Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Casa la sat sau apartament in oras?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#73
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

 Flat, on 10 iunie 2022 - 08:20, said:

In Romania e invers. Casa e horror

Normalitatea e sa stai in oras

Asta e normalitatea saracului.
La oras traiesti din resursele altora, e o simbioza perfecta pentru oamenii singuri si egoisti.
E ca in Matrix. Cand vegetezi in pod-ul desemnat de cei de sus.

#74
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
este realitatea viitorului. exact ca în Matrix. ce e rău în asta?

nu trebuie să vegetezi, ai la dispoziție locuri pentru activități recreative. săli de sport, bazine de înot, parcuri, stadioane..
cei care vegetează aleg ei asta. nu că nu ar avea posibilitatea să facă mișcare sau efort fizic

a trăi la țară din resursele tale este  o chestie de neînțeleg, pentru cei egoiști. care vor să fie independenți de grid, de sistem.
în loc să profiți de avansul tehnologic și de beneficiile optimizării, tu vrei să te izolezi - asta e înapoiere
întoarcerea la agricultura de subzistență

oamenii deștepți progresează - nu mai ară cu calul și plugul, au sere, au combine inteligente coordonate prin gps și se asociază în ferme de sute de hectare pentru a scoate un cost mai mic pe unitatea de producție.  la fel, orășenii optimizează spațiul trăind pe verticală și nu sprawlându-se ca un virus pe orizontală

#75
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

 Flat, on 10 iunie 2022 - 14:43, said:

este realitatea viitorului. exact ca în Matrix. ce e rău în asta?

nu trebuie să vegetezi, ai la dispoziție locuri pentru activități recreative. săli de sport, bazine de înot, parcuri, stadioane..
cei care vegetează aleg ei asta. nu că nu ar avea posibilitatea să facă mișcare sau efort fizic

a trăi la țară din resursele tale este  o chestie de neînțeleg, pentru cei egoiști. care vor să fie independenți de grid, de sistem.
în loc să profiți de avansul tehnologic și de beneficiile optimizării, tu vrei să te izolezi - asta e înapoiere
întoarcerea la agricultura de subzistență

oamenii deștepți progresează - nu mai ară cu calul și plugul, au sere, au combine inteligente coordonate prin gps și se asociază în ferme de sute de hectare pentru a scoate un cost mai mic pe unitatea de producție.  la fel, orășenii optimizează spațiul trăind pe verticală și nu sprawlându-se ca un virus pe orizontală
In cazul tau fiind paduche,sau capusa,te avantajeaza.Dar daca se rupe filmul ce faci?Daca va trebui sa maninci in functie de ceea ce prestezi ce faci?

#76
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,120
  • Înscris: 29.06.2005
@ Flat. Fiecare intelege altceva prin activitati recreative.
Daca tie iti place sa inoti in bazin impreuna cu altii zeci sau sute care trec pe-acolo, sa te lupti cu pensionarii prin parcuri ca sa stai pe-o banca la umbra...etc....mie, de exemplu imi place linistea, imi place sa ma ocup de plante, sa mesteresc cate ceva. Da, astea ma relaxeaza, stiu, e greu de inteles.

Apoi partea cu agricultura de subzistenta e o stupizenie. Cine dreaq face agricultura pe 1000-2000 mp ? Aia nu e agricultura, e relaxare, umbra, satisfactia ca mananci o leguma, un fruct crescute de tine, curate, fara toate cacaturile de care-s pline alea de supermarket.
N-am gasit niciodata (mai nou, nici in piata) o rosie cu gust, un castravete, o capsuna...etc. Toate par niste imitatii ieftine, sa fie acolo, la gramada.

Si da, spunea un coleg mai sus - viata la bloc te expira prematur.
Pensionarii de 70 ani de la bloc gafaie de-si dau sufletul pana la etajul 2. Aia de la tara, majoritar rup cu munca la varsta asta, sunt in putere, se misca toata ziua...

#77
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 florinel, on 10 iunie 2022 - 14:54, said:

Aia nu e agricultura, e relaxare, umbra, satisfactia ca mananci o leguma, un fruct crescute de tine, curate, fara toate cacaturile de care-s pline alea de supermarket.

E doar placebo. Semințele pe care le pui tu in gradina ta sunt tot din soiuri crescute prin inginerie genetică. Și gura diferența poate fi într-adevăr cu ce chimicale le stropești, dar și aici ai opțiuni, in supermarket sunt și rafturi bio de unde poți cumpăra legume "curate".

Oricum eu nu vad ce mare satisfacție este, eu mănânc orice fel de roșie și gata, nu sunt gurmand sa analizez gusturi și texturi, o salata plina de chimicale e la fel de bună pt mine ca și cele bio

 revenco_andrei, on 09 iunie 2022 - 23:04, said:


Aia de la tara, majoritar rup cu munca la varsta asta,

De ce ai vrea sa "rupi cu munca", nu știu. Eu fug de munca de la 25 de ani, tu îmi zici că e ceva de bine sa rupi cu munca la 70!??! Ok I guess. Eu la 70 de ani prefer sa stau pe vapoare in croazierele lumii și să îmi aducă fete la piscină cocktailuri cu umbreluță

#78
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,562
  • Înscris: 12.10.2005

 Flat, on 10 iunie 2022 - 14:43, said:

oamenii deștepți progresează - nu mai ară cu calul și plugul, au sere, au combine inteligente coordonate prin gps și se asociază în ferme de sute de hectare pentru a scoate un cost mai mic pe unitatea de producție.  la fel, orășenii optimizează spațiul trăind pe verticală și nu sprawlându-se ca un virus pe orizontală

Dar cine vorbea de arat? In orase nu se optimizeaza spatiul pentru ca-i place cuiva sa imparta o gaura dintr-un bloc de beton cu alte zeci sau sute de familii din gauri alaturate, ci pur si simplu fiindca nu exista destul spatiu pe orizontala (sau exista dar e prohibitiv de scump).

 Flat, on 10 iunie 2022 - 15:21, said:

Oricum eu nu vad ce mare satisfacție este, eu mănânc orice fel de roșie și gata, nu sunt gurmand sa analizez gusturi și texturi, o salata plina de chimicale e la fel de bună pt mine ca și cele bio

Ma scuzi dar deja incepi sa aberezi la greu, in caz ca efectiv asa gandesti imi pare rau pentru tine.

Btw nu stiu care e faza cu "ruptul cu munca", eu nu fac nimic in afara de ce tine de barbecue care e o pasiune. Daca asta inseamna ceva, atunci da, muncesc de zor Posted Image

#79
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016

 Flat, on 10 iunie 2022 - 15:21, said:

E doar placebo. Semințele pe care le pui tu in gradina ta sunt tot din soiuri crescute prin inginerie genetică. Și gura diferența poate fi într-adevăr cu ce chimicale le stropești, dar și aici ai opțiuni, in supermarket sunt și rafturi bio de unde poți cumpăra legume "curate".

Oricum eu nu vad ce mare satisfacție este, eu mănânc orice fel de roșie și gata, nu sunt gurmand sa analizez gusturi și texturi, o salata plina de chimicale e la fel de bună pt mine ca și cele bio



De ce ai vrea sa "rupi cu munca", nu știu. Eu fug de munca de la 25 de ani, tu îmi zici că e ceva de bine sa rupi cu munca la 70!??! Ok I guess. Eu la 70 de ani prefer sa stau pe vapoare in croazierele lumii și să îmi aducă fete la piscină cocktailuri cu umbreluță
Gustul de plastic vine de la procesul de crestere si coacere accelerat, nu de la semintele inginerite genetic. Fructele si legumele alea arata ca unele coapte, dar nu sunt. Exista biostimulatori care se ocupa de treaba asta. Nici viermii nu mananca porcariile alea, ca sa nu se otraveasca ;)
Vezi sa nu ajungi la 70 sa-ti schimbe vreo baba pampersii, nu mai visa la cock tail.

#80
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,107
  • Înscris: 09.01.2007
Aham. Vin multi prieteni in vizita la mine, le place nemaipomenit si toti zic 'eu nu m-as inhama niciodata la asa ceva'.

#81
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Frate-meu, mai mic cu 10 ani ca mine (decretel), zice la fel de cate ori vine pe la mine. El sta la bloc, apartament la ultimul etaj, ca sa aiba aer curat. In Bucuresti Posted Image

#82
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

 Flat, on 10 iunie 2022 - 14:43, said:

ca în Matrix. ce e rău în asta?
nu e nimic rau pentru o clona din contra e mediul ideal.

 florinel, on 10 iunie 2022 - 14:54, said:

Fiecare intelege altceva prin activitati recreative.
singura lui conexiune cu realitatea e internetul si desenele animate Disney

vorbeste de bazin de inot, dar el se scalda in clor
vorbeste de sali de sport dar il confunda cu playstation
ehee, cai verzi pe pereti

#83
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Clorul e necesar, nu poți să te scalzi in rău ca la țară sa iei râie și mai știu eu ce din apă.

Văd că respingeți tehnologia si viața de oraș cu o ardoare demnă de cauze mai bune. Fiecare alege pt el, până la urmă. Oamenii de oraș nu simt această chemare a ogorului, să simtă țărâna printre degetele de la picioare, ei preferă să calce pe beton și să se înconjoare de marmură și sticlă. Eu unul asociez satul românesc cu înapoierea medievală, de fiecare dată când am mai poposit prin zone de suburbii am văzut neajunsurile vieții de acolo.

Chiar ne cheamă tot timpul niste prieteni la grătar, ei tânjesc după interacțiunile sociale pt că fiind izolați acolo nu au așa ceva. Le e lene sa vina in București. Deci ajungi acolo pe niște hârtoape de îți vine sa blestemi zilele. Totul e numai santuri si praf. Nu au trotuare. Sunt porțiuni de drum cu pietriș sau pământ. Asta aici lângă București.

E un loc unde nici ca pensionar nu as alege sa stau. Groaznic. Birtul din sat e.departe, sa mergi cu mașina oricum, mai bine te duci încă 5km la Carrefour. Pai ce fac daca am nevoie la 2 noaptea de ceva? In București am 3 Mega Image dintre care două non stop, am metrou și 12 linii diferite de STB, am și de noapte, pot sa vin trotilat acasă în orice moment, am trotuare cochete pe care te plimbi, cartier plăcut, nu o uliță plină de praf in câmp. Nu mai vorbesc de opțiuni școli și grădinițe.

#84
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Pai tie la ce-ti trebuie scoli si gradinite?

#85
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,562
  • Înscris: 12.10.2005

 Flat, on 10 iunie 2022 - 17:34, said:

...

Hai sa le luam pe rand ca le cam incurci.

Unu' la mana, nu respinge nimeni tehnologia, te asigur ca am mai multa tehnologie in casa decat o sa ai tu vreodata la bloc, fara niciun fel de exagerare.

Doi la mana, presupui in mod fals ca toata lumea care nu sta in oras, sta in nu stiu ce capat de lume cu hartoape, praf si departe de civilizatie pentru ca iei in considerare selectiv doar niste exemple care convin pledoariei tale. Myth busted, nu e asa in toate cazurile si nu poti generaliza.

Trei la mana, minimizezi orice nu tine de modul tau incapatanat de a nu vedea neajunsurile vietii la bloc pe care o ridici in slavi. Ce marmura si sticla, stai cumva intr-un viloc prin Primaverii (sau whatever zona de fitze)? Nope, deci de unde arogantele astea?

Patru la mana, te invit daca vrei sa vezi ce oameni am drept vecini la "sat", cam toti sunt foarte bine situati financiar si in niciun caz nu sunt genul de oameni care simt chemarea aia de a isi plimba picioarele goale prin tarana vreunui ogor.

Cinci la mana, aia cu proximitatea magazinelor e quasi-bullshit in contextul asta, doar idiotii cu prea mult timp fac cumparaturi zilnic si daca ai nevoie brusc de ceva la 2 noaptea inseamna ca esti gravid cu pofte sau habar n-ai sa-ti anticipezi necesarul de provizii.

Mai am niste observatii dar nu vreau sa creez un wall of text intr-un singur post.

#86
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Asta e un alt element, da. Provizii. Nu sunt in zona de război, sa îmi fac provizii. Eu cumpăr zilnic chestii, chiar și de 3-4 ori pe zi.

Am avut un șoc din asta când am cunoscut părinții unei foste, ei erau mai de la țară așa, și aveau un congelator (separat de frigider) deci numai asta burdușit cu carne și tot felul de orătănii tăiate și puse acolo la congelat. Eu am crezit că s-au pregătit sa vina rușii.. frigiderul meu din apartament e plin doar cu votcă și cola

#87
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

 Flat, on 10 iunie 2022 - 17:34, said:

Clorul e necesar
Eu inteleg ca fiecare are o limita ca deh #sarakie
Dar daca vei avea vreodata posibilitatea iti recomand baile termale.


Altfel vad ca ai inceput sa lecturezi si din Creanga.

#88
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 30.07.2007

 Flat, on 10 iunie 2022 - 17:59, said:

frigiderul meu din apartament e plin doar cu votcă și cola
De-astea nu se gasesc la Mega, inteleg :)

#89
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
Mie îmi place o emisiune TV, care are deja o mulțime de sezoane și la care se lucrează în continuare, va reveni la televizor, ca în fiecare an în toamnă.
Se numește „Visuri la cheie”.

Ați remarcat proporțiile?
Câte locuințe din oraș, versus câte locuințe din sate au ales?

Câte case versus câte apartamente?

Echipele de producție și arhitecții au ales cu precădere mediul rural, dar în majoritatea cazurilor aflat undeva în proximitatea unei localități urbane, și cu precădere locuințele individuale, casele, și în mai puține rânduri locuințele colective, apartamentele în blocuri.

Dacă ai o situație materială suficient de bună, și ai o mașină personală sau suficiente mijloace de transport care să îți faciliteze deplasarea, atunci casa aceea, în care te poți desfășura precum dorești, este răspunsul rugăciunilor tale.

.

#90
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,562
  • Înscris: 12.10.2005

 Flat, on 10 iunie 2022 - 17:59, said:

Nu sunt in zona de război, sa îmi fac provizii. Eu cumpăr zilnic chestii, chiar și de 3-4 ori pe zi... frigiderul meu din apartament e plin doar cu votcă și cola

Cum ziceam, ai prea mult timp liber, cum sa mergi de 3-4 ori pe zi la cumparaturi? Si daca ai tot timpul din lume, sunt chestii mai interesante decat sa umbli prin magazine alimentare. Btw obiceiul asta cu cumparaturi dese/zilnice e chestie romaneasca sau ma rog, din fostul bloc comunist, lume care n-a avut ce cumpara in trecut (sau n-avea cu ce) si acum compenseaza compulsiv. In lumea civilizata nu vezi asa ceva.

La partea cu cola si vodka, no offense dar ai 20 de ani? Eu cam la varsta aia ma gandeam la orice altceva decat mancare, basically bautura si femei era motto-ul zilei dar macar aveam scuza varstei, daca o fi vreo scuza de fapt!

Totusi, era vorba despre case vs. apartamente la bloc, sa nu divagam!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate