Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu
 Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 

Vara vrajbei noastre in cultura-Soprana Angela Gheorghiu versus Romania

* * * * - 3 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
349 răspunsuri în acest subiect

#37
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.308
  • Înscris: 02.09.2014

 Naoto, on 02 august 2022 - 15:41, said:


Mai e și chestia aia, cu vârsta … farmecul … succesul …

Mâine-poimâine te pomeni că iese cu un #metoo.
A iesit deja, cand a divortat de Roberto Alagna si a zis ca a abuzat-o grav ala, tot timpul. Nu a crezut-o nimeni....Dar mai are timp sa ii acuze si pe dirijori, pe cei cu care a cantat pe scena...

 Chayah, on 02 august 2022 - 15:41, said:

Eu pe astea care o iau rău prin brusturi le bănuiesc că au început să studieze la universitatea dana budeanu, sincer.
S-au trezit toate talentate, "asumate", nu le mai convine nimic, aruncă peste tot cu rahat, știu despre vaccinuri și politici interne și internaționale.
Să ajungi totuși să arunci cu noroi în George Enescu... Probabil face studii doctorale în privat deja.
Una dintre presupuneri, a domnului Mircea Morariu, este ca isi face reclama la cartea pe care a publicat-o, sa o cumpere lumea, sa vada in cine a mai aruncat cu...flori...Dar parca prea mare e ura cu care vorbeste despre Enescu si altii, ca sa fie doar o strategie de marketing...

#38
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 15.014
  • Înscris: 15.12.2009

 Costel2014, on 02 august 2022 - 15:45, said:

A iesit deja, cand a divortat de Roberto Alagna si a zis ca a abuzat-o grav ala, tot timpul. Nu a crezut-o nimeni....Dar mai are timp sa ii acuze si pe dirijori, pe cei cu care a cantat pe scena...

Aaaa, iartă-mă! Viața bate fantezia :roflmaofast:

#39
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.308
  • Înscris: 02.09.2014

 Naoto, on 02 august 2022 - 15:48, said:


Aaaa, iartă-mă! Viața bate fantezia Posted Image
Am crezut la un moment dat ca e suparata ca s-a recasatorit Roberto Alagna, dar, neah, ala a uitat-o inca din 2015 cand a luat o poloneza, nu tocmai tanara nici aia, iar ea a izbucnit tocmai acum.

#40
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 15.014
  • Înscris: 15.12.2009

 r_murphy, on 02 august 2022 - 14:54, said:

nascuta intr-o tara de cacat, traita intr-o tara de cacat, scolita intr-o tara de cacat, ea se crede profiterol Posted Image Posted Image cu motz Posted Image

În mod normal trebuia să te fi sancționat pentru limbajul nepotrivit.

Dar nu pot: din păcate ai redus la esență mesajul dumneaei.

Așa-i!

#41
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.372
  • Înscris: 17.05.2004

 Naoto, on 02 august 2022 - 15:41, said:

Mâine-poimâine te pomeni că iese cu un #metoo.

Clar și sigur va face și asta.

O să ne povestească cum a trebuit ea să se dezbrace ca să avanseze-n carieră.
Și 50 de ani mai târziu își va da seama că nu i-a plăcut.

#42
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.022
  • Înscris: 18.01.2007
Totusi, in afara de cersit atentie, nu inteleg de ce se chinuie duduia, cand solutia e simpla
[ https://i.postimg.cc/2SW-JCtwK/2022-08-02-170334.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#43
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.308
  • Înscris: 02.09.2014

 shefu_de_combinat, on 02 august 2022 - 16:04, said:

Totusi, in afara de cersit atentie, nu inteleg de ce se chinuie duduia, cand solutia e simpla
[ https://i.postimg.cc/2SW-JCtwK/2022-08-02-170334.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ar fi penibila inca o data daca ar face asa ceva, dupa ce a avut o pozitie de dacopata in scandalul de la ONB dintre cuplul de straini care au venit sa ne fure tara si restul artistilor romani verzi.

#44
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 4.737
  • Înscris: 01.08.2020
Nu am de comentat talentul doamnei , nu sunt foarte pasionat de genul de muzica respectiv , dar se pare ca singura isi cladeste o batranete urata ! Si cred ca o mare parte din comportament a inceput de fapt de mult ''pe baza de...mancarimi majore in anumite zonePosted Image ''  ! Cand , in mintea ei din ''frumoasa'' a devenit ''diva si valoare'' a inceput sa se comporte ca o ''iapa in calduri'' , fapt demonstrat si de alegerea unui partener la aproape jumatate din varsta ei , cu 22 de ani mai tanar . Si se pare ca a umblat prin multe paturi in viata !

O a doua problema , aproape la fel de importanta , e ''IMPORTANTA'' pe care o regasim la multi sportivi , artisti , etc. din Romania . Dupa anumite rezultate majoritatea cred ca Romania le-a ''ramas mica'' si le datoreaza totul si... NU INVERS !

Incept toti cu pretentii , sa li se dea...sa li se faca , sa li se recunoasca ! Si din pacate incep sa se creada multilateral dezvoltati si plini de inteligenta , de la dat cu ''picioru' intr-o minge''...incepi sa dai sfaturi de geopolitica mondiala , sau dupa ce ''gajai ceva'' cred ca ar trebui intrebati despre orice in toata industria/categoria nationala respectiva !
Dar parca nici unul dintre ei nu a mers atat de departe in sens negativ ! PACAT !!!

Editat de Alltrack, 02 august 2022 - 16:22.


#45
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 31.470
  • Înscris: 29.04.2008
Cu tot respectul, am mutat topicul pe Dezbateri. Nu e politica e doar o criza legata de problemele unei tuamne la vârsta a doua

#46
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 15.014
  • Înscris: 15.12.2009
Scuze, m-a luat și pe mine valul :lol:

E ca în povestea cu baba și soldatul :roflmaofast:

#47
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.372
  • Înscris: 17.05.2004

 iladi, on 02 august 2022 - 16:19, said:

Cu tot respectul, am mutat topicul pe Dezbateri. Nu e politica e doar o criza legata de problemele unei tuamne la vârsta a doua

Tanti maxim.
Tuamnă nu e.

#48
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.022
  • Înscris: 18.01.2007

 iladi, on 02 august 2022 - 16:19, said:

Nu e politica e doar o criza legata de problemele unei tuamne la vârsta a doua

O problema legata de crizele unei duamne, more like.

#49
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 15.014
  • Înscris: 15.12.2009

Alltrack said:

1659449658[/url]' post='29242098']
Nu am de comentat talentul doamnei , nu sunt foarte pasionat de genul de muzica respectiv , dar se pare ca singura isi cladeste o batranete urata ! Si cred ca o mare parte din comportament a inceput de fapt de mult ''pe baza de...mancarimi majore in anumite zonePosted Image ''  ! Cand , in mintea ei din ''frumoasa'' a devenit ''diva si valoare'' a inceput sa se comporte ca o ''iapa in calduri'' , fapt demonstrat si de alegerea unui partener la aproape jumatate din varsta ei , cu 22 de ani mai tanar . Si se pare ca a umblat prin multe paturi in viata !

O a doua problema , aproape la fel de importanta , e ''IMPORTANTA'' pe care o regasim la multi sportivi , artisti , etc. din Romania . Dupa anumite rezultate majoritatea cred ca Romania le-a ''ramas mica'' si le datoreaza totul si... NU INVERS !

Incept toti cu pretentii , sa li se dea...sa li se faca , sa li se recunoasca ! Si din pacate incep sa se creada multilateral dezvoltati si plini de inteligenta , de la dat cu ''picioru' intr-o minge''...incepi sa dai sfaturi de geopolitica mondiala , sau dupa ce ''gajai ceva'' cred ca ar trebui intrebati despre orice in toata industria/categoria nationala respectiva !
Dar parca nici unul dintre ei nu a mers atat de departe in sens negativ ! PACAT !!!


Acum serios vorbind:

Ce oare n-a făcut România și trebuia să fi făcut?


In December 2010 she was awarded the honorific title of “Doctor Honoris Causa” by the University of Arts in Iași (Romania) and the “Star of Romania”, the highest decoration given by the President of Romania. In October 2012 she was conferred the “Nihil Sine Deo” royal decoration from His Majesty King Michael I for promoting Romanian cultural values abroad. In October 2014, Angela Gheorghiu was awarded the Doctor Honoris Causa honorary title from the Gheorghe Dima Music Academy in Cluj Napoca (Romania).
In October 2015, she received the European Cultural Award for Music, in Dresden, on the occasion of the 25th anniversary of the German reunification. In May 2017, Angela Gheorghiu is awarded the Doctor Honoris Causa title from the University of Bucharest.

https://angelagheorghiu.com/biography/

A plecat din țară imediat ce a terminat Conservatorul și a reușit foarte curând să capete o alură internațională.

Ce-i de reproșat României?

Superstar Angela Gheorghiu, the most glamorous and gifted opera singer of our time (New York Sun), was born in the small Romanian town of Adjud. From early childhood it was obvious that she will become a singer, her destiny was music. She attended the Music High School in Bucharest and graduated from the National University of Music Bucharest. She studied with the remarkable music teacher Mia Barbu. Ms. Gheorghiu’s magnificent voice and dazzling stage presence have established her as a unique international opera superstar.

Îmi pare rău că nu pot reproduce aici emisiunea lui Iosif Sava în care vorbea despre ea. Pentru cine își mai amintește de Seratele muzicale :)

Editat de Naoto, 02 august 2022 - 16:59.


#50
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 31.470
  • Înscris: 29.04.2008

 shefu_de_combinat, on 02 august 2022 - 16:42, said:


O problema legata de crizele unei duamne, more like.


Chiar n-am știut cum să mă exprim mai finuț sa nu-mi iasă vorbe Posted Image

#51
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 4.737
  • Înscris: 01.08.2020

 Naoto, on 02 august 2022 - 16:48, said:

Acum serios vorbind:
Ce oare n-a făcut România și trebuia să fi făcut?
Pai daca bag texte mai ''apasate'' nu da bine ! Cand incerc sa fiu mai elegant iar nu e bine Posted Image !
Mai incerc o data , mai pe romaneste .
Femeia e dusa rau cu capul&altele si sufera de ''mania importantei'' . In mintea ei vrea plecaciuni , ode de importanta , la nivel de permanenta , vrea statui in toate orasele , poate vrea ca Ateneul Roman sa-i poarte numele , de ce Filarmonica e George Enescu , pe scurt dileala no limit plus din ce am auzit si imunitate ANAF ! Daca mai evolueaza bolile ei , nu m-ar mira sa vrea in curand ca numele tarii sa fie ''Angela''Posted Image !!!
Sper ca acum mi-a iesit mai concret !

Editat de Alltrack, 02 august 2022 - 17:12.


#52
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 652
  • Înscris: 06.01.2022
Si femeia are completa dreptate. Nu datoreaza nimic Romaniei.

#53
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.165
  • Înscris: 30.04.2007

 Naoto, on 02 august 2022 - 16:00, said:

În mod normal trebuia să te fi sancționat pentru limbajul nepotrivit.

este a en-a oara cind folosesc "cugetarea" asta, am modificat-o doar putin pentru a se potrivi situatiei, in general o folosesc la adresa celor care desconsidera prapadita asta de tzara si o fac de ... FKL

#54
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.448
  • Înscris: 16.03.2011

 Costel2014, on 02 august 2022 - 14:20, said:

Soprana Angela Gheroghiu, un nume remarcabil al scenei lirice mondiale se afla in razboi cu propria tara, Romania.

Totul a inceput in toamna anului trecut cand doamna Gheorghiu a acordat un interviu „incendiar” in Contributors, cu ocazia lansarii unui volum autobiografic. In acel interviu neaga importanta unor compozitori romani precum George Enescu si Ciprian Porumbescu:
„ Cine a fost Ciprian Porumbescu? Un compozitor care a scris puține lucruri… Aici este o problemă în România. O problemă cu George Enescu, cu Ciprian Porumbescu… Nimeni nu vrea să afle cine au fost oamenii aceștia. Ciprian Porumbescu a fost un compozitor ce se afla la începutul carierei, a compus o operetă românească. Muzica sa nu este de mare valoare, comparativ cu mulți alți compozitori români...nu numai istoria de la școală, istoria României, politică sau socială, dar și istoria culturală este alcătuită în România din false legende. Din oameni despre care ni se spune că au făcut, că sunt mari, dar ei nu sunt așa de mari. Eu în 30 de ani nu am descoperit nici o sală importanta în care George Enescu să fi cântat. Unde a cântat? Vă imaginați în perioada în care George Enescu a cântat la vioară ce artiști mari erau atunci pe planetă? Vă puteți imagina?"  https://www.contribu...a-si-comandata/

Bineinteles ca afirmatiile respective au provocat reactii in lumea culturala.
O replica acida i-a dat criticul muzical Catalin Sava intr-o „scrisoare deschisa”: Să știi că poți găsi multe ches¬tii pe Google, doar la un clic dis¬tanță, chiar și despre Enescu, un geniu veritabil și un om de o bunătate infinită. El nu a fost divă, nici falsă legendă. A fost compozitor, violonist, pianist și un profesor mult iubit. E mort și nu se mai poate apăra, dar faptele vorbesc pentru el: a înființat orchestre din banii lui, deși nu se prea pricepea la onorarii, a cântat gratis pentru soldații răniți în Primul Război Mondial și a fost printre puținii care l-au înfruntat pe Antonescu atunci când a vrut să-i deporteze pe muzicienii evrei și romi. Și-a slujit țara cu armele lui, cum spunea, dar înainte de toate a fost compozitor, un creator de geniu, unul dincolo de vremea sa. Muzica lui va rămâne pentru totdeauna. Tu îți vei pierde vocea, e posibil să te îngrași și să trăiești din ceea ce spui că detești acum, cursuri de canto. Iar peste 50-100 de ani, atunci când lumea îți va asculta înregistrările, nemai¬știind nimic de arta înnoroirii celorlalți practicată de ființa din spatele vocii răpitoare, vei fi doar un nume de soprană în istoria artei vocale, unul mare. Dar Enescu va fi tot Enescu.” https://suplimentuld...6126/rubato-24/

Scandalul s-a potolit in cele din urma, dar a reizbucnit cu putere zilele acestea cand doamna Gheorghiu a initiat un atac dur la adresa dirijorului Cristian Macelaru:  „Din păcate ești un laș și un trădător, știi bine ce vreau să spun...un alt român, nu mă surprinzi deloc. Muzică populară la Paris, OMG! Cultura ta muzicală aici s-a oprit?! ” ” https://adevarul.ro/...b6da/index.html

Cristian Măcelaru a dirijat  Orchestra Națională a Franței în cadrul concert de Ziua Bastiliei, în fața Turnului Eiffel și a milioane de francezi s-a auzit  Rapsodia Română, de George Enescu.
Reactia atat de  viscerala a doamnei Gheorghiu la adresa dirijorului provine din faptul ca acesta nu a mai invitata-o sa cante in concertul respectiv, asa cum spera dnasa. Nu inteleg ofuscarea sopranei, daca tot nu iti place Enescu, de ce sa participi la un concert unde se canta muzica de Enescu?
O pianista, Ana Silvestru, i-a oferit replica doamnei Gheorghiu: „Ofer și eu niste umile sugestii divelor mondiale întru câștigarea tuturor concursurile posibile. Multe lucruri bune se învață în școală, dar un mic amănunt tot scapă: la concursul “cine e cea mai mondială divă din țară” există și proba de frumusețe de dinăuntru (să-i zicem: concursul de frumusețe sufletească). Bref: concursurile de frumusețe sufletească au neajunsurile lor, dar anumite calități rămân indiscutabile: de exemplu, să fii în stare să te bucuri fără rezerve pentru ziua extraordinara a unui prieten/coleg/camarad. Altă calitate: să nu umilești public un coleg/prieten/camarad care te-a felicitat sincer, pe persoană fizică sau virtuală, pe la 1500 toamna, pentru un concert reușit. Mai  înțelegem că a cânta  Enescu te face “las, trădător, un alt român“. Să fie primit. Nu-mi este clar de unde vine ura pentru Enescu, lăsăm această dilemă în seama universităților numite în postare, unde se predă că Enescu călătorea o lună pe vapor ca să cînte la un muzeu în America și să înlocuiască urgent un dirijor indispus“, a scris Ana Silvestru pe contul personal de Facebook.” https://adevarul.ro/...b6da/index.html

Doamna Gheorghiu nu se lasa intimidata insa si erupe din nou: ‚ Nu datorez nimic României, nu am fost susținută de acest stat sau de instituțiile lui niciodată în cariera mea” https://www.hotnews....cariera-mea.htm

Muzica, totusi, doamna Gheorghiu a invatat in Romania, iar ura ei impotriva tarii natale pare inexplicabila. Mai cu seama, ca pana la varsta de 56 de ani, nu a avut nimic de comentat vizavi de neimplicarea statului roman in sustinerea domiei sale. Doamna Gheorghiu uita ca s-a afirmat pe scenele internationale nu singura ci sustinuta de Placido Domingo si apoi de tenorul italian Roberto Alagna care i-a devenit si sot *cei doi au divortat in 2013. Casatoria celor doi a fost exrterem de  mediatizata, chiar presa acuzandu-i de mediatizare excesiva a relatiei lor, in scopuri publicitate. https://www.mediafax...ei-lor-11093569
Casnicia s-a incheiat urat cu acuzatii de violenta fizica din partea Angelei la adresa sotului, care a negat vehement aceste afirmatii: https://adevarul.ro/...acae/index.html
Mai mult, Cotidianul britanic „The Telegraph“ a scris că soprana nu a dorit altceva decât să fie în centrul atenției înainte de premiera de la Royal Opera House a operei „La Rondine“ și că a făcut „un circ trist și prostesc“. https://adevarul.ro/...d60c/index.html
Criticul de teatru Mircea Morariu spune ca, in spatele istericalelor doamanei Gheorghiu se posibil sa se fi aflat tot o manevra de marketing, prilejuita de lansarea in limba romana a volumului autobiofrafic al faimoasei soprane. https://www.contribu...elei-gheorghiu/

Asadar, ce o mana in  lupta pe doamna Gheorghiu: o simpla strategie de marketing, o ura viscerala impotriva Romanei, aprinsa acum subit, la (aproape) batranete, sau caracterul ei indoielnic care si-a dat in petec de mai multe ori de-a lungul carierei frumoasei soprane?
Comapara Romania cu statul,tu pt cine dracu te urci pe scena? datorezi femeie macar respect acelor oameni

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate