Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Vara vrajbei noastre in cultura-Soprana Angela Gheorghiu versus Romania

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
349 replies to this topic

#1
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 02.09.2014
Soprana Angela Gheroghiu, un nume remarcabil al scenei lirice mondiale se afla in razboi cu propria tara, Romania.

Totul a inceput in toamna anului trecut cand doamna Gheorghiu a acordat un interviu „incendiar” in Contributors, cu ocazia lansarii unui volum autobiografic. In acel interviu neaga importanta unor compozitori romani precum George Enescu si Ciprian Porumbescu:
„ Cine a fost Ciprian Porumbescu? Un compozitor care a scris puține lucruri… Aici este o problemă în România. O problemă cu George Enescu, cu Ciprian Porumbescu… Nimeni nu vrea să afle cine au fost oamenii aceștia. Ciprian Porumbescu a fost un compozitor ce se afla la începutul carierei, a compus o operetă românească. Muzica sa nu este de mare valoare, comparativ cu mulți alți compozitori români...nu numai istoria de la școală, istoria României, politică sau socială, dar și istoria culturală este alcătuită în România din false legende. Din oameni despre care ni se spune că au făcut, că sunt mari, dar ei nu sunt așa de mari. Eu în 30 de ani nu am descoperit nici o sală importanta în care George Enescu să fi cântat. Unde a cântat? Vă imaginați în perioada în care George Enescu a cântat la vioară ce artiști mari erau atunci pe planetă? Vă puteți imagina?"  https://www.contribu...a-si-comandata/

Bineinteles ca afirmatiile respective au provocat reactii in lumea culturala.
O replica acida i-a dat criticul muzical Catalin Sava intr-o „scrisoare deschisa”: Să știi că poți găsi multe ches¬tii pe Google, doar la un clic dis¬tanță, chiar și despre Enescu, un geniu veritabil și un om de o bunătate infinită. El nu a fost divă, nici falsă legendă. A fost compozitor, violonist, pianist și un profesor mult iubit. E mort și nu se mai poate apăra, dar faptele vorbesc pentru el: a înființat orchestre din banii lui, deși nu se prea pricepea la onorarii, a cântat gratis pentru soldații răniți în Primul Război Mondial și a fost printre puținii care l-au înfruntat pe Antonescu atunci când a vrut să-i deporteze pe muzicienii evrei și romi. Și-a slujit țara cu armele lui, cum spunea, dar înainte de toate a fost compozitor, un creator de geniu, unul dincolo de vremea sa. Muzica lui va rămâne pentru totdeauna. Tu îți vei pierde vocea, e posibil să te îngrași și să trăiești din ceea ce spui că detești acum, cursuri de canto. Iar peste 50-100 de ani, atunci când lumea îți va asculta înregistrările, nemai¬știind nimic de arta înnoroirii celorlalți practicată de ființa din spatele vocii răpitoare, vei fi doar un nume de soprană în istoria artei vocale, unul mare. Dar Enescu va fi tot Enescu.” https://suplimentuld...6126/rubato-24/

Scandalul s-a potolit in cele din urma, dar a reizbucnit cu putere zilele acestea cand doamna Gheorghiu a initiat un atac dur la adresa dirijorului Cristian Macelaru:  „Din păcate ești un laș și un trădător, știi bine ce vreau să spun...un alt român, nu mă surprinzi deloc. Muzică populară la Paris, OMG! Cultura ta muzicală aici s-a oprit?! ” ” https://adevarul.ro/...b6da/index.html

Cristian Măcelaru a dirijat  Orchestra Națională a Franței în cadrul concert de Ziua Bastiliei, în fața Turnului Eiffel și a milioane de francezi s-a auzit  Rapsodia Română, de George Enescu.
Reactia atat de  viscerala a doamnei Gheorghiu la adresa dirijorului provine din faptul ca acesta nu a mai invitata-o sa cante in concertul respectiv, asa cum spera dnasa. Nu inteleg ofuscarea sopranei, daca tot nu iti place Enescu, de ce sa participi la un concert unde se canta muzica de Enescu?
O pianista, Ana Silvestru, i-a oferit replica doamnei Gheorghiu: „Ofer și eu niste umile sugestii divelor mondiale întru câștigarea tuturor concursurile posibile. Multe lucruri bune se învață în școală, dar un mic amănunt tot scapă: la concursul “cine e cea mai mondială divă din țară” există și proba de frumusețe de dinăuntru (să-i zicem: concursul de frumusețe sufletească). Bref: concursurile de frumusețe sufletească au neajunsurile lor, dar anumite calități rămân indiscutabile: de exemplu, să fii în stare să te bucuri fără rezerve pentru ziua extraordinara a unui prieten/coleg/camarad. Altă calitate: să nu umilești public un coleg/prieten/camarad care te-a felicitat sincer, pe persoană fizică sau virtuală, pe la 1500 toamna, pentru un concert reușit. Mai  înțelegem că a cânta  Enescu te face “las, trădător, un alt român“. Să fie primit. Nu-mi este clar de unde vine ura pentru Enescu, lăsăm această dilemă în seama universităților numite în postare, unde se predă că Enescu călătorea o lună pe vapor ca să cînte la un muzeu în America și să înlocuiască urgent un dirijor indispus“, a scris Ana Silvestru pe contul personal de Facebook.” https://adevarul.ro/...b6da/index.html

Doamna Gheorghiu nu se lasa intimidata insa si erupe din nou: ‚ Nu datorez nimic României, nu am fost susținută de acest stat sau de instituțiile lui niciodată în cariera mea” https://www.hotnews....cariera-mea.htm

Muzica, totusi, doamna Gheorghiu a invatat in Romania, iar ura ei impotriva tarii natale pare inexplicabila. Mai cu seama, ca pana la varsta de 56 de ani, nu a avut nimic de comentat vizavi de neimplicarea statului roman in sustinerea domiei sale. Doamna Gheorghiu uita ca s-a afirmat pe scenele internationale nu singura ci sustinuta de Placido Domingo si apoi de tenorul italian Roberto Alagna care i-a devenit si sot *cei doi au divortat in 2013. Casatoria celor doi a fost exrterem de  mediatizata, chiar presa acuzandu-i de mediatizare excesiva a relatiei lor, in scopuri publicitate. https://www.mediafax...ei-lor-11093569
Casnicia s-a incheiat urat cu acuzatii de violenta fizica din partea Angelei la adresa sotului, care a negat vehement aceste afirmatii: https://adevarul.ro/...acae/index.html
Mai mult, Cotidianul britanic „The Telegraph“ a scris că soprana nu a dorit altceva decât să fie în centrul atenției înainte de premiera de la Royal Opera House a operei „La Rondine“ și că a făcut „un circ trist și prostesc“. https://adevarul.ro/...d60c/index.html
Criticul de teatru Mircea Morariu spune ca, in spatele istericalelor doamanei Gheorghiu se posibil sa se fi aflat tot o manevra de marketing, prilejuita de lansarea in limba romana a volumului autobiofrafic al faimoasei soprane. https://www.contribu...elei-gheorghiu/

Asadar, ce o mana in  lupta pe doamna Gheorghiu: o simpla strategie de marketing, o ura viscerala impotriva Romanei, aprinsa acum subit, la (aproape) batranete, sau caracterul ei indoielnic care si-a dat in petec de mai multe ori de-a lungul carierei frumoasei soprane?

#2
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 Costel2014, on 02 august 2022 - 14:20, said:

Doamna Gheorghiu nu se lasa intimidata insa si erupe din nou: ‚ Nu datorez nimic României, nu am fost susținută de acest stat sau de instituțiile lui niciodată în cariera mea”
...
Ok?
Who tf asked?
Vrea si duduia niste atentie. Cea mai mare greseala ar fi sa i-o acordam.

#3
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

 Costel2014, on 02 august 2022 - 14:20, said:

..... doamna Gheorghiu a initiat un atac dur la adresa dirijorului Cristian Macelaru:  „Din păcate eşti un laş şi un trădător, ştii bine ce vreau să spun...un alt român, nu mă surprinzi deloc.


Si in doamna Gheorghiu ...bate o inima de roman  ...Posted Image Posted Image


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ySlikFRu818?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,126
  • Înscris: 04.02.2011
O avea țara asta belelele ei însă aici am crescut, am fost educați (da, știm o limbă, știm să socotim, avem o bază pentru a începe în viață). Alții mai pârliți prin Africa nu au nici atâta.

#5
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 02.09.2014

 shefu_de_combinat, on 02 august 2022 - 14:23, said:

...
Ok?
Who tf asked?
Vrea si duduia niste atentie. Cea mai mare greseala ar fi sa i-o acordam.
Nu ma asteptam sa o ia razna in halul asta. Am mai urmarit interviuri de-ale ei, parea normala, ca, deodata, sa izbucneasca impotriva Romaniei, a romanilor, a numelor mari din cultura noastra... Sa faci afirmatiile alea despre George Enescu, sa fii atat de mojica cu dirijorul ala...

Edited by Costel2014, 02 August 2022 - 14:33.


#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,514
  • Înscris: 30.08.2017
Aia e tot timpul supărată pe ceva. Aia e, și eu m-am supărat de câteva ori pe România, și n-am avut parte de topic dedicat pe SP.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Daaaaa, iar se incearca a se face din tantar armasar Posted Image E o disputa a unui artist, nu e primul nici ultimul, in cateva puncte are dreptate... si nu, nu e nimic impotriva romanilor, asta e gunoiul propagandistilor. Titlul deasemenea e tendentios.
Tragand linie noi ca natiune muzicala din punct de vedere compozitional nu pot sa zic ca am excelat in muzica clasica, avem piese valoroase si oameni valorosi clar... dar fara excese. Nu sutem nici singurii cu o amprenta muzicala mai firava fata de alte tari, asta a fost contextul istoric si cultural.

Edited by andreic, 02 August 2022 - 14:45.


#8
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,868
  • Înscris: 16.04.2007

 Costel2014, on 02 august 2022 - 14:20, said:

Doamna Gheorghiu nu se lasa intimidata insa si erupe din nou: ‚ Nu datorez nimic României, nu am fost susținută de acest stat sau de instituțiile lui niciodată în cariera mea”
Afirma ca statul si institutiile lui nu au sustinut-o niciodata, dar oare la liceul George Enescu si la Conservator, nu cumva a studiat pe banii statului ?

Pacat ca unii oameni nu stiu sa imbatraneasca frumos ...

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003

 george_alexandru, on 02 august 2022 - 14:33, said:

Aia e tot timpul supărată pe ceva. Aia e, și eu m-am supărat de câteva ori pe România, și n-am avut parte de topic dedicat pe SP.
Tu poti sa-ti deschizi si singur un topic, ca nu-ti cade o mana. Cu ce pretentii vii.

Cat despre marele scandal ... eu nu ma bag, avand in vedere ca nici pe tanti nu am ascultat-o, nici pe Enescu nu-l ascult, iar Porumbescu parca a fost ceva arbitru de fotbal. Ma mir ca totusi "oameni de cultura" isi dau replici prin presa. Aia care se respecta se intalnesc, beau o bere si daca nu se impaca, se incaiera.

Edited by Bursul, 02 August 2022 - 14:39.


#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
De Enescu si Porumbescu am auzit pana si eu, intrebarea e cine e cucoana Gheorghiu. Am inteles ca e ceva soprana, dar ...
Cucoana avea chef de atentie si ca sa atragi atentia trebuie sa socheze.

#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
I s-a urcat la cap.
Altfel - zice că nu datorează nimic României. A uitat unde făcut Conservatorul. A uitat că nu a plătit nimic pentru asta.

#12
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 02.09.2014

 george_alexandru, on 02 august 2022 - 14:33, said:

Aia e tot timpul supărată pe ceva. Aia e, și eu m-am supărat de câteva ori pe România, și n-am avut parte de topic dedicat pe SP.
Da, dar tu nu esti soprana!Posted Image

#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,514
  • Înscris: 30.08.2017
Nu m-ai auzit cantand :D

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 Friskey, on 02 august 2022 - 14:39, said:

De Enescu si Porumbescu am auzit pana si eu, intrebarea e cine e cucoana Gheorghiu. Am inteles ca e ceva soprana, dar ...
Cucoana avea chef de atentie si ca sa atragi atentia trebuie sa socheze.
O interpreta de talie mondiala, recunoscuta international. A facut discografia clasica a celor mai mari case de discuri gen EMI.

Edited by andreic, 02 August 2022 - 14:44.


#15
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 02.09.2014

 Bursul, on 02 august 2022 - 14:39, said:

Tu poti sa-ti deschizi si singur un topic, ca nu-ti cade o mana. Cu ce pretentii vii.

Cat despre marele scandal ... eu nu ma bag, avand in vedere ca nici pe tanti nu am ascultat-o, nici pe Enescu nu-l ascult, iar Porumbescu parca a fost ceva arbitru de fotbal. Ma mir ca totusi "oameni de cultura" isi dau replici prin presa. Aia care se respecta se intalnesc, beau o bere si daca nu se impaca, se incaiera.
Ala a fost Porumboiu.

 george_alexandru, on 02 august 2022 - 14:42, said:

Nu m-ai auzit cantand Posted Image
Daca nu canti rock gothic nu ma impresionezi!Posted Image

 Friskey, on 02 august 2022 - 14:39, said:

De Enescu si Porumbescu am auzit pana si eu, intrebarea e cine e cucoana Gheorghiu. Am inteles ca e ceva soprana, dar ...
Cucoana avea chef de atentie si ca sa atragi atentia trebuie sa socheze.
Cred ca e in Top 10 soprane din ultimii 30 de ani, din toata lumea.

#16
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,514
  • Înscris: 30.08.2017

 Bursul, on 02 august 2022 - 14:39, said:

iar Porumbescu parca a fost ceva arbitru de fotbal.

La capitolul cultura esti praf, Porumboiu il chema pe arbitru Posted Image

 Costel2014, on 02 august 2022 - 14:45, said:

Daca nu canti rock gothic nu ma impresionezi!Posted Image


Fii cu ochii pe Romanii au Talent...intru direct in finala.

Edited by george_alexandru, 02 August 2022 - 14:47.


#17
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă era Felicia Filip, mai știam și noi de ea că a cântat cu Iris.
Așa, vine și celebra necunoscută tanti asta să scuipe cu rahat în România.
Glumesc, am auzit de ea, dar nu pentru că e vreo valuare, ci pentru că-s io informat.

#18
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
Doamna Gheorghiu poate că o să "prindă" vreun loc în Pere Lachaise, însă dacă pe mormânt va scrie doar "Gheorghiu" e posibil să nu ştie nimeni cine e acolo...


https://www.google.c...QMygAegUIARCjAQ

Cine ştie, poate doamna Gheorghiu vrea Festival Gheorghiu şi domnul Gheorghiuo fi zis pas, de e supărată pe ţărişoară :)

Edited by antinari, 02 August 2022 - 14:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate