Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Poprire banca...

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
fany22

fany22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 10.10.2006
Salut prieteniPosted Imageam mai cautat pe net,dar n-am gasit nimic concret,asa ca:....cer scuze,pentru a intelege voi scrie ceva ma mai mul:....prin 2008 am facut la banca romanesca-un credit ipotercar de 75150 chf pentru un apartament cu 3 camere in Galati!...dupa cum stiti,CHF-a crescut si creste continuu!...in prima faza m-am descurcat-binisor,faceam cu greu fata cresterilor ...pana in 2016 cand in urma problemelor am cedat!!! ...asa ca in 2016 am fost nevoit sa-l dau in plata!!! Din acel moment,pierd totu!(familie.etc!)...viata mea este disrusa ca la  "comanda"!Posted Image
   Din 2016  incepe "dansul", banca nu accepta darea in plata fara pretentii!...asa ca incep procese peste procese, bani la avocati-complicat-nu mai intru in amanunte!...ma lupt cu acesti camatari cu acte-pana in februarie 2021 cand prin complicitatea mafiei imobiliare banca-judecatori-executor-agentii,etc, ma executa printr-un simulacru de proces(neanuntat!)!!!...si urmeaza poprire pe tot- mobil si imobil-GAME OVER!...si ma da pe mana unei jigodii de executor care in final imi pune mie si lui frate-miu popriri pe toate conturile!
   Stiu ca e aproape inposibil sa scap de jigodia asta de calau...dar,va rogPosted Image,   bineinteles-cine a mai trecut prin ce trec eu, sa-mi spuna cum as putea sa foloesc un alt card....sau deschiderea unui alt cont-de exemplu ING-Olanda(am lucrat)-asta ma intereseaza!.....fara sa fiu urmarit!
   Prieteni,va multumesc pentru rabdarea acordata,si astept solutii din partea voastra!...cu respect.Posted Image

Edited by althea, 29 June 2022 - 13:27.


#2
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,166
  • Înscris: 29.07.2013
Pe numele tau no poti avea nimic, esti in baza lor de date si cum deschizi contul apare poprirea. Foloseste un card al unei rude sau prieten bun si de incredere. Iti face contul folosind numarul tau de telefon si ti-l preda.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006
nu exista nici o modalitate de a avea un cont la o banca din Romania (inclusiv sucursale, gen ING) care sa nu poate fi poprit de catre executorii judecatoresti.
in plus, veniturile ar trebui sa poata fi executate la sursa (deci sa nu conteze unde-ti vireaza banii angajatorul, pentru ca deja sunt "dijmuiti"). ce fel de venituri incerci sa protejezi de executor?

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,988
  • Înscris: 30.08.2017
Daca sunt venituri din salarii, nu iti pot popri mai mult de 25% per sentinta (50% max).

#5
razzzv

razzzv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.06.2022
Nu cred ca vrea sa ascunda venituri, ci sa poata face plati la distanta... sau un retur la o comanda.
Legea e facuta prost, e aberant sa nu mai ai dreptul sa iti platesti facturile decat fizic la ghisee.
Prin alte tari se pune poprire doar pe venituri, si alea intr-o anumita limita destul de redusa (trebuie sa ii ramana omului bani pentru trai). Nu iti pune nimeni popriere pe banii dati de familie ca sa nu mori de foame cand treci printr-o perioada grea.

Va trebui sa se orienteze catre banci din afara Europei daca vrea siguranta. Cele din RO si UE nu sunt de incredere decat daca sunt din categoria conturilor pentru mari evazionisti, adica banci private unde n-ai acces decat daca rulezi milioane de euro bani negri la niste comisioane generoase si unde iti garanteaza ca nu toarna detinatorul real catre orice mitic ce le trimite o cerere.

#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,988
  • Înscris: 30.08.2017

 fany22, on 29 iunie 2022 - 12:12, said:

   Stiu ca e aproape inposibil sa scap de jigodia asta de calau...dar,va rogPosted Image,   bineinteles-cine a mai trecut prin ce trec eu, sa-mi spuna cum as putea sa foloesc un alt card....sau deschiderea unui alt cont-de exemplu ING-Olanda(am lucrat)-asta ma intereseaza!.....fara sa fiu urmarit!


Deschide topic pe juridic, descrie acolo situatia (dar mai coerent, nu ca aici)...ataseaza documente relevante (dar mascheaza datele personale) si vedem acolo ce optiuni ai cu executorul.

#7
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
btw, ce treaba are fratele in toata povestea asta, ati luat amandoi apartamentul?

Quote

in final imi pune mie si lui farate-miu popriri pe toate conturile!


#8
razzzv

razzzv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.06.2022
Probabil din cauza ca pe vremea aia majoritatea creditelor ipotecare erau cu doi coplatitori.
Acum nu stiu care mai e statistica, dar pe vremea aia rareori vedeai credit ipotecar fara coplatitor.

#9
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Pai nu s-a dat legea ca dacă nu mai poți plăti ratele la un imobil cumpărat cu banii băncii, sa renunți la apartament, îl pierzi si nu mai au voie la alte pretenții ?

#10
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,644
  • Înscris: 30.11.2021
Nu este chiar asa de simplu.
Poate aia au calculat ca apartamentul a scazut ca pret.
Initiatorul trebuie sa explice de ce nu a mers darea in plata.

Daca este la executor o sa ii fie calculata zilnic dobanda datorata + penalizari + suma.
Sa spuna ce credit are in lei si cat pe luna are dobanda.
Dar cand se ajunge la executor, care inainte erau executori bancari, acum sunt firme de recuperare, executori, isi baga dobanda, taxe, comisioane.

Am fost vandut cu un credit la un executor, se calcula dobanda zilnic.

#11
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,838
  • Înscris: 25.12.2016
Poate un card Revolut sau ceva de genul asta. Depinde si despre ce venituri este vorba.

#12
razzzv

razzzv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.06.2022

 milovme, on 29 iunie 2022 - 14:29, said:

Pai nu s-a dat legea ca dacă nu mai poți plăti ratele la un imobil cumpărat cu banii băncii, sa renunți la apartament, îl pierzi si nu mai au voie la alte pretenții ?
Legea aia, ca orice lege, avea si niste stelute cu scris mic, unde lasa portite ca banca sa continue sa te jefuiasca dublu exact cum era inainte, adica te lasa si fara casa, si fara masa, si fara venit.

#13
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,644
  • Înscris: 30.11.2021
Ia bani cash, ca am intalnit si eu care nu aveau card, luau bani in mana.
Si apoi iti faci card, revolut, monese, curve, vorbesti cu o cunostinta si iti trimite bani pe cardul respectiv.

Oricum de ce nu platesti ratele sa iti ridice proprirea?

Mi-au spus si mie la vremea respectiva care erau variantele, mers la curtea de conturi sau cum se numeste, facut o expertiza, apoi dat in judecata.
Eu am preferat sa vand si sa dau bani la banca.

#14
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,858
  • Înscris: 13.03.2005
Cardul Revolut e momentan soluția.

Ai cont de lei deschis de Revolut la LibraBank, deci nu apare CNPul tău, ci e un cont deschis pe persoană juridică, Revolut Bank uab. Cardul Revolut poate fi alimentat fara a apela la sistemul bancar românesc, prin intermediul stațiilor de plată SelfPay, folosind aplicația SelfPay Now, in care inrolezi cardul virtual Revolut sau cel fizic, important să aibă BIN de Romania pentru a funcționa înrolarea. Apoi poți pune 4000 lei pe lună pe Revolut prin SelfPay. Comisionul e de 3 lei fix, indiferent de suma alimentată. Banii sunt instant pe contul Revolut asociat cardului înrolat în SelfPay Now.
Din Revolut poți plăti orice vrei cu cardul sau transfer bancar, in lei sau euro, fara comision.

#15
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 29.06.2005

 MindArchitect, on 29 iunie 2022 - 18:01, said:

Ia bani cash, ca am intalnit si eu care nu aveau card, luau bani in mana.
Si apoi iti faci card, revolut, monese, curve, vorbesti cu o cunostinta si iti trimite bani pe cardul respectiv.

Oricum de ce nu platesti ratele sa iti ridice proprirea?

Mi-au spus si mie la vremea respectiva care erau variantele, mers la curtea de conturi sau cum se numeste, facut o expertiza, apoi dat in judecata.
Eu am preferat sa vand si sa dau bani la banca.

Nu rezolva nimic luan banii cash.
Pentru ca poprirea se trimite la toate bancile si la angajator. Deci iti blocheaza toate conturile + angajatorul e obligat sa retina din salariu si sa vireze la executor.
Deci chiar si solicitand sa ia banii cash, tot ar pierde.

In rest - din ce povesteste initiatorul - banca i-a luat casa(si probabil a vandut-o la "smecheri", iar acum il executa pe el si pe girant pentru contravaloarea diferentei.
A fost o mare afacere cu locuintele cumparate in bula din ~2008. Oamenii cumparau scump (ia acum ca maine se sumpeste), apoi nu mai puteau plati ratele umflate, banca lua casa si o vindea la jumate din pretul de 2008 (o intreaga mafie se formase pe achizitia de astfel de locuinte), apoi diferenta de bani din executare sau vanzarea catre firmele de recuperare.
Schema era cam asa:
- cumpara un apartament comunist cu 50.000 - platea rata de 350 euro
- in 4 ani ani - pana clientul nu mai poate plati - deja a platit catre banca 16.800 euro
- clientul nu mai poate plati - banca ia locuinta
- banca vinde locuinta la licitatie. Face licitatii succesive, prima cu 45.000(nu ia nimeni), apoi la 35.000(nu ia nimeni),apoi la 25.000 cumpara un smecher(de partid, sau din mafie...etc)
- la momentul asta banca a recuperat 41.000, insa in desfasurator, clientul a platit 90% din rata dobanzi, de fapt.
- banca face executare silita pentru 50.000(suma creditului) - 25.000(valoarea la care s-a vandut) = 25.000
- Banca castiga 16.000 dobanzi + 25.000(vanzare)+25.000 executare diferenta+ diferenta din aprecierea monedei.
- "smecherii" castiga, cumparand locuinta la 25.000 apoi vanzand cu 45.000(in criza, sau daca se grabeste) sau chiar cu 65.000 (dupa ceva ani, cand piata se umfla iara artificial) daca are rabdare.
- executorii mananca si gura lor o painita din taxele aplicate + painita principala de la "smecheri" pentru aranjarea licitatiilor
- singurul care pierde e fraierul , pardon, cumparatorul. Plateste 16.800 in 4 ani, ramane fara locuinta si inca dator cu 25.000, plus diferenta de curs(ca el castiga in lei, dar a cumparat in eur/chf/usd/etc). Schema e....te-ai impiedicat pe strada, pac, si cand te trezesti esti dator cu 25.000....

#16
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 07.03.2012

 fany22, on 29 iunie 2022 - 12:12, said:


   Din 2016  incepe "dansul", banca nu accepta darea in plata fara pretentii!...asa ca incep procese peste procese, bani la avocati-complicat-nu mai intru in amanunte!...ma lupt cu acesti camatari cu acte-pana in februarie 2021 cand prin complicitatea mafiei imobiliare banca-judecatori-executor-agentii,etc, ma executa printr-un simulacru de proces(neanuntat!)!!!...si urmeaza poprire pe tot- mobil si imobil-GAME OVER!...si ma da pe mana unei jigodii de executor care in final imi pune mie si lui frate-miu popriri pe toate conturile!
1. La încuviințarea executării silite nu este obligatoriu să fii anunțat - conform legii. Deci au procedat LEGAL.
2. Orice venit legal ai se vede, rezultă poprire 25% din venit în cazul unei singure creanțe, până la 50% în cazul mai multor creanțe.
3. Nu poți lua salariu în mână, poprirea vine direct la angajator, care este obligat să rețină înainte de înmânarea salariului către tine.
4. deocamdată, însă nu se știe până când, Revolut este singura variantă de primit bani pe card fără să fie blocați la tine.
5. Ai încercat să discuți cu banca la CSALB?
6. Executorul își face treaba pentru care este plătit, total legal până la proba contrară. dacă ai fi în locul lui i-ai lăsa în pace pe toți debitorii, nu? Sau dacă tu vroiai banii băncii....

#17
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,644
  • Înscris: 30.11.2021
Sa me zica el cum a fost.

#18
fany22

fany22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 10.10.2006

 aeon, on 29 iunie 2022 - 13:26, said:

btw, ce treaba are fratele in toata povestea asta, ati luat amandoi apartamentul?

codebitor!

...cer mii de scuze,Posted Image aseara am vazut mesajele!...credeam ca, nu a raspuns nimeni!...pentru ca nu am primit nici o notificare de la softpedia(au fost oprite)...voi incerca sa raspund punctual la fiecarePosted Image .

 argonaut, on 29 iunie 2022 - 12:24, said:

Pe numele tau no poti avea nimic, esti in baza lor de date si cum deschizi contul apare poprirea. Foloseste un card al unei rude sau prieten bun si de incredere. Iti face contul folosind numarul tau de telefon si ti-l preda.

Este o varianta,multumesc!

 _Smiley_, on 29 iunie 2022 - 12:29, said:

nu exista nici o modalitate de a avea un cont la o banca din Romania (inclusiv sucursale, gen ING) care sa nu poate fi poprit de catre executorii judecatoresti.
in plus, veniturile ar trebui sa poata fi executate la sursa (deci sa nu conteze unde-ti vireaza banii angajatorul, pentru ca deja sunt "dijmuiti"). ce fel de venituri incerci sa protejezi de executor?

...doar cardul de salarii de la ING.

 george_alexandru, on 29 iunie 2022 - 13:00, said:

Daca sunt venituri din salarii, nu iti pot popri mai mult de 25% per sentinta (50% max).

...opresc 1/3 din salariu!Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate