Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

casa bragadiru P+1

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
koka

koka

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 29.03.2017
Buna ziua,

Detin un teren de 450 mp, in Bragadiru. Acum 5 ani l-am imprejmuit si il folosim pentru iesit la iarba verde si gratar.
Anul trecut am inceput demararea proiectului pentru a construi o casa. Sunt in asteptare AC si cautare echipa pentru constructie.
Am cerut arhitectului , o constructie simplu de executat si optimizare materiale.
Am tot cerut oferte pentru constructie si pana acum nu am primit nimic, in afara de o echipa care mi-a cerut direct, telefonic, manopera 70E/mp, fara sa vada proiect.
Atasez proiectul casei si as dori ca cei care au trecut prin costurile unei case sa-mi spuneti, va rog, daca este o constructie usor de executat.
Cred ca in curand voi primi autorizatia si am tot felul de intrebari:
Daca sa mai astept, deoarece materialele s-au scumpit foarte mult?
Ce sa folosesc caramida sau bca? Unul din constructori mi-a zis ca este mai bine cu bca ytong, deoarece nu se creaza punti termice. Totodata acelasi constructor imi spune ca nu are rost sa pun izolatie in fundatie. Din ce am citit pe aici izolarea casei si in special a fundatiei este esentiala.
Sper sa aveti putin timp sa va uitati pe proiectul meu.
Va multumesc!

Attached Files



#2
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Daca puneai poze in loc de pdf....
Hai si bine-ai venit pe la noi pe-acilisa....

Edited by viotl, 04 February 2022 - 14:30.


#3
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001

 koka, on 04 februarie 2022 - 14:20, said:

Atasez proiectul casei si as dori ca cei care au trecut prin costurile unei case sa-mi spuneti, va rog, daca este o constructie usor de executat.
da, este. e pătrățoasă, mică,

Quote

Daca sa mai astept, deoarece materialele s-au scumpit foarte mult?
slabe șanse să se ieftinească.

Quote

Ce sa folosesc caramida sau bca?
oricare e ok.


Quote

Totodata acelasi constructor imi spune ca nu are rost sa pun izolatie in fundatie.
pune.


Quote

Sper sa aveti putin timp sa va uitati pe proiectul meu.
lipsește o cămară în bucătărie și o debara în holul de la parter.
o să ai lucruri de depozitat, borcane cu murături, oale, nu le pui în magazia de afară, nu?
se poate face, mai micșorezi un pic spațiul, că 20mp e cam mult pentru o bucătărie de 3/4 persoane (îmi place masa aia de 8 persoane, dar nu știu dacă veți avea loc toți 8 în 2 dormitoare).

#4
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Este un proiect chiar foarte simplu.
Materiale o sa scada anul asta si o sa revina la initial

#5
koka

koka

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 29.03.2017

 viotl, on 04 februarie 2022 - 14:29, said:

Daca puneai poze in loc de pdf....
Hai si bine-ai venit pe la noi pe-acilisa....
Nu stiu cum sa atasez poze, si mi-a fost mult mai usor pdf.
Multumesc de primire!

#6
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
1. bun venit;
2. holul de la intrare e ineficent organizat, daca pui un cuier si o pereche de galosi pe jos se blocheaza de tot. As muta usa de intrare cu cca 20cm mai la dreapta.
3. buna parte din usile interioare vor lovi plintele de la parchet. Cere arhitectului sa le mute din colturile camerelor cu minim 10cm.
4. atentie la semneu, neaparat cu priza de aer de afara si cu distributie de aer cald si in dormitorul de deasupra. Cel mai mic semineu e prea mare doar pt living.
5. n-ai dressing si nici camera tehnica. Unde pui galeata cu mop? Unde pui aspiratorul, ligheanul de rufe, uscatorul si MSR?
6. caramida fara discutie si neaparat izolatii hidro si termo.
Suntem vecini si ce ti-am scris sunt chestii prin care am trecut si eu. La unele nu am reactionat la timp si trebuie sa traiesc asa cu ele.

#7
koka

koka

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 29.03.2017

 vali, on 04 februarie 2022 - 16:04, said:


lipsește o cămară în bucătărie și o debara în holul de la parter.
o să ai lucruri de depozitat, borcane cu murături, oale, nu le pui în magazia de afară, nu?
se poate face, mai micșorezi un pic spațiul, că 20mp e cam mult pentru o bucătărie de 3/4 persoane (îmi place masa aia de 8 persoane, dar nu știu dacă veți avea loc toți 8 în 2 dormitoare).
Multumesc pentru raspunsuri! Suntem 3 persoane. Spatiu de depozitare, am zis sa fac din mobilier.

#8
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
70 euro in rosu sau semifinisat?
Semifinisat - sari in schema imediat.
In rosu poate reusesti sa salvezi vreo 2-3 mii

#9
koka

koka

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 29.03.2017

 camsonat, on 04 februarie 2022 - 16:18, said:

1. bun venit;
Multumesc!
2. holul de la intrare e ineficent organizat, daca pui un cuier si o pereche de galosi pe jos se blocheaza de tot. As muta usa de intrare cu cca 20cm mai la dreapta.
3. buna parte din usile interioare vor lovi plintele de la parchet. Cere arhitectului sa le mute din colturile camerelor cu minim 10cm.
Sa vad ce se mai poate face in momentul constructiei
4. atentie la semneu, neaparat cu priza de aer de afara si cu distributie de aer cald si in dormitorul de deasupra. Cel mai mic semineu e prea mare doar pt living.
Ce inseamna priza de aer?
5. n-ai dressing si nici camera tehnica. Unde pui galeata cu mop? Unde pui aspiratorul, ligheanul de rufe, uscatorul si MSR?
In dulap sub scara mopul , galeata si aspiratorul. MSR si uscatorul de rufe suprapuse in stanga com intrii in bucatarie. Cel putin asa le-am gandit.
6. caramida fara discutie si neaparat izolatii hidro si termo.
Hidroizolatie si la cuzineti? Cred ca asa se chiama.
Suntem vecini si ce ti-am scris sunt chestii prin care am trecut si eu. La unele nu am reactionat la timp si trebuie sa traiesc asa cu ele.
Multumesc vecine!

 AztecWarrior, on 04 februarie 2022 - 16:27, said:

70 euro in rosu sau semifinisat?
Semifinisat - sari in schema imediat.
In rosu poate reusesti sa salvezi vreo 2-3 mii
70 E la rosu fara acoperis. Am intrebat daca au cofraje, popi, ceva. Mi-au raspuns : -Nu, asta este doar manopera! Pot sa va ajut cu contacte pentru  inchiriere buldo, cofraje, popi.

#10
koka

koka

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 29.03.2017
Cred ca am reusit sa atasez poze

Attached Files



#11
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Vad ca fiecare persoana va avea propria baie.Io zic ca aia de jos sa fie mai mare si sa aiba loc de o vana normala de 1,80m in care sa te poti intinde ca lumea.Mai niste saruri de mare in ea sa te poti recupera 2-3 zile pe saptamana de stress.Alea de colt nu mi-au placut niciodata.Le consider un moft.

#12
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Am vazut ca ai terenul ingust, ma si miram de ce are 4 latime.

Eu nu as face a doua placa, cea intre etaj si pod, ci:

Pastra cota inalta dar scazut la 2.20 spre ferstre; maresti panta acoperisului, ca altfel esti limitat la anumite tipuri de tabla etc.

Podul oricum este inutilizabil in momentul de fata, asa ca faci tavanul inclinat, urmarind linia acoperisului (te mai poti juca cu o parte plans, apoi inclinat, dar astea sunt detalii).

Izolat bine 30 cm de vata, cred ca fac Mai mutin decit o placa armata.


Spor

#13
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010
Casa e misto. Apreciez ca nu intri de afara direct in camera de zi si ca nu e open space.
Ar fi super daca ai tine un jurnal aici.

#14
koka

koka

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 29.03.2017

 Ca Castelul Bran, on 04 februarie 2022 - 17:41, said:

Am vazut ca ai terenul ingust, ma si miram de ce are 4 latime.

Eu nu as face a doua placa, cea intre etaj si pod, ci:

Pastra cota inalta dar scazut la 2.20 spre ferstre; maresti panta acoperisului, ca altfel esti limitat la anumite tipuri de tabla etc.

Podul oricum este inutilizabil in momentul de fata, asa ca faci tavanul inclinat, urmarind linia acoperisului (te mai poti juca cu o parte plans, apoi inclinat, dar astea sunt detalii).

Izolat bine 30 cm de vata, cred ca fac Mai mutin decit o placa armata.


Spor
Da, terenul este foarte ingust. Ma voi gandi la tavanul inclinat. Nu stiu nici cum se poate izola acolo probabil inainte de ######la.
Multumesc!

 Kean, on 04 februarie 2022 - 17:25, said:

Vad ca fiecare persoana va avea propria baie.Io zic ca aia de jos sa fie mai mare si sa aiba loc de o vana normala de 1,80m in care sa te poti intinde ca lumea.Mai niste saruri de mare in ea sa te poti recupera 2-3 zile pe saptamana de stress.Alea de colt nu mi-au placut niciodata.Le consider un moft.
Nu stiu daca voi pune cada, asa a desenat arhitecta, eu m-am gandit la dusuri.
Poate jos se pot roti toate si cada sa fie pe peretele de 1.80 m.
Multumesc!

#15
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008

 koka, on 04 februarie 2022 - 16:43, said:




Priza de aer din ext. inseamna ca aerul de combustie nu il ia din casa.
Am uitat de bideuri, nu ai deloc. Sunt utile, macar la etaj.
PS nu arhitectul va locui acolo, cere-i sa faca ce-ti place.

Edited by camsonat, 04 February 2022 - 18:05.


#16
koka

koka

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 29.03.2017

 trandafirdoru, on 04 februarie 2022 - 17:50, said:

Casa e misto. Apreciez ca nu intri de afara direct in camera de zi si ca nu e open space.
Ar fi super daca ai tine un jurnal aici.
Multumesc! Incerc sa il tin.

 camsonat, on 04 februarie 2022 - 18:01, said:

Priza de aer din ext. inseamna ca aerul de combustie nu il ia din casa.
Multumesc! O sa studiez .

#17
koka

koka

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 29.03.2017

 camsonat, on 04 februarie 2022 - 18:01, said:

Am uitat de bideuri, nu ai deloc. Sunt utile, macar la etaj.
PS nu arhitectul va locui acolo, cere-i sa faca ce-ti place.
Bideuri i-am spus ca vreau in fiecare baie dar mi-a spus ca nu incap. Eu cred ca incap. Le voi inghesui cumva.

#18
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Eu as mai taia 2mp din dormitoare si as mari baile. Evita baile patrate, sunt multe spatii inutile.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate