Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Examen national titularizare la Informatica - Cum se rezolva Subiectul 3?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 16.02.2013
Salutare tuturor.
Saptamana viitoare sunt examenele nationale de titularizare pt liceu, si eu o sa dau pe cel de la Informatica.
Am vazut subiectele de anul trecut. Primele 2 sunt destul de abordabile. Insa al treilea l-am citit de N-shpe ori si pot sa spun ca habar nu am cu ce se mananca...
Atasez o poza cu enuntul acestuia. Intrebarea mea este daca stie cumva cineva cum se rezolva acest tip de subiect?
Si le am si pe cele de acum 2 ani iar sbiectul 3 era tot in aceeasi maniera, despre didactica predarii si evaluarii, Blah-blah-blah ...!!!

In special nu inteleg urmatorul paragraf din enunt (de la subpct. 1, ca de 2 nici nu cred ca mai am timp sa ma ating...): "test care să fie utilizat în cadrul unei probe scrise ca instrument de evaluare a competențelor specifice indicate pe baza conținuturilor corespunzătoare."
Competentele specifice sunt cele prezentate in tabela din stanga, iar continuturile coresp. in dreapta.

atasamentul
Posted Image
ma dar ce problematic este sa atasezi un fisier pe site-ul asta... atatea butoane...

Attached Files


Edited by MarianG, 10 July 2022 - 09:12.
uite, am salvat lumea de un click


#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,491
  • Înscris: 17.04.2006

View Postanz, on 10 iulie 2022 - 09:02, said:

si eu o sa dau pe cel de la Informatica.
Si le am si pe cele de acum 2 ani iar sbiectul 3 era tot in aceeasi maniera, despre didactica predarii si evaluarii, Blah-blah-blah ...!!!

ma dar ce problematic este sa atasezi un fisier pe site-ul asta... atatea butoane...

Copiii sunt de vina pentru situatia invatamantului.

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,159
  • Înscris: 19.09.2005
din cate inteleg esti profesor, si alea sunt cerintele pentru subiectul 3. tu trebuie sa faci subiectul trei dupa acele centrinte.
eu as scrie raspunsul pe care trebuie sa-l scrie elevul, dupa care as scrie si subiectul. practic rezolv invers ceea ce mi se cere ca profesor.

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,475
  • Înscris: 10.08.2005

View Postanz, on 10 iulie 2022 - 09:02, said:

ma dar ce problematic este sa atasezi un fisier pe site-ul asta... atatea butoane...
Browse, Upload si Attach ... o groaza de butoane domn profesor

View PostSef-chenko, on 10 iulie 2022 - 09:08, said:

Copiii sunt de vina pentru situatia invatamantului.
Mai are rost sa spun ca a gresit aria?

View Postarg, on 10 iulie 2022 - 09:12, said:

eu as scrie raspunsul pe care trebuie sa-l scrie elevul, dupa care as scrie si subiectul. practic rezolv invers ceea ce mi se cere ca profesor.
Trebuie scris enuntul pe care il primeste elevul.
Iar raspunsul elevului trebuie sa evidentieze ca a inteles respectivele subiecte: extragere de date, analiza, pseudocod si ce mai cere comisia.

Edited by MarianG, 10 July 2022 - 09:24.


#5
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 02.09.2007
Disclaimer: Nu sunt prof. Nici macar aspirant ... inca.

Citesti si intelegi subiectul!

Pt subiectul 1 as fi zis asa:

Se da intr-un fisier un set de date de intrare cu N valori.
Pe prima linie este nr N si apoi valorile propriuzise in intervalul 0 .. 65k (ca sa foloseasca short int sau cine stie ce prostii -> verifici tipurile de date)
Cerinte:
1) Sa se scrie un pseudocod pentru determinarea minimului/max din sir. (pseudocod algoritm + min/max) 30pct
a) parcurgerea cu for/while 10 pct
b) determinarea min 10pct
c) determinarea max 10pct -- poti sa elaborezi mai mult pe astea (5pct pt folosirea tipurilor de date cele mai eficiente, corect) etc
2) Sa se ordoneze sirul dat folosind pct 1si sa se scrie intr-un fisier (algoritmi elementari)
a) 15pct - implementare bubble sort
b) 15pct - folosirea eficienta a programarii structurate (for if else, while) care or mai fi.
3) etc

Subiectul 2:
Trebuie sa zici 2 caracteristici ...
Sa exemplifici forma de organizare prin
-o metoda un mijloc, o activitate.
HABAR N-AM CARE SUNT ASTEA! Tu trebuie sa stii.

Ii imparti pe 4-5 grupe (nr de elevi in fiecare grupa, fiecare trb sa faca ceva, interactiune, etc)
Ii pui sa isi dea mailuri de la un grup la altul. Cate un copil e responsabil de: sender, subiect, formulare, etc

Mailul trebuie sa contina o adresa de ftp pe care este un fisier cu o "parola". Ei trebuie sa afle parola pusa de altii.
Alti elevi sunt responsabili de urcat fisierul, de adresa de ftp, etc.

Edited by lyanna, 10 July 2022 - 09:27.


#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
Tu vrei sa fii profesor dar nu intelegi o cerinta! Si n-are treaba cu aria incepatori ci profesia.

Edited by neagu_laurentiu, 10 July 2022 - 09:26.


#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,475
  • Înscris: 10.08.2005
Se muta la " Life & Entertainment > Scoala Mea > Generalitati / Alte forme de invatamant"

#8
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 02.09.2007
De placere,  poti, te rog, sa pui toate subiectele si timpul alocat ?

#9
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 16.02.2013
acesta este ceea ce s-a dat anull trecut ...

Attached Files



#10
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,292
  • Înscris: 06.01.2007
Off!

#11
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Ce facultate ai terminat, de curiozitate? Informatica?

#12
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 16.02.2013

View Postmiki07, on 10 iulie 2022 - 11:12, said:

Ce facultate ai terminat, de curiozitate? Informatica?
da ...

#13
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,948
  • Înscris: 03.08.2008
"ma dar ce problematic este sa atasezi un fisier pe site-ul asta... atatea butoane..."

Nu serios, chiar ai terminat informatica ?

#14
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 27.08.2013

View PostMarianG, on 10 iulie 2022 - 09:23, said:

Browse, Upload si Attach ... o groaza de butoane domn profesor
Zău? Nu sunt o groază de butoane, dar nici intuitiv nu este.
Trebuie să dai pe „Mai multe opțiuni de răspuns”(română), apoi pe „Choose File”(english) și după și pe „Atașează fișier”(română), de parcă l-ai selectat în glumă întâi. De exemplu pe Gmail nu te pune să „confirmi” că vrei să uploadezi respectivul fișier. Dar e de înțeles, cine știe ce flow de date o fi pe Softpedia comparativ cu Gmail.

#15
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 16.02.2013

View Postyonut_a, on 10 iulie 2022 - 12:03, said:

"ma dar ce problematic este sa atasezi un fisier pe site-ul asta... atatea butoane..."

Nu serios, chiar ai terminat informatica ?
Ce legatura are treaba asta cu ceea ce am intrebat eu in priul post...?

View Postonisifor12, on 10 iulie 2022 - 13:35, said:

Zău? Nu sunt o groază de butoane, dar nici intuitiv nu este.
Trebuie să dai pe „Mai multe opțiuni de răspuns”(română), apoi pe „Choose File”(english) și după și pe „Atașează fișier”(română), de parcă l-ai selectat în glumă întâi. De exemplu pe Gmail nu te pune să „confirmi” că vrei să uploadezi respectivul fișier. Dar e de înțeles, cine știe ce flow de date o fi pe Softpedia comparativ cu Gmail.
Sunt de acord cu tine, nicaieri nu am intalnit confirmare pentru atasare de fisier ...

#16
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,179
  • Înscris: 27.02.2018

View Postneagu_laurentiu, on 10 iulie 2022 - 09:25, said:

Tu vrei sa fii profesor dar nu intelegi o cerinta! Si n-are treaba cu aria incepatori ci profesia.
Si după aia ne miram de ce bieții elevi trec prin școală ca gașca prin apă si nu rămân cu mai nimic în cap. Ca să nu mai spunem că se țipă după salarii mari care chipurile aduc oameni de calitate si performante crescute în învățământ, sănătate, administrație si restul bugetarimii...da, da, sigur...

#17
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,475
  • Înscris: 10.08.2005

View Postonisifor12, on 10 iulie 2022 - 13:35, said:

Zău? Nu sunt o groază de butoane, dar nici intuitiv nu este.
Daca nu gasiti intuitiv procesul de urcare a unui fisier va recomand sa urmati cursuri de Tehnologia Informatiei.

Edited by MarianG, 10 July 2022 - 16:21.


#18
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,676
  • Înscris: 29.08.2013

View Postanz, on 10 iulie 2022 - 09:02, said:

Intrebarea mea este daca stie cumva cineva cum se rezolva acest tip de subiect?
Si le am si pe cele de acum 2 ani iar sbiectul 3 era tot in aceeasi maniera, despre didactica predarii si evaluarii, Blah-blah-blah ...!!!

Hmm, la facultate bănuiesc că ai urmat cursuri de pedagogie din moment ce vrei să dai examen de titularizare (eu am terminat Informatica la UBB acum 3 ani şi cam aşa era Posted Image ... daca voiam o carieră în învăţământ, trebuia să mă înscriu la modulul pedagogic).
Nu v-au predat acolo metodologii de concepere a unui test (bănuiesc că sunt nişte itemi pe care să-i urmezi pentru o evaluare cât mai ok a elevului) şi cum să analizaţi programa şcolară? Cam pe asta se bazează subiectul respectiv.

Edited by sftpdt, 10 July 2022 - 16:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate