Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Taxare la secunda - un drept al nostru!

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Nu stiu de ce cei de la Zapp nu o fac, fiindca sint cei care au cele mai multe resurse radio, spre deosebire de Connex si chiar Orange,.Multi isi aduc aminte cum Connex a fost coplesit si avea  "net busy" mai demult cind existau cele primele 3 sec free...

#20
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
pai ne adunam ce-i de pe forum si prietenii, familiele, vecinii acestora si ii bombardam cu mailuri si cu apeluri la relatii cu clientii cerandule taxarea la secunda din prima secunda sau dupa 30!!....ii mai si amenintam cu rezilierea si poate vom obtine ceva

#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,696
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by geo2001
pai ne adunam ce-i de pe forum si prietenii, familiele, vecinii acestora si ii bombardam cu mailuri si cu apeluri la relatii cu clientii cerandule taxarea la secunda din prima secunda sau dupa 30!!....ii mai si amenintam cu rezilierea si poate vom obtine ceva

Nu asta e solutia... amenintarile nu au efect, doar faptele.
Mai mult, daca nu actioneaza cel putin 30% din clienti nu se rezolva nimic si asta e putin probabil sa se intimple.

Solutia dupa mine este legea ! O lege care sa oblige operatorii sa taxeze exact cit se vorbeste, fara rotunjiri !

#22
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002
Nu cred ca legea se poate baga în lumea cererii si ofertei si a serviciilor unei companii private. Daca au chef, operatorii pot baga de mâine taxare dupa primele 10 minute indivizibile. Nu are nimeni dreptul sa-i împiedice, clientii n-au decât se se duca la altul cu oferta mai buna. Si tu daca ai avea firma esti liber sa stabilesti cum vrei tu tarifele si taxarea.

In Franta i-au prins (din fericire) în offside ca îsi facusera reclama cu "taxare la secunda". Dar dupa ce au înghitit francezii galusca nu cred ca se mai lasa prinsi de burta asa usor.

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,696
  • Înscris: 07.02.2003
E vorba de furt mascat aici, deci se baga ca tot guvernul le-a dat licenta... nu ca sa fure lumea.
E competenta ANPC / OPC

#24
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Nu este chiar asa, chiar tendinta europeana exprimata de ECTA (agentia de reglementare a comunicatiilor in EU) este de a controla tarifele operatorilor de telecomunicatii.

Din toamna se reglementeaza tarifele de roaming si se impun valori maxime iar Agentiile nationale din fiecare tara au dispozitia si recomandarea sa analizeze costurile pe minut ale operatorilor si sa impuna anumite limite in taxele de interconectare si chiar si a costului pe minut.

Se stie ca ANRC respecta intru totul trend-ul ECTA, si ca englezii consilieri aflati la noi s-au exprimat foarte laudativ, ca suntem peste statele europene in privinta acquis-ului comunitar. Practic orice se stabileste regula de catre ECTA se impune in cel mai scurt timp si de ANRC.

Asa ca putem spera cel putin.

Greets,
Speedo

#25
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002

Quote

Originally posted by Andrei Cioaca
E vorba de furt mascat aici, deci se baga ca tot guvernul le-a dat licenta... nu ca sa fure lumea.
E competenta ANPC / OPC
Ba nu. Daca semnezi contractul în care ai luat cunostinta de serviciile lor nu mai ai nici un drept sa vii cu OPC-ul. E dreptul tau sa refuzi sa semnezi. E dreptul tau sa semnezi în alta parte. Era treaba de lege sau OPC daca îti furnizau alte servicii decât cele pentru care ai semnat.

#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,696
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by hilohi
Ba nu. Daca semnezi contractul în care ai luat cunostinta de serviciile lor nu mai ai nici un drept sa vii cu OPC-ul. E dreptul tau sa refuzi sa semnezi. E dreptul tau sa semnezi în alta parte. Era treaba de lege sau OPC daca îti furnizau alte servicii decât cele pentru care ai semnat.

Ca accepti sau nu sa fii furat aste e treaba ta, dar poate nu accepti si atunci intra in functie OPC-ul.

Se specifica intradevar in contract la punctul 4 ca platesti "inclusiv cresterile datorate rotunjirii minutului inceput"...

Dar nu e normal, ar trebui sa ti se deconteze suma pentru ca nu e folosita in procesul de vorbire, figureaza in spatiul de emisie fara sa existe si in realitate.

Deci, trebuie atacata platforma de baza a serviciilor... oricum, timpul va da castig de cauza clientilor... ca in fond ei sunt producatorii de venit, o sa vedeti :OK:

#27
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002
In contract cred ca trebuie sa apara faptul ca ai luat la cunostinta tarifele în vigoare bla bla, acolo e cheia. Nu poate nimeni obliga o firma particulara sa taxeze altfel decât cum vrea ea. Pentru ca la fel de bine pot aparea monstruozitati care sa impuna taxarea la o milionime de secunda, adica de ce nu, de ce sa platesti jumate de secunda pe care n-ai vorbit-o? Si apoi vine altul ca valeu domn'le ca el plateste ca fraierul 30 de miliardimi de secunda pe care nu le-a vorbit si nu-i corect si tot asa...

#28
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Ma, voi chiar nu cititi ce scriu eu?
Chiar va place sa despicati firul in 4 fara rost?

Greets,
Speedo

#29
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002

Quote

Originally posted by Speedo
Nu este chiar asa, chiar tendinta europeana exprimata de ECTA (agentia de reglementare a comunicatiilor in EU) este de a controla tarifele operatorilor de telecomunicatii.
Sa înteleg ca ECTA e un fel de partid comunist al telecomunicatiilor? De ce nu exista atunci si o versiune pentru telefonia fixa, care sa-i opreasca pe dobit... pardon domnii de la RomTelecom sa bage tarifele astea aberante?


In Franta a fost norocul publicului si ghinionul operatorului care a gresit reclama "taxare la secunda", a uitat sa puna steluta cu *dupa primul minut indivizibil. Daca nu era amanuntul asta si azi taxau ca în .ro

#30
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
EUROPEAN COMMUNITIES TRADE MARK ASSOCIATION   .

Quote

ECTA acts as an informed spokesman on all problems relating to the protection and use of trade marks and industrial designs in the European Union and has established close links with the OHIM - Office for Harmonization in the Internal Market (Trade Marks and Designs) located in Alicante (Spain), as well as with WIPO -World Intellectual Property Organization- and other non-governmental organizations in the intellectual property field.  

Mai pe scurt, un forum international in care se stabilesc de comun acord niste linii mari de actiune in toate domeniile, asta pentru tarile EU.
La intalnirile preliminare inainte de forumul de anul acesta, ce va avea loc la Salzburg, 11-14 iunie, 2003, s-au stabilit si regulile de urmat de catre autoritatile de reglementare a comunicatiilor din fiecare tara.

La ora asta telefonia fixa se considera ca are nevoie de protectie, pentru ca este canibalizata de mobile (asta pana incepe sa moara lumea de la ele).

Greets,
Speedo

#31
fan_vodafone

fan_vodafone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 09.06.2006

View PostCătălin, on Apr 22 2003, 20:35, said:

CINE face primul taxarea LA SECUNDA dintre Orange si Connex va avea un castig IMENS !!! Eu unul as pleca MAINE DIMINEATA fara nici o remuscare de la Connex la Orange si INVERS daca unul din cei doi operatori ar introduce taxare la secunda.
E un avantaj teribil de mare pentru consumatori pentru ca cel putin in cazul meu multe convorbiri se termina in medie la 20-30 sec. :(
oare o sa introduca si in Romania taxarea la secunda vreun operator mobil asa cum e in Franta unde sunt obligati prin lege? mie unul mi se pare normal sa platesc atat cat consum. nu stiu de unde a aparut chestia asata iun lume cu taxarea dupa primul minut la secunda. de ce sa platesc un minut daca eu vorbesc sa zicem 24 secunde (un pur exemplu)?

#32
monel_33

monel_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 18.08.2005

View Postfan_vodafone, on Aug 23 2006, 15:26, said:

oare o sa introduca si in Romania taxarea la secunda

Sigur - la sfarsitul acestui an o sa avem la Cosmo taxare la 30 secunde .

#33
nsec

nsec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 11.10.2004

View Postmonel_33, on Aug 23 2006, 15:30, said:

Sigur - la sfarsitul acestui an o sa avem la Cosmo taxare la 30 secunde .
Inca nu se stie exact ! Taxarea la secunda dupa primele 30 se vrea inclusa intr-o noua revolutie ce va avea loc putin mai incolo. Propun sa nu ne mai referim la Cosmote in discutiile legate de taxarea la secunda.

Edited by nsec, 23 August 2006 - 14:43.


#34
fan_vodafone

fan_vodafone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 09.06.2006

View Postmonel_33, on Aug 23 2006, 15:30, said:

Sigur - la sfarsitul acestui an o sa avem la Cosmo taxare la 30 secunde .
oricum la Cosmo nu este cine stie ce acest lucru avand in vedere minutele gratuite foarte multe pe care le ofera fata de concurenta. problema e la Orange si Vodafone. oricum chiar daca unii vor zice ca astfel le vor scadea veniturilor sau ca nu vor mai putea da aceleasi oferte daca ar introduce acest sistem tarifar, etc., etc. va spun ca asta nu intereseaza consumatorul de rand. acesta este pana la urma un drept al nostru, al utilizatorilor de care suntem privati. sunt curios daca a facut cineva dintre cei care scriu pe acest forum vreodata o reclamatie la O.P.C. in acest sens.

#35
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

View Postnsec, on Aug 23 2006, 15:42, said:

Inca nu se stie exact ! Taxarea la secunda dupa primele 30 se vrea inclusa intr-o noua revolutie ce va avea loc putin mai incolo. Propun sa nu ne mai referim la Cosmote in discutiile legate de taxarea la secunda.

Taxarea la 30 secunde a aparut pt prima data la noi, cam in 1999-2000 pe vremea Suntel. A fost un lucru bun,
insa nu se poate vorbi de o revolutie. Intr-adevar la un prepaid daca ai convorbiri scurte ti s-ar cam dubla nr de apeluri pe care le poti face.  <_<

Vedeti photo:

Attached Files


Edited by Masterboy, 24 August 2006 - 02:57.


#36
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005

View PostMasterboy, on Aug 24 2006, 03:52, said:

Taxarea la 30 secunde a aparut pt prima data la noi, cam in 1999-2000 pe vremea Suntel. A fost un lucru bun, insa nu se poate vorbi de o revolutie. Intr-adevar la un prepaid daca ai convorbiri scurte ti s-ar cam dubla nr de apeluri pe care le poti face.
Prima data, taxarea in multipli de 30 de secunde a aparut la cartela preplatita ALO prin 1997-1998.
Din pacate, desi existau doua precedente (ALO si Suntel) acest model de taxare nu nu a fost generalizat din motivele pe care le stim, foamea de bani si lipsa de respect pentru utilizatori, astfel incat acest bun obicei s-a pierdut.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate