Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Povestea unui implant dentar

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#217
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 04.09.2018

View PostPuferiu_, on 09 februarie 2024 - 20:35, said:

Tu ce vrei, de fapt?
Eu doar discutam despre implanturi, si am pus niste intrebari, eram curios sa aflu una si alta, dezbatere daca stii ce este aia, poti sa vrei doar informatii. Plus ca ma miram de unele si dat fiind ca avem aici pe cineva care a facut implanturi am discutat.

View Postbarbosa1bis, on 09 februarie 2024 - 20:50, said:

Părerea mea e ca nu vrea nimic, doar își da cu părerea fără sa știe absolut nimic. Dar e amuzant...
Nu trebuie sa stiu ceva ca sa mi se para aberatie sa nu poti mesteca o aluna, nu am zis ca ma pricep in domeniu, dar mi se pare de bun simt sa poti manca alune, si logic ca oricine ar avea o parere proasta daca aude ca la 20000 euro n-ai putea mesteca alune, nici nu trebuie sa te pricepi ca sa ai parerea asta.
Ca dovada ca alt user a zis ca mesteca fara probleme, asa cum si era logic sa fie.

#218
emagiul

emagiul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 30.06.2008
@MinettoMatoi.  Am mancat kilograme de alune si fistic. Cumparate crude la pungi de 1 kg, portii de 200 grame 3min/750W la microunde, sare dupa pofta. Am mai scapat si cate o coaja de fistic fara probleme. Lucrarea mea e garantata 4 ani, dar daca ai grija si esti precaut poate sa te tina mult mai mult. Dilema ta cu radacinile si bacteriile trebuie rezolvata printr-o singura decizie. Orice radacina ramane expusa bacteriilor care vor consuma tesutul sanatos. Poate pe termen scurt e ok, dar peste 5-10 ani organismul va mai putea suporta operatii de implant ? Bacteriile pacatoase din cavitatea bucala nu ataca doar dentitia, influenteaza si sistemul digestiv si starea de inflamatie generala in organism.

#219
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
De la Lidl? Sper ca le-ai prins la oferta.

#220
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 04.09.2018

View Postemagiul, on 13 februarie 2024 - 20:05, said:

@MinettoMatoi.  Am mancat kilograme de alune si fistic. Cumparate crude la pungi de 1 kg, portii de 200 grame 3min/750W la microunde, sare dupa pofta. Am mai scapat si cate o coaja de fistic fara probleme. Lucrarea mea e garantata 4 ani, dar daca ai grija si esti precaut poate sa te tina mult mai mult. Dilema ta cu radacinile si bacteriile trebuie rezolvata printr-o singura decizie. Orice radacina ramane expusa bacteriilor care vor consuma tesutul sanatos. Poate pe termen scurt e ok, dar peste 5-10 ani organismul va mai putea suporta operatii de implant ? Bacteriile pacatoase din cavitatea bucala nu ataca doar dentitia, influenteaza si sistemul digestiv si starea de inflamatie generala in organism.

Pai asa da, mi se pare normal sa poti mesteca alune.
Si cum facem ca sa anihilam bacteriile ? De e strabunica mea avea 86 ani cu toti dintii in gura, doar se tocisera (nu in 7 ani totusi), se spala cu sare si atat pe dinti.
Depinde si de altceva cred.

#221
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Alune mai mananc si io, da mai subtire, prefer fisticul.
Deocamdata sunt un pic atent, de craciun am incercat ceva sorici, nu l-am putut mesteca, sau poate mi-a fost teama.

#222
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 04.09.2018
Ori fistic sau alune e cam tot una asa ca duritate, soriciul nu e asa ortodox, taie-l bucatele si vezi daca vrei, ca nu e piatra totusi dar e putin de mestecat la el. Nu tragi de el. De ce ti-a fost teama ? Ti-a fost teama sa tragi de el sau sa il mesteci si deja bucatele ?

#223
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Teama ca nu pot controla forta de apasare, nici acum dupa 8 luni de la operatie nu am control.

#224
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 04.09.2018
Asta doressc sa imi explici ca nu inteleg daca vrei, cum adica nu poti controla forta de apasare, pai apesi in functie de cat de dur e alimentul, pana il sfarami. Controlezi tu forta de apasare cum faceai si inainte, nu apesi violent, cum face si mama cu proteza jos, mesteca fara probleme de apasare, ca doar ea controleaza apasarea in functie de necesitati.
Oricum nu mesteci chestii absurde gen oase, nu tragi de carne, etc, dar  de ex ai alune, mesteci asa usor si si vezi cum se sfarama si te limitezi la apasarea aia, s-a sfaramat le inghiti.
Daca e morcov e mai tare, trebuie sa mesteci ceva mai puternic dar tot asa simti tu cat trebuie.

Daca am paine moale mestec mai usor ca nu e nevoie de mai mult, daca e mai tare, fac in consecinta, apas mai tare sau mai incet adaptat la ce am in gura.

Edited by MinettoMatoi, 16 February 2024 - 02:09.


#225
ioni68939

ioni68939

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 06.05.2019

View PostPuferiu_, on 10 august 2022 - 12:32, said:

Buna seara, dragii mei, si bine m-ati regasit! Deoarece am ajuns la venerabila varsta, ma simt nevoit sa scot banii de sub saltea ca sa-i investesc in sanatatea mea. Povestea de mai jos e lunga, cu multe paranteze si neinteresanta (pentru unii).
ganduri.
Unde este cabinetul?
Cu totul cat a costat 1 implant?
Cand a dat gaura cu freza a durut?
Anestezia este din aia normala ca la extragere sau e alt gen de anestezie?

#226
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

Vizualizare mesajioni68939, pe 16 aprilie 2024 - 12:10, a scris:

Unde este cabinetul?
Bdul Octavian Goga, Nr 21, Bl M103, Sc 2, Ap 37, Bucuresti

Vizualizare mesajioni68939, pe 16 aprilie 2024 - 12:10, a scris:

Cu totul cat a costat 1 implant?
Eu mi-am pus Sweden & Martina (2000 de lei) si Bredent (2500 de lei), dar au si Biotec (1250 de lei). Bontul este inclus.

Vizualizare mesajioni68939, pe 16 aprilie 2024 - 12:10, a scris:

Cand a dat gaura cu freza a durut?
A durut de m-am cacat pe mine. Si nu neaparat cand a dat gaura, ci cand mi-a infiletat surubul.

Vizualizare mesajioni68939, pe 16 aprilie 2024 - 12:10, a scris:

Anestezia este din aia normala ca la extragere sau e alt gen de anestezie?
Cred ca este normala, in opinia mea de pacient.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate