Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Prima data pe Moldoveanu

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#73
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,103
  • Înscris: 20.12.2007
Asa cum ma asteptam dupa ce vreme de doua luni o gramada s-au tras pe cwr ca poate venim , da' e aia sau aialalta, acum primesc reprosuri ca de ce nu am zis mai din timp ca vin si io dar trebuie sa iau si nevasta si copilul, vine si nepoata nevestei care are nasterea la inceputul lui septembrie. Asa ca e ultima oara cand mai organizez ceva mai ales cu prieteni si neamuri. De la io ma duc pe munte vine cineva cu mine s-a ajuns la liste de cerinte trimise pe mail. Oarecum ma asteptam la asa ceva dar unii chiar m-au enervat.

#74
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,905
  • Înscris: 21.06.2016
Si de ce nu te duci pe munte?

#75
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,103
  • Înscris: 20.12.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 21 iulie 2023 - 03:41, said:

Si de ce nu te duci pe munte?
Pai ma duc, ziua magica este 31 iulie.

#76
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,667
  • Înscris: 30.10.2003

View PostKokoshmare, on 21 iulie 2023 - 12:00, said:

Pai ma duc, ziua magica este 31 iulie.
Pfff, daca mai asteptai 2 saptamani veneam si eu.

#77
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,103
  • Înscris: 20.12.2007

View PostBursul, on 21 iulie 2023 - 13:20, said:

Pfff, daca mai asteptai 2 saptamani veneam si eu.
Doar n-ai de gand sa urci de vacanta de Sfanta Marie ?! O sa fie mai aglomerat ca la metrou

#78
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,808
  • Înscris: 01.10.2002
Preferabil nici macar in weekend. Se sta la coada...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pwkG0rrggnY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#79
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,667
  • Înscris: 30.10.2003

View PostKokoshmare, on 21 iulie 2023 - 13:31, said:

Doar n-ai de gand sa urci de vacanta de Sfanta Marie ?! O sa fie mai aglomerat ca la metrou
:D Am ceva radacini de oltean, imi fac loc cu coatele.

Am fost o data, imi ajunge. Nu mi se pare cine stie ce. Mai frumos e sa te urci pe Retezat, Peleaga sau Parang.

Dar as mai face o data creasta Fagarasului, de data asta pe toata.

#80
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,103
  • Înscris: 20.12.2007
Maine e relativ frumos dar luni cand e urcarea ar fi sanse sau mai degraba nesanse de furtuna . Plm, decidem la fata locului daca e doar o aversa doua urcam

#81
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 15.11.2003

View PostTruculMagic, on 19 iulie 2022 - 17:12, said:

Cand te gandesti ca prima mea calatorie la +2000m inaltime am facut-o in tricou si adidasi de alergare Posted Image
Si mahmur la 17 ani :)

Ia haine de noiembrie ca sa nu mori de frig

#82
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,314
  • Înscris: 06.07.2007

View PostKokoshmare, on 29 iulie 2023 - 20:08, said:

Maine e relativ frumos dar luni cand e urcarea ar fi sanse sau mai degraba nesanse de furtuna . Plm, decidem la fata locului daca e doar o aversa doua urcam
Maine se anunta furtuni dupa amiaza.
Luni...cam toata ziua o arde pe furtuni si ploi serioase.
Marti ar fi vreme mai buna de urcat.


#83
Legolas01

Legolas01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 14.05.2023
Decat sa puneti accentul pe vreme, mai bine adaptati echipamentul.
Nu exista vreme neprielnica, ci echipament deficitar.
De fiecare data cand am urcat pe Moldoveanu, am plecat de la 28-30 de grade si am prins lapovita, cu 3-4 grade pe creasta, iar asta am patit-o de 4 ori, toate in august.

#84
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,301
  • Înscris: 24.11.2002
Exista conditii nefavorabile: pot fi furtuni electrice, creasta Fagarasului sau oricare din muchiile sale nu sunt de dorit sa te prinda, exista ruperi de nori ce duc la ruperi de drumuri sau poteci, exista ceata cu vizibilitate de 3-5 metri, exista risc de avalansa iarna.
Unii mergem sa ne simtim bine, sa ne bucuram de natura, pentru ca muntii/varfurile nu pleaca de acolo si poate sa ne si intoarcem de acolo. Bineinteles si echipamentul ajuta, dar nu garanteaza nimic!

#85
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 15.11.2003

View PostLegolas01, on 30 iulie 2023 - 13:54, said:

Decat sa puneti accentul pe vreme, mai bine adaptati echipamentul.
Nu exista vreme neprielnica, ci echipament deficitar.
De fiecare data cand am urcat pe Moldoveanu, am plecat de la 28-30 de grade si am prins lapovita, cu 3-4 grade pe creasta, iar asta am patit-o de 4 ori, toate in august.
Luna potrivita pentru ascensiune este septembie, tarziu daca se poate inainte de ploile lunii octombrie

View PostWotan, on 21 iulie 2023 - 13:40, said:

Preferabil nici macar in weekend. Se sta la coada...
N-am inteles dorinta asta de-a urca pe munti doar ca sa-i bifezi, se manifestea si pe alti munti straini de catre neica-nimeni lucratori prin corporatii ca-i mai scump
Eu i-am urcat cand era mic dar nu mi se pare mare lucru important cum se inghesuie acum toti paltonarii in adibasi si pantaloni scurti

Edited by radu103, 30 July 2023 - 16:38.


#86
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postradu103, on 30 iulie 2023 - 16:37, said:

N-am inteles dorinta asta de-a urca pe munti doar ca sa-i bifezi, se manifestea si pe alti munti straini de catre neica-nimeni lucratori prin corporatii ca-i mai scump
Eu i-am urcat cand era mic dar nu mi se pare mare lucru important cum se inghesuie acum toti paltonarii in adibasi si pantaloni scurti
Gata ...i-ai rupt pe toti , si esti cel mai tare Posted Image ! Te-ai urcat tu deasupra tuturor ! Cred ca aveai un echipament de top...''cand erai mic'' si nu stateai la coada ca te bagai in fata !
Care e ala ''neica-nimeni'' si din ce meserii sunt astia ? Cand erai mic Posted Image ?

#87
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,314
  • Înscris: 06.07.2007

View PostLegolas01, on 30 iulie 2023 - 13:54, said:

Decat sa puneti accentul pe vreme, mai bine adaptati echipamentul.
Nu exista vreme neprielnica, ci echipament deficitar.
De fiecare data cand am urcat pe Moldoveanu, am plecat de la 28-30 de grade si am prins lapovita, cu 3-4 grade pe creasta, iar asta am patit-o de 4 ori, toate in august.
Daca vrei doar sa bifezi un varf, asa e.
Daca vrei sa te bucuri de peisaje si de natura, vei tine cont de vreme altfel nu vei vedea nimic.

#88
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Domnilor , cuvantul asta spectaculos ''a bifa'' un varf , nu seamana cu o bifa de calculator...adica un click pe mouse  ! Daca ''bifezi'' un varf inseamna ca ai urcat pe el , mai rapid...mai lent...in conditii bune...in conditii proaste , sa te bucuri de priveliste...sa nu ai timpul necesar , pot continua cateva pagini .
Dementa zilelor noastre cu ''ce fac eu e mai bine...altii prost'' , cu ''ce bun sunt eu...ce varza sunt altii'' , cum ''le stiu eu pe alea bune...altii habar nu au'' , NE MANANCA VIATA INUTIL !
Eu de vreo 10 ani , nu mai urc pe varfuri ! Am 2 catei , urc cat vreau la nivel de placere pura , nu mai fortez limitele si ma simt superb .
Culmea e ca am inceput sa fac asta cand am avut cele mai performante echipamente posibile Posted Image ! Si a inceput sa-mi placa mai mult in conditii de iarna severa ! Ce considera altii despre ce fac eu , ma doare la 100 m in fata ''bastii'' Posted Image ! Pana acum vreo 10 ani asta era problema mea principala...parerea altora...vad aia ce bun sunt  !
PS - Tin minte ce mai radeam in tinerete de ''lenti'' , cu ce viteze treceam de ei Posted Image ! Am imbatranit acum rad de vitezisti Posted Image ! Deci cine are dreptate ?

Edited by Alltrack, 30 July 2023 - 19:47.


#89
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,905
  • Înscris: 21.06.2016

View PostLegolas01, on 30 iulie 2023 - 13:54, said:

Decat sa puneti accentul pe vreme, mai bine adaptati echipamentul.
Nu exista vreme neprielnica, ci echipament deficitar.
De fiecare data cand am urcat pe Moldoveanu, am plecat de la 28-30 de grade si am prins lapovita, cu 3-4 grade pe creasta, iar asta am patit-o de 4 ori, toate in august.

Esența e sa vezi ceva, adică cât mai just, și de trăznet nu te scapă nici un echipament.

View PostAlltrack, on 30 iulie 2023 - 19:33, said:

Domnilor , cuvantul asta spectaculos ''a bifa'' un varf , nu seamana cu o bifa de calculator...adica un click pe mouse  ! Daca ''bifezi'' un varf inseamna ca ai urcat pe el , mai rapid...mai lent...in conditii bune...in conditii proaste , sa te bucuri de priveliste...sa nu ai timpul necesar , pot continua cateva pagini .
Dementa zilelor noastre cu ''ce fac eu e mai bine...altii prost'' , cu ''ce bun sunt eu...ce varza sunt altii'' , cum ''le stiu eu pe alea bune...altii habar nu au'' , NE MANANCA VIATA INUTIL !
Eu de vreo 10 ani , nu mai urc pe varfuri ! Am 2 catei , urc cat vreau la nivel de placere pura , nu mai fortez limitele si ma simt superb .
Culmea e ca am inceput sa fac asta cand am avut cele mai performante echipamente posibile Posted Image ! Si a inceput sa-mi placa mai mult in conditii de iarna severa ! Ce considera altii despre ce fac eu , ma doare la 100 m in fata ''bastii'' Posted Image ! Pana acum vreo 10 ani asta era problema mea principala...parerea altora...vad aia ce bun sunt  !
PS - Tin minte ce mai radeam in tinerete de ''lenti'' , cu ce viteze treceam de ei Posted Image ! Am imbatranit acum rad de vitezisti Posted Image ! Deci cine are dreptate ?

Ai grija ca nici de avalanșa sau de White out nu te scapă echipamentul. Am bătut. Făgărașul iarna, nu e chiar joaca de copii dacă e vremea nepotrivita.

View Postradu103, on 30 iulie 2023 - 16:37, said:


Luna potrivita pentru ascensiune este septembie, tarziu daca se poate inainte de ploile lunii octombrie


N-am inteles dorinta asta de-a urca pe munti doar ca sa-i bifezi, se manifestea si pe alti munti straini de catre neica-nimeni lucratori prin corporatii ca-i mai scump
Eu i-am urcat cand era mic dar nu mi se pare mare lucru important cum se inghesuie acum toti paltonarii in adibasi si pantaloni scurti

Sunt doua aspecte ale uscatului pe munte.
Unul e de peisaje, Frumusețea naturii etc.
Celălat e partea de efort fizic.
Pe mine ma interesează prima parte in proporție mai mare dar a doua nu e zero. Ca dacă ar fi zero as tocmi un elicopter la urcat :).
Pe alții ii interesează mai mult partea a doua. Ii interesează mai mult lupta cu ei însusi decât natura. La urma urmei oamenii aleargă maratoane și ultra maratoane, deci nimic nou aici.

Edited by vrajitoruldinoz, 30 July 2023 - 20:51.


#90
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postvrajitoruldinoz, on 30 iulie 2023 - 20:50, said:

Făgărașul iarna, nu e chiar joaca de copii dacă e vremea nepotrivita
EXACT pe acolo bantui ! Inclusiv pe la minus 20...dar atunci nu MAI campez  !

Edited by Alltrack, 30 July 2023 - 21:07.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate