Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Povestea unui implant dentar

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#145
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Leo, nu-l contrazice pe Fane, ca e mai mare decat noi si stie mai bine. Plus ca carnet d'ala am si eu, d'aia zic ca Fane are dreptate.

Nea Fane, pardon.

#146
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 13.03.2023

View PostGlCA_Contras, on 08 iulie 2023 - 12:41, said:


Puferiule doamna Irina daca nu are specializare chirurgie s-a cam riscat sa-ti scoata maseaua aia (era de minte?) cu manevrele alea complicate.... O masea normala se scoate lejer la chirurg si nu ar trebui sa se sparga.

Din contra, în majoritatea cazurilor mai complicate se separa rãdãcinile și se scot pe rand. E mai ușor decât sa scoți tot bolovanul odata. Mai ales când sunt rãdãcini divergente, curbate, anchilozate...

#147
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
Te superi pe mine degeaba si ma faci “taliban”. Eu doar voiam sa va aduc cu picioarele pe pamant. E ilegal de acordat garantie pe actul medical. Fierataniile pot fi garantate, dar ce-ti foloseste tie ca-ti returneaza pretul implantului minus manopera, cand lucrarea de deasupra e compromisa, si oricum, saraciile alea nu se prea rup.

Chestia e ca sa creat un cerc vicios in stomatologie, cineva a inceput sa vorbeasca de garantie, pacientii s-au laudat si altii au inceput sa ceara asa ceva de la stomatolog, iar stomatologii cand au fost intrebati n-au stat sa se certe cu pacientii (si implicit cu banii lor), le-au spus ce vor sa auda. Dar stiti cum spuneau romanii: “verba volant, scripta manet”, iar pe hartie nu se da nici o garantie, fiindca ar fi si ilegal s-o dea.

Edited by Fane, 10 July 2023 - 07:54.


#148
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 13.03.2023
Foarte corect. Nu se poate da garanție pentru un act medical. La fel cum atunci când iei o aspirina nu primești și garanție ca iti trece durerea de cap, sau dacã te operezi de cancer nu îți garanteazã nimeni ca nu va recidiva boala. Sunt prea multe variabile implicate. Nu e ca și cum ai schimba un bec și ai garanția ca va funcționa 10.000 de ore.

#149
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Nu iau apararea nimanui dar de ce insistati sa-i desumflati balonu' omului?
Sa speram ca n-are probleme cu ele 10 ani. Daca are, cine stie cat de profi sunt aia care le-au montat, si incearca sa rezolve indiferent de cauza problemei, etc. Poate chiar o sa-l ajute fara sa-i ceara bani in plus, stiu pe cineva caruia i-a cazut o plomba dupa 1-2 ani si s-a dus la acelasi dentist si i-a refacut lucrarea pe gratis. Zic numa'.

Chiar daca-l ajuta certificatul respectiv sau nu, e cam tarziu sa se razgandeasca acum. :D

Eu am stickerele alea pe buletin, sa ma fac de rusine la aeroport ca n-am stitut sa ma spal pe dinti cand eram mic. Posted Image

Edited by TehCube, 10 July 2023 - 09:58.


#150
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

View PostPuferiu_, on 09 iulie 2023 - 19:35, said:

Puteai sa nu pui tot carnatul ala. Nu stiu, coane, daca are specializare de chirurg. Stiu doar ca pe carnetul surubului si-a pus stampila de Medic dentist
Competenta implantologie si a facut treaba buna. Sau tu esti ingrijorat de vestile care circula in ultima vreme, cu competentele?
PS: te rog sa-mi spui Puferiu, ca nici eu nu te strig Gicule.

Cred ca la asta te referi: https://forum.softpe...u-stomatologii/
Competente de implantologie are orice stomatolog generalist daca a facut un curs de pregatire la Sovata gen. Implantul cu dezvelirea osului insa il face medicul care are specializare in chirurgie, la fel si pentru extractii din astea complicate.

Chestia e ca nu m-as da pe mana unui generalist nici la extractie nici la implanturi si mai ales pe mana femeilor....

#151
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 13.03.2023

View PostTehCube, on 10 iulie 2023 - 09:57, said:


Sa speram ca n-are probleme cu ele 10 ani. Daca are, cine stie cat de profi sunt aia care le-au montat, si incearca sa rezolve indiferent de cauza problemei, etc. Poate chiar o sa-l ajute fara sa-i ceara bani in plus, stiu pe cineva caruia i-a cazut o plomba dupa 1-2 ani si s-a dus la acelasi dentist si i-a refacut lucrarea pe gratis. Zic numa'.

Posted Image

Aia e garanția bunului simt și difera de la medic la medic

#152
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 01.05.2009

View PostFane, on 09 iulie 2023 - 21:42, said:

sa intrebi si ce reprezinta garantia aia. daca ti-o da si scrisa. si daca-ti da garantie si pe rejectarea implantului, ca asta te doare pe tine, nu pe faptul ca nu se rup implanturile de titan.
Nu mai stiu contextul in care am scris ceea ce am scris, astfel incat...eu cred ca am scris-o la capitolul "care-i diferenta intre un implant de 1000 de euro si unul de 500", dorind de fapt sa subliniez ca nu e nici o diferenta, fiindca un implant de 1000 e facut din titan, cel de 500 e facut tot din titan, garantia la suruburi in ambele cazuri este pe viata, garantia medicului e tot aia in ambele cazuri (aia care e, o poti spune tu cu subiect si predicat, eu doar spun ce-am intalnit la vremea mea de pacient, in bula mea, 1-2 ani, dupa care bye), iar comportamentul pacientului este (sau ar trebui sa fie) acelasi dupa interventie, controale regulate samd.
In rest...da, unora le place doar Mercedes, altora doar...Honda sau cine stie ce altceva. Ambele ne muta fundul dintr-o parte in alta, indeplinind aceeasi sarcina de baza, restul depinzand de cati bani are cumparatorul, sau de cat este dispus sa dea, sau de ce vrea sa transmita atunci cand isi arunca cheile pe masa, ori zambeste foarte larg. Unii au impresia ca-si cumpara respect, altii ca au zambet elevetian, iar pe altii nu-i intereseaza nimic altceva, in afara faptului ca doresc ceva decent si care sa indeplineasca functiile de baza.

#153
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Nu stiu daca sunt de acord. Nu ma pricep deloc la implantologie, dar faptul ca doua lucruri sunt facute din acelasi material nu inseamna ca sunt la fel de bune. Sigur conteaza si tehnologia de constructie. Adica, poate ai dreptate si in domeniul asta chiar nu e nicio diferenta, dar ma indoiesc. Cand am documentat eu top brands fiecare se lauda cu alte briz-brizuri legate de constructie. Din nou, nu ma pricep, deci poate e 100% marketing, dar nu cred ca de 10-20 de ani (sa zicem) nu s-a schimbat nimic in constructia implanturilor.
Mai e si faptul ca difera morfologia de la om la om, si probabil e nevoie sa alegi un implant care se potriveste cat mai bine cu situatia pacientului (ma refer la forma, dimensiuni, etc.).

Ca Straumann nu justifica diferenta de pret fata de restul, foarte probabil. Dar nu cred ca-s toate la fel. Ma uit la chestii cu care lucrez eu, luam un banal cablu audio, de exemplu, unde gasesti o gramada de diferente chiar daca functional sunt la fel. In functie de scopul utilizarii sunt sanse sa nu fie ok cel mai ieftin. Presupun ca e la fel si la chestii mai complexe gen implanturi.

#154
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
au aparut chestii noi si in ultimii 10 ani dar nu asa revolutionare. implanturile care se folosesc la scara larga actual descind toate dintr-un sistem foarte reusit caruia i-au expirat patentele. ele seamana intre ele intr-o oarecare masura, dar uneori chestii mici pot face diferenta. producatorii nu-ti vand pur si simplu niste suruburi, iti vand un intreg sistem de lucru de la inserarea implantelor, la amprentare si protetica de deasupra. unii vin cu solutii mai gandite care usureaza munca medicului si tehnicianului si-i ajuta sa obtina o consistenta mai buna in rezultate. dar profesionalismul medicului e un factor foarte important. un medic bun cu o executie ordonata poate avea rezultate mult mai bune cu implanturi ieftine decat unul gogoman cu implanturi scumpe.

Edited by Fane, 10 July 2023 - 12:08.


#155
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 01.05.2009
Asta apropo de AlfaBio si Nobel Biocare (un gigant in domeniu...atat cat pot eu aprecia un gigant, fiindca de fapt nu pot, e pe principiul Microsft sau Google, sunt mari, toata lumea a auzit de ei, dar despre ce fac ei exact foarte putina lume stie).

Conical implant design Alpha BIO
Another technological solution that is used in Alpha BIO implants is their conical design. They are made in the form of a cone (some in the form of a cylinder), that is, they accurately repeat the anatomical shape of the root of a living tooth. This allows you to evenly distribute the chewing load from the prosthesis to the bone, as well as increase the load on the implant as a whole.
However, this is, again, not a unique invention by an Israeli company (although a corresponding patent was obtained for a certain shape and thread of Alpha BIO implants) - most modern implants have the shape of a cone and resemble the root of a living tooth. After all, this is the most functional and physiological - to repeat during prosthetics what was laid by nature.

Dupa care, la paragraful urmator, gasim urmatoarea chestie:

It is interesting
In 2006, the company Nobel Biocare (the founder of all dental implantation) tried to launch its new product - an implant called Nobel Active, but in fact it turned out that the shape of this model (namely, a truncated cone with a flat base and a large thread) was already patented Israeli company Alpha BIO. Therefore, it was decided to purchase this patent, as well as the purchase of a controlling stake in Alpha BIO.

Dincolo de asta, (link-ul este ceva rusesc, referirile sunt pentru piata din Federatia Rusa - oricum imensa fata de cea din Romania -, la vremea la care a fost scris), imi pare rau ca nu gasesti asa ceva in limba romana, pentru piata noastra. Adica ok, poate asta inseamna ca sunt putinist, dar poate insemna si ca la noi e cu zdringhi-zdringhi, Macarena, si "piata libera", ca in aproape toate domeniile, nu cu altceva (dincolo poate de EVENTUAL ceva reviste cu un circuit foarte inchis scoase de Colegiul Medicilor Stomatologi, si la care pacientii n-au acces, si chiar daca ar avea accces nu inteleg despr ece e vorba).

Ok, caut pe YouTube si o gasesc pe doamna Veroiu, Vereanu...ceva gen profesoara/decan/rector la Stoma, cu cabinet in Dorobanti si Loredana Groza gen ca si clienti, si care-mi explica aproape la fiecare filmulet cate "lucrari neconforme" a gasit dumneaei, si cum nu se face asa, se face altfel.
Poate o fi cum spune ea, eu nu mi-am permis pe aici sa dau sfaturi medicale fiindca am trecut prin implanturi (asta mai ales fiindca provin din parinti medici, nu stomatologi, unul chiar chirurg), dar eu nu pot judeca asta, "s-o judece colegii ei academicieni" daca e, iar ea sa ridice problema la Colegiu, nu sa-i lase pe aia sa greseasca in continuare.
Dincolo de asta, nu gasesti nimic in afara de trei randuri pe un site si niste filmulete care au, sau nu au, relevanta.
Altfel da, lumea este needucata in domeniul stoma...ok, chiar cred ca este, dar vina este si impartita daca in atatia ani de implantologie nu s-a gasit nimeni, Colegiu sau Gigel, sa puna la punct un site cu revie-uri si informatii relevante. E unul, infoident sau ceva de genul, unde se descriu proceduri si chestii, dar nu este tocmai ca cel de mai jos.
https://ismile.stoma...-alpha-bio.html

Edited by Jumong, 10 July 2023 - 12:29.


#156
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Stati bre nu dati cu parul, taliban=hacher, nu am vrut sa lovesc in nimeni, era vorba de date personale, cum, ca vezi, le ia cineva si le foloseste...
Scuze de confuzie, nu-mi permit sa fac pe nimeni de aici taliban, cineva a scris  ca am postat nume si prenume, sincer nu-mi pasa.
M-am referit la cei care vor sa foloseasca numele meu in scopuri nu tocmai ortodoxe, pentru mine sunt  talibani.
Nu fac reclama la implanturi, cum au mentionat eu si altii mai sus, conteaza foarte mult mana si experienta doctorului care executa operatia.

Edited by leomagic44, 10 July 2023 - 13:13.


#157
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 01.05.2009
Apropo de tehnologii si implanturile.....Romanesti din crom-vanadiu fabricate in anii '70 si durata lor de viata.
Ba si despre termenul "osteointegrare" folosit gresit se pare, inclusiv de catre mine.
Ba si despre Straumann.
Filmuletul de mai jos este de acum 6 ani, omul este medic stomatolog cu o experienta de luat in seama, restul...sa aprecieze cine poate.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jeZF5Jepyo4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Jumong, 11 July 2023 - 06:52.


#158
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Buna seara, dragii mei, si bine ne-am regasit! Asa cum v-am zis zilele trecute, astazi am fost la doamna P., pentru control. Daca doamna Irina e scunda aceea cu bogat si ochi de manastire, colega sa e doamna cu parul de incendiu in Grecia, migdale in loc de ochi si maini la fel de dibace. Doamna P. e la fel de scunda, dar o idee mai empatica decat doamna Irina. In fine, revenind la ale noastre, astazi si-a bagat mainile in gura mea si iar a facut treaba buna.
Ma dusesem, initial, pentru verificarea implantului pus de doamna Irina si curatarea dintilor. Ce a urmat, nici mie nu mi-a venit sa cred. A fost de-a dreptul minunat. Era si mai minunat daca nu plateam pentru asa ceva.

Am intrat in cabinet dezilnvolt si sigur pe sine, ca de obicei. Doamna P. a incercat o glumita cu mine. Eu, ca sa-i fac jocul, dadeam afirmativ din cap. Desi eram incins de pe drum si la vederea sa. Dupa ce trecem de formalitati, deschid gura si urechile. Se uita-n stanga, se uita-n dreapta si-mi zice: "aici e o carie veche".

Kind reminder:

Anul trecut mi-a rezolvat toate cariile din gura. Cel putin asa credeam. Ba chiar mi-a facut si o igienizare. In timpul igienizarii, i-am zis ca simt ceva pe interiorul caninului stang de sus. A insistat cu aparatul ala, dar protuberanta continua sa existe. Ce credeti ca era respectiva protuberanta?
- O plomba veche.
- Nu-mi amintesc de ea.
Trage usor de ea, o scuip, dau cu limba si descopar Grand Canyon in gura mea.
Deci dupa sase dentisti, atatea radiografii si controale, descopar ca putea curge raul Colorado prin gura mea.

Ii da doamna P. si sapa, sare sange, apoi ma linisteste cu niste ultraviolete. La sfarsit imi zice ca caria de la caninul cu Grand Canyon s-a extins la premolarul de langa. Adica trebuie sa astupe si acolo. Ca na,raula ala era de neoprit. Alte pene, alt sange, alti bani. La sfarsitul operatiunii imi zice, senin, ca o carie costa 300 de lei. Dar, pentru ca mi-a facut doua in aceeasi zi, ma costa 500. Bine, fata mea. Ia 500 de lei de la pacientul tau preferat.

Am plecat de-acolo cu trimiterea pe care scrisese ca am nevoie de doua radiografii: una, pentru implantul pus anul trecut de doamna Irina. Cealalta, pentru implantul ce va veni. Am ajuns acasa mai sarac cu cateva sute de lei si fara speranta de a mai face copii.

#159
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
In Galati e un pic mai eftin, am platit 250 pentru o carie, acum doua saptamani.
Nu va mirati, am bagat 14 suruburi, da mai am doi molari si un canin.
Se pare ca in urma accidentului aia stau bine pe pozitie.

#160
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Tot sunt beat in dimineata asta. Pe langa faptul ca mie imi plac oamenii de calitate, de care ma atasez foarte repede, mi-au placut oamenii profesionisti. Profesionistii ii recunosc imediat, spre deosebire de diletanti. Despre prima categorie vreau sa vorbim in seara asta, ca de smecheri care vor sa fraiereasca fraieri sunt satul.

Va rog sa recititi cu atentie primul meu mesaj de pe topicul asta. Tinand cont ca am fost la mai multi dentisti decat frizeri, consider ca am experienta cu cei din prima categorie.

Cine are iq peste medie, isi da seama mai repede decat mine cu cine are de-a face. Deja intram in alt subiect si nu am timp de asa ceva. Va voi povesti mai multe data viitoare.

#161
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 01.05.2009
Ca sa-ti dai seama de cat de capabil e un medic...asta o poti face doar daca esti la nivelul lui. Ca sa ai macar o idee, cat de cat, trebuie sa fi terminat medicina sau stoma.
Am dat pe youtube la un moment dat de un medic stomatolog care pune implanturi de prin anii 2000 (la noi), si povestea cum s-a dus el, mandru, dupa vreo 20 de implanturi introduse cu succes, la un congres in Italia, tinut de un nu mai stiu ce mare nume din domeniu. Iar dupa ce-a vorbit ala ce-a vorbit, au mai ramas unii prin jur, dupa, si vorbeau ei una, alta, mai degajat asa. Si ala i-a intrebat "tu cate implanturi ai bagat ?" Ala ca 10, asta al nostru ca 20, altii ca 50, la care ala a zis ceva de genul "stati sa vedeti cate o sa stiti dupa ce bagati 500 sau 1000 de implanturi."

Lucrul valabil si pentru IT-isti, si pentru zugravi, si pentru mecanici, si pentru avocati sau cine stie ce altceva.
E drept ca poti capata o anumita experienta, dar aia e mai mult o experienta de viata, te-ai lovit la un moment dat de o problema, ai incercat asa si n-a iesit bine, meseriasul din orice domeniu a facut ceva ce n-a tinut, etc.
Dar ca sa recunosti profesionistii...parerea mea e ca trebuie sa fii tu insuti un profesionist in acel domeniu.
Altfel...pute tara de profesionisti, de la politica pana la orice altceva, nimeni nu zice e prost, sau ca nu stie, ca nu e de competenta lui.

L.E. Lucru vazut altminteri foarte bine in pandemie, cand toata lumea vorbea despre virusul lui peste ca si cum erau profesionisti exact in disciplina aia, altminteri foarte de nisa, si la care se pricep, teoretic, poate vreo 10-20 de oameni din Romania (si cred ca deja am exagerat). Si spun teoretic, fiindca practic, adica laboratoare de cercetare, studii facute si chestii nu mai exista in Romania de mult, daca traduci din engleza un studiu facut de americani, poate ca l-ai inteles, dar nu ai contribuit cu nimic la el, n-ai facut munca aia, doar ai tradus.

Edited by Jumong, 26 July 2023 - 06:21.


#162
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Eu ma gandeam ca astia pe chirurgie fac implanturi multe, gen cateva zilnic. Nu mi se parea mult 500-1000 la cativa ani de experienta pana sa zici povestioara de mai sus.
Daca 20 e mult (in zilele noastre) atunci sa ne dea @leomagic44 dentistul lui ca stim ca a facut minim 14 :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate