Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Poprire banca...

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
fany22

fany22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 10.10.2006

View Postflorinel, on 30 iunie 2022 - 05:11, said:

Nu rezolva nimic luan banii cash.
Pentru ca poprirea se trimite la toate bancile si la angajator. Deci iti blocheaza toate conturile + angajatorul e obligat sa retina din salariu si sa vireze la executor.
Deci chiar si solicitand sa ia banii cash, tot ar pierde.

In rest - din ce povesteste initiatorul - banca i-a luat casa(si probabil a vandut-o la "smecheri", iar acum il executa pe el si pe girant pentru contravaloarea diferentei.
A fost o mare afacere cu locuintele cumparate in bula din ~2008. Oamenii cumparau scump (ia acum ca maine se sumpeste), apoi nu mai puteau plati ratele umflate, banca lua casa si o vindea la jumate din pretul de 2008 (o intreaga mafie se formase pe achizitia de astfel de locuinte), apoi diferenta de bani din executare sau vanzarea catre firmele de recuperare.
Schema era cam asa:
- cumpara un apartament comunist cu 50.000 - platea rata de 350 euro
- in 4 ani ani - pana clientul nu mai poate plati - deja a platit catre banca 16.800 euro
- clientul nu mai poate plati - banca ia locuinta
- banca vinde locuinta la licitatie. Face licitatii succesive, prima cu 45.000(nu ia nimeni), apoi la 35.000(nu ia nimeni),apoi la 25.000 cumpara un smecher(de partid, sau din mafie...etc)
- la momentul asta banca a recuperat 41.000, insa in desfasurator, clientul a platit 90% din rata dobanzi, de fapt.
- banca face executare silita pentru 50.000(suma creditului) - 25.000(valoarea la care s-a vandut) = 25.000
- Banca castiga 16.000 dobanzi + 25.000(vanzare)+25.000 executare diferenta+ diferenta din aprecierea monedei.
- "smecherii" castiga, cumparand locuinta la 25.000 apoi vanzand cu 45.000(in criza, sau daca se grabeste) sau chiar cu 65.000 (dupa ceva ani, cand piata se umfla iara artificial) daca are rabdare.
- executorii mananca si gura lor o painita din taxele aplicate + painita principala de la "smecheri" pentru aranjarea licitatiilor
- singurul care pierde e fraierul , pardon, cumparatorul. Plateste 16.800 in 4 ani, ramane fara locuinta si inca dator cu 25.000, plus diferenta de curs(ca el castiga in lei, dar a cumparat in eur/chf/usd/etc). Schema e....te-ai impiedicat pe strada, pac, si cand te trezesti esti dator cu 25.000....
...din pacate  aveti drepatate, l-am luat in toamna  lui 2008, am prins varfurile alea cand cresteu ratele in CHF in 2010 si 2013, la recomandarea bancii am facut doua refinatari in 2008 si 2013-adica te imprumuta banca fara dobanda-rambursabil in 10ani si puteai sa ingheti anul respectiv!...a fost o solutie de moment!...de aici au aparut necazurile: apartametul a fost dat in plata prin lege-stergandu-se creditul mare,dar au ramas cele doua refinantari!....banca nerecunoscand ca fiind atasate la creditul ipotecar,ci mai mult-m-a executat ca fiind credite separate + cheltuieli de judecata + cheltuieli de executare,nu mai spun mi-au pus si sechrestru pe o rabla-o dacie supernova-care,mai imi faceam si eu treaba-jigodia de executor-in prima faza mi-a zis ca nu mi-o ia,da nu s-a tinut de cuvant,si acum stau cu ea si rugineste in parcare!!....tot ce am facut , a fost sa ma lupt cu acest sistem mafiot sa-mi dovedesc nevinovatia!...degeaba, daca nu ai multi, foarte multi bani in Romania nu ai nici o sansa!...calvarul nu s-a terminat-e mult mai complicat!....mai rau-am ajuns la cutite cu frate-miu!

Edited by fany22, 05 July 2022 - 10:54.


#20
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postfany22, on 05 iulie 2022 - 10:47, said:

.....sa-mi dovedesc nevinovatia!...
singurul lucru de care ai putea fi acuzat e ca ai luat decizii proaste, si asta nu cred ca poti contesta. asa ca n-ai ce "nevinovatie" sa dovedesti.
asta e sistemul bancar; poti iesi si pe plus, dar si pe minus, in functie de ce decizie iei.

#21
razzzv

razzzv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.06.2022

View Post_Smiley_, on 05 iulie 2022 - 13:57, said:

asta e sistemul bancar; poti iesi si pe plus, dar si pe minus, in functie de ce decizie iei.
Mai bine zis: Asta e sistemul bancar, tu poti sa iesi si pe plus, dar si pe minus, dar banca intotdeauna trebuie sa iasa pe plus, chiar daca asta inseamna sa te faca pe tine sa iesi pe minus chiar daca erai pe plus.

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
fiscul a bine voit sa-mi blocheze conturile pt vreo 10lei....
brd a blocat tot
raiff doar suma in rosu dar nu a blocat nimic.
revolutul le-a dat cu flit. nu apare nici la biroul de credit.

View Postfany22, on 29 iunie 2022 - 12:12, said:

....
au facut misto de tine.
nu dai casa la banca contra creditului ca nu esti in america unde creditul ipotecar e garantat x
doar cu casa.
in Romania isi recupereaza suma din tot ce ai. a fost prima chestie cand am facut credit pt casa... sa citesc contractul.
de obicei vinzi tu si le dai banii... problema e ca daca nu acopera toata "paguba" lor nu te lasa sa vinzi.
iar daca vand ei.... sistemul e facut sa iasa "subcontractorii" in profit.

p.s. sau cel putin asa era prin 2008, cand am luat contact cu "subiectul" asta.

Edited by arg, 05 July 2022 - 22:19.


#23
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postrazzzv, on 05 iulie 2022 - 22:02, said:

Mai bine zis: Asta e sistemul bancar, tu poti sa iesi si pe plus, dar si pe minus, dar banca intotdeauna trebuie sa iasa pe plus, chiar daca asta inseamna sa te faca pe tine sa iesi pe minus chiar daca erai pe plus.
e un joc cu suma zero (aproape), deci ca tu sa iesi pe plus trebuie ca cineva sa iasa pe minus.


View Postarg, on 05 iulie 2022 - 22:25, said:

....nu dai casa la banca contra creditului ca nu esti in america ....
exista si la noi "darea in plata", un mecanism cu care faci fix ce ai spus tu. dar da, e relativ recent (mai nou de 2008)
problema cred ca e in acele refinantari, practic au reusit sa schimbe tipul creditului si darea in plata nu s-a mai putut aplica.

#24
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Postfany22, on 05 iulie 2022 - 10:47, said:

. stau cu ea si rugineste in parcare!!....tot ce am facut , a fost sa ma lupt cu acest sistem mafiot sa-mi dovedesc nevinovatia!....

De aici reiese ca banca te-a executat aiurea, adica ai platit ratele si totusi te-a executat. Ori ca banca ti-a bagat pe gat creditul sub amenintari si santaj ca apoi sa te execute.
Asta suna a camatar, esti sigur ca e banca? La politie ai facut o plangere?

Edited by aeon, 06 July 2022 - 11:10.


#25
fany22

fany22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 10.10.2006

View Postaeon, on 06 iulie 2022 - 11:10, said:

De aici reiese ca banca te-a executat aiurea, adica ai platit ratele si totusi te-a executat. Ori ca banca ti-a bagat pe gat creditul sub amenintari si santaj ca apoi sa te execute.
Asta suna a camatar, esti sigur ca e banca? La politie ai facut o plangere?
...si dupa dupa ce l-am dat in plata (13mai2021), in 2luni banca  la vandut printr-o agentie!....deci banca a castigat de 2ori-odata ca am platit 8ani-peste 25000chf!...si a doua oara-prin vanzare-59000euro!..deci in total peste 4,5miliarde-vechi!..eu luand in 2008-doar 1.670miliarde vechi!...misto tara nu-i asa!...deci banca s-a scos!...lasandu-ma pe mana jigodiei de executor, si cu procesel!Posted Image ...fara nici o sansa!...m-am luptat 5ani+anul asta, cu acesti camatari cu acte!...si inca nu s-a terminat!Posted Image

#26
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Aici e ceva care nu e in regula, banca trebuia sa-si fi acoperit deja creditul+alte comisioane din cei 8 ani de rate+ vanzare. De unde apare diferenta?
Faptul ca CHF-ul a crescut, nu are treaba cu banca, nu mai face conversia in lei.

#27
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Tu din pacate aduni mere cu pere si compari cu corcoduse. Exista un motiv foarte bun pentru care trebuie sa faci credite in moneda in care ai venituri, nu in tot felul de aberatii care ti se par convenabile la momentul x.

#28
fany22

fany22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 10.10.2006

View PostMosotti, on 07 iulie 2022 - 09:39, said:

Tu din pacate aduni mere cu pere si compari cu corcoduse. Exista un motiv foarte bun pentru care trebuie sa faci credite in moneda in care ai venituri, nu in tot felul de aberatii care ti se par convenabile la momentul x.

Din pacate cine a facut credite in an acea perioada,stie ca cele mai avantajoase credite erau in chf!...credeti ca eu nu am vrut sa fac in lei,dar nu-mi dadaeu suma care imi trebuia!...totul a fost un joc al bancilor,capcane care am cazut eu si zeci de mii de "gusteri" care au pus botul!...bineinteles ca in capcana au cazut foarte multi clienti si din alte tari!...

View Postaeon, on 07 iulie 2022 - 09:10, said:

Aici e ceva care nu e in regula, banca trebuia sa-si fi acoperit deja creditul+alte comisioane din cei 8 ani de rate+ vanzare. De unde apare diferenta?
Faptul ca CHF-ul a crescut, nu are treaba cu banca, nu mai face conversia in lei.
...da.la momentul cand am ramas in urma cu ratele- mi-au declarat creditul scadent, am incercat sa rezolv-facusem rost de toata suma-in jur de 1200chf....nu au mai stat la discutii cu mine si mi-au cerut sa rambursez anticipat adica-aceasi suma care am inprumutat-o-peste 75mii de chf!..dupa 5 ani de plata!...CAMATARI CU ACTE!

#29
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postfany22, on 07 iulie 2022 - 10:57, said:

.... nu-mi dadaeu suma care imi trebuia!.......

si asta nu ti-a dat de gandit? sau ti-ai zis "eu de fapt imi permit, dar sunt ei rai si nu vor sa-mi dea!"...

#30
fany22

fany22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 10.10.2006

View Post_Smiley_, on 07 iulie 2022 - 12:57, said:

si asta nu ti-a dat de gandit? sau ti-ai zis "eu de fapt imi permit, dar sunt ei rai si nu vor sa-mi dea!"...

Din pacate in capcana au cazut si bancherii,care chiar se pricepeau!....eu si altii,ce sa mai zic....pana si consilierul meu de la banca romanesca,care m-a ajutat si devenisem buni prieteni-a luat tot un credit de 150mii de chf!... pentru o casa....a avut aceasi soarta,a fost nevoit sa apeleze la darea in plata!

#31
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
dai dovada de multa marinimie atunci cand spui ca acei consilieri sunt "bancheri" :). majoritatea au o educatie financiara redusa/normala si treaba lor e sa vanda credite, nu sa inteleaga incotro se indreapta economia si finantele mondiale :)

oricum, nu prea e treaba ta ce fac altii. ar fi fost bine daca nu ai fi luat un credit cat de mare s-a putut. dar din pacate multi s-ar "ars" cu francii elvetieni, crezand ca lucrurile nu pot merge decat spre bine.

#32
fany22

fany22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 10.10.2006

View Post_Smiley_, on 07 iulie 2022 - 16:06, said:

dai dovada de multa marinimie atunci cand spui ca acei consilieri sunt "bancheri" Posted Image. majoritatea au o educatie financiara redusa/normala si treaba lor e sa vanda credite, nu sa inteleaga incotro se indreapta economia si finantele mondiale Posted Image

oricum, nu prea e treaba ta ce fac altii. ar fi fost bine daca nu ai fi luat un credit cat de mare s-a putut. dar din pacate multi s-ar "ars" cu francii elvetieni, crezand ca lucrurile nu pot merge decat spre bine.

View Post_Smiley_, on 07 iulie 2022 - 16:06, said:

dai dovada de multa marinimie atunci cand spui ca acei consilieri sunt "bancheri" Posted Image. majoritatea au o educatie financiara redusa/normala si treaba lor e sa vanda credite, nu sa inteleaga incotro se indreapta economia si finantele mondiale Posted Image

oricum, nu prea e treaba ta ce fac altii. ar fi fost bine daca nu ai fi luat un credit cat de mare s-a putut. dar din pacate multi s-ar "ars" cu francii elvetieni, crezand ca lucrurile nu pot merge decat spre bine.

D-le Smiley, a-ti trecut prin asa ceva?..daca da,venitii cu solutii concrete!Posted Image ...daca nu, va rog dati pagina...eu am initiat acest topic doar pentru cei cei ca mine si pentru cunoscatori!...si eu pot face mii de comantarii pe diferite teme de dragul postarii!Posted Image  ...Posted Imageno offence! Posted Image

#33
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postpopicoo, on 30 iunie 2022 - 08:52, said:

...
4. deocamdată, însă nu se știe până când, Revolut este singura variantă de primit bani pe card fără să fie blocați la tine.
....
cam pana acum, pare-se :)
https://adevarul.ro/...1a42/index.html

#34
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Postfany22, on 07 iulie 2022 - 13:45, said:

Din pacate in capcana au cazut si bancherii,care chiar se pricepeau!....eu si altii,ce sa mai zic....pana si consilierul meu de la banca romanesca,care m-a ajutat si devenisem buni prieteni-a luat tot un credit de 150mii de chf!... pentru o casa....a avut aceasi soarta,a fost nevoit sa apeleze la darea in plata!

Ce sudii avea acest "consilier"? Toti credeau ca au facut mega afacere si vor pacali banca. Adica "eur nu, lei nu dar chf daaa, gata i-am facut".
Era suficient sa scrie chf pe google si ar fi vazut ca era clar explicat in primele doua randuri, chiar in romana, ca e un curs artificial, tinut de statul elevetian. Si cum stim ca statul elevetian nu prea a mers niciodata prost dpdv economic, cred ca era foarte simplu unde se va duce cursul cand aia se vor satura de pompat bani in el.
Mai era si unul pe la noi care tot zicea si zicea: luati credite in moneda in care sunteti platit!

Edited by aeon, 25 July 2022 - 17:08.


#35
godoroja

godoroja

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.04.2014

View PostMindArchitect, on 29 iunie 2022 - 14:38, said:

Nu este chiar asa de simplu.
Poate aia au calculat ca apartamentul a scazut ca pret.
Initiatorul trebuie sa explice de ce nu a mers darea in plata.

Daca este la executor o sa ii fie calculata zilnic dobanda datorata + penalizari + suma.
Sa spuna ce credit are in lei si cat pe luna are dobanda.
Dar cand se ajunge la executor, care inainte erau executori bancari, acum sunt firme de recuperare, executori, isi baga dobanda, taxe, comisioane.

Am fost vandut cu un credit la un executor, se calcula dobanda zilnic.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate