Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Cum sa vand un procesor mai vechi?

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
Dupa cum zic, prezint parerea de pe partea cealalta a gardului. Sa zicem ca ai un procesor la 1000 de lei iar in magazin e 1500. Pentru 500 de lei castigati trebuie sa ma intalnesc cu tine, sa iau procesorul la puricat, sa vad daca a fost delided, sa il testam, sa vad temperaturile, sa fac un overclock minor, sa-l rulam 30 de minute in ceva stress-test. Pana la urma nu te cunosc si nu exista un sistem de cat de onorabil esti, iar pentru mine mai bine dau aia 500 de lei la un magazin si daca ceva nu merge il inapoiez si la revedere.

Am vandut si eu pe OLX chestii vechi (aspirator, ceva placa de baza, un monitor) dar mereu le-am dat cu "garantie", adica daca nu-i mergea omului, mi-l aducea inapoi stricat, ii dadeam inapoi banii si asta e. Monitorul l-am vandut deja stricat, si am specificat asta, pe 60 de lei.

E un risc asociat pana la urma si cu produsele resigilate, daramite cele folosite ani buni. Am un 1080Ti. Ar da vreunul din voi 2500 - 3000 de lei pe ea stiind ca e folosita din 2018? Mie imi merge perfect, dar daca doar transportand-o ii zgaltai ceva fir/condensator/pad termic si la tine in calculator incepe sa dea artefacte?

#38
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Mai bine cumpara placa de baza si foloseste-l ca pc undeva. Iesi mai castigat, asta in caz ca pc-ul va produce, adica foloseste cineva sa faca ceva.

Altfel vad ca e 250 oferta aici, ce sa zic, poate ofera cineva 170 rn.

#39
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
salut boss, mai ie valabil anuntul?

Care e ultimul pret?

Schimbi cu duron de 750?

#40
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,416
  • Înscris: 08.02.2011

 RedDev, on 16 februarie 2022 - 14:12, said:

Dupa cum zic, prezint parerea de pe partea cealalta a gardului. Sa zicem ca ai un procesor la 1000 de lei iar in magazin e 1500. Pentru 500 de lei castigati trebuie sa ma intalnesc cu tine, sa iau procesorul la puricat, sa vad daca a fost delided, sa il testam, sa vad temperaturile, sa fac un overclock minor, sa-l rulam 30 de minute in ceva stress-test. Pana la urma nu te cunosc si nu exista un sistem de cat de onorabil esti, iar pentru mine mai bine dau aia 500 de lei la un magazin si daca ceva nu merge il inapoiez si la revedere.



Am vandut eu recent un i7 prin curier cu plata ramburs, nici pomeneala sa accept sa ma intalnesc fizic ( sau cumparatorul sa ceara asta ), sa pierd 30 de minute sau mai mult sa-i faci tu overclock, sa-l "iei la puricat" si eventual dupa toate astea sa zici "boss nu am toti banii la mine". Cel mult iti faceam un test scurt de maxim 5 minute ( dar nu prea aveam cum in cazul asta ca nu aveam si placa de baza pentru el - s-a defectat ) si doar dupa ce achitai suma de bani, altfel de ce sa pierd timpul cu astfel de pretentii ?

Edited by modoran, 16 February 2022 - 17:31.


#41
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
Nu vorbesc cu "boss", mi-am tinut toate promisiunile si nu fac achizitii fara sa fiu bine documentat. De pilda tintesc sa-mi iau un laptop de 6 luni si nici acum nu am un model sau macar brand pe care vreau sa merg. Daca e ceva ce pandemia m-a invatat e sa tin la bani. Mai bine raman cu ei dacat sa cumpar ceva de care nu am nevoie, e stricat sau se strica repede.

#42
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Mai tine l inca 6 ani,ca va fi interesant pentru djl,si atunci poate te intelegi cu el la pret.

#43
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
6 ani e insuficient, in 6 ani ala inca va fi puternic. In 6 an cred ca va avea chiar pretul minim ca vor fi multe pe piata din gama aia asemanatoare ca perfomanta.

Pretul cerut 500 ron e foarte mic, pai asta il montezi in carcasa pardon garsoniera la Cluj care are pretul pus la 38 000 euro. Mai trebuie placa de baza eventual cu video onboard ca sa incapa si sa nu se inchinga un hardisk o sursa si gata.

 RedDev, on 16 februarie 2022 - 23:34, said:

..., mi-am tinut toate promisiunile si nu fac achizitii fara sa fiu bine documentat. De pilda tintesc sa-mi iau un laptop de 6 luni si nici acum nu am un model sau macar brand pe care vreau sa merg. Daca e ceva ce pandemia m-a invatat e sa tin la bani.

Vezi poate are initiatorul si vreun laptop de vanzare.

Quote

Mai bine raman cu ei dacat sa cumpar ceva de care nu am nevoie, e stricat sau se strica repede.

esti chiar culmea daca ti-a trebuit o pandemie cu milioane de morti si miliarde de bolnavi ca sa nu cumperi "ceva ce nu ai nevoie" sau "ceva stricat"Posted Image

Adica tu de regula cumparai lucruri care nu-ti trebuiau si lucruri stricate.Posted Image

 newusername123, on 17 februarie 2022 - 09:28, said:

Mai tine l inca 6 ani,ca va fi interesant pentru djl,si atunci poate te intelegi cu el la pret.
nu cred, @djl cumpara numai daca e fabricat inainte de 2000

#44
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014

 pisoiu_22, on 17 februarie 2022 - 21:17, said:

Adica tu de regula cumparai lucruri care nu-ti trebuiau si lucruri stricate.Posted Image

You've no idea. Sute de milioane peste sute de milioane. Totul Made in China. Aveam un storcator de fructe, a stat 2 ani in cutie. Si e destul de misto.

#45
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Daca asta s eplange ca nu poate revinde procesorul dupa ce l-a folosit atat, ce-ar mai zice aia care au luat pentium extreme edition la 1500 dolari care 2 ani mai tarziu era depasit si de celeron dual core la 70 dolari.


E aberant sa cumperi anual ultimele racnete si fineturi de lux si apoi sa te plangi ca nu poti face specula cu ele sau nu le poti revinde la acelasi pret.

Citisem pe forum ca cineva greu a vandut un sistem cu fx8350 sau ceva de genul.

Ce-ar face sa se planga toti aia care luau PC-uri noi  acum 20-25 ani la minim 2000 lei unitatea, sau chiar pe la 3000 ron sa zica acum ca nu ia pe alea nici 25 lei? Posted Image  pai sunt produse care nu se cumpara in anumite momente nici gratis. Sa vinzi acuma pentium 4 pe socket 478 cu video onboard la 3500 ron, si athlon xp la 2700 ron.

O idee ar fi ca procesorul sa se vanda sub forma de kit sau chiar sistem complet. Daca placa de baza se gaseste greu e ghinion. Daca placa de baza suporta procesoare mai eficiente iarasi nu se poate vinde usor.

#46
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,068
  • Înscris: 10.04.2006
Mai simplu e să dai o gaura în el și să îl vinzi drept breloc.
Găsești mai repede cumpărător.

#47
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
mai multe anunturi si-l vei vinde, in ianuarie anul asta am reusit sa dau un pc cu i5-3470/8g ram, 120ssd, video-gt630 cu 800 lei dar am insistat cu anunturi un an.

#48
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Problema este ca eu am dat placa de baza.
Am vrut sa il vand ca si kit (CPU+MB), dar cineva a vrut doar placa de baza. Avea deja un Xeon.

O sa zic modelul exact. Sper sa nu am probleme cu moderatorii:
Intel Core i7-5820K Haswell-E, 6-core/12 threads, 3.3Ghz/3.6Ghz

Din cate am inteles, este un procesor potent. Proiectat pentru servere.

#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 lost_in_a_dream, on 20 iunie 2022 - 20:35, said:


Se vinde cu 300 si ceva de lei. Deci mai sus nu cred ca reusesti sa il dai. Trece timpul, apar procesoare noi la fel de potente la pret mai mic.

Uite un exemplu https://www.okazii.r...11v3-a207459421

Edited by MembruAnonim, 20 June 2022 - 20:42.


#50
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 07.12.2002

 lost_in_a_dream, on 20 iunie 2022 - 20:35, said:

Din cate am inteles, este un procesor potent. Proiectat pentru servere.
Alea sint Xeon.

Al tau in vest se vinde la lada de junk.

#51
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005
nu mai hraniti trolul. cititi si voi inainte cui si la ce raspundeti!

#52
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Se pare ca acest individ ma urmareste si ma hartuieste pe toate topic-urile. O sa va rog sa il ignorati.

 MembruAnonim, on 20 iunie 2022 - 20:41, said:

Se vinde cu 300 si ceva de lei. Deci mai sus nu cred ca reusesti sa il dai. Trece timpul, apar procesoare noi la fel de potente la pret mai mic.

Uite un exemplu https://www.okazii.r...11v3-a207459421
Acel "exemplu", e chiar procesorul meu. Posted Image
Cumparat cu 2000 de lei, nu reusesc sa il dau cu 390.

#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Stiu ca este nasol sa dai 2000 lei pe un cpu si acum dupa 2-3-4 ani sa nu mai valoreze mare lucru. Asta este cauza pt care in momentul cand au trecut peste 4 ani de cand am cumparat o componente noua, eu nu le mai vand, le dau la rude prieteni care au nevoie. Fac asta pt ca desi acea componenta functioneaza perfect si poti face foarte multe chestii (adica inca este potenta), pretul la revanzare este prea mic, pur si simplu nu renteaza sa le vand pe 2 lei.

#54
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,416
  • Înscris: 08.02.2011
Pai unii vând placi video mai scump decât erau ele noi acum 5 ani, totul e să te orientezi bine

In cazul de față nu cumpără nimeni că e cel mai slab model din gama și trebuie să ai deja placa de baza, care e scumpă.

Edited by modoran, 30 June 2022 - 21:20.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate