo 3-4 saptamani.
Si gata.

Cu fata umflata nici o problema, trece sigur.
Cand mi-a pus mie implanturile la maxilar-dreapta....eu dorm pe dreapta, asta-i obiceiul meu de mic, si a doua zi eram vanat pana la ochi, de parca ma batuse cineva. Posted Image
A trecut.

Edited by Jumong, 23 June 2023 - 11:33.


#130
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 15.09.2009
@TehCube, se pare cã nu. Și eu am fãcut sinus lifting și implant în aceeași ședințã...

#131
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Se pare ca sunt pe drumul cel bun, au disparut durerile, fata s-a mai dezumflat.
Pe 27-iunie sun programat la medic, sa vada  cum stau dupa operatie.

#132
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Bun, am trecut cu bine peste treaba cu suruburile, urmeaza sa se monteze protezele.
Vine intrebarea; cum se curata de resturi de mancare, ceva dus bucal, pe langa periaj, cei care aveti asa ceva cum procedati? eventual rcomandari catre un irigator bucal.

#133
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 01.05.2009
Eu am avut proteze temporare care nu erau fixe, mi-a lasat caninii de jos si aia avea niste ocheti din aia din sarma, fiind destul de ferma, iar aia de sus statea cu Fixodent.
De curatat...eu le spalam cu pasta de dinti, plus ca mai exista niste pastile efervescente pe care le pui in paharul de apa in care le tineam noaptea. Le-am luat din Carrefour, de la raionul cu paste de dinti. De dus bucal n-am avut nevoie in perioada aia, iar dupa aia am luat un Panasonic cu 4 programe si 4 duze. in cazul asta trebuie ceva atentie cand le speli cu periuta, sa nu zboare din mana si sa se sparga.

Edited by Jumong, 26 June 2023 - 12:32.


#134
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Am avut din decembrie pana la operatie proteze mobile.
O sa puna proteze fixe infiletate in implanturi, asa ca trebuie ceva dus bucal.

#135
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 01.05.2009
Nu stiu cum e aia temporara, dar la cea fixa, daca e ca cea de mai jos, dusul bucal nu ajuta foarte mult la curatare, fiindca nu mai exista spatii intre dinti, iar in momentul in care este fixata dusul bucal din comert nu este indeajuns de puternic pentru a scoate un rest de mancare ajuns cumva intre ea si gingie. Daca o sa se intample asa ceva, tot la cabinet te duci, si foloseste medicul dusul ala adevarat. Cel putin asta a fost experienta mea, de aia am si spus ca nu-l folosesc in fiecare zi, asa cum il folosesc cei care au dinti naturali.
Iar daca e vorba de masajul gingiilor, asta o fac si cu periuta de dinti.

Attached Files



#136
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Dupa o saptamana de la operatie au fost scoase atele, facut radiografie, luat mulaje, totul bine.
Am bonturi de vindecare sus si jos, asa ca dintii de plastic vor fi fixati cu suruburi de implanturi.

#137
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

View PostTehCube, on 02 iunie 2023 - 08:55, said:

Fjallraven?
Da. Si-mi cer scuze pentru confuzie: Suedia, nu Finlanda. Eram beat cand am postat.

View PostTehCube, on 02 iunie 2023 - 09:13, said:

deci in continuare sunt in ceata cand vine vorba de postul lui, ca sa nu mai zic de faptul ca suntem la povestea implantului... Posted Image
Scunda cu rucascul mi-a pus implantul.

In ultima zi de luni a lui iulie sunt programat pentru igienizare si verificare implant. De asemenea vreau sau incep demersurile pentru al doilea implant, unde e loc liber de cand mi-a scos maseaua doamna Irina.

View PostPuferiu_, on 16 august 2022 - 08:45, said:

Joi ma duc la un control pentru alta masea. O sa ma consulte tot doamna Irina. Mi-a zis la telefon ca, daca poate fi salvata, imi va recomanda un coleg. Daca nu, se va ocupa tot dansa. Sa speram ca nu va urma Povestea altui implant dentar.
Well, hopa!

#138
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,679
  • Înscris: 21.03.2020

View PostPuferiu_, on 26 august 2022 - 21:22, said:

Povestea altui implant dentar

Dupa ce am fost la control la doamna Irina, m-a trimis la radiografie si mi-a zis ca va trebui scoasa si maseaua asta (e deja al treilea dentist care imi zice asta). Dupa ce a primit rezultatele pe mail, ma suna la 09:00 dimineata, ca sa ma programeze pentru extractie si aditie de os. Asa ca ieri s-a intamplat grozavia.

M-am asezat pe scaun, cu mult curaj si increderea ca doamna Irina stie ce face. M-am inselat doar in prima parte. Mi-a zis de la inceput ca nu va fi o operatie usoara, dar va reusi. Mi-a facut prima anestezie. A miscat de un colt al maselei si i-am zis ca inca simt. Asa ca m-a mai intepat de cinci ori. Deja incepusem sa transpir, desi aerul conditionat batea direct spre mine.

Anestezia si-a facut efectul, asa ca sa trecem la treaba! A umblat ea cu ceva ustensile in gura mea in timp ce asistenta ma tinea de cap cu o mana. Imi scoate primul colt de masea (ala de se misca), apoi imi zice ca trebuie sa sparga maseaua, altfel nu are cum sa o scoata. N-a fost asa grav precum suna, ci si mai grav.

Baga spiralul, gauraste maseaua, apoi intervine cu dalta. Eu va povestesc din punctul meu de vedere, anesteziat si speriat mai ceva ca la examenul pentru permis. Nu ca transpirasem, dar ma gandeam ca ar fi trebuit sa iau un tricou pe care sa nu se vada petele de sange. Asistenta isi sprijinea sanul drept de urechea mea stanga, ceea ce m-a linistit mai bine decat anestezia in sine. La un moment dat, imi zice doamna Irina ca, daca observ ca ii scapa clestele, va fi din cauza ca aluneca pe masea. Eu i-am zis "bine, draga, mea. Am toata increderea in tine". S-a auzit doar "îhî".

Chinul a fost lung, dar eu sunt barbat adevarat dupa cum ati tras concluzia si am plans acasa.

Au urmat aditia de os si coaserea. Nu ma intrebati in ce consta aditia asta, ca eu eram deja in locul meu fericit. Cand m-am intors, vedeam cum tragea ata agatata de un ac cu un cleste. Si a tot tras. Ma intrebam daca nu e mai bine sa ma intorc la locul meu fericit. N-a fost cazul. A taiat ata, asistenta si-a luat tata de pe urechea mea si m-a ridicat de pe scaun.

Atunci am vazut scarbosenia Pamantului resturile de masea. Daca un tata si-a vazut copilul venind pe lume, atunci stie cum mi-am privit si eu resturile din mine. Ma atrageau si imi provocau sila in acelasi timp. Le-am luat acasa, ce era sa fac?

Dupa instructiunile de final, am ajuns acasa si mi-am pus gheata instant. Am luat un Ketonal si un Augmentin si mi-am anulat planul de a bea o bere cu un prieten. Si asta m-a durut. Toata distractia m-a costat 1000 de lei. Sa bem pentru asta! Un Ketonal si un Augmentin.
Puferiule doamna Irina daca nu are specializare chirurgie s-a cam riscat sa-ti scoata maseaua aia (era de minte?) cu manevrele alea complicate.... O masea normala se scoate lejer la chirurg si nu ar trebui sa se sparga.

Edited by GlCA_Contras, 08 July 2023 - 12:42.


#139
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Puteai sa nu pui tot carnatul ala. Nu stiu, coane, daca are specializare de chirurg. Stiu doar ca pe carnetul surubului si-a pus stampila de Medic dentist
Competenta implantologie si a facut treaba buna. Sau tu esti ingrijorat de vestile care circula in ultima vreme, cu competentele?
PS: te rog sa-mi spui Puferiu, ca nici eu nu te strig Gicule.

Cred ca la asta te referi: https://forum.softpe...u-stomatologii/

#140
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002

View PostJumong, on 21 iunie 2023 - 12:58, said:

Dar cel mai mult conteaza garantia de dupa in cazul fiecaruia.
sa intrebi si ce reprezinta garantia aia. daca ti-o da si scrisa. si daca-ti da garantie si pe rejectarea implantului, ca asta te doare pe tine, nu pe faptul ca nu se rup implanturile de titan.

#141
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Io am primit certificat de calitate, si garantie  pentru fiecare implant in parte.
Ar fi 10 ani, toata treaba depinde de mana chirurgului, care a efectuat lucrarea, in prima faza, apoi pacientul.
Daca chirurgul a stiut ce face, restul e treaba pacientului, igena si mod de utilizare, nu de apuci sa spargi samburi de masline, sau tragi cu dintii diferite alimente.

Attached Files


Edited by leomagic44, 10 July 2023 - 07:25.


#142
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Dude, vezi ca apar datele tale personale.

#143
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Nu e deranj, ce sa faca talibanul cu ele? e un nume si prenume, cam atat.

#144
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
Ala nu-i certificat de calitate si nici garantie. E o chestie care ajuta alt medic sa stie ce implanturi ai tu in gura daca trebuie facut ceva la lucrare. Sa stie ce surubelnita foloseste ca sa demonteze si ulterior ce mai trebuie sa foloseasca.

In rest pe chestia aia nu scrie nimuc de conditiile in care se aplica sau nu vreo garantie, e mai mult reclama a celor de la Dentium, ca au 10 ani experienta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate