Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Cum sa vand un procesor mai vechi?

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#19
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Ofer 250

#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postslai, on 15 februarie 2022 - 18:23, said:

Ofer 250
Continua, o sa-ti dea si bani el impreuna cu procesorul Posted Image

#21
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
pe ebay te-ai uitat? cat se cere pe unul? Partea proasta e ca procesorul e foarte fiabil si nu prea se strica. Cei care sunt in meserie daca au nevoie iau unul de la un calculator stricat. La o asemenea vechime chiar daca se strica procesorul nu merita sa-l mai inlocuiesti si nimeni nu mai face un calculator nou cu procesor din 2011. Singura speranta e cineva care ar vrea sa upgrade-ze procesorul. Insa oare cat ar creste viteza cand AMD-urile din ziua de azi matura pe jos cu Intel?

#22
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008

View PostRedDev, on 15 februarie 2022 - 17:41, said:

Eu unul nu am incredere in piata second hand. Procesor de vanzare? Cu siguranta a avut pini indoiti. Placa de baza? Sigur are probleme la VRM. Nici nu are rost sa zic de placi video. Pur si simplu nivelul de lipsa de incredere e pana la cer.

Hehe, scriu de pe PC cu procesor SH, ram SH, placa video SH...
E bine si cu cei care le cumpara noi, asa apar la SHPosted Image

#23
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View Postlost_in_a_dream, on 15 februarie 2022 - 17:33, said:

Am avut 2 oferte pe OLX cu 500 de lei. Si am refuzat! Acum am pus 450 de lei si nici asa nu se da. Un procesor de 2000 de lei.
Și eu am platit 1400$ in 2000 pe un PC complet cu procesor Cyrix la 350MHz.
Crezi că azi îmi oferă careva mai mult de 50 lei pe el?


#24
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.11.2011
Valoarea de nou e irelevantă. Degeaba te simți ars la buzunar, că prețul unui produs second hand e dictat de altceva - disponibilitatea produsului pe piață (nr. efectiv de bucăți puse la vânzare), reputația produsului (fiabilitate, caracteristici funcționale), gradul de uzură fizică și morală.
Nu se pune valoarea sentimentală purtată de către vânzător.

Edited by glassofwine, 15 February 2022 - 19:17.


#25
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,812
  • Înscris: 30.08.2006
Pretul se calculeaza in functie de cerere si oferta. Daca pe OLX pretul lui e minim 300 de lei atunci acela e pretul la care exista cerere. Peste inca 2 ani il poti arunca la container.

#26
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
plusez la oferta lui slai. 260 lei.

#27
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

View Postlost_in_a_dream, on 15 februarie 2022 - 17:33, said:

ebay. Dar n-am vandut niciodata acolo. Nu prea stiu cum e cu taxele externe.

Fara cont/card cum te astepti sa primesti banii pe el?

#28
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View Postvali, on 15 februarie 2022 - 21:09, said:

plusez la oferta lui slai. 260 lei.
Licitația nu e in sens invers? A primit 500, 300, 250 și tot nu l-a dat.
Poate oferă el ceva că sa scape de procesor.



Totuși de asta o fi?
Attached File  IMG_20220215_214933.jpg   102.71K   111 downloads
Asta era 15.000 lei. ;)

Edited by dorin_2k, 15 February 2022 - 21:51.


#29
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017

View PostRedDev, on 15 februarie 2022 - 17:41, said:

Procesor de vanzare? Cu siguranta a avut pini indoiti.
La cum știu piața SH din românia, mulți l-ar dezmembra tranzistor cu tranzisor și i-ar vinde la bucată.

#30
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Doamne Dumnezeule băi băieți, mai beți o gură de cafea înainte să postați, nu e un procesor din 2011, e un procesor pe socketul 2011-v3, e ori un haswell ori un broadwell-E. Op, problema cu el e faptul că e un HEDT pentru care noi, culdușii de români, nu prea avem afinitate. Sunt procesoare la care mereu plăcile de bază au fost foarte scumpe, cu prindere diferită inclusiv pentru coolere. Presupunând că intel ar fi fost singur pe piață l-ai fi vândut la un scor mare (cum îți convine),dar de când cu Ryzen, nu mai prea merită acele platforme deși nu sunt „legacy”. La o adică tu îmi vinzi cel mai slab CPU de pe acea platformă la aprox 700 ron, ceea ce înseamnă că eu (ca și cumpărător),doresc să construiesc un sistem de la 0 cu așa ceva (e excepțional de rar să se strice un CPU),sau fac upgrade de la un xeon mai slăbuț. Ori, am opțiunea să cumpăr un xeon SH la un preț mai mic decât acel i7 5820 (și cu performanțe mai mari OOB),sau să las amanet platforma și să iau azi cu 700 ROn un i5 10400F/Ryzen care le spulberă pe ambele. I5-ul este nou, este o platformă consumer, dacă n-ai un cooler poți să sufli pe el la cât e de rece față de Haswell/broadwell-E iar o placă de bază vai ș-amar de ea e de la 250 în sus (nouă).

#31
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Stiu ca ma uitam candva dupa niste procesoare mai vechi (1700X, 2700X) si singurele anunturi erau de la cineva din Iasi. Iar preturile erau pe la 80% fata de unul nou. Iar alt calup de anunturi erau din... sate. Ceea ce ma face sa cred ca erau furate.

Iar problema numarul 2 era ca se vindeau "sigilate" dar fara factura/doar cu seria produsului asa ca zero garantie.

Una peste alta, nu mai imi bat capul cu piata second hand. Cand vinzi la 75% din pretul oficial atunci ma duc si-l iau direct de la magazin. Iar mai putin inseamna ca a fost o problema cu el. La fel ca produsele resigilate. Da, e laptop-ul mai ieftin cu 20% la resigilate dar cu siguranta a fost returnat cu un motiv. Fie exemplarul avea probleme cu bateria, fie cu racirea fie pur si simplu era un laptop prost.

Asa am cumparat si eu un telefon care nu statea conectat la reteaua mobila nici 5 minute. L-am returnat. M-a intrebat de ce si am zis doar ca e dreptul meu sa-l returnez in 2 saptamani de la achizitie si asta a fost tot. Nu aveam chef sa-l trec prin garantii sa primesc altul dupa 2 saptamani care probabil tot nu pastra conexiunea la reteaua mobila sau, mai rau, sa-l primesc cu ceva componente schimbate in el, deci desfacut si lipit la loc. Credeti ca l-au testat sau doar l-au pus la resigilate?

Edited by RedDev, 16 February 2022 - 12:31.


#32
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,979
  • Înscris: 06.09.2004

View Postsirgoofy, on 15 februarie 2022 - 18:59, said:

Hehe, scriu de pe PC cu procesor SH, ram SH, placa video SH......
Pai, si ce? Asta e vreo garantie ca e PC performant? Ca sa scrii nu-ti trebuie mari resurse... Poti sa scrii si de pe un PC cu Windows 98.

#33
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View PostRedDev, on 16 februarie 2022 - 12:28, said:

Stiu ca ma uitam candva dupa niste procesoare mai vechi (1700X, 2700X) si singurele anunturi erau de la cineva din Iasi. Iar preturile erau pe la 80% fata de unul nou. Iar alt calup de anunturi erau din... sate. Ceea ce ma face sa cred ca erau furate.

Iar problema numarul 2 era ca se vindeau "sigilate" dar fara factura/doar cu seria produsului asa ca zero garantie.

Una peste alta, nu mai imi bat capul cu piata second hand. Cand vinzi la 75% din pretul oficial atunci ma duc si-l iau direct de la magazin. Iar mai putin inseamna ca a fost o problema cu el. La fel ca produsele resigilate. Da, e laptop-ul mai ieftin cu 20% la resigilate dar cu siguranta a fost returnat cu un motiv. Fie exemplarul avea probleme cu bateria, fie cu racirea fie pur si simplu era un laptop prost.

Asa am cumparat si eu un telefon care nu statea conectat la reteaua mobila nici 5 minute. L-am returnat. M-a intrebat de ce si am zis doar ca e dreptul meu sa-l returnez in 2 saptamani de la achizitie si asta a fost tot. Nu aveam chef sa-l trec prin garantii sa primesc altul dupa 2 saptamani care probabil tot nu pastra conexiunea la reteaua mobila sau, mai rau, sa-l primesc cu ceva componente schimbate in el, deci desfacut si lipit la loc. Credeti ca l-au testat sau doar l-au pus la resigilate?
Anunțurile din sate apar din cauza localizării proaste după rețeaua de telefonie mobilă sau a lipsei de localizare exactă a celui ce postează. În orașul meu trebuie să dau o marjă de eroare destul de mare +15-20 km ca să găsesc anunțuri din zona mea, deși ele apar ca fiind în diverse sate.

#34
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Eu doar scriu ce se intampla de partea cealalta a anunturilor. Si din cate stiu localitatea e un camp editabil.

#35
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Este, dar spune asta oamenilor care postează.

#36
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010

View PostRedDev, on 16 februarie 2022 - 12:28, said:

Cand vinzi la 75% din pretul oficial atunci ma duc si-l iau direct de la magazin. Iar mai putin inseamna ca a fost o problema cu el.
Da, e laptop-ul mai ieftin cu 20% la resigilate dar cu siguranta a fost returnat cu un motiv. Fie exemplarul avea probleme cu bateria, fie cu racirea fie pur si simplu era un laptop prost

nu e general valabil.
cand pun un sh la vanzare, si o fac destul de rar probabil 3-4 ori pe an, fac o inspectie rapida pe piata si pun 10% mai putin la pret. daca cineva suna si imi mai propune o reducere (de bun simt) il dau fara sa ezit. nu sunt bisnitar si nici nu traiesc din asta. sunt constient ca fiecare zi care trece imi scade pretul pe sh.  il marit si m-am scapat, nu o tot lalai aiurea.


iar treaba cu resigilatele iar NU inseamna ca e stricat
am luat un mouse cu 300 lei si desi scria in descriere ca este varianta mini, era prea mare pentru mine. l-am returnat exact asa cum l-am primit dupa 5 zile. nimic stricat la el
la fel cu un laptop nu imi placea ecranul, returnat la fel cum l-am primit. asta nu inseamna ca l-am busit eu sau defect de fabrica, nu era pe gustul meu.


cand vrei sa cumperi ceva SH, te interesezi, cauti stranga dreapta informatii, stii ce cumperi si pretul orientativ. in cazul lui OP vrea sa dea un dinozaur de procesor care comparat cu un i3 gen 10 matura cu el pe jos si e si mai ieftin. in cazul asta ori lasi din pret ori il ti pe post de bibelou cu valoare sentimentala

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate