Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Haloperidol administrat la pacient cu Parkinsons

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008
Buna ziua,

Bunicul meu sufera de Parkinsons si de Dementa, precum si de lacunarism. Atat psihiatrul cat si neurologul au recomandat sa-i administram Haloperidol. Din ce am citit pe internet in limba engleza, cat si in avizarea de piata a Haloperidol-richter in Romania, acest medicament este contraindicat pacientilor care sufera de Parkinsons.

Momentan, bunicul este total incapacitat, iar noi banuim ca este datorita efectelor adverse ale Haloperidolului, pentru ca pierderile de echilibru au inceput de la administrarea Haloperidolului, galopand foarte repede la stadiul in care este tintuit la pat... M-ar interesa sa stiu parerea altor medici, iar daca totul este cauzat de Haloperidol, as vrea sa stiu daca efectele sunt reversibile o data cu stoparea administrarii.

Mentionez ca am facut CT si nu a mai avut alte AVC-uri decat cele cunoscute.

Va multumesc anticipat.

Sanatate multa!

Edited by andrey_net, 08 July 2022 - 22:57.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu vei gasi raspunsul aici. Imi pare rau.

#3
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,926
  • Înscris: 02.02.2007
da, haloperidolul accentuaza manifestarile din parkinson ( tulburari extrapiramidale).
exista astazi destule medicamente care pot fi folosite! din pacate, unii medici nu renunta la ochelarii de cal!

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
Dacă nu mă înșel, cred că și bunica a primit medicația asta, pentru Alzheimer.
Oricum, de la o vîrstă, orice speranță am avea, pentru medicamente miraculoase, care să ne salveze bătrînii, ne facem iluzii.
Mai trebuie să treacă zeci de ani, pînă ce o să apară un medicament care să facă diferența între ,,inconștiență " și luciditate.

Pînă atunci sperăm.
Poate avem noi șansa, să beneficiem de ele.

Edited by crisstonne, 09 July 2022 - 00:13.


#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
La momentul actual avem paleative, nimic mai mult.

#6
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Haloperidol vă face vouă viața mai ușoară, nu lui!

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
Care viață mai ușoară, care ,,lui ", cui?!
Nu ai avut problema asta, este?

Fraze din puțul negîndirii".

Așa nu, nu trînti o postare doar ca să te afli în treabă, dacă nu ai suferit lîngă un bolnav, o dată cu el  😢

#8
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Sunt acum abordări despre cum ar putea fi folosit glutathionul, vitamina C sau acidul lipoic mai eficient pentru Parkinson dar și alte boli.
Și se pare că forma liposomală poate fi soluția universală.
Sau sprijinirea funcției mitocondriale, se pot lua megadoze de CoQ10.
Să mai zic de Astaxantin, Fucoidan și TUDCA?

ONTOPIC: ca să fac o trimitere la un comentariu de-a lui @Bean dintr-o altă discuție, așa numitele antipsihotice (de fapt neuroleptice), sunt de fapt neuro-bisturiul folosit de pseudomedicina pentru turme.
Haloperidol este un medicament foarte distructiv, dar ar putea fi totuși mai puțin nociv în asociere cu o curcumină biodisponibilă.
Faptul că nu se face nici măcar acest banal gest, înseamnă că scopul real este să crape mai repede și fără  zgomot niște "useless eaters".
EDIT:
Acum văd că Curcumina ajută în Parkinson.

Edited by NelsonMandela, 09 July 2022 - 02:46.


#9
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008
Din pacate s-a cam terminat acum cateva ore. Asta este nivelul medicinei si al spitalelor din Romania…

#10
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016
Pai banuiesc ca medicul n-a prescris haloperidolul întâmplător.  Opriti haloperidolul si veți avea alte probleme.

#11
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2006

 andrey_net, on 09 iulie 2022 - 03:30, said:

Din pacate s-a cam terminat acum cateva ore. Asta este nivelul medicinei si al spitalelor din Romania…

Cine s-a terminat, haloperidolul sau bunicul? Probabil lacunarismul i-a dat simptomele acelea mai mult decat haloperidolul. Dar daca s-a terminat (nu stiu ce)...nu mai au sens parerile.

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 andrey_net, on 08 iulie 2022 - 22:56, said:

daca totul este cauzat de Haloperidol, as vrea sa stiu daca efectele sunt reversibile o data cu stoparea administrarii.
Posibil să fie, pt tratamentul agitatiei psihomotorii protocoalele actuale recomandă in primul rând olanzapina, risperidonul și quetiapina, în defavoarea haloperidolulului.

#13
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 Karhu, on 09 iulie 2022 - 07:33, said:

Posibil să fie, pt tratamentul agitatiei psihomotorii protocoalele actuale recomandă in primul rând olanzapina, risperidonul și quetiapina, în defavoarea haloperidolulului.
risperidona iau eu dar ce legatura are cu parkinson? si eu iau pe langa risperidona si romparkin si totusi e in regula.  risperidona e in cazurile de schizofrenie.  si noroc ca risperidona e de generatie 2 aparut prin anii 90 ca cele de generatie 2 te termina.  au aparut si cele de generatie 3 , m-am uitat pe wiki , se gasesc in  Romania?

#14
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

 pasilla, on 08 iulie 2022 - 23:10, said:

Nu vei gasi raspunsul aici. Imi pare rau.
14 minute de la prima postare! ai dat cu mucii-n fasole, dar tirziu, trebuie in primele 10 minute!

#15
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008
Bunicul s-a terminat. O alta reusita a sistemului romanesc sanitar.

Pentru cine a zis ca nu a fost prescris intamplator, nu am studii in domeniul, dar daca cei care au avizat medicamentul au spus interzis la Parkinsons, inseamna ca e interzis, nu?

#16
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006
poti da medicul in judecata da a gresit flagrant!

#17
valipmatei

valipmatei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 04.09.2011

 Karhu, on 09 iulie 2022 - 07:33, said:

Posibil să fie, pt tratamentul agitatiei psihomotorii protocoalele actuale recomandă in primul rând olanzapina, risperidonul și quetiapina, în defavoarea haloperidolulului.
Karhule, nu, aici focusul terapeutic nu este precizat (autorul postului nu precizează de ce a fost prescris Haloperidolul), dar în prim plan posibil sa fie psihoza din Parkinson în care prima linie de tratament sunt antipsihoticele cu binding slab de receptorii D2, respectiv Quetiapina și Clozapina. Oricum pacientul având Parkinson dacă e sa se aleagă sa se folosească un antipsihotice ar trebui sa fie unul dintre cele precizate de mine. Ca sa nu mai spunem ca dacă ar fi "agitație psihomotorie" primul pas ar fi sa se evalueze dacă nu exista o cauza somatica (de exemplu durerea) a agitatiei la un pacient vârstnic cu multiple comorbidități.
Scuze sa te corectez încă o data, dar dacă dai sfaturi ar fi bine sa o faci în cunoștiință de cauza. Serios, nu sunt sarcastic, cred ca în ceea mai mare parte faci o treaba buna.

#18
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

 NelsonMandela, on 09 iulie 2022 - 02:42, said:

Sunt acum abordări despre cum ar putea fi folosit glutathionul, vitamina C sau acidul lipoic mai eficient pentru Parkinson dar și alte boli.
Și se pare că forma liposomală poate fi soluția universală.
Sau sprijinirea funcției mitocondriale, se pot lua megadoze de CoQ10.
Să mai zic de Astaxantin, Fucoidan și TUDCA?

ONTOPIC: ca să fac o trimitere la un comentariu de-a lui @Bean dintr-o altă discuție, așa numitele antipsihotice (de fapt neuroleptice), sunt de fapt neuro-bisturiul folosit de pseudomedicina pentru turme.
Haloperidol este un medicament foarte distructiv, dar ar putea fi totuși mai puțin nociv în asociere cu o curcumină biodisponibilă.
Faptul că nu se face nici măcar acest banal gest, înseamnă că scopul real este să crape mai repede și fără  zgomot niște "useless eaters".
EDIT:
Acum văd că Curcumina ajută în Parkinson.
Curcumina sau curcuminul este un compus chimic colorat în galben care este produs de către specia Curcuma longa din familia Zingiberaceae. Este utilizat ca ingredient în industria cosmetică, ca aditiv și colorant alimentar

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate