Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

De ce lumea inca prefera manualele ?

* * - - - 12 votes
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#1
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015
Intrebarea mai buna poate ar fi, de ce inca se fabrica manuale in 2022 ? Intrebarile sunt complementare, merg mana-n mana.
Si nu ca unii prefera manualele, aproape toata lumea aici in Ro (in alte tari europene e alta situatia) cumpara manuale.  
Vorbeam cu un amic care vrea sa isi cumpere un crossover de 30k si il intrebam de ce nu isi ia o automata. Pentru mine e noaptea mintii, simt ca am o fractura de logica incercand sa inteleg asa ceva, sa dai 30 mii si sa mesteci cu polonicul in ciorba pe drum.

"Simt masina mai bine !". Ce simti, mah, cum adica ? Adica iti place sa supraturezi motorul ? sa auzi turatiile, asta inseamna sa simti masina ? wtf.  Dar sa conduci confortabil nu iti place ? si mai sigur. Apoi sa vezi ca esti in panta, ca tre' sa fii intr-a intaia. Si nu mai zic de probleme tehnice, se defecteaza mai rpd (pt ca tu nu o sa schimbi mereu cand trebuie, n-ai cum), consum mai mare(tot pt ca nu schimbi cand trebuie),  ambreiaj (schimb kit de ambreiaj aia e mare distractie), am vazut la unul ca nu mai putea sa bage in a doua si sarea direct la a treia. Adica de ce unii nu isi doresc sa progreseze ?

O alta chestie, ăștia cu manualele zic ca au si ei pilot pe masina. Ăla nu e CC sau nu e de-a adevaratelea, cand tre sa schimbi viteza, nu-l poti numi pilot. La mine, am viteza salvata in memorie, am intrat pe DN sau A in linie dreapta activez pilotul se duce de la 50 la 90 singur si acolo ramane si de aici incolo controlez viteza din butoane si frec țiparu in mașină.

Edited by Mohombi, 06 April 2022 - 13:32.


#2
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,971
  • Înscris: 04.10.2007
motive pentru care oamenii prefera manualele:

1) Mai ieftina masina la achizitie
2) La manuala nu ai costuri de mentenanta
3) Cutia manuala e mai rezistenta ( ai auzit tu de cutie manuala sa se strice)
4) Pe cutie manuala ai consum mai mic la un mers normal
5) Daca mergi cu masina in SUA nu ti-o fura nimeni ca aia nu stiu ca conduca manuala


Eu prefer automata cu toate aceste dezavantaje!

Edited by mirel3003, 06 April 2022 - 13:41.


#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am un Golf 5 din 2008, 1,9 TDI manuala, 144.000 km, inca nu am apucat automata, fratele are (Octavia 2,0 TDI cu DSG 2016), la mine pana sa fie cazul sa schimb masina, vin electricele din urma.

Inseamna ca romanilor nu o sa le placa electricele. Posted Image

#4
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009
Tocmai tu vii sa comentezi aici despre supraturat si confortabil, cand ai avut nspe topicuri despre cum tu poti sa mergi doar sportiv, ca asa esti tu mai special?

Serios?

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Bărbații adevărați conduc pe manuală.
Și cu volan pe stânga.

Ah, și nu fac accidente.

Edited by waterman, 06 April 2022 - 13:52.


#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,003
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmirel3003, on 06 aprilie 2022 - 13:40, said:

3) Cutia manuala e mai rezistenta ( ai auzit tu de cutie manuala sa se strice)
Cum, tu nu ai auzit?
Si aici pe Sp sunt destule thread-uri cu ''intra greu in a 3-a'', ''intra greu in revers'', ''nu intra in a 5-a'' etc

#7
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Masina e mai ieftina si mai usor de intretinut. Cutia manuala practic nu se strica decat in cazuri extreme.
Reparatia unei cutii automate poate costa lejer cat tot cazanul sh

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Fiindca e mai ieftina, iar masinile la noi se iau in principal pentru a arata ca ai valoare. Tocmai din cauza asta exista "SUV"-uri manuale si fara 4x4, pur si simplu producatorii le dau oamenilor doar impresia de valoare.

Da, e o prostie sa cumperi masina de 30k sau mai mult, manuala...

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,581
  • Înscris: 30.10.2003
Pentru ca nu au condus automate. Punct. Toti cei care au trecut pe automate au fost incantati. Eu nu am condus nici o automata, dar la cum se vorbeste prin targ, as indragi din prima clipa automata.

#10
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017
Multi cu manuala doresc sa treaca pe automata dar vin din spate electricele (sau ce o mai fi) si acolo chiar dispare aceasta anexa . Nu merita sa vinzi acum masina pentru cutie , incet ne vor scoate pe dreapta cu cele pe carburant fosil , la ce urmeaza conduci ca si electrocarul prin fabrica Posted Image

#11
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 05.07.2007
ar trebui mutat topicul pe fun ...... unii nu inteleg, altii explica de ce si argumenteaza, altii iar nu inteleg si continua......  important e ca toti avem pareri Posted Image

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu aș întreba de ce lumea încă preferă mașini cu volan pe stânga ?

#13
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Daca tu ai automata si-ti place, de ce-ti pasa de altii? Fiecare cumpara ce vrea din banii lui.

#14
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 22.10.2007
eu cumpar numai manuala pentru ca pot sa obtin puterea maxima in 3-4 secunde atunci cand imi trebuie. La automata (n am incercat inca pe Porsche si alte nebunii) astepti oleaca pana isi face cutia calculele. Si da, e mult mai fiabila cutia manuala, daca stii sa o manevrezi bineinteles.

#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,604
  • Înscris: 30.08.2017

View PostMohombi, on 06 aprilie 2022 - 13:28, said:

Intrebarea mai buna poate ar fi, de ce inca se fabrica manuale in 2022 ? Intrebarile sunt complementare, merg mana-n mana.
Si nu ca unii prefera manualele, aproape toata lumea aici in Ro (in alte tari europene e alta situatia) cumpara manuale.  


Din acelasi motiv pentru care unii cumpara masini cu volan pe dreapta Posted Image

Din ratiuni financiare. Masinile cu cutie automata sunt mai scumpe.

View Postrealnick, on 06 aprilie 2022 - 14:17, said:

eu cumpar numai manuala pentru ca pot sa obtin puterea maxima in 3-4 secunde atunci cand imi trebuie. La automata (n am incercat inca pe Porsche si alte nebunii) astepti oleaca pana isi face cutia calculele.

Cutiile cu dublu ambreiaj sunt mai rapide deca cele manuale. Clasicul DSG de la VW, de exemplu.

Dar si la automatele clasice intarzierea e minima, daca ii dai kick down retrogradeaza rapid.

Edited by george_alexandru, 06 April 2022 - 14:27.


#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008
Mi-ar fi placut automata. Mai ales ca incepator. Am inceput pe Dacia pe care o uram ca pasager, ca sofer am urat-o si mai mult.

Acum sunt obisnuit cu manuala si nu sunt suficiente motive sa imi schimb masina. Pot spune ca nu sunt fan electrice. Prefer incalzirea, apa calda si masina pe altceva decat curent. Partea electrica sa fie cat mai usurata.

#17
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009
Am avut masini cu schimbare de viteze manuala, cat si automate, evident ca e mult mai usor sa conduci masini automate, dar fiecare are anumite avantaje pe care am sa le enumar :

1) pretul la o masina cu schimb de viteze manual e in general cu 2000 cad mai ieftina din start.
2) masinile manuale second hand aici unde locuiesc din cauza ca nu multi stiu sa le conduca ori le gasesc incomode se vand cu mult mai ieftin decat aceeasi masina automata - eu zic ca iei cam cu 20-30 la suta mai ieftin o masina second hand manuala.
3) ai mai mult control intradevar, poti accelera pana la 4-5000 rpm care te poate scoate dintr-o situatie nasoala, in Toronto nu prea am cazuri din astea, dar in Romania unde majoritatea drumurilor sunt pe doua sensuri depasirile cu o masina manuala e clar in avantaj fata de una automata.
4) reparatia ambreiaj, placa presiune, disk ambreiaj, cilindrul sclav/master sunt extrem de abordabile, am avut aici in Canada un Jeep Cherokee, la care am schimbat subansamblele enumerate si toate le-am cumparat de la un website numit PartsSource de la un manufacturor Valeo ( din MX ) cred ca tot kitul a fost in jur de 300 de dolari, pe urma am gasit un garaj cu niste arabi in Scarborough ce mi l-au schimbat pe inca 3-400, bonus ! considerand ce preturi sunt la masinile automate reparatiile.
In opinia mea daca locuiesti in orase mici in Romania, ori orase de munte, eu clar mi-as cumpara masina cu schimbator manual.
Cele automate au urmatoarele avantaje :
1) Usor de condus, mai ales in trafic intens, autostrazi care se misca cu 20 km/h la rush.hour, ori trafic in general de stop/go din oras, eu locuiesc downtown Toronto, si va pot spune ca stopurile nu sunt bine sincronizate, deci e un chin sa schimbi vitezele 1-2 tot timpul intre doua semafoare, te va durea piciorul stang de la atata schimbat.
2) nu mai gasesc nici un alt avantaj sa fiu sincer, dar poate ma ajutati voi... cum ziceam conduc automate de 25 de ani si le stiu ce "le poate pielea"
deavantaje :
1) Cost mai ridicat la masina - noua ori second hand,
2) intretinerea mai scumpa, trebuie sa schimbi uleiul din cutie, am schimbat singur la un Mercury cand eram mai tanar, am cumparat kitul de la Canadian Tire, am dat jos capacul si am schimbat uleiul si garnitura, la Chrysler nu il mai faceam singur ca e mizerabil jobul, mergeam la Mr. Lube si ei il aspirau pe cel vechi si il introduceau pe cel nou.
3) pretul ridicat la o reparatie de cutie automata, eu am facut asta de doua ori,  e drept masina a tinut pana la 400.000 km, prima oara a cazut din cauza de uzura, mergeam usurel pe autostrada dumineca si am vazut ca nu mai urca o coasta, am tras frumos pe dreapta si asta afost, masina era grea, cam 2 tone, americana, aveam atunci 280.000 km cu ea, a doua oara eu am ars cutia, ca am ramas blocat in zapada si am incercat sa o dau inainte si inapoi ca pe un leagan sa ies din zapada, uleiul s-a supraincalzit si gata a fost, cand am auzit un tiuit lung am stiut ce inseamna ... deci mai bine o lasi acolo moarta in zapada decat sa o fortezi, cu una manuala cred ca nu as fi avut aceeasi problema. In ambele cazuri am reparat la Mr. Transmission cutia, cam la fel a fost costul de fiecare data in jur de 2500 cad, piesele nu au fost mult : in jur de 200-300 cad, dar manopera e foarte ridicata.
Deci daca ajungi sa o repari trebuie sa te intrebi daca are sens costul reparatiei, daca nu depaseste costul masinii, in fine fiecare isi stie motivele lui.

Edited by EASTERN_TIME, 06 April 2022 - 14:33.


#18
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,562
  • Înscris: 12.10.2005
Nu stiu daca "prefera" e cuvantul potrivit, de multe ori e chestie de bani, cum au zis si altii, nici nu trebuie sa se strice, din start masina e mai scumpa. Cu fiabilitatea iarasi e discutabil, o transmisie automata intretinuta ca la carte nu prea face probleme si pe de alta parte am vazut manuale la care s-a schimbat kitul ambreiaj de nshpe ori pentru ca unii nu stiu sa conduca nici macar manuala, gen tin ambreiajul "frecat" si alte chestii.

La ora asta cred ca mai sunt doua categorii de oameni care prefera manuala, cei care iau masina pe considerente de buget si cativa puristi care nu concep sa nu "simta" mecanismele sau sa aiba maxim de control asupra treptelor de viteza. Oricum prea multe manuale sportive nici nu se mai fabrica din ce vad.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate