Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Recomandare sistem audio

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Un pasionat de muzica nu ia sisteme all-in-one, Devialet, boxe active, HT, decat daca e al doilea sau al 5-lea sistem.
Primul e amplificator + boxe pasive high end. Acolo sta majoritatea timpului, acolo are urechea formata. Daca isi ia boxe active e pentru comoditate (bluetooth), party cu amicii, etc

#38
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,242
  • Înscris: 24.11.2006

View PostGer0nimo, on 08 august 2022 - 19:45, said:

Un pasionat de muzica nu ia sisteme all-in-one, Devialet, boxe active, HT, decat daca e al doilea sau al 5-lea sistem.
Primul e amplificator + boxe pasive high end. Acolo sta majoritatea timpului, acolo are urechea formata. Daca isi ia boxe active e pentru comoditate (bluetooth), party cu amicii, etc

Nu stiu daca intelegi, e vorba si de consoarta, omul nu poate avea man's cave. Bine ca i-o poate intoarce sotiei: Iubitule, spune-mi ceva sa ma simt femeie! Raspuns: Nu stii sa parchezi masina! Glumesc, sper ca initiatorul sa nu se supere. :)

Edited by un_el, 08 August 2022 - 20:29.


#39
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
E adevarat ca nu esti singur in casa, de aia sistemul audio-video trebuie bagat si pus pe pozitie cand dragostea e in toi.
Nu reactioneaza.

#40
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,242
  • Înscris: 24.11.2006

View PostGer0nimo, on 08 august 2022 - 20:23, said:

E adevarat ca nu esti singur in casa, de aia sistemul audio-video trebuie bagat si pus pe pozitie cand dragostea e in toi.
Nu reactioneaza.

La tehnicile astea de invaluire, nu ma bag! Initiatorul stie mai bine despre ce-i vorba. ;) Eu nu pot decat sa-i urez succes!

#41
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 09.01.2007
Pai... pai... de mers cu sotia la o auditie, daca se poate, sa audieze un sistem adevarat stereo, boxe de podea si amp. Acolo se decide treaba instant daca sunetul merita deranjul.

View PostGer0nimo, on 08 august 2022 - 20:23, said:

E adevarat ca nu esti singur in casa, de aia sistemul audio-video trebuie bagat si pus pe pozitie cand dragostea e in toi.
Nu reactioneaza.

Strategia pro-WAF.

#42
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,675
  • Înscris: 24.10.2015
Daca nu vrei sa te complici cu aplificatoare uite aici o solutie 2.1 care ofera claritate buna si bas frumos.

#43
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Sau asta, la un pret bun: Q Acoustic M20 2.1 Active Bookshelf Speaker System with Subwoofer (il gasesti la noi pe la 3500 lei)

Daca vrei insa o calitate f buna atunci sari putin peste buget si ia KEF LS50 Wireless II

#44
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
La un buget mai mic ,si astea sunt interesante
https://www.avstore....es/#matte-black
Nu au chestii de streaming ar au BT si intrare PHONO. Si sunt The Five ,care sunt boxe bune in varianta pasiva cel putin.
Edit: Au si iesire pt subwoofer

Edited by edigee, 09 August 2022 - 10:17.


#45
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 20.08.2016
Oameni buni nu sunt pasionat de muzica, nu am o ureche fina de audiofil, eu vreau un sistem care se aude bine pentru un om de rand care nu are timp si bani de sisteme de zeci de mii de euro.
Vreau un sistem cu un pret in intervalul 5000-8000 RON (de preferat spre valoarea mica) simplu cu cat mai putine cabluri si sa se incadreze intr-un living mobilat modern.
Oricat ati incerca in ruptul capului nu voi lua un amplificator, nu am unde sa il integrez sa arate ok. Nu am nevoie de ceva sa imi darame peretii... chiar daca stau la casa stau intr-un complex de case insiruite, deci casele sunt lipite una de alta, nu vreau sa imi deranjez vecinii.

Pana acum pe lista scurta au ramas KEF LSX II.

Mi-am luat gandul de la Samsung.

#46
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 09.01.2007
Daca ai cerut opinii pe forum, esti pasionat cel putin de opinii audio, daca nu de muzica. Deci clar esti pe variantele WIFI.
Asta cu daramat peretii e lovitura sub centura, crezi ca cine vrea sa dea muzica la vecini se chinuie cu componente separate de brand ca sa le dea ce... jazz fusion ...?
La brandurile consacrate, pretul reflecta calitatea, nu decibelii.

#47
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Sunt bani aruncați pe KEF atunci. Cred că dezamăgirea va fi semnificativă chiar, ținând cont de toate aspectele. Încearcă să asculți Samsung-ul undeva. Deși nu este o abordare perfectă să îți faci o idee, ajută. Am avut de multe ori discuția asta. Acum, nu se poate anticipa tot, însă în mare măsură a fost mai mult apreciată o soluție de acest gen în contextul dat.

#48
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 09.01.2007
A primit si recomandari cu bugete semnificativ mai  mici decat KEF-urile, pentru Triangle discuta cu Hifiexpert.
Daca ramane pe soundbar, sunt alte topice deschise pe subiect.
Interesant era daca audia undeva comparativ, sa aflam impresii.

#49
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Dap, sunt pe masă toate opțiunile posibile și imposibile.

#50
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 03.12.2007
S-ar putea sa ti le mai fi recomandat, dar de ce nu incerci si o pereche de Audioengine A5+ wireless (varianta cu bluetooth)? Le am si chiar sunt bune pt muzica. Daca nu vrei ceva foarte pretentios BT-ul isi face bine treaba. Plus ca au amplificare in clasa AB si nu au DSP, auzi sunetul curat, iar pretul e chiar decent.
Pina si in masuratorile lui Amir au iesit bine (varianta mai veche, fara BT):
https://www.audiosci...r-review.13803/

Edited by pedros_2005, 09 August 2022 - 16:11.


#51
gast1

gast1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.02.2008
https://www.avstore....reless-speaker/

#52
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
DAca iti place aspectul vintage atunci merita sa testezi si o pereche de Klipsch - The Sixes. Le gasesti aici la un pret bun.

Edited by Calinuus, 09 August 2022 - 20:00.


#53
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,242
  • Înscris: 24.11.2006

View Postsgn30, on 09 august 2022 - 10:56, said:

Oameni buni nu sunt pasionat de muzica, nu am o ureche fina de audiofil, eu vreau un sistem care se aude bine pentru un om de rand care nu are timp si bani de sisteme de zeci de mii de euro.
Vreau un sistem cu un pret in intervalul 5000-8000 RON (de preferat spre valoarea mica) simplu cu cat mai putine cabluri si sa se incadreze intr-un living mobilat modern.
Oricat ati incerca in ruptul capului nu voi lua un amplificator, nu am unde sa il integrez sa arate ok. Nu am nevoie de ceva sa imi darame peretii... chiar daca stau la casa stau intr-un complex de case insiruite, deci casele sunt lipite una de alta, nu vreau sa imi deranjez vecinii.

Pana acum pe lista scurta au ramas KEF LSX II.

Mi-am luat gandul de la Samsung.

Mergi si le asculta undeva, urechile tale stiu cel mai bine. E o vorba: nu-i frumos ce e frumos, e frumos ce-mi place mie. Eu am ceva rezerve in ceea ce ai postat, dar pana la urma tu hotarasti. Doar atat iti spun: intr-un fel se "aude" plasticul cu totul altfel lemnul, una este sa ai un amplifcator pe tranzistori alta este sa ai circuite integrate. Bineinteles ca in toata ecuatia asta exista atat plusuri cat si minusuri, ceva perfect n-ai sa gasesti. Eu ti-am dat exemplul meu, poate tie ti se va potrivi, mie nu-mi place cum se aude. Desigur ca sunt unele persoane care poate ar aprecia genul asta de sistem audio, cam mult spus sistem audio :lol:, dupa parerea mea. Intr-un fel se aude la mall in cu totul altfel acasa. Daca mi-as mai lua asa ceva? Categoric nu! Am fost oarecum fortuit de imprejurari sa-l cumpar, n-o sa mai reiau povestea. Recomandari ai primit cateva zeci, ai de unde alege. Era mai simplu pe vremuri: aveai 3 modele mari si late. :P

#54
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006

View Postsgn30, on 09 august 2022 - 10:56, said:

Oameni buni nu sunt pasionat de muzica, nu am o ureche fina de audiofil, eu vreau un sistem care se aude bine pentru un om de rand care nu are timp si bani de sisteme de zeci de mii de euro.
Vreau un sistem cu un pret in intervalul 5000-8000 RON (de preferat spre valoarea mica) simplu cu cat mai putine cabluri si sa se incadreze intr-un living mobilat modern.
Oricat ati incerca in ruptul capului nu voi lua un amplificator, nu am unde sa il integrez sa arate ok. Nu am nevoie de ceva sa imi darame peretii... chiar daca stau la casa stau intr-un complex de case insiruite, deci casele sunt lipite una de alta, nu vreau sa imi deranjez vecinii.

Am gandit si eu exact ca tine acum 15 ani insa intre timp mi-am dat seama ca:

- Amplificatorul nu este pentru a sparge peretii, este pentru calitate a sunetului si rezistenta in timp, nu este o cutie neagra gigantica, din plastic, urata, poate arata foarte misto, inclusiv intr-o casa moderna.
- Firele nu se vad, fiind in spate
- Boxele pasive sunt mult mai versatile

Ideea este ca daca ai o comoda TV, pui amplificatorul pe ea sau in ea daca permite dpdv al ventilatiei (cu / fara usa)

Daca aceasta comoda TV este suficient de lunga fata de TV, incap puse pe ea boxe de raft, stanga dreapta. Recomand o comoda de 1.8-2m lungime.

Daca este scurta comoda si vrei s-o pastrezi, pui boxele fie pe standuri, fie pui boxe standfloor, si exista si unele mai slim cu difuzoare de 13-14cm.

Ideea ca iei un sistem 2.0 activ si ti-ai rezolvat totul este o falsa problema, si el are aproape tot atatea fire in spate (pe care oricum nu le vezi).

Eu am numai sisteme stereo amplificator + 2 boxe pasive peste tot, 3 acasa, 2 la birou, 2 la apartamentele de vacanta ale familiei.

Si n-as pune sistem 2.0 activ decat la desktop sau maxim la TV unde nu ascult muzica niciodata.

Ideea cu ascultatul muzicii este ca nu-ti trebuie ureche, nici educatie muzicala speciala.

Daca ai la ce asculta (sistemul are calitate audio), placerea muzicii vine de la sine.

Cel putin eu asa am patit. Am luat primul sistem stereo din intamplare ca am gasit o super-oferta de receiver si boxe standfloor si eram curios, a facut misto toata familia si prietenii de mine, credeam ca e o chestie invechita si o sa raman sigur cu sistemul activ de care credeam eu atunci ca e foarte bun si modern. Insa ulterior sistemul 2.0 activ l-am donat, n-am mai vrut sa-l vad si cu atat mai putin sa-l ascult.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate