Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Casa la sat sau apartament in oras?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#19
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Depinde doar de gusturile tale !
Vrei confort , munca minima , iti place socializarea...apartament .
Vrei activitate , iti place sa bricolezi , natura , un minim de intimitate si liniste...evident casa .

#20
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
In oraș la orice orã

Cultura e cea mai importanta. Și viața socialã

La țarã ramai izolat și te tâmpești.

#21
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Daca iti place agricultura, cu 1000 mp ajungi aproape autonom. Nu dai banii pe prostiile din comert. Cel putin nu dupa ce se coace ce-ai in curte.
Cred ca aspectul asta cu mancatul cat de cat mai sanatos, va fi determinant in viitor.
Poti creste niste gaini macar, daca nu unul-doi porci...
Pe de alta parte, cheltuielile sunt mai mari la casa.
Totusi pentru varsta ta, cred ca cel mai bine a spus cineva inainte. Apartamentul la oras si terenul in afara lui. Dupa ce ti-au crescut copiii (aia pe care acum nu-i vrei) o sa visezi la terenul ala...si o casuta mica pe el.
Pe de alta parte, daca alegi acum casa, o vei mari cu speranta ca copiii vor sta cu tine. SI vei munci la casa aia aiurea pentru ca tinerii de abia astepta sa fuga-n lume...

#22
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016

View Postnick_blaster, on 09 iunie 2022 - 16:07, said:

Daca apreciezi linistea, aerul curat si it place sa gradinaresti raspunsul este evident. 30 de minute cu masina este o durata foarte acceptabila.
Linistea nu e garantata. Dai de un vecin petrecaret si s-a dus dracului linistea. Si nici n-ai ce sa-i faci, ca politia nu se urneste sa asculte manelele aluia inainte de ora 22. Pana atunci, ala iti face tandari urechile si creierul.

#23
dizzy88

dizzy88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 25.08.2008

View PostMihalciuc, on 09 iunie 2022 - 15:02, said:

Buna Ziua.Am o dilema,voi ce ati alege intre o casa cu 10 ari de pamant sau un apartament in oras.Vreau sa apreciez ca terenul se afla la 13km de  oras si are incluse toate utilitatile(gaz,curent,apa,internet).

depinde de varsta si obiective:
- ap. in oras: daca ai copii de educat
- casa la tara: daca n-ai de gand sa educi vreun copil

#24
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postadip1962, on 09 iunie 2022 - 16:24, said:

Daca iti place agricultura, cu 1000 mp ajungi aproape autonom. Nu dai banii pe prostiile din comert. Cel putin nu dupa ce se coace ce-ai in curte.
Cred ca aspectul asta cu mancatul cat de cat mai sanatos, va fi determinant in viitor.
Poti creste niste gaini macar, daca nu unul-doi porci...

Ai idee ce implica aceste lucruri in timp si bani ? Crezi ca faci poc din degete si ai gainile gata crescute sau legumele gata de pus la tigaie ?

#25
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Normal ca am.
Doar ca nu vreau animale. Animalele te tin legat de pamant. Nu tu vacanta, nu tu o plaja exotica nu tu...
In rest, cu stropirile facute la timpul lor, 2 saptamani poti pleca fara sa se intample nimic in curtea ta. Evident, cand nu ai de cules...
Apropo, cam asta este vremea in care poti pleca linistit. Si mai este una spre sfarsitul lui iulie.

#26
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
Depinde vrei sa lucrezi pamanul sau ai un job si vrei sa alegi unde sa locuiesti
Eu as alege fara discutii casa la curte
Cu o mica gradina, 2-3 pomi, niste zmeura in jurul gardului, o vie mica, un solar mic.
Am cunostine care s-au mutat si nu le pare rau.
Ma gandesc serios sa ma mut si eu ca m-am saturat de bloc

#27
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View PostMihalciuc, on 09 iunie 2022 - 15:02, said:

Am o dilema,voi ce ati alege
100% casa
doar ca 1000mp pentru mine suna la fel de claustrofob ca un apartament.

#28
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,977
  • Înscris: 30.11.2021

View PostMihalciuc, on 09 iunie 2022 - 15:02, said:

Buna Ziua.Am o dilema,voi ce ati alege intre o casa cu 10 ari de pamant sau un apartament in oras.Vreau sa apreciez ca terenul se afla la 13km de  oras si are incluse toate utilitatile(gaz,curent,apa,internet).
Depinde.
- Ce oras?
- Cum arata casa? Are centrala, izolata? Acoperisul? Ceva poze.
Poate ceva poze.

Depinde fata de ce oras. Si depinde ce apartament, ce zona? Ca una este vreun apartament dala 35 metri patrati pe la periferie sau intr-o zona varza si alta este 55-70 metri patrati intr-o zona buna.

In functie de astea o sa iti dau un raspuns simplu.

#29
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMindArchitect, on 09 iunie 2022 - 18:02, said:

Depinde.
- Ce oras?
- Cum arata casa? Are centrala, izolata? Acoperisul? Ceva poze.
Poate ceva poze.
Eu inteleg ca e vorba despre un teren cu toate utilitatile....pe care se poate construi o casa.

#30
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

View PostMihalciuc, on 09 iunie 2022 - 15:02, said:

Buna Ziua.Am o dilema,voi ce ati alege intre o casa cu 10 ari de pamant sau un apartament in oras.Vreau sa apreciez ca terenul se afla la 13km de  oras si are incluse toate utilitatile(gaz,curent,apa,internet).

Eu nu-mi dau seama daca tu vorbesti de o casa cu teren sau de un teren pe care urmeaza sa construiesti o casa, diferenta e cam mare. Pe scurt: casa batraneasca + teren la tara = no fucking way, doar daca vrei sa folosesti terenul pentru ceva legume/animale dar nu ca sa locuiesti permanent acolo.

Personal am ales varianta urmatoare: apartament central in oras + casa langa oras (dar nu batraneasca, noua) unde am de gand sa ma mut permanent dar fara sa vand apartamentul pentru ca fiica-mea in 2 ani va merge la facultate si va face 15 min. pe jos pana acolo, altfel ar insemna 30-40 min cu autobuzul sau ma rog, ceva mai putin cu masina daca ar sta permanent la sat.

Pentru astia care sustin ca ideal e sa stai in 50mp intr-o cutie mare de beton (dar central si aproape de cultura), e probabil din cauza ca nu exista un element de comparatie real, sunt multe plusuri daca ai o gradina proprie de 4-5-600mp si loc suficient in casa incat sa nu te calci pe picioare sau sa faci coada dimineata la singura baie cu dus, sau singura baie in general. Excludem penthouse-uri si alte arogante.

#31
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,977
  • Înscris: 30.11.2021
Eu din primul mesaj inteleg ca este vorba despre o casa.

Ca asta ziceam ca depinde foarte mult de zona. Si unde este casa si unde este apartamentul.
Nu poti sa bagi asa de simplu in discutie. Ca la o adica dupa varsta te multumesti si cu o garsoniera daia mare intr-o zona centrala.

Sunt destule subiecte despre fugit de oras si zic ca este ok, intr-un fel sau altul se mai populeaza satele, se aduc bani in zona.
Dar depinde despre ce zona discutam.

Citeam pe zoso un subiect pe tema asta si chiar intrai pe grupul ala: https://zoso.ro/ct-v...mea-de-la-tara/
Depinde mult de zona. Tot asa gandesc si eu 20-25 km de oras fiind distanta maxima.
Asta alegere dupa o varsta, cand mai ai cativa ani pana la pensie, nu cand ai 2 copilasi de trebuie dusi zilnic la gradinita/scoala.

Ca stiu care s-au mutat pe langa oras si apoi au pus casele la vanzare si s-au mutat in oras la loc din cauza navetei.

#32
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,537
  • Înscris: 16.03.2007
tu unde ai crescut, la tara sau oras?

#33
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Cum au spus si colegii, e chestie de preferinta personala, in principiu. Trebuie sa te gandesti bine ce iti doresti.

O sa iti spun ce as face eu (de fapt sunt deja pe drumul asta) si de ce.
As alege la casa oricand, desi sunt crescut si trait la bloc.
Ce nu-mi place mie la bloc:
- zgomot. Ori vecini melomani sau indragostiti de bormasina, ori traficul, ori petreceri zgomotoase noaptea pe la localurile dedicate.
- multi vecini. Unii ciudati, altii nervosi..etc. Inevitabil apar neintelegeri, certuri...etc
- scari. In afara de cazul in care stai la parter - urci/cobori scari zilnic. Vrei sa renovezi? Cara cu carca materialele pana la etaj...
- apa. Vara, in principiu. Apa rece e de fapt....calduta. Intai tre` sa o bagi la frigider nitel.
- aerul poluat maxim, mai ales la orele de varf.
- caldura vara. Mai ales ca mai prin toate orasele s-a defrisat masiv, aproape ca nu mai gasesti umbra la orele amiezii. Plus caldura radiata de betoane, asfalt...
- nu prea poti petrece timp in natura. Bine, sunt parcuri, daca iti place sa te intalnesti cu juma` de oras acolo

Eu o sa ma mut la casa, cand o fi gata. Liniste, umbra, copaci, apa rece de izvor, timp in aer liber si curat...etc.

Naveta nu ar trebui sa fie o problema daca ai masina de serviciu.

Edited by florinel, 09 June 2022 - 18:22.


#34
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019

View PostMindArchitect, on 09 iunie 2022 - 18:02, said:

Depinde.
- Ce oras?
- Cum arata casa? Are centrala, izolata? Acoperisul? Ceva poze.
Poate ceva poze.
.
Poate trebuia sa scriu la inceput,ca casa este o mostenire la care am muncit putin si eu la ea,mai ales la etaj unde stau in weekend.Casa are 105mp locuibili ,are centrala pe gaz,curent ,internet si fosa septica din beton.Izolatia este din polistiren expandat de 5cm.Orasul din apropierea satului(13km),este Baia Mare.

#35
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,977
  • Înscris: 30.11.2021

View PostAWE, on 09 iunie 2022 - 18:14, said:

Pentru astia care sustin ca ideal e sa stai in 50mp intr-o cutie mare de beton (dar central si aproape de cultura), e probabil din cauza ca nu exista un element de comparatie real, sunt multe plusuri daca ai o gradina proprie de 4-5-600mp si loc suficient in casa incat sa nu te calci pe picioare sau sa faci coada dimineata la singura baie cu dus, sau singura baie in general. Excludem penthouse-uri si alte arogante.
Citesc mesajul tau si este interesant doar ca treci cu vederea ca poti face un compromis.
Te muti la 3 camere cu 2 bai.

Sau vinzi tot si cumperi o casa in oras, una mai modesta sau pe langa oras dar in zona buna 5-10-15-20 de km. In functie de km creste sau scade pretul.

Naveta te termina, daca faci naveta in vreun sat dala petarda, drum judetean cu cate 1 sens pe mers de la depasire intri pe contrasens, te gandesti de 100 de ori inainte sa iei decizia asta.
Eu cand faceam naveta la tara, era S.F., zici ca eram intr-un joc, drum judetean, 1 singur sens, depasirea se facea pe contrasens si pe langa drum erau podete, deci daca venea un tampit pe contrasens intrai intr-un cap de pod.
Din cauza asta si inteleg stirile alea cu accidente legate de vreun cap de pod. Nici nu stie nimenea ce s-a intamplat, zic ca ai intrat tu in capul de pod.

View PostMihalciuc, on 09 iunie 2022 - 18:20, said:

Poate trebuia sa scriu la inceput,ca casa este o mostenire la care am muncit putin si eu la ea,mai ales la etaj unde stau in weekend.Casa are 105mp locuibili ,are centrala pe gaz,curent ,internet si fosa septica din beton, izolata.
Pot sa fiu sincer?
Eu zic sa incerci sa te muti in satul ala, sa bagi apartamentul in chirie si vezi cum sta treaba.
Din fericire din ce zici ai toate alea puse la punct.

Eu chiar cunosc persoane care s-au mutat pe langa oras si din cauza navete, a banilor, s-au mutat in oras la loc.
Da, fain la casa, dar si cand calculezi cat dai pe transport, ca trebuie minim o masina.

Edited by MindArchitect, 09 June 2022 - 18:23.


#36
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

View PostMindArchitect, on 09 iunie 2022 - 18:15, said:

Tot asa gandesc si eu 20-25 km de oras fiind distanta maxima.
Asta alegere dupa o varsta, cand mai ai cativa ani pana la pensie, nu cand ai 2 copilasi de trebuie dusi zilnic la gradinita/scoala.

Deci dupa tine daca ai sub 60 de ani nu se preteaza mutarea in afara orasului? Posted Image Aia cu copilasii e doar o piedica, nu inseamna ca daca stai aproape de gradinita sau whatever e si calitatea vietii mai buna.

View PostMindArchitect, on 09 iunie 2022 - 18:15, said:

Ca stiu care s-au mutat pe langa oras si apoi au pus casele la vanzare si s-au mutat in oras la loc din cauza navetei.

Probabil s-au mutat la dracu' in praznic, sau nu pot lucra remote. O naveta de 10-15km e nimic dar cum ziceam, depinde unde se dusesera ca afara din oras poate insemna de la 5 la 500 km sau mai mult Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate