Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

De 2 saptamani, imi stau becurile semi-aprinse intr-una din camere

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Calin_D

Calin_D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 06.10.2005

 johnnickelby, on 01 iunie 2022 - 08:23, said:

Unde a pus testerele?
Lasa-l pe el sa ne spuna. Sau spune-ne tu cum ai face masuratoarea asta.
Intre bornele de la fasungul lustrei. Are 3 becuri. Cu saltarul complet scos (prima data acolo am verificat, evident), pe 2 din ele intre borne sunt 50mA, pe al treilea 10mA. Devreme ce becurile LED consuma normal maxim sute de mA si se aprind partial, am riscat sa pun ampermetrul acolo. Daca parea sa fie vorba de curent serios n-o faceam, in caz ca asta sugerezi.

 altuser09, on 01 iunie 2022 - 08:55, said:

Ca pana acum nu ai avut probleme, este cu totul intamplator

...

O explicatie ar fi modificarea impedantei.
Pai in ce sens intamplator? Traim intr-un univers cauzal :) Lucrul asta a inceput intr-o zi. Undeva exista un traseu rezistiv sau capacitiv (sau, mai stii, inductiv?) intre firele de nul care merg de la saltar spre lustra si nulul retelei sau pamant. Si suspect e ca exista pe ambele, ceea ce indica o problema localizata undeva. Intreb pe net pt ca in cazuri de genul asta poti sa ai vedere de tip tunel si sa-ti scape un detaliu elementar.

#20
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 Calin_D, on 01 iunie 2022 - 09:47, said:

Intre bornele de la fasungul lustrei. Are 3 becuri. Cu saltarul complet scos (prima data acolo am verificat, evident), pe 2 din ele intre borne sunt 50mA, pe al treilea 10mA. Devreme ce becurile LED consuma normal maxim sute de mA si se aprind partial, am riscat sa pun ampermetrul acolo. Daca parea sa fie vorba de curent serios n-o faceam, in caz ca asta sugerezi.
Exista aparate de masura care pot duce pana la 20A in alternativ sau continuu. Puteai sa masori si tensiunea.
Sa inteleg ca firele erau scoase din intrerupator?
Daca da, atunci problema poate fi pe portiunea intrerupator-becuri. De obicei astea nu sunt inadite in doza, ci merg direct in lustra.
Probabil ca daca ai inversa firele in tablou, faza cu nul, ai avea pericol de incendiu, pentru ca in acest caz, faza ar da la nul si s-ar incalzi in acea zona, deteriorand izolatia pana la scurt circuit.
Ca sa fii mai sigur, poti masura cu miliampermetrul intre o borna a becului si firul de nul care vine in intrerupator, dupa ce l-ai scos din acesta, ca sa elimini posibilitatea ca de vina sa fie chiar intrerupatorul. In acest fel iti dai seama care portiune de circuit este afectata. Cea dinainte de intrerupator, sau cea de dupa el.
Trebuie sa ai grija cu asta.

Edited by johnnickelby, 01 June 2022 - 10:08.


#21
Calin_D

Calin_D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 06.10.2005

 johnnickelby, on 01 iunie 2022 - 10:01, said:

Exista aparate de masura care pot duce pana la 20A in alternativ sau continuu. Puteai sa masori si tensiunea.
Normal ca exista dar daca e o scurgere de naiba stie de natura (si e clar ca exista) si curentul prin ea ar fi mare, nu poti sa risti sa afli ce efect are. N-as trece 10 amperi prin scurgerea aia. Pai tensiunea intre borne e 220, adica intre firele de nul si faza dinspre lustra nu sunt scurgeri.

 johnnickelby, on 01 iunie 2022 - 10:01, said:

Sa inteleg ca firele erau scoase din intrerupator?
Da, intrerupatorul era complet scos.

 johnnickelby, on 01 iunie 2022 - 10:01, said:

Daca da, atunci problema poate fi pe portiunea intrerupator-becuri.
Pai e clar ca acolo e.

 johnnickelby, on 01 iunie 2022 - 10:01, said:

De obicei astea nu sunt inadite in doza, ci merg direct in lustra.
Da? Cam nasol. Pai si doza aia de ce acolo?

 johnnickelby, on 01 iunie 2022 - 10:01, said:

Probabil ca daca ai inversa firele in tablou, faza cu nul, ai avea pericol de incendiu, pentru ca in acest caz, faza ar da la nul si s-ar incalzi in acea zona, deteriorand izolatia pana la scurt circuit.
Exact, de asta n-o s-o fac. Acum am o scurgere intre firul ala si nul/pamant, dupa aia as avea intre faza si nul/pamant. Si nu se stie in cel fel evolueaza scurgerea aia, ca de asta n-am adus vorba pana acum.

 johnnickelby, on 01 iunie 2022 - 10:01, said:

Ca sa fii mai sigur, poti masura cu miliampermetrul intre o borna a becului si firul de nul care vine in intrerupator, dupa ce l-ai scos din acesta, ca sa elimini posibilitatea ca de vina sa fie chiar intrerupatorul. In acest fel iti dai seama care portiune de circuit este afectata. Cea dinainte de intrerupator, sau cea de dupa el.
Trebuie sa ai grija cu asta.
Acum sunt chiar confuz. Pai devreme ce intrerupatorul e eliminat din schema si firul de la intrerupator conectat la lustra, ori masor la bornele lustrei ori intre lustra si firul de la intrerupator, e tot aia, ca firul clar nu e intrerupt. Am testat si cu becuri incandescente, le aprinde fara probleme.

Dar pana acum nimeni n-a spus ce s-ar putea intampla fizic care sa provoace scurgerea asta. Ceva s-a miscat sau ceva s-a infiltrat undeva, ce poate sa fie?

#22
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,039
  • Înscris: 28.10.2006
Clar tu ai acolo un "nul" fals.
Pe cablul respectiv  de nul este o "scurgere" la masa/pamant/beton/armatura.
Nu e un contact ferm, dar produce efectul pe care-l prezinti.
Daca este posibil, trage dinspre lustra catre doza, cu firele existente, un cablu cu 3 fire, cu izolatie exterioara comuna, ca ACESTA
Daca firele existente sunt "betonate", fara tub, e naspa, ca trebuie sa spargi tavanul, daca nu vrei sa faci traseu aparent, in canal de cablu.
Asta e parerea mea.

#23
Calin_D

Calin_D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 06.10.2005

 viceroy56, on 01 iunie 2022 - 12:41, said:

Clar tu ai acolo un "nul" fals.
Pe cablul respectiv  de nul este o "scurgere" la masa/pamant/beton/armatura.
Nu e un contact ferm, dar produce efectul pe care-l prezinti.
Daca este posibil, trage dinspre lustra catre doza, cu firele existente, un cablu cu 3 fire, cu izolatie exterioara comuna, ca ACESTA
Daca firele existente sunt "betonate", fara tub, e naspa, ca trebuie sa spargi tavanul, daca nu vrei sa faci traseu aparent, in canal de cablu.
Asta e parerea mea.
Fiind bloc mai vechi, nu cred ca sunt trecute prin tub. La varianta ta cu tras fir prin exterior cred c-o sa ajung, pt ca spart peretele inseamna renovare si nu sunt convins ca vreau sa raman aici.

#24
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 09.07.2019
@Calin_D, dacă treci faza prin întrerupător îți rezolvi problema.

Poți testa becul/lampa la una din camere la care e trecută faza prin întrerupător să vezi ca se stinge complet.
Mai apar astfel de probleme din cauza întrerupātoarelor cu led/neon, dar și acolo există rezolvări cu rezistențe sau condensatori.

#25
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 07.11.2006

 Calin_D, on 01 iunie 2022 - 12:50, said:

Fiind bloc mai vechi, nu cred ca sunt trecute prin tub. La varianta ta cu tras fir prin exterior cred c-o sa ajung, pt ca spart peretele inseamna renovare si nu sunt convins ca vreau sa raman aici.

De ce nu incerci totusi sa schimbi faza cu nulul? Te costa infinit mai putin timp. Fa o incercare doar, nu te costa nimic, decat vreo 3 minute din viata.

#26
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 09.07.2019

 adisz, on 02 iunie 2022 - 09:46, said:

De ce nu incerci totusi sa schimbi faza cu nulul? Te costa infinit mai putin timp. Fa o incercare doar, nu te costa nimic, decat vreo 3 minute din viata.

Păi, dacă a descoperit el cu multimetru că are o scurgere de 10 mA, de ce să nu se complice inutil... După ce taie prin pereți o să descopere că ar fi avut nevoie de alte instrumente de măsură pt curenții mai mici de 200mA.

#27
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011
O explicație/cauză posibilă.
La unele blocuri vechi, firele electrice trec pe sub pardoseala vecinului de deasupra, pe planșeu.
Dacă vecinul a avut lucrari la pardoseală și Dorel executantul a rupt firele camerei tale din greșeală, posibil să le fi reconectat inversate.

#28
Calin_D

Calin_D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 06.10.2005

 a_r_C, on 02 iunie 2022 - 13:22, said:

Păi, dacă a descoperit el cu multimetru că are o scurgere de 10 mA, de ce să nu se complice inutil... După ce taie prin pereți o să descopere că ar fi avut nevoie de alte instrumente de măsură pt curenții mai mici de 200mA.
Te-a facut sa te simti bine replica asta, nu?

 Suno, on 02 iunie 2022 - 13:47, said:

O explicație/cauză posibilă.
La unele blocuri vechi, firele electrice trec pe sub pardoseala vecinului de deasupra, pe planșeu.
Dacă vecinul a avut lucrari la pardoseală și Dorel executantul a rupt firele camerei tale din greșeală, posibil să le fi reconectat inversate.
Orice e posibil dar probabil as fi aflat daca se intampla asta.

#29
Calin_D

Calin_D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 06.10.2005
Update: intre timp, am schimbat din tablou faza cu nulul la lumini. Cand am apasat pe intrerupator la lustra cu bucluc, a aparut o lumina orbitoare si m-am trezit intr-un univers paralel. Vad totusi ca si aici exista Softpedia. Lumina a mers perfect o vreme dar de acum cca a saptamana becurile au inceput sa palpaie pe una din fazele intrerupatorului. Deci probabil vecinul mi-a facut belea in perete.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate