Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Povestea unui implant dentar

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
223 replies to this topic

#55
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

View Postcristiandrei, on 10 august 2022 - 19:57, said:



Nu vreau sa fac un versus clinica sau cabinet, eu doar am vrut sa spun ca si la un cabine serios tot un chirurg pune implantul, nu stomatologul.
Corect
Medicul care m-a operat de apendicita chirurg fiind mi-a inserat si implantulPosted Image

View PostAlexEn, on 11 august 2022 - 13:41, said:

Diferenta fiind manopera.

Insisti aiurea pe o chestie care ti s-a explicat de unde vine si de ce nu ai dreptate.
In cazul unui implant manopera este 90% din total costuri,restul povesti pentru fraieri

#56
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Stii, concret, costuri? Altfel povestim povesti, indiferent daca sunt pentru fraieri sau nu.
Si, oricum ar fi, in manopera intra formarea dentistului, exercitiul, talentul, practica.

#57
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View PostPuferiu_, on 10 august 2022 - 12:32, said:

cheie manometrica
asta-i cea mai tare

#58
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 19.05.2005

View Postflorinellll, on 12 august 2022 - 12:58, said:

Corect
Medicul care m-a operat de apendicita chirurg fiind mi-a inserat si implantulPosted Image


Nu inteleg cometariul tau, ce ai vrut sa spui? Daca doar ai vrut sa fii  ironic, iti mai explic odata, ca vad ca uneori este greu de inteles, era chirurg maxilo facial, daca nu astia trebuie sa faca implant, atunci mergi tu la ala de ti-a scos apendicul.

#59
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003

View PostMindArchitect, on 10 august 2022 - 18:53, said:

Din cauza implantului?

N-ar fi prins implantul cu punga de puroi alãturi.
Nu-i rãu cã-mi pun mãseaua lipsã în toamna asta, da' dintele era mai important estetic. N-am avut vânãtãi sau umflãturi dupã și nici coepul nu l-a respins (nu tolerez bijuteriile din metal/inox, doar cele din aur și argint)

#60
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007

View Postcanarel, on 10 august 2022 - 17:17, said:

Chiar zilele trecute m-am intalnit cu o cunostinta, se ducea la farmacie cu o reteta post-implant.
Frate, majoritatea mortilor pe care i-am vazut aratau mai bine decat ea: avea juma de fata vanata-verde-galben-albastra, niste cearcane de jurai ca s-a dat special cu cenusa sub ochi si obrazul si pleoapa umflate.

Eu am avut o reactie de genul asta dupa implant dar nu chiar asa de rau. La mine a fost normal, avand in vedere ca fusese cu aditie de os.

#61
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018

View PostPuferiu_, on 10 august 2022 - 12:32, said:

Ketanol si inca un medicament
Ketonal si Augmentin.

View PostEMPP, on 12 august 2022 - 14:21, said:

asta-i cea mai tare
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cz3uhxv0Yqs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Joi ma duc la un control pentru alta masea. O sa ma consulte tot doamna Irina. Mi-a zis la telefon ca, daca poate fi salvata, imi va recomanda un coleg. Daca nu, se va ocupa tot dansa. Sa speram ca nu va urma Povestea altui implant dentar.

#62
smart_choice

smart_choice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 26.04.2018
Pot fi reacții, în funcție de fiecare pacient, de aceea se prescrie antibiotic, preventiv. Antibioticul poate da peste cap sistemul digestiv, însă trebuie luat toată perioada prescrisă împreună cu un probiotic. Am avut noroc, fără reacții adverse în zona operației!

#63
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 18.12.2019

View Postder25, on 10 august 2022 - 16:38, said:

Imi place, ca unii dintre voi nu discuta decat cu cei de la Carol Davila dar cer sfaturi medicale pe forumuri lui Nea Caisa, portar la LIDL.Posted Image
d-asta exista forum
si mai exista filtrul gandirii

#64
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

View Postcristiandrei, on 12 august 2022 - 14:26, said:



Nu inteleg cometariul tau, ce ai vrut sa spui? Daca doar ai vrut sa fii  ironic, iti mai explic odata, ca vad ca uneori este greu de inteles, era chirurg maxilo facial, daca nu astia trebuie sa faca implant, atunci mergi tu la ala de ti-a scos apendicul.
Stimate coleg,chirurgul maxilo facial nu este autorizat sa insereze implanturi daca nu are specializare in asa ceva ,valabil si pentru medicul stomatolog

View Postsmart_choice, on 16 august 2022 - 12:06, said:

Pot fi reacții, în funcție de fiecare pacient, de aceea se prescrie antibiotic, preventiv. Antibioticul poate da peste cap sistemul digestiv, însă trebuie luat toată perioada prescrisă împreună cu un probiotic. Am avut noroc, fără reacții adverse în zona operației!
Asta cu probioticele este pentru fraieri,nu exista studii care sa ateste beneficiul in acesta situatie.
Daaaaa stiu va recomanda farmacista,daaaaa si medicul.
Poate stiti unde si-a facut concediul(medicul) sau macar un congres pe banii ""probioticelor""

View PostEMPP, on 12 august 2022 - 14:21, said:

asta-i cea mai tare
A vrut sa zica dinamometrica si este real

#65
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

View Postcristiandrei, on 12 august 2022 - 14:26, said:



Nu inteleg cometariul tau, ce ai vrut sa spui? Daca doar ai vrut sa fii  ironic, iti mai explic odata, ca vad ca uneori este greu de inteles, era chirurg maxilo facial, daca nu astia trebuie sa faca implant, atunci mergi tu la ala de ti-a scos apendicul.
Cu toata stima,nu ma pot abtinePosted Image
Stiti cumva cati chirurgi maxilo faciali sunt in Bucuresti,stiti cumva cate inserari de implant se fac zilnic in Bucuresti
STITI CAT COSTA SA TRAMBALEZI UN CHIRURG MAXILO FACIAL la tine la cabinet stomatologic

#66
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007

View Postflorinellll, on 16 august 2022 - 12:52, said:

Asta cu probioticele este pentru fraieri,nu exista studii care sa ateste beneficiul in acesta situatie.
Daaaaa stiu va recomanda farmacista,daaaaa si medicul.

Dap, am luat teapa recent cu asta, am facut greseala sa nu cumpar antibiotic/antiinflamator imediat dupa ce am iesit de-acolo (cand eram inca sub anestezie) si cand a trecut anestezia simteam ca-mi explodeaza capul, m-am dus la prima farmacie si mi-a zis de probiotic, am zis da, sigur, ca stiam ca in general probioticele sunt niste rahaturi de 10-20 de lei folia, si mi-a dat ceva rahat de "imbunatatit imunitatea" (alta tampenie) de vreo 80-90 de lei, nu mai tin minte. Am crezut ca sunt scumpe celelalte si abia acasa m-am uitat pe bon sa vad cat de prost sunt. Never again.

M-ai facut curios cu ultimul post, zici ca-s multi sau putini? La cat de rapid/lejer a mers la mine nu m-am gandit ca necesita cine-stie-ce specializare, am mai folosit si eu bormasini (glumesc, evident). A nu se intelege ca nu respect munca doctorului la care am fost, dupa cum am zis, am ales tocmai pentru ca mi-a placut mult de ei si de cum lucreaza in general. Doar ca nu am realizat ca-i rara meseria.

#67
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018

View PostPuferiu_, on 10 august 2022 - 21:20, said:

In cazul meu, Ioana2 mi-a zis ca trebuie sa vina alt dentist pentru implant, iar ea il asista. Dar doamna Irina e ceva cu implantologie. Ma uit maine pe carnetul surubului, ca e stampila pusa si-ti zic.
Dr. Doamna Irina
Medic dentist
Competenta implantologie
Cod: D02017

#68
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
M-a vazut azi. Mi-a bagat mana-n gura si a miscat de masea. Se misca partea dinspre limba. Din experienta mea, cam asta s-a intamplat si cu maseaua de sus. Mi-a zis ca poate scoate partea care se misca, dar, la un moment dat, tot va trebui scoasa toata maseaua. E al treilea dentist care imi zice asta. Sau ii place de mine si ma vrea sa-i fiu client fidel. In cele din urma am cazut la pace si m-a trimis la o radiografie d'aia smechera. 200 de lei. Rezultatele, pe mail. Vreti sa le vedeti?

#69
ljngbx

ljngbx

    Bau!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,301
  • Înscris: 04.01.2017
Nu.

#70
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Sa mi-o vezi in ciorba!

#71
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,108
  • Înscris: 24.07.2022
evident ca vrem sa vedem!

#72
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Povestea altui implant dentar

Dupa ce am fost la control la doamna Irina, m-a trimis la radiografie si mi-a zis ca va trebui scoasa si maseaua asta (e deja al treilea dentist care imi zice asta). Dupa ce a primit rezultatele pe mail, ma suna la 09:00 dimineata, ca sa ma programeze pentru extractie si aditie de os. Asa ca ieri s-a intamplat grozavia.

M-am asezat pe scaun, cu mult curaj si increderea ca doamna Irina stie ce face. M-am inselat doar in prima parte. Mi-a zis de la inceput ca nu va fi o operatie usoara, dar va reusi. Mi-a facut prima anestezie. A miscat de un colt al maselei si i-am zis ca inca simt. Asa ca m-a mai intepat de cinci ori. Deja incepusem sa transpir, desi aerul conditionat batea direct spre mine.

Anestezia si-a facut efectul, asa ca sa trecem la treaba! A umblat ea cu ceva ustensile in gura mea in timp ce asistenta ma tinea de cap cu o mana. Imi scoate primul colt de masea (ala de se misca), apoi imi zice ca trebuie sa sparga maseaua, altfel nu are cum sa o scoata. N-a fost asa grav precum suna, ci si mai grav.

Baga spiralul, gauraste maseaua, apoi intervine cu dalta. Eu va povestesc din punctul meu de vedere, anesteziat si speriat mai ceva ca la examenul pentru permis. Nu ca transpirasem, dar ma gandeam ca ar fi trebuit sa iau un tricou pe care sa nu se vada petele de sange. Asistenta isi sprijinea sanul drept de urechea mea stanga, ceea ce m-a linistit mai bine decat anestezia in sine. La un moment dat, imi zice doamna Irina ca, daca observ ca ii scapa clestele, va fi din cauza ca aluneca pe masea. Eu i-am zis "bine, draga, mea. Am toata increderea in tine". S-a auzit doar "îhî".

Chinul a fost lung, dar eu sunt barbat adevarat dupa cum ati tras concluzia si am plans acasa.

Au urmat aditia de os si coaserea. Nu ma intrebati in ce consta aditia asta, ca eu eram deja in locul meu fericit. Cand m-am intors, vedeam cum tragea ata agatata de un ac cu un cleste. Si a tot tras. Ma intrebam daca nu e mai bine sa ma intorc la locul meu fericit. N-a fost cazul. A taiat ata, asistenta si-a luat tata de pe urechea mea si m-a ridicat de pe scaun.

Atunci am vazut scarbosenia Pamantului resturile de masea. Daca un tata si-a vazut copilul venind pe lume, atunci stie cum mi-am privit si eu resturile din mine. Ma atrageau si imi provocau sila in acelasi timp. Le-am luat acasa, ce era sa fac?

Dupa instructiunile de final, am ajuns acasa si mi-am pus gheata instant. Am luat un Ketonal si un Augmentin si mi-am anulat planul de a bea o bere cu un prieten. Si asta m-a durut. Toata distractia m-a costat 1000 de lei. Sa bem pentru asta! Un Ketonal si un Augmentin.

Edited by Puferiu_, 26 August 2022 - 21:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate