Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Ungaria si ungurimea din afara Ungariei

* * * - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6525 replies to this topic

#4789
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,378
  • Înscris: 29.07.2013
Acum apar alte dovezi in spijinul ideii ca Putin si-a facut niste calcule atunci cand a hotarat decclansarea razboiului, calcule in care Ungaria, se vede acum, ocupa un loc important, langa Germania si Austria.

In mod sigur, decerebratul de la Kremlin a mizat pe disolutia unitatii UE in fata situatiei create de el in Ucraina, dovezile fiind concludente in ceea ce priveste gazul ieftin pentru nemti, preturile preferentiale la titei, Nord Stream si multe altele.
In ultima vreme, comportamentul grofului Orban cel Cracanat scoate la vedere si dependenta hunilor de Rusia, cca jumatate din energia electica necesara fiind produsa cu nucleara model sovietic, cu reactoare sovietice si cu combustibil sovietic.
Pentru a putea suge Rusia in continuare, prostituata de la conducerea Hungariei, Orbana face pe dracu-n patru si se aseaza cu curu-n usa la orice initiativa de sanctionare a atrocitatilor sovietice.
Ultima este amenintarea cu veto la sanctionarea Rosatom.
Scarba mai face si declaratii iresponsabile:

Orban le-a spus reporterilor că "Ucraina este un pământ al nimănui și a comparat-o cu Afganistan"

asta venind din partea conducatorului unei tarisoare care-i cat o balega fata de Ucraina, Ucraina care are suprafata mai mare ca Franta.

Cred ca a venit timpul ca furunculul Orban sa fie eliminat sau, daca nu se poate, intreg curul pe care infloreste sa fie scos din toate aliantele europene si euroatlantice. Sa intre in mareata Federatie Sovietica si sa infloreasca acolo, mediul fiind propice.

#4790
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,608
  • Înscris: 30.08.2017

View PostLouisCyphre, on 28 ianuarie 2023 - 14:23, said:

Acuma îmi dau seama că, votând cu Orban, cetăţenii români de etnie maghiară sunt adevăraţi patrioţi români!
Keep on the good work, bro!
Posted Image

Să voteze cu el, să fie acolo in 10 ani. Pentru noi o Ungariei pe butuci înseamnă mai multe oportunități.

Altfel, din ce am observat în mediul online, susținătorii lui Orban din România sunt în general persoane cu o educație precară și cu o puternică afinitate pentru nationalism iar, in cazul etnicilor maghiari, pe lângă astea, mai e și frustrarea cauzată de efectele Tratatului de la Trianon.

Edited by george_alexandru, 28 January 2023 - 14:42.


#4791
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,931
  • Înscris: 31.03.2003

View Postargonaut, on 28 ianuarie 2023 - 14:38, said:


Cred ca a venit timpul ca furunculul Orban sa fie eliminat sau, daca nu se poate, intreg curul pe care infloreste sa fie scos din toate aliantele europene si euroatlantice. Sa intre in mareata Federatie Sovietica si sa infloreasca acolo, mediul fiind propice.
Ar trebui sa primeasca cartonasul galben, plus oprirea unor fonduri, ceea ce deja s-a intamplat.
Pana la urma, nu e obligatriuca Ungaria sa faca parte din UE.

View Postgeorge_alexandru, on 28 ianuarie 2023 - 14:38, said:



Altfel, din ce am observat în mediul online, susținătorii lui Orban din România sunt în general persoane cu o educație precară și cu o puternică afinitate pentru nationalism iar, in cazul etnicilor maghiari, pe lângă astea, mai e și frustrarea cauzată de efectele Tratatului de la Trianon.
Aici raman la puterea mea, daca statul roman i-ar fi bagat nitel in seama pe etnicii maghiari (scoli, gradinite, biserici etc), Orban nu ar fi avut atatia sustinatori de la noi.
Cred ca si capii UDMR pot fi trasi nitel la raspundere.

#4792
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,455
  • Înscris: 29.04.2008

View Postoaspetele, on 28 ianuarie 2023 - 15:08, said:

Aici raman la puterea mea, daca statul roman i-ar fi bagat nitel in seama pe etnicii maghiari (scoli, gradinite, biserici etc), Orban nu ar fi avut atatia sustinatori de la noi.
Cred ca si capii UDMR pot fi trasi nitel la raspundere.

nu, nu cred. Aici (vorbesc de etnicii asa zis radicali si cei moderat-radicali) e vorba de educatia de acasa si de mediul in care au crescut. Putea curge palinka si miere in Romania si tot degeaba. Dar, o mica parte poate, nu neg asta. Cat priveste UDMR eu nici pana azi nu inteleg cum ii prosteste pe unguri sa-i voteze, ca bat apa in piua de 30 de ani. In plus nu imi dau seama cum ungurul are o singura culoare politica, nu sunt unguri liberali, psdisti, usristi? Interesul lui nu e prosperitatea e doar turma? O fi ceva caracteristic de-l voteaza si pe Orban cu doua maini.

#4793
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,655
  • Înscris: 10.08.2009

View Postgeorge_alexandru, on 28 ianuarie 2023 - 14:38, said:

, mai e și frustrarea cauzată de efectele Tratatului de la Trianon.

Declarativ sau in subconstient asta e problema imensei majoritati ai vecinilor nostri.
Indiferent de nivelul de educatie.
Dezvoltarea Romaniei in ultimii 30 de ani si nivelarea situatiei economice si sociale pune si mai multa sare pe rana.
Eu cred ca sustinerea lui Orban vine din multe traume nu din ce livreaza el.

#4794
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,608
  • Înscris: 30.08.2017
Nu cred că efectul Trianon e așa de răspândit la ei. Din ce am văzut prin mediul online, ungurii de acolo nu par foarte vocali pe subiect, tind să cred că pe cei mai mulți nu-i preocupa asta, cam cum nu ne preocupa nici pe noi unirea cu Moldova.

Edited by george_alexandru, 28 January 2023 - 16:08.


#4795
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,378
  • Înscris: 29.07.2013

View Postiladi, on 28 ianuarie 2023 - 15:43, said:


O fi ceva caracteristic de-l voteaza si pe Orban cu doua maini.


Explicatia sunt gastele (libák).

Alea nu-si pun problema ca au o curte, au apa, cuibare si tot ce le trebuie dar navalesc oricand spre cel care le arunca grauntele. :D

#4796
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,931
  • Înscris: 31.03.2003

View Postiladi, on 28 ianuarie 2023 - 15:43, said:

nu, nu cred.

Poi oricum, nu cred ca vom afla vreodata cine are dreptate.
Dar sunt convins ca daca Orban nu directiona o parte din buget spre Transilvania, nu ar fi avut sustinerea de azi.

#4797
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,655
  • Înscris: 10.08.2009
Cracanel nu se lasa :
https://www.hotnews....ul-ungariei.htm

#4798
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,789
  • Înscris: 02.06.2006
...da, dar pe de altă parte:

Quote

Maghiarii din Transcarpatia sunt cetățeni cumsecade ai Ucrainei
https://www.hotnews....are-fortata.htm

Nu toți sînt vome umane ca orban și jiato ăla.

#4799
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,608
  • Înscris: 30.08.2017
Exista si unguri care nu-i pupa in cwr pe rusi:

Quote


"În ceea ce privește încercările de a-i întărâta pe ucrainenii și maghiarii care locuiesc în Transcarpatia, agenții ruși răspândesc informații false despre maghiarii din Transcarpatia. Informații similare sunt răspândite în Ucraina. Scopul este clar - să-i întoarcă pe maghiarii și ucrainenii de aici unul împotriva celuilalt", scrie Sandor.
„Maghiarii din Transcarpatia sunt cetățeni cumsecade ai Ucrainei. Mii de transcarpațieni de toate naționalitățile (inclusiv maghiari) au luat armele și au plecat la luptă - pentru că nu vrem ca invadatorii ruși să vină în Transcarpatia și să ne omoare rudele. Cu toții ne amintim cum a fost în secolul trecut, ne amintim de lagărele de concentrare pentru maghiari organizate de ruși”.

"Dar celor care și-au trădat poporul și s-au alăturat slujirii Rusiei , vrem să le spunem un lucru - nu vă amestecați cu noi. Bunătatea și adevărul vor învinge în continuare - iar răul rusesc va pierde", a subliniat Sandor.


https://www.hotnews....are-fortata.htm

#4800
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,789
  • Înscris: 02.06.2006
Dar e drept că aproape întotdeauna cămașa mi-e mai aproape de piele decît haina. Consiliul Național Secuiesc, se aude?!!!

#4801
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,608
  • Înscris: 30.08.2017
Astia de la Standard & Poor n-au vazut cum creste forintul? Posted Image

Quote


Standard & Poor’s a retrogradat Ungaria invocând inflația ridicată persistentă și presiunile externe / Presa maghiară relatează că o astfel de retrogradare nu s-a mai întâmplat de 10 ani

Agenția de rating Standard & Poor’s (S&P) a retrogradat, vineri, Ungaria de la BBB la BBB minus, ceea ce înseamnă că maghiarii rămân în categoria recomandată pentru investiții, dar cu doar un pas peste limita admisă. Presa maghiară relatează că o astfel de retrogradare din partea S&P nu a mai avut loc de 10 ani.

Prețurile ridicate la energie și creșterea costurilor cu dobânzile, în raport cu un stoc deja ridicat de datorie publică, reprezintă o provocare pentru planurile de consolidare ale guvernului ungar, precizează S&P, conform Reuters.

https://www.g4media....-JK-r6-YeAsntWw

Edited by george_alexandru, 28 January 2023 - 21:47.


#4802
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,429
  • Înscris: 26.04.2016
De citat ce se zice acolo....

În ceea ce privește încercările de a-i întărâta pe ucrainenii și maghiarii care locuiesc în Transcarpatia, agenții ruși răspândesc informații false despre maghiarii din Transcarpatia. Informații similare sunt răspândite în Ucraina. Scopul este clar - să-i întoarcă pe......

Deci, cine și cum manipulează, chiar și pe aici..

Edited by mariusr1976, 28 January 2023 - 21:57.


#4803
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View PostWotan, on 27 ianuarie 2023 - 20:17, said:

Dureaza 20 min ocolirea. ;)

20min? De unde până unde?

Pe M0 intre ieșirea de pe M1 și intrarea pe M3 sunt vreo 67km sau așa ceva. 45 de minute ca ochiul

#4804
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,655
  • Înscris: 10.08.2009

View PostIocan, on 28 ianuarie 2023 - 20:17, said:

Nu toți sînt vome umane ca orban și jiato ăla.

Foarte clar ;
"Dar celor care și-au trădat poporul și s-au alăturat slujirii Rusiei , vrem să le spunem un lucru - nu vă amestecați cu noi. Bunătatea și adevărul vor învinge în continuare - iar răul rusesc va pierde", a subliniat Sandor.

Da boul jiato  care ciudat cam seamana cu himmler stie el mai bine decat compatriotii din Ucraina.

Edited by DANANDREI2001, 28 January 2023 - 23:45.


#4805
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,974
  • Înscris: 24.01.2012

View PostBucifon, on 28 ianuarie 2023 - 23:43, said:

20min? De unde până unde?

Pe M0 intre ieșirea de pe M1 și intrarea pe M3 sunt vreo 67km sau așa ceva. 45 de minute ca ochiul
Nu știi tu bine, sunt 20 de minute maxim, că așa bine merge economia Ungariei de le dă Orban câte-un Ferarri sau un Veyron la fiecare ungur în parte, la alegere.
Și le mai face și câte o bandă dedicată pe centura aia, fiecare ungur cu banda lui, pe barosăneală.
Păi îți dai seama câți bani fac ungurii numai din filmul ăsta:

Attached File  putinorban.jpg   53.05K   2 downloads

A, și am mai aflat una simpatică: diminutivul la unguri nu mai e ungurași, e unguruși.

#4806
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,784
  • Înscris: 01.10.2002

View PostBucifon, on 28 ianuarie 2023 - 23:43, said:

20min? De unde până unde?

Pe M0 intre ieșirea de pe M1 și intrarea pe M3 sunt vreo 67km sau așa ceva. 45 de minute ca ochiul
De pe M5 pana pe M1, ca n-ai de ce sa te invarti pe tot M0 decat daca esti pasionat de infrastructura si vrei sa vezi cum au rezolvat ungurii problema traficului.
Uite un traseu. 22 min in acest moment.
https://www.google.c...ta=!4m2!4m1!3e0

Eu scot sub 20 min, ca stiu unde e plasat fiecare radar fix. ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate