Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

CORTINA NORTH - Pipera

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Friend310

Friend310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2018
Salutare!

Am cautat pe forum și se pare ca nu exista un thread despre acest ansamblu imobiliar.

Știți ceva despre el? Ați cumpărat/rezervat un apartament acolo?

https://cortina-north.ro/

Localizare pe harta

Edited by Adm, 14 June 2023 - 14:01.
links


#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Eu am trecut pe acolo in toamna 2021. Este foarte aproape de strada (care e destul de intens circulata) si foarte inghesuit, blocuri imense si apropiate. Evident ca nu mai aveau decat apartamente la etaje de jos, cu fata catre celelate blocuri si spre nord. Apartamente bune cu vedere catre o zona mai aerisita nu mai erau, spuneau ca se cumpara cate 30 odata pentru "investitie". Preturile.. vai si amar

#3
Maus55

Maus55

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.03.2011
Mai este si un salon de nunti acolo: Alexander Ballroom.

#4
vladi144

vladi144

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.03.2022
A mai vizitat cineva? Vreo parere?

#5
Ghost0101

Ghost0101

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.04.2022
Chiar eram curios de cum merg vanzarile acolo. Eu am cumparat de la acest dezvoltator intr-un alt complex facut de ei....Nu pot spune ca sunt dezamagit de ei dar nici 100% multumit. Daca as raporta ce am primit la ceea ce mi sa spus ca voi primi as zice ca e diferenta mare..., daca as raporta ceea ce am primit la pretul pe care l-am platit e mai ok. Idee e ca ei au promotii  f bune de pret pt avansuri mari, gen minim 50% dar dupa aceea poti avea surpriza ca ce ti se livreaza nu e la aceeasi calitate cu ce s-a discutat initial..

#6
alexleca

alexleca

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 21.05.2020

 Ghost0101, on 17 aprilie 2022 - 13:31, said:

Chiar eram curios de cum merg vanzarile acolo. Eu am cumparat de la acest dezvoltator intr-un alt complex facut de ei....Nu pot spune ca sunt dezamagit de ei dar nici 100% multumit. Daca as raporta ce am primit la ceea ce mi sa spus ca voi primi as zice ca e diferenta mare..., daca as raporta ceea ce am primit la pretul pe care l-am platit e mai ok. Idee e ca ei au promotii  f bune de pret pt avansuri mari, gen minim 50% dar dupa aceea poti avea surpriza ca ce ti se livreaza nu e la aceeasi calitate cu ce s-a discutat initial..

In general toti constructorii fac asta: sa promita niste livrabile imobiliare perfecte. Din pacate livrabilele imobiliare vor fi din ce in ce mai slabe calitativ.

Pretul materialelor or sa duca la alegeri de materiale ieftine. Din ce in ce mai ieftine. Credeti dezvoltatorii or sa-si ia din profit pentru a tine la un nivel calitativ constructia? Eu nu cred asa ceva.

#7
Fabregas44

Fabregas44

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.12.2021
Bună ziua! Aveți vreo informație nouă despre complex? Ce părere aveți despre randamentul la închiriere în această zonă? M-ar interesa să achiziționez o gasonieră aici - preț de achiziție, aprox 72k, fără loc de parcare.

#8
Dysco04

Dysco04

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 25.02.2021
Salut, in zona e nevoie de parcare, nu ai nici tramvai nici metrou, deci sunt sanse f mari ca potentialii chiriasi sa aiba masina daca se muta acolo.
Daca faci un calcul, 72k + 7k amenajarea, 1k notarul, optional 8-10k parcarea ajungi la 80k (90k) investitie. Ca sa ai un randament decent de 6% ar trebui sa iei o chirie neta de 400 euro, deci brut undeva la 440; 500 daca incluzi locul de parcare. Nu cred ca vei putea obtine atat pe o garsoniera, se inchiriaza 2 camere cu parcare la 500 acolo.

#9
Fabregas44

Fabregas44

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.12.2021

View PostDysco04, on 04 octombrie 2022 - 18:09, said:

Salut, in zona e nevoie de parcare, nu ai nici tramvai nici metrou, deci sunt sanse f mari ca potentialii chiriasi sa aiba masina daca se muta acolo.
Daca faci un calcul, 72k + 7k amenajarea, 1k notarul, optional 8-10k parcarea ajungi la 80k (90k) investitie. Ca sa ai un randament decent de 6% ar trebui sa iei o chirie neta de 400 euro, deci brut undeva la 440; 500 daca incluzi locul de parcare. Nu cred ca vei putea obtine atat pe o garsoniera, se inchiriaza 2 camere cu parcare la 500 acolo.

Mersi! Update oferta: achiziționarea locului de parcare e obligatorie iar prețul total pentru ce urmăream eu e de aprox. 96k TVA inclus (78k imobilul + 18k parcare), preț care îmi pare a fi prea mare având în vedere că mai trebuie investite vreo 8-10k in mobilier. Prin urmare, am renunțat la achiziție, cu toate că ansamblul este promițător.

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,169
  • Înscris: 22.05.2003
Am vizitat zilele trecute cu o prietena interesata sa isi ia acolo un apt de 3 camere.

Impresii:
- pare construit ingrijit
- holurile de bloc zici ca sunt de hotel, cu tot felul de preti placati cu negru lucios (cine dracu o sa frece de pe ele amprentele?)
- structura pe cadre de beton, pereti de BCA, izolatie de vata bazaltica si fatada ventilata.
- foarte ingramadit totul
- parcari pe 2 etaje subsol
- acum au promo 2 locuri de parcare incluse la fiecare apt.
- centrale de apt individuale
- incalzirea cu calorifere!?
- localizarea este la marginea S1, in Voluntari, intre Meridian si Porsche Bucuresti-Nord.
- aproape tot e vandut pe partile de est/sud/vest. Pe nord nu e inca omor la faza 2 si nu mai au apt cu 2 camere.
- faza 3 deja e inceputa.
- CT Ariston direct in marele living e ceva de vis. Langa ea abia incape un TV.

M-am uitat la apt de 3 camere si mi se par incredibil de mici!
Am vazut Apt tip 3A
Lipseste total locul de depozitare si dupa cum au fost impartite, nici nu prea e loc sa pui mobilier.
Se abuzeaza de leduri si benzi LED, iar cand ceva va crapa, vei sparge probabil niste chestii sa le schimbi.
Baile sunt minuscule, iar MSV si MSR sunt in bucataria Open Space!
Balconul e cam mare si probabil el va servi ca spatiu de depozitare.
E sublim ca 50% din balcoane sunt total de sticla, deci vezi tot.

Am vazut o filmare de la un apt de 3 camere, unde o camera este dresing, pentru caltfel nu poti, deci ramai real cu dormitor matrimonial si living+ bucatarie.
Copiii se descurca.

Tur virtual

Attached Files



#11
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Mwai.. țeava aia de gaz, colțurile și cotloanele nemobilabile, chiuvetele alea. Își găsesc sigur cumpăratori. M-am chinuit puțin să înțeleg cum apartamentul ăla e de trei camere, când sunt doua plus un hol și o bucatarie mare.

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,169
  • Înscris: 22.05.2003
Si totusi, mergi acolo si incearca sa cumperi, sa vezi ce mai e disponibil…

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,169
  • Înscris: 22.05.2003
https://cortina-nort...amere-3a-faza2/

Apartament + 2 locuri de parcare (nivel – 1)
186.700 EUR (TVA inclus)

*oferta supusă unor termene și condiții

Atentie la conditii:
- avans 50% si sa fii PF.

Hai sa vedem cine intelege matematica ;)

Attached Files



#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,026
  • Înscris: 18.12.2007
E cu all inclusive oferta?

#15
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,822
  • Înscris: 13.08.2008

 Adm, on 15 iunie 2023 - 14:19, said:

https://cortina-nort...amere-3a-faza2/

Apartament + 2 locuri de parcare (nivel – 1)
186.700 EUR (TVA inclus)

*oferta supusă unor termene și condiții

Atentie la conditii:
- avans 50% si sa fii PF.

Hai sa vedem cine intelege matematica Posted Image
Pret apartament inclusiv TVA 19%= 170.235 Euro
Rezulta ca cele doua locuri de parcare subterane costa 16.465 Euro, adica 8.232 Euro locul de parcare subteran- inclusiv TVA.

#16
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
Chiar da cineva atâția bani pe cotețele astea? Am șifonierul din dormitor mai mare decât baia aia ... Și ăla cu indulgență îl poți numi apartament cu 3 camere. Dar nah, lumea e fericită că își ia apartament in bloc nou, pentru că ... ?

#17
throw

throw

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 30.07.2020
Pentru ca teoretic nu ai problemele unui bloc vechi? Pentru ca e curat in primul rand?

Intradevar, 67mp e cam puțin pentru 3 camere dar vad ca suprafetele pleaca ~de la 67mp, deci sunt si mai mari. Care e coteț?
Apartamentul are 2 bai, care din ele e mai mica decat șifonierul tau de 4mp? Miros niște struguri.

#18
arfidx2

arfidx2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 17.09.2022
"Problemele unui bloc vechi" :))

Adică lipsa întreținerii de 2000 lei/luna, situat în oraș, spatii verzi, scoli, spitale, parcuri

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate