Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu
 Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 

Probleme termostat Tece 14TCR0T01

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2 răspunsuri în acest subiect

#1
sdf8923jfsd

sdf8923jfsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 228
  • Înscris: 18.05.2014
Salutare forumisti,


Am instalate de vreo 2 ani 14 termostate programabile in doza, pe 230V, cu 3 fire, Tece 14TCR0T01, cu termistor NTC 100k (modelul acesta), care controleaza o instalatie de incalzire cu calorifere cu 14 zone. 4 dintre ele, montate la subsol, sint permanent inchise de ceva timp.

In trecut, dar si acum, am observat urmatoarea problema in functionarea lor:

intr-un interval de timp foarte scurt (10-30 sec), temperatura din camera, afisata de termostat, variaza cu +/- 0,5 °C, fara ca sa existe modificari ale temperaturii din camera in care e montat temorstatul (geamuri, usi deschise, calorifere care se incalzesc etc.).

In trecut, problema a fost rezolvata prin resetarea termostatului (il setasem pe modul manual). Acum, la unul dintre termostate, desi l-am resetat la valorile din fabrica, inclusiv modul automat de functionare, comportamentul persista.

Primul meu gand e o posibila decalibrare a termistorului. Ar mai putea fi, ma gandesc, o problema in software la filtrarea (ca un debounce pe un pushbutton, de exemplu) temperaturii citite. A doua varianta consider totusi ca e putin probabila pentru ca nu ma gandesc ca termostatele nu au versiuni de software diferite si, oricum, un reset (scoatere alimentare si baterie) ar trebui sa rezolve orice a ramas "agatat" in termostat. Idei despre ce anume ar putea cauza problema?

Multumesc...

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.433
  • Înscris: 08.02.2011
Sursa de alimentare a lui ar putea cauza probleme din astea ( doar o idee, nu folosesc asa ceva )

#3
sdf8923jfsd

sdf8923jfsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 228
  • Înscris: 18.05.2014

 modoran, on 19 februarie 2022 - 11:49, said:

Sursa de alimentare a lui ar putea cauza probleme din astea ( doar o idee, nu folosesc asa ceva )
Termostatele sint alimentate la 230 V dintr-o unitate de comanda. Nu am stat sa analizez cum transformarea de la 230V la tensiunea la care lucreaza electronica lui, dar inteleg ca o variatie a tensiunii de la retea, ajunge sa varieze si caderea de tensiune pe termistor care, la randul lui, variaza temperatura citita... Totusi nu se intampla la toate termostatele. Nu mai stiu detaliile instalatiiei electrice trifazice, dar presupun ca toate sint alimentate pe aceeasi faza, deci o posibila variatie a tensiunii de la retea le-ar afecta pe toate. Mai degraba ar putea fi o problema in transformarea 230V-tensiunea cu care o functiona PCB-ul termostatului. Ma mai uit pe placa...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate