Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Haloperidol administrat la pacient cu Parkinsons

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,905
  • Înscris: 27.01.2016
Vad ca mai nou medicina se face pe internet si pe SP. Doamne ajuta!

#20
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,574
  • Înscris: 10.01.2012

View Postflorinellll, on 10 iulie 2022 - 15:00, said:

Curcumina sau curcuminul este un compus chimic colorat în galben care este produs de către specia Curcuma longa din familia Zingiberaceae. Este utilizat ca ingredient în industria cosmetică, ca aditiv și colorant alimentar
Dacă ai reușit să afli acest lucru, aplauze  Posted Image  Ca să nu fie dubii apropo de ce am afirmat și văd că ai subliniat cu megafont, iata tradus.
Doar că turmericul este ingredientul folosit în gastronomie, iar curcumina substanța activă pe care producătorii de suplimente încearcă să o facă biodisponibilă.
Cele mai mult suplimente ajută doar articulațiile, și doar câteva creierul.
Curcumin: a potential neuroprotective agent in Parkinson's disease
Spoiler

Edited by NelsonMandela, 10 July 2022 - 15:31.


#21
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,336
  • Înscris: 13.01.2011

View Postflorinellll, on 10 iulie 2022 - 15:00, said:

... alimentar

Este și antiinflamator.

#22
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,010
  • Înscris: 25.06.2007

View Postvalipmatei, on 09 iulie 2022 - 18:25, said:

….
Eu nu dădeam sfaturi că nu-i pacientul meu, am precizat ce recomandă protocoalele de aici de la mine :)

#23
valipmatei

valipmatei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 04.09.2011

View PostKarhu, on 10 iulie 2022 - 22:17, said:

Eu nu dădeam sfaturi că nu-i pacientul meu, am precizat ce recomandă protocoalele de aici de la mine Posted Image
Da, dar te ai pripit cu încadrarea clinica a cazului.
"Bunicul meu sufera de Parkinsons si de Dementa, precum si de lacunarism. Atat psihiatrul cat si neurologul au recomandat sa-i administram Haloperidol. Din ce am citit pe internet in limba engleza, cat si in avizarea de piata a Haloperidol-richter in Romania, acest medicament este contraindicat pacientilor care sufera de Parkinsons".
Asta e descrierea situației. Și tu ai zis hai sa folosim protocolul de agitație psihomotorie. Dar 1. nu ți a zis nicaieir ca e vorba de agitație psiho-notorie (dacă era de fapt psihoza de la agonisii L-Dopa folosiți pt Parkinson?) 2. Nu ai ținut seama de comorbidități.

#24
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,010
  • Înscris: 25.06.2007
Din cum ni se prezintă evoluția cazului, după începerea administrării Haloperidolului, pacientul a fost discapacitat. Imho era bine dacă pacintul era reevaluat, atât clinic cat și paraclinic.
Posibil să fi fost și psihoză indusă de agoniști L-dopa, însă in textul inițial nu era menționat nimic despre vreo inițiere a reducerii dozei respective, de aceea am dedus ca Haloperidolul a fost prescris pt agitație.
Greu de spus cu certitudine tot ce a fost acolo (nu cunoaștem antecedente, istoric, comorbidități, doze, imagistică recentă, evaluări recente etc) Posted Image

#25
valipmatei

valipmatei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 04.09.2011

View PostKarhu, on 11 iulie 2022 - 08:36, said:

Din cum ni se prezintă evoluția cazului, după începerea administrării Haloperidolului, pacientul a fost discapacitat. Imho era bine dacă pacintul era reevaluat, atât clinic cat și paraclinic.
Posibil să fi fost și psihoză indusă de agoniști L-dopa, însă in textul inițial nu era menționat nimic despre vreo inițiere a reducerii dozei respective, de aceea am dedus ca Haloperidolul a fost prescris pt agitație.
Greu de spus cu certitudine tot ce a fost acolo (nu cunoaștem antecedente, istoric, comorbidități, doze, imagistică recentă, evaluări recente etc) Posted Image
Exact! Greu de zis, de aceea nu aș fi sugerat nimic!

#26
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,010
  • Înscris: 25.06.2007
Imho Haloperidolul ăla a fost indicat pt agitație psiho-motorie, dar poate ne spune inițiatorul mai exact cum a fost justificată introducerea sa.

andrey_net said:

1657364064[/url]' post='29181579']
Bunicul s-a terminat.
Condoleanțe…
Ti s-a spus motivul decesului? Avea și altă patologie asociată?

Edited by Karhu, 11 July 2022 - 16:13.


#27
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008

View PostKarhu, on 11 iulie 2022 - 16:13, said:

Condoleanțe…
Ti s-a spus motivul decesului? Avea și altă patologie asociată?
Multumesc.
Decesul a fost constatat de ambulanta, s-a produs destul de brusc. Nu am mai optat pentru medicina legala si necropsie..

Ca sa explic mai bine situatia. Suferea de dementa si lacunarism din 2018-2019. Parkinsonul cred ca a aparut in ultimul an. Nu era agresiv, doar ca memoria nu-l mai ajuta si parea ca isi da seama de asta. In ultimele doua luni au aparut halucinatiile, avea ceva vedenii. De atunci i s-a prescris haloperidol. 5 picaturi seara, 5 dimineata, 20 la nevoie, in momentul in care devenea agitat si avea halucinatii. I s-a mai prescris la nevoie si o pastila al carui nume nu mi-l amintesc, dar am citit in prospect ca este pentru epilepsie si agresivitate. Cam de atunci i s-a inrautatit si starea de echilibru, mersul devenise destul de greu.

Comorbiditati nu stiu sa fi avut, poate doar obezitate de gradul 1 sau 2 - nu stiu sa spun exact. A avut in 2016 o operatie chirurgicala la prostata si in 2001 la fiere. Cred ca totusi a facut blocaj renal, desi ni s-a comunicat ca i s-au facut analize in spital(in saptamana in care a decedat), aceste fiind foarte bune... Cand l-a externat, medicul pe sectia caruia a fost internat ne-a recomandat sa mergem la un control nefrologic ca o mai duce mult si bine, dar nu am mai apucat. A facut CT cu 5 zile inainte de deces si conform medicilor care au analizat rezultatele, nu ar fi avut niciun avc recent.

Sunt multe intrebari si dezamagiri aici, cel putin pentru mine: Faptul ca mai multi medici au spus ca e ok haloperidol desi in avizarea de piata scrie ca este interzis pacientilor cu Parkinson. De ce se inchide sectia unui spital pentru ca medicul pleaca in concediu. De ce investigatia nefrologica nu s-a facut in spital si n-are rost sa mai continui. Din pacate, concluzia mea e ca tara asta nu se va face vreodata bine si ca trebuie plecat din ea cat mai repede...

#28
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Haloperidol e cel mai naspa antipsihotic care ti-l poate da cineva , citez aici

Quote

Haloperidol may result in a movement disorder known as tardive dyskinesia which may be permanent.[4] Neuroleptic malignant syndrome and QT interval prolongation may occur.[4] In older people with psychosis due to dementia it results in an increased risk of death

Sincere condoleante , dar bunicu tau s-a stins tocmai din cauza acestui antipsihotic , chiar si persoanele mai tinere sunt distruse de acest medicament,exista si alte antipishotice ce ii puteau fi administrate si nu ii puneau viata in pericol , gen olanzapina , care doar il adormea, fara a cauza si alte probleme, sau sa ii scurtezi asa de brusc viata unui om.

Exista solutii mai eficiente , dar se pare doctori din Romania , nu toti , dar unii, sunt de-a dreptul imbecili si ar trebui sa ramana fara profesie.

Edited by DianaXO, 23 July 2022 - 12:14.


#29
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,779
  • Înscris: 25.11.2009
Nu se foloseste Haloperidol in boala Parkinson, prescrierea acestei clase la genul asta de bolnavi creste mortalitatea conform studiilor, dincolo este aprobata pimavanserina pentru asa ceva dar la noi nu exista pe piata.
Nu este primul caz de genul asta, nu toti medicii din Romania termina cu note de 9-10.
https://parkinsonsne...ol-haloperidol/

Edited by Remicade, 23 July 2022 - 12:46.


#30
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,010
  • Înscris: 25.06.2007

View PostRemicade, on 23 iulie 2022 - 12:46, said:

nu toti medicii din Romania termina cu note de 9-10.
Nici nu trebuie, medicina de astăzi este EBM (evidence based medicine) iar diagnosticarea si tratamentul pacienților se fac după protocoalele elaborate de titanii medicinei mondiale (cei de la Harvard, Oxford, Duke, Yale, Mayo, John Hopkins, Karolinska etc etc).
Că ai terminat cu 10, că ai terminat cu 7.50, aceleași protocoale le aplici.

#31
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008

View PostDianaXO, on 23 iulie 2022 - 12:13, said:

Haloperidol e cel mai naspa antipsihotic care ti-l poate da cineva , citez aici
Sincere condoleante , dar bunicu tau s-a stins tocmai din cauza acestui antipsihotic , chiar si persoanele mai tinere sunt distruse de acest medicament,exista si alte antipishotice ce ii puteau fi administrate si nu ii puneau viata in pericol , gen olanzapina , care doar il adormea, fara a cauza si alte probleme, sau sa ii scurtezi asa de brusc viata unui om.
Exista solutii mai eficiente , dar se pare doctori din Romania , nu toti , dar unii, sunt de-a dreptul imbecili si ar trebui sa ramana fara profesie.
Stiu ca ai dreptate, dar din pacate nu mai pot face nimic. Trebuie sa stam sa citim prospectul la fiecare medicament pe care il luam cu recomandarea medicului, caci altfel...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate