Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Recomandare sistem audio

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#55
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 09.01.2007
Sau faci ca mine, cand a inceput pandemia mi-am cautat un soundbar, am ajuns pe forum pentru recomandari, restul e istorie... am sisteme cu amplificator si boxe in dormitor, living (2 sisteme), unul la apartament si inca unul la cutie, plus maruntisuri (DAC-uri, cd playere, casti si alte angarale).

#56
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Este de inteles dorinta de minimalism, iar solutia cu 2 boxe e din ce in ce mai cautata. Exista o piață pt asta, iar calitatea nu e deloc sub cea a sistemelor cu boxe pasive. E doar alta filosofie.

Un video recent de pe canalul „Darko Audio” care explica de ce acesta ar putea fi viitorul in Hi-Fi.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CohiNYuOFRQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#57
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,246
  • Înscris: 24.11.2006

 Calinuus, on 11 august 2022 - 11:35, said:

Este de inteles dorinta de minimalism, iar solutia cu 2 boxe e din ce in ce mai cautata. Exista o piață pt asta, iar calitatea nu e deloc sub cea a sistemelor cu boxe pasive. E doar alta filosofie.

Un video recent de pe canalul „Darko Audio” care explica de ce acesta ar putea fi viitorul in Hi-Fi.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CohiNYuOFRQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Alegerea este strict a utilizatorului, eu doar mi-am spus parerea, pana la urma banii sunt la el. De HI-FI nu stiu daca are rost sa discutam aici, initiatorul a spus ca-l intereseaza sa se auda bine, ce intelege el prin bine e o parere subiectiva, de aceea l-am indrumat sa le asculte daca are posibilitatea. Chestia asta cu HI-FI e subiectiva, e precum ai compara tuburile electronice cu tranzistorii, tin minte ca acum deschis acum ceva ani in urma o discutie pe tema asta, am un amplificator hibrid pentru casti cu "celebrele" triode 6J5. Voiam sa-l folosesc pentru a "indulci" sunetul unui Altec Lansing VS231, "mare sistem audio". :lol: Nu-ti spun ca am deschis fara sa vreau cutia Pandorei pe aria de electronica.
Ca idee, daca pana acum ai ascultat muzica de la Eboda sau Serioux diferenta va fi majora. Daca ti-au trecut prin mana destule jucarii, a se citi le-ai ascultat, situatia se va schimba radical. Filosofia asta e relativa, am vazut cablu de internet de la Denon, parca asa era, 1,5m cred sa fi avut, era in jur de 100 de dolari. :lol: Altii isi luasera UPS-uri cu baterii pentru ca sunetul sa nu le fie afectat de mizeriile din reteaua electrica, unii cumparasera un soi de pietre colorate pe care sa le bage in doza in care era priza. Era vorba de nu stiu ce material minune, natural, care preluau din parazitii de pe reteaua electrica.

#58
cristi1955

cristi1955

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 08.02.2009
Doresc si eu un sfat in vederea achizitiei unor boxe active. Nu sunt hotarat ce sa aleg din urmatoarele: Yamaha HS5; Rokit 5 G4; Audioengine 5+.
Imi trebuie pt calculator si un mp3 player numai pt muzica, in cea mai mare parte jazz. In prezent detin o pereche Boxe Edifier 2.0 R1800TIII si vreau ceva mai bun.

#59
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Toate sunt bune, diferentele sunt mici.

Le-as alege pe cele cu reflex in fata, cum ar fi KRK

Daca ai buget, poti considera si Tannoy Gold 5 cu celebrele lor dual concentric. Costa cu foarte putin peste KRK si cam la fel ca Yamaha.

Eu am 2 perechi de boxe Tannoy dintre care o pereche dual concentric si imi plac foarte mult. Ale mele sunt pasive dar banuiesc ca si activele au cam acelasi sunet.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate