Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

casa bragadiru P+1

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
koka

koka

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 29.03.2017
cred ca am reusit sa atasez

Attached Files



#38
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,554
  • Înscris: 30.07.2007
Intreaba proiectantul pe unde trec evacuarile de la WC ca sa ajunga in coloana de evacuare :)

#39
koka

koka

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 29.03.2017
Da. Eu nu am anexat toate plansele.

Attached Files



#40
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,270
  • Înscris: 17.03.2009
,,Proiectul,, de instalatii electrice are multe lipsuri si in mod real iti va produce mult disconfort daca va fi executat asa.

#41
koka

koka

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 29.03.2017

View Postanaki, on 22 februarie 2022 - 09:38, said:

,,Proiectul,, de instalatii electrice are multe lipsuri si in mod real iti va produce mult disconfort daca va fi executat asa.
Imi poti detalia, te rog. Nu ma pricep si nu imi dau seama despre ce este vorba. Multumesc!

Astazi am primit autorizatia. Sper ca in aprilie sa incep santierul.

#42
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,554
  • Înscris: 30.07.2007

View Postcrocko.dilul, on 21 februarie 2022 - 13:27, said:

Intreaba proiectantul pe unde trec evacuarile de la WC ca sa ajunga in coloana de evacuare :)

View Postkoka, on 22 februarie 2022 - 00:34, said:

Da. Eu nu am anexat toate plansele.

Tevile de scurgere de la WC au, de regula, 110 diametru,
Eu zic sa intrebi, totusi, cum le baga pe alea de la etaj pe sub cadita de la dus, ca asa inteleg din desen.
Despre ala de la parter nu mai zic nimic, pare ca-l duce in sifonul de pardoseala.
Poate nu inteleg eu planurile.

#43
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,554
  • Înscris: 30.07.2007
Hai, ca mai zic una-doua.
Proiectele astea mie mi se par asa, bune de pus la dosarul de autorizare. Pentru ca altfel cam au hibe.
La parter vad ca nu sunt calorifere, ceea ce ma face sa cred ca ai prevazut IPAT. La etaj, insa, nu.
Pe-aici s-a mai discutat de multe ori, ar fi bine sa alegi o singura solutie pentru toata casa, pentru ca altfel se complica instalatia. La IPAT iti trebuie temperatura mai joasa, la calorifere mai ridicata, vane de amestec etc, nu stiu exact.
CT am amplasat-o la fel ca in planurile tale, pe colt si regret in fiecare zi. E greu de accesat pentru revizii si mai greu de mobilat coltul ala.
Scurgerea de la bucatarie as scoate-o direct afara, fara s-o mai "plimb" prin casa.

#44
atech

atech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 26.07.2004

View Postkoka, on 19 februarie 2022 - 18:27, said:

Oferte pentru manopera la rosu nu am primit mai jos de 70E /mp. O alta oferta la rosu cu tot cu materiale 49K din care 13K manopera.
A decis sa-l aduc pe tatal meu din afara si voi face cu el.
Suna bine, probabil nu veti avansa foarte repede, dar vei avea timp sa ai grija la detalii.

View Postkoka, on 19 februarie 2022 - 18:27, said:


Acum problema este ca nu gasesc caramida pe stoc. Gasisem la vindem ieftin poroterm robust, dar pana am cautat sa vad daca sunt ok ( plateam totul in avans), nu o mai au in stoc.
Poate pana la urma iau ce gasesc pe stoc dar nu de 30  si nu cu locas de mortar. Ceva de 29 cm.
Pe zona Bragadiru, Dumiserv si Somes erau de baza acum cateva ani. Probabil si acum.

#45
atech

atech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 26.07.2004

View Postkoka, on 19 februarie 2022 - 19:41, said:

6. La fundatie nu am pus izolatie, dar am pus 10cm de extrudat sub prima placa. Nu sunt probleme.
Sub placa voi pune si eu. Nu stiu cum pot pune pe grinda (sau radier...nu stiu cum se cheama). Ar trebui sa izolez si cuzinetii?
Izolarea fundatiei presupune ca tot betonul sa fie izolat fata de pamant.
Sunt diverse procedee, cu polistiren, cu geocell. Mie mi s-a parut complicat si am pus doar sub placa.

View Postkoka, on 19 februarie 2022 - 19:41, said:

7. In betonul turnat la fundatie, elevatie si prima placa am pus un praf care face betonul hidrofob pentru a reduce/elimina infiltratiile de apa. E ok.
Ce praf ? Cum se cheama? De la statie sau l-ai adaugat, tu?
HYSEAL Concentrate se numeste, mi-a fost recomandat si mie pe forum. Se adauga in betoniera la fata locului inainte de turnare.

View Postkoka, on 19 februarie 2022 - 19:41, said:

8. Nu recomand cofrajele clasice facute din cherestea, insista sa lucreze cu cofraje profesionale ca sa nu ai abateri la elementele din beton.
Probabil vor fi clasice.
Incercati sa gasiti o varianta, poate inchiriati, poate cumparati cateva placi de tego. Iese mult mai bine.
Inca un sfat de care eu am uitat, la turnarea placii de la etaj se poate pune polistiren de 3-5cm peste cofraj. La final va fi mult mai usor de finisat tavanele.

#46
koka

koka

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 29.03.2017
Tevile de scurgere de la WC au, de regula, 110 diametru,
Eu zic sa intrebi, totusi, cum le baga pe alea de la etaj pe sub cadita de la dus, ca asa inteleg din desen.
Despre ala de la parter nu mai zic nimic, pare ca-l duce in sifonul de pardoseala.
Poate nu inteleg eu planurile.

La parter ma gandasc ca teva sa fie direct cuplata prin placa pe sub fundatie in teava de scurgere  de afara, iar la etaj daca as muta wc-urile in colt catre nisa pentru tevi sa le pot cupla acolo intr-o singura teava care sa mearga in cea de afara ar fi ok?

#47
koka

koka

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 29.03.2017

View Postatech, on 28 februarie 2022 - 16:15, said:

Izolarea fundatiei presupune ca tot betonul sa fie izolat fata de pamant.
Sunt diverse procedee, cu polistiren, cu geocell. Mie mi s-a parut complicat si am pus doar sub placa.
Am sa izolez cu EPS 100. Grosimea am sa hotarasc in functie de pret. Sub EPS voi pune folie. Este bine daca pun folie si peste EPS inainta de turnarea placii parter?


HYSEAL Concentrate se numeste, mi-a fost recomandat si mie pe forum. Se adauga in betoniera la fata locului inainte de turnare.
Imi poti spune de unde il pot cumpara, te rog?


Incercati sa gasiti o varianta, poate inchiriati, poate cumparati cateva placi de tego. Iese mult mai bine.
Inca un sfat de care eu am uitat, la turnarea placii de la etaj se poate pune polistiren de 3-5cm peste cofraj. La final va fi mult mai usor de finisat tavanele.


#48
koka

koka

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 29.03.2017

View Postatech, on 28 februarie 2022 - 16:15, said:

Izolarea fundatiei presupune ca tot betonul sa fie izolat fata de pamant.
Sunt diverse procedee, cu polistiren, cu geocell. Mie mi s-a parut complicat si am pus doar sub placa.


HYSEAL Concentrate se numeste, mi-a fost recomandat si mie pe forum. Se adauga in betoniera la fata locului inainte de turnare.


Incercati sa gasiti o varianta, poate inchiriati, poate cumparati cateva placi de tego. Iese mult mai bine.
Da , mai mult ca sigur voi inchiria si cofraje si popi.
Inca un sfat de care eu am uitat, la turnarea placii de la etaj se poate pune polistiren de 3-5cm peste cofraj. La final va fi mult mai usor de finisat tavanele.
Oare nu se face mucegai intre polistiren si beton?


#49
koka

koka

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 29.03.2017

View Postcrocko.dilul, on 23 februarie 2022 - 11:19, said:

Hai, ca mai zic una-doua.
Proiectele astea mie mi se par asa, bune de pus la dosarul de autorizare. Pentru ca altfel cam au hibe.
Aici numai am ce spune. Am asteptat 7 luni dupa certificatul de urbanism si 4 luni pentru proiectul pentru structura. Tot sunam, ma gandeam ca ar trebui sa discutam. Apoi brusc ma suna si imi spune ca proiectul este gata il pot depune pentru autorizare, nu am mai stat pe ganduri l-am si depus in secunda 2, fara sa il citesc. Apoi am cerut pe e-mail proiectul si asa am ajuns sa deschit acest jurnal. Nu am primit nici necesarul te materiale si am avut nevoie de fisa pentru debitat fierul. Am facut-o eu , pentru ca am comandat fierul fasonat.
La parter vad ca nu sunt calorifere, ceea ce ma face sa cred ca ai prevazut IPAT. La etaj, insa, nu.
IPAT parter si etaj.
Pe-aici s-a mai discutat de multe ori, ar fi bine sa alegi o singura solutie pentru toata casa, pentru ca altfel se complica instalatia. La IPAT iti trebuie temperatura mai joasa, la calorifere mai ridicata, vane de amestec etc, nu stiu exact.
CT am amplasat-o la fel ca in planurile tale, pe colt si regret in fiecare zi. E greu de accesat pentru revizii si mai greu de mobilat coltul ala
Da, ai dreptate cu CT. As muta-o pe peretele din coltul dinspre  scara si as duce si tevi de apa sa mut MSR si MUR sub scara.
Scurgerea de la bucatarie as scoate-o direct afara, fara s-o mai "plimb" prin casa. Posted Image
Multumesc tuturor pentru sfaturi!

#50
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008
Proiectul e simplu de executat, nimic iesit din comun. Voiam sa zic ceva de preturi, cine are impresia ca se va ieftini pana si un surub nu stie pe ce planeta traieste. Embargoul total pus pe Rusia doar va amplifica specula pe toate domeniile.

#51
koka

koka

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 29.03.2017
Am pimit oferta pentru impermeabilizant Hyseal, 15E/pg/ mc. Este ambalat la pungi de 0,8 kg. Cum vi se pare?

#52
atech

atech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 26.07.2004

View Postkoka, on 07 martie 2022 - 21:30, said:

Am pimit oferta pentru impermeabilizant Hyseal, 15E/pg/ mc. Este ambalat la pungi de 0,8 kg. Cum vi se pare?
Pare ok, eu am luat cu 22.5 euro / kg la galeata.

#53
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Inca un sfat de care eu am uitat, la turnarea placii de la etaj se poate pune polistiren de 3-5cm peste cofraj. La final va fi mult mai usor de finisat tavanele.

Quote

Oare nu se face mucegai intre polistiren si beton?

E un sfat excelent , polistirenul va opermite instalarea facila a instalatiei electrice si te scapa si de gips carton. Sugerez 2-3cm maxim grosime, expandat, cel mai ieftin pe care il gasesti.
Nu apare nici un mucegai acolo, esti la interior.

Edited by don_King, 09 March 2022 - 19:30.


#54
koka

koka

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 29.03.2017

View Postdon_King, on 09 martie 2022 - 19:29, said:




E un sfat excelent , polistirenul va opermite instalarea facila a instalatiei electrice si te scapa si de gips carton. Sugerez 2-3cm maxim grosime, expandat, cel mai ieftin pe care il gasesti.
Nu apare nici un mucegai acolo, esti la interior.
Mulțumesc! L-am trecut pe lista.

View Postdon_King, on 09 martie 2022 - 19:29, said:




E un sfat excelent , polistirenul va opermite instalarea facila a instalatiei electrice si te scapa si de gips carton. Sugerez 2-3cm maxim grosime, expandat, cel mai ieftin pe care il gasesti.
Nu apare nici un mucegai acolo, esti la interior.
Mulțumesc! L-am trecut pe lista.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate