Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Casa la sat sau apartament in oras?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#37
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004

 Mihalciuc, on 09 iunie 2022 - 15:43, said:


Eu nu lucrez de acasa,munca mea este  mai mult bruta sa o numesc,mai exact instalatii electrice si automatizari si sunt nevoit sa fac naveta in acest caz.Inginer electronist sunt de meserie

In cazul asta casa.
Iti faci un atelier dragut, ai loc unde sa-ti tii sculele, etc.

#38
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,970
  • Înscris: 30.11.2021

 AWE, on 09 iunie 2022 - 18:23, said:

Probabil s-au mutat la dracu' in praznic, sau nu pot lucra remote. O naveta de 10-15km e nimic dar cum ziceam, depinde unde se dusesera ca afara din oras poate insemna de la 5 la 500 km sau mai mult Posted Image
La 10 km de oras.
Da, zici ca este nimic, dar ia de iti imagineaza o singura masina la familie, sotia nu avea permis, lucra in oras, statea sa faca naveta dupa o varsta? Erau ceva microbuze dar a zis ca nu a mers.

Din cauza asta zic ca trebuie sa te gandesti bine inainte de a face pasul asta.
In oras au facut astia supermarketuri peste tot, daca mergi 30 de minute sigur gasesti vreun parc in zona, mall, farmacie.
La tara? Pai trebuie sa te duci la oras pentru orice ai nevoie.
In oras? Ai fost la cumparaturi? Pac un bolt, nici nu ai nevoie de permis sau de masina.

Edited by MindArchitect, 09 June 2022 - 18:29.


#39
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

 MindArchitect, on 09 iunie 2022 - 18:23, said:

Citesc mesajul tau si este interesant doar ca treci cu vederea ca poti face un compromis.
Te muti la 3 camere cu 2 bai.

Sau vinzi tot si cumperi o casa in oras, una mai modesta sau pe langa oras dar in zona buna 5-10-15-20 de km. In functie de km creste sau scade pretul.

De obicei alea 2 bai de la 3 camere sunt o baie principala cu cada/dus si una gen pentru musafiri, cu WC si chiuveta, daca sunt 3-4 in familie care vor sa faca dus dimineata, tot stau la rand.

Legat de casa in oras, una echivalenta cu a mea (11km distanta) sare de 1M euro, n-am genul asta de sume, prefer sa ma urc in masina si sa fac km aia, de obicei nu dureaza mai mult de 10 minute pana intru in oras, chiar mai putin, sunt 2 benzi pe sens pe tot traseul. Sa cumpar ceva echivalent ca pret in oras ar insemna o darapanatura cu curte de 30mp in care mai bagi 100k euro sa o faci locuibila. Stiu pentru ca am evaluat toate variantele posibile... ;)

#40
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Hai sa va uimesc.Eu inca am citeva imobile,cloace cum le zice Critimate, in capitala dar ma incapatinez sa stau la tara,de ce oare?Si chiar daca nu ar trebui sa ma preocup exagerat de mult de viitor,baneste vorbind,sunt pregatit de o eventuala naveta de 80-100 km zilnic dus-intors.Ori sunt nebun,ori nu mai vreau la oras....cum vreti voi sa ma catalogati.......Am 53 de ani..

Edited by Melteanu, 09 June 2022 - 18:30.


#41
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,970
  • Înscris: 30.11.2021

 AWE, on 09 iunie 2022 - 18:23, said:

Deci dupa tine daca ai sub 60 de ani nu se preteaza mutarea in afara orasului? Posted Image Aia cu copilasii e doar o piedica, nu inseamna ca daca stai aproape de gradinita sau whatever e si calitatea vietii mai buna.
Vrei adevarul? Daca ai de ales, varianta ideala, casa in oras.

Dar sa te duci la tara si ca tanar si ca batran, trebuie sa ai in vedere destul de multe lucruri. Mai ales in satele alea parasite.

#42
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019

 MindArchitect, on 09 iunie 2022 - 18:23, said:


Pot sa fiu sincer?
Eu zic sa incerci sa te muti in satul ala, sa bagi apartamentul in chirie si vezi cum sta treaba.
Din fericire din ce zici ai toate alea puse la punct.

Sunt tanar deci momentan stau la parinti in oras la bloc,dar incerc sa strang bani ca sa imi cumpar o masina noua(dacia logan  diesel,m-am gandit),ca sa pot face naveta.Momentan ma duc doar in weekend sa stau acolo si sa mai am grija putin de gradina ,deoarece am o masina sh care nu m-as increde sa fac naveta zilnic.De asta am pus intrebarea,ca am vrut niste sfaturi pt viitor.

#43
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Sfaturi as cere initial de la parinti,in locul tau, mai ales ca ei sigur vor ce e mai bine pentru tine.

#44
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,970
  • Înscris: 30.11.2021

 AWE, on 09 iunie 2022 - 18:29, said:

De obicei alea 2 bai de la 3 camere sunt o baie principala cu cada/dus si una gen pentru musafiri, cu WC si chiuveta, daca sunt 3-4 in familie care vor sa faca dus dimineata, tot stau la rand.
Tu iti dai seama ca eu am copilarit la 2 camere 50 si ceva de metri patrati si apoi am locuit in chirie la 3 camere. Imi parea superb sa ai 2 bai.
Te intereseaza partea de wc si chiuveta.

Depinde de fiecare.

 Mihalciuc, on 09 iunie 2022 - 18:33, said:

Sunt tanar deci momentan stau la parinti in oras la bloc,dar incerc sa strang bani ca sa imi cumpar o masina noua(dacia logan  diesel,m-am gandit),ca sa pot face naveta.Momentan ma duc doar in weekend sa stau acolo si sa mai am grija putin de gradina ,deoarece am o masina sh care nu m-as increde sa fac naveta zilnic.De asta am pus intrebarea,ca am vrut niste sfaturi pt viitor.
Te sfatuiesti cu familia.
Ai prietena? O sa vrei sa iti faci si tu familie, ia de iti imagineaza cum este cu un copil mic sa faci naveta?

Cu cine o sa se joace pe acolo pe la tara?
Sfatul meu este unul interesant, ia de te intereseaza cu cat se vand casele respective.
Poate cu pretul pe casa aia + pretul pe apartament, poate reusiti sa cumparati ceva in oras, casa sau apartament mai mare.

Eu te inteleg ce zici ca tata a crescut la casa si isi dorea foarte mult sa se mute la casa, noi familia doream sa stam la bloc, aveam prieteni, cunostintele, totul aproape.
Si dupa ce am trecut de o varsta am zis ca la casa este mai bine.

Tot asa am analizat si eu naveta, sate de pe langa oras. La momentul respectiv o singura persoana din familie avea masina si aveam 0 masini.
Cand am calculat cat plateam pe abonament la transportul public de la tara, fara alt abonament in oras, ajungeam la o suma de faceam rate la apartament in oras.

#45
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

 Melteanu, on 09 iunie 2022 - 18:30, said:

Hai sa va uimesc.Eu inca am citeva imobile,cloace cum le zice Critimate, in capitala dar ma incapatinez sa stau la tara,de ce oare?

Nu stiu in cazul tau specific dar iti pot spune despre cazul meu: am decis sa cumparam o casa (bine, mai de fitze ca nah, oraseni din tata in fiu si eu si sotia) in ideea de a avea o oaza verde la indemana, un loc unde sa primim niste prieteni la un gratar si un pahar de vin bun si unde sa ne simtim bine in general, departe de toti ghertoii (am vrut sa zic melteni dar ar fi sunat ciudat fiindca tocmai te-am citat Posted Image) care au impanzit orasul in ultimii 15-20 de ani. Daca vreau, am loc sa plantez niste chestii, un copac sub care sa imi beau berea in timp ce prepar un brisket la foc mic, tot felul de lucruri care la bloc nu sunt limitate, sunt imposibile.

 MindArchitect, on 09 iunie 2022 - 18:33, said:

Vrei adevarul? Daca ai de ales, varianta ideala, casa in oras.

Dar sa te duci la tara si ca tanar si ca batran, trebuie sa ai in vedere destul de multe lucruri. Mai ales in satele alea parasite.

Da, varianta ideala ar fi casa in oras. Neajunsuri? Am gasit exact 2 (doua!) proprietati similare in oras, una desi avea teren suficient era intre doua blocuri deci nu, merci, iar a doua avea gen 200mp teren, ok, hai ca as putea trai si cu asta dar ambele sareau de 1 milion de euro si nici macar nu erau situate central. Ca sa ma arunc la asemenea aroganta ar fi insemnat sa vand tot ce am, nu mi se pare cea mai buna abordare. In plus, casa din oras nu te scuteste de poluare, zgomot si toate chestiile de care personal sunt satul...

#46
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Am ales nick-ul asta deoarece m-am saturat de forumisti ce sunt de fapt oraseni wannabe,si daca am acceptat sa ma mult la tara sunt deja catalogat meltean,de multa lume.Sunt nascut crescut pina la 30 de ani in Sectorul 6 al capitalei.Asa ca melteanu nu ma deranjeaza,am ales sa traiesc printre meltenii originali.chiar daca nu ma simt..Posted Image Imi face placere acest topic,rar mai vad tineri ce sunt confuzi despre unde sa se stabileasca,chiar daca majoritatea, pina la o varsta vor alege orasul....

#47
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013
Cutremur: sanse sa supravietuiesti un pic mai mari la casa decat la bloc
Inundatii: casa grav avariata ...apartament zero daune.
Incendiu: doar casa ta distrusa....la bloc, beleaua e mare si cu vecinii. (Valabil si pt avariile la apa)
Zapada: ai de munca la casa...la bloc, mai da vecinul cu lopata.

#48
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018

 Mihalciuc, on 09 iunie 2022 - 15:43, said:

Sunt tanar.Copii nu am si nici nu imi doresc.
Când au să vină și copii atunci să te ții.să nu uiți

#49
corneliu88

corneliu88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 05.06.2022
Din cate imi dau eu seama, mi se pare ca in mintea ta ai facut deja alegerea (casa).
Asa ca... da-i bice si sa fie intr-un ceas bun!

#50
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Omul a zis clar că nu vrea copii

Deci ce sens are să stea la țară

Viața unui om fără copii este cea din oraș. Culturală, socială. Vrei sa ieși la club, la teatru, la spectacole, la terase, vrei sa ai casa aproape sa te aduca Uber când ești în patru labe de la alcool. Nu vrei sa stai izolat în noroaie in suburbii unde ai vecini personaje din Las Fierbinți

#51
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
mai eu nu stiu, nu as alege ce mi-ar spune altii unde sa ma mut. Eu m-as muta unde ma simt bine si cum cred ca ar arata viitorul si de nevoile mele.
Uite eu am fost crescut pana la 7 ani la tara, aici am invatat de toate, am fost la gradinita etc, pana in clasa a 12-a am fost in oras 100%, doar in weekenduri si vacante mergeam la tara, dupa am mers la facultate la Bucuresti, am stat putin la camin, dupa am facut si naveta tot acasa in Ploiesti, dupa a venit pandemia si acum sunt la tara ( job hibrid), voi vedea in functie de job, familie etc ce voi face, de aia zic ca e de cum te simti tu bine si ce vrei sa faci.
Spre exemplu eu ador sa bricolez, sa pun ardei iuti, rosii, sa iau un mar din gradina, o zmeura etc.

Edited by vladuzz7, 09 June 2022 - 21:25.


#52
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011

 meme10, on 09 iunie 2022 - 15:33, said:

Ia-le pe amandoua.

^acesta este raspunsul corect.

 Flat, on 09 iunie 2022 - 16:24, said:

La țară ramai izolat și te tâmpești.

La oras devii alienat si depresiv si tot te tampesti.  Cel mai bine ambele, sa se contrabalanseze.

#53
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Te muti unde crezi ca e benefic pentru tine.

Mie imi place la casa, altuia la apartament. Cine are dreptate? Amandoi.

La casa singurul dezavantaj ca sa ma exprim asa ar fi costurile un pic mai ridicate.

Mereu ai ceva de facut, reparat, imbunatatit, infrumusetat.

Se mai strica o pompa, mai cade o tencuiala, nu-ti place gazonul. Se gasesc.

Dar si bucuria sa iesi in curte la 6 dimineata in iulie si sa vrei sa iei o bluza pe tine...

#54
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

 xymzar, on 09 iunie 2022 - 18:29, said:

In cazul asta casa.
Iti faci un atelier dragut, ai loc unde sa-ti tii sculele, etc.

In timp poate infiinta si o firma cu profil de reparatii sau instalatii electrice in sat...Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate