Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

De ce lumea folosește eronat "ca și"?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#55
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,537
  • Înscris: 21.04.2014

View PostMembruAnonim, on 26 ianuarie 2022 - 21:38, said:



Si aici sa folosit eronat "c-o" !  Defapt nici nu cred ca exista asa constructie !

S-a folosit, de fapt, "c-o" in dialect ardelenesc. :P




#56
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postutopium, on 26 ianuarie 2022 - 21:22, said:

Ai prins ideea, degeaba vine lingvistul sau academicianul sa faca reguli daca limba vorbita e cu totul alta decat cea academica. Un lingvist isi permite sa faca un astfel de articol pentru ca stie ca regulile se schimba constant si ca limba e "vie", oricata rezistenta ar fi din partea academicienilor.
Asta e la fel cum ai zice că tu scrii soft-uri greșite indiferent de câtă rezistență întâmpini din partea șefilor tăi, pentru că soft-urile se schimbă constant, ca și o ”limbă vie”!

#57
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,031
  • Înscris: 14.08.2007
Nu se referea la

View PostMembruAnonim, on 26 ianuarie 2022 - 20:42, said:

defpt
ci la faptul ca scrii legat defapt :D

View PostMembruAnonim, on 26 ianuarie 2022 - 21:44, said:

La defapt am mancat o litera, tastez cam repede.
https://www.libertat...-corect-3805428

#58
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostMembruAnonim, on 26 ianuarie 2022 - 21:44, said:

Mersi, stiu ca  folosesc corect! Am avut 10 la limba romana!
  La defapt am mancat o litera, tastez cam repede.
”Defapt” nu există, e greșit.
Corect e ”de fapt”.


4. Stai jos.

#59
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,031
  • Înscris: 14.08.2007

View Postericmario, on 26 ianuarie 2022 - 21:48, said:

Asta e la fel cum ai zice că tu scrii soft-uri greșite indiferent de câtă rezistență întâmpini din partea șefilor tăi, pentru că soft-urile se schimbă constant, ca și o ”limbă vie”!
Chiar si calculatoarele stiu sa corecteze anumite greseli automat, cu atat mai mult creierul uman ... iar greselile pe care le fac 99% dintre programatori se numesc buguri si sunt inevitabile si ele Posted Image

Iar sefii stiu foarte bine ca e naiv sa crezi ca poti crea softuri fara bug-uri. Printre motive e de multe ori tot viteza ... daca il lasi pe programator sa-si descopere bugul, il identifica si singur, dar daca ar verifica riguros fiecare linie de cod/procedura ar dura mult mai mult sa scrie acel cod.

Si atunci e o chestie de eficienta, pana la urma ce vrea seful? Sa scrii cod rapid cu unele buguri sau sa scrii cod lent, fara buguri? Iti garantez ca majoritatea sefilor aleg varianta cu scrisul de cod rapid cu unele buguri (oricum au prin contract si perioada de "service" dupa, in care se corecteaza buguri, tot pe banii clientului).

Desi analogia nu e neaparat cea mai buna, mai degraba limba academica e echivalentul codului scris elegant, in acord cu recomandarile din domeniu, iar limba vorbita e echivalentul codului spaghetti. Pentru ca si codul se poate scrie in multe feluri, chiar daca face acelasi lucru. Un programator pragmatic s-ar putea sa-ti faca intr-o linie ceea ce altora le poate lua o pagina, ca sa faca o solutie eleganta/scalabila/in acord cu "design pattern recommendations"

Edited by utopium, 26 January 2022 - 22:06.


#60
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013

View PostSineNomine, on 26 ianuarie 2022 - 21:26, said:

Cacofonia apare si in formularea "copilele le legănăm pe rând". Nu trebuie sa fie neaparat ca-ca. Si chiar daca ai spune "alearga ca calul" nu este nimic gresit. Este doar o comparatie. Dar sa spui "alearga ca si calul" asta chiar este cacofonic in sensul cel mai pur.
E diferenta de sens intre cele doua exemple.

#61
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postutopium, on 26 ianuarie 2022 - 21:53, said:

Chiar si calculatoarele stiu sa corecteze anumite greseli automat, cu atat mai mult creierul uman ... iar greselile pe care le fac 99% dintre programatori se numesc buguri si sunt inevitabile si ele Posted Image

Iar sefii stiu foarte bine ca e naiv sa crezi ca poti crea softuri fara bug-uri.
Corect, dar e greșit să ajungi să crezi că e normal să persiști în aceeași greșeală.
Cum e cazul descris de inițiator cu ”ca și”, sau ”gen”, sau ”decât”, etc.

ps. Era un banc cu unul la piață.
- Aș vrea niște roșii.
- De cât?
- Decât!

Posted Image

#62
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012

View Postutopium, on 26 ianuarie 2022 - 21:53, said:

Si atunci e o chestie de eficienta, pana la urma ce vrea seful? Sa scrii cod rapid cu unele buguri sau sa scrii cod lent, fara buguri? Iti garantez ca 99% din sefi aleg varianta cu scrisul de cod rapid cu unele buguri.

Se poate și fără buguri:


#63
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,537
  • Înscris: 21.04.2014

View PostMembruAnonim, on 26 ianuarie 2022 - 20:42, said:

Sincer nu inteleg cum se foloseste gresit si cum corect?
Probabil vanzatoarea chiar vroia sa iti vanda, sa isi faca meseria, ca si tine defpt care vroiai sa cumperi!
(am folosit corect ?)

E gresita exprimarea ta. De fapt "ca si" n-are ce cauta in fraza asta. Initiatorul n-are meseria de cumparator. Intrase in parfumerie in calitate de client. Prin urmare nu poti folosi locutiunea prepozitionala "ca si" pentru a face o comparatie de egalitate. :)

#64
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,556
  • Înscris: 02.09.2006

View Postloock, on 26 ianuarie 2022 - 18:35, said:

Nu sunt greseli, sunt catastrofe estetice, chiar mai grave decat o greseala gramaticala.

Apropo, sunt o gramada care spun groaznic de gresit bari in loc de bare, inclusiv mari doctori, ingineri, chiar si profesori - sper ca nu de lb. romana.., si nu tolerez deloc chestia asta, le fac observatie subliniind bare.
Daca repeta tampenia, subliniez iar bare.
Daca spun si a treia oara prostia, plec si ii las cu ochii-n soare...
Draga, dar unde si in ce context discuti tu toata ziua cu ''mari doctori, ingineri, chiar si profesori'' despre ''bare''? remarci ce greseli ai facut si tu in postare?

#65
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

View Postutopium, on 26 ianuarie 2022 - 20:18, said:

Daca vrei e ca si la diacritice, tu stai sa scrii cu diacritice pentru ca te preocupa sa scrii cat mai corect, dar majoritatea nu isi pierd vremea cu asa ceva pentru ca mesajul lor e inteles si fara diacritice. Creierul e pregatit pentru a intelege si mesajele incorecte gramatical sau scrise fara diacritice.
- Ai dreptate, dar unde mai e limita, atunci? De exemplu, n-ai scris cu diacritice dar traduc automat în minte ce scrii și așa, dar ai putea să scrii și fără virgule, și fără cratime (cu asta chiar aș fi de acord, e identic fonetic și ar fi o simplificare majoră), și cu litere de mărimi și culori diferite cu majuscule puse la întîmplare, și fără punct la sfîrșit sau majusculă la început sau chiar ca (și?) strămoșii latini, fără pauze între cuvinte și tot te-aș înțelege, dar n-ar fi prea departe?

View Postutopium, on 26 ianuarie 2022 - 20:28, said:

Am citit 3 carti luna asta (e drept, doua in engleza), ar trebui sa fie suficient un ritm de asta incat sa nu mai fac deloc greseli gramaticale? Cu toate astea tot fac greseli destule.
- Ha! Culmea e că de vreun an citesc doar romane în limba engleză, plus forumuri tot în engleză. Am aflat astfel că au și ei ”ca și”-ul lor, ”I loose ten games in a row.” și li se atrage atenția că e o diferență între ”to lose” (a pierde) și ”loose” (legătură slăbită, scăpat liber și altele), scuzați paranteza.

- E o fină diferență între evoluție și decadență, sau poate mai corectă ar fi părerea că poți și involua printr-o schimbare facilă.

Edited by silverflower, 26 January 2022 - 22:17.


#66
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 12.02.2012

View Postbleujandarm, on 26 ianuarie 2022 - 21:53, said:

E diferenta de sens intre cele doua exemple.

Este, dar fiind pe acest topic, este doar exprimarea incorecta a primului exemplu.

#67
Manjo

Manjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 14.09.2011

View Postbv01, on 26 ianuarie 2022 - 21:34, said:

Sigur monsieur. Parfumeria Obsentum, AFI Brașov.
Kosonom!

#68
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,031
  • Înscris: 14.08.2007

View Postsilverflower, on 26 ianuarie 2022 - 22:11, said:

- Ai dreptate, dar unde mai e limita, atunci? De exemplu, n-ai scris cu diacritice dar traduc automat în minte ce scrii și așa, dar ai putea să scrii și fără virgule, și fără cratime (cu asta chiar aș fi de acord, e identic fonetic și ar fi o simplificare majoră), și fără punct la sfîrșit sau majusculă la început sau chiar ca (și?) strămoșii latini, fără pauze între cuvinte și tot te-aș înțelege, dar n-ar fi prea departe?
Limita si-o seteaza fiecare ... in functie de cat de tare e "lovit" de sindromul obsesiv-compulsiv/perfectionism ... pentru unii e inacceptabil sa scrii fara diacritice, altii "don't give a fuck".

"Perfectionism is a trait that makes life an endless report card on accomplishments or looks. A fast and enduring track to unhappiness, it is often accompanied by depression and eating disorders. What makes perfectionism so toxic is that while those in its grip desire success, they are most focused on avoiding failure, so theirs is a negative orientation."

Dupa cum ziceam mai devreme, "Stop being perfect, let's evolve" :D Si eu am o latura perfectionista, care detecteaza permanent greselile si e "enervata" de ele (chiar si cele de tehnoredactare, nu doar gramaticale), dar am si o alta latura careia ii place haosul si care zice "relax", ca n-are nici o importanta daca cutare a facut o greseala.

Viata e mai faina cand lasi latura haotica sa castige, cand e prea puternica latura perfectionista devine plictisitoare :D

#69
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006

View Postbv01, on 26 ianuarie 2022 - 18:02, said:

"Această loțiune ca și parfum"
"Eu ca și vânzătoare"
"Eu ca și analfabetă"

De frica sa nu comita o cacofonie, nestiind de fapt ce inseamna asta.

#70
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,120
  • Înscris: 29.06.2005
Sunt destule ticuri lingvistice.
Asta cu "ca si" nu l-am intalnit des. Devine, probabil obsedant si deranjant daca o persoana ti-l repeta des.

Mie mi se par mai deranjante (si sunt mult mai raspandite) cele cu "decat" (in loc de doar) si "dupa" (in loc de "de pe").

Vanzatoare de parfumuri din Bucuresti:

" Vreau decat un lucru, ca si vanzatoare; sa-ti vand parfumul dupa raft. "Posted Image

#71
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012

View Postflorinel, on 27 ianuarie 2022 - 05:52, said:

Sunt destule ticuri lingvistice.
" Vreau decat un lucru, ca si vanzatoare; sa-ti vand parfumul dupa raft. "Posted Image

Experiența mea a fost mai mult așa:
"Vreau decât un lucru, eu ca si vânzătoare; să-ți vând ca și parfum, ăla după raft. Ca și parfum, miroase foarte bine. Produsul ăsta, ca și ulei de corp este foarte bun, soția dvs ca și admiratoare acestei mărci, o să aprecieze"

Era mind bending.

Mă rog, în lumina unor idei, o putem numi inovatoare.

#72
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,031
  • Înscris: 14.08.2007

View Postflorinel, on 27 ianuarie 2022 - 05:52, said:

Sunt destule ticuri lingvistice.
Asta cu "ca si" nu l-am intalnit des. Devine, probabil obsedant si deranjant daca o persoana ti-l repeta des.

Mie mi se par mai deranjante (si sunt mult mai raspandite) cele cu "decat" (in loc de doar) si "dupa" (in loc de "de pe").

Vanzatoare de parfumuri din Bucuresti:

" Vreau decat un lucru, ca si vanzatoare; sa-ti vand parfumul dupa raft. "Posted Image
Sunt regionale si ticurile astea, "decat" si "dupa" (in contextele de mai sus) nu le prea auzi in Cluj, "ca si" insa il auzi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate