Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 

De ce lumea folosește eronat "ca și"?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#19
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012

View Postloock, on 26 ianuarie 2022 - 18:35, said:

Nu sunt greseli, sunt catastrofe estetice, chiar mai grave decat o greseala gramaticala.

Aici e doar punctul tău de vedere. Dacă ar fi catastrofe, nu am avea cacofonii "acceptate".


#20
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Precizarea cacofonii acceptate este facuta anume pt. a sublinia ca sunt exceptii.

Desigur ca exista si subiectivism. E natural, oamenii sunt foarte diferiti.
Unii sunt mai nesimtiti, altii mai sensibili, unii mai culti, altii fara carte, unii cu IQ de doua cifre, altii cu unul mare, unii sunt artisti, altii sunt cacanari, etc.


#21
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- E o ”boală” a ultimilor ani, provocată nu atît de necunoașterea gramaticii (poți vorbi și scrie perfect fără a ști regulile), cît de lipsa de lecturi beletristice, nu se mai citește ca înainte. Gîndirea pusă în scris e mai finisată și te deprinzi cu formulările automat. ”Și” e pus oriunde din comoditate ca să evite orice cacofonie posibilă, pentru că oamenii nu mai au obișnuința exprimării dobîndită prin lecturi, plus moda, așa cum s-a scris mai înainte.

Edited by silverflower, 26 January 2022 - 18:50.


#22
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,798
  • Înscris: 12.01.2018

View Postbv01, on 26 ianuarie 2022 - 17:51, said:

Tot mai des vedem folosirea "ca și"
dispare ,,se  merita,,?nu cred ca-i ia cineva locul

Edited by EMPP, 26 January 2022 - 19:03.


#23
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,071
  • Înscris: 07.11.2006

View Postred46, on 26 ianuarie 2022 - 18:04, said:

Atunci de ce exista pana si profesori care fac greseli repetate?

Astia-s profesorii care cer sistematic mariri de salarii.

#24
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,963
  • Înscris: 15.04.2019

View Postadisz, on 26 ianuarie 2022 - 19:18, said:

Astia-s profesorii care cer sistematic mariri de salarii.

Spre diferenta de altii, inca n-au facut greve efective. Multi cer sistematic mariri de salarii (in general daca nu le ceri nu le primesti). Incompetenta masiva exista in toate domeniile, incepand cu justitia, medicina si ajungand pana unde vrei tu.

#25
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 14.08.2007
E cea mai simpla metoda de a evita cacofoniile ... limba e vie, oamenii vor inventa permanent noi tipuri de adresari din diverse motive. Limbajul omului normal nu e academic si nici nu incearca sa fie. Lumea nu are chef sa reformuleze pentru a evita o cacofonie si atunci au gasit metoda asta simpla.

Parerea unui lingvist, profesor universitar, fost sef de catedra la Facultatea de Litere a UBB:
https://www.contribu...conformismului/

"Revenind acum la problema cacofoniei şi a lui ca şi: din cele arătate mai sus se poate trage concluzia că românii, deşi din mare nevoie, nu numai că au îmbogăţit limba română cu adverbul compus ca şi, dar l-au şi integrat perfect în limbă, mai mult, cel puţin pentru cazul acestei categorii de substantive, profitînd de existenţa a două variante cu aceeaşi funcţie gramaticală, au inventat şi o diferenţiere inedită pentru folosirea acestora. Şi, atenţie, invenţia asta ingenioasă şi cu tîlc au făcut-o fără nici o asistenţă din partea lingviştilor, şi nici n-aveau nevoie: cum se face o limbă adevărată, o ştiu numai vorbitorii, şi dacă sînt lăsaţi în pace s-o facă ei, împreună se pricep de minune la asta, pe cînd aşa ceva nici un lingvist nu era în stare să inventeze. N-ar fi rău dacă acei „apărători ai limbii”, care ne ţin discursuri patetice despre frumuseţea şi perfecţiunea limbii moştenite din strămoşi, şi îşi etalează uneori importanţa de parcă fără ei nici să vorbim n-am mai putea, s-ar gîndi puţin că acea limbă, de o perfecţiune uluitoare, a fost formată în acele vremuri în care nici pomină nu era încă de „cultivatori de limbă”, şi atunci nu-i nici o mirare dacă oamenii au putut crea spontan o asemenea limbă, fiindcă nu le punea nimeni nici o piedică în cale.

Inovaţia s-a produs deci, iar nouă nu ne mai rămîne decît să aşteptăm şi să observăm cum va evolua asta în viitor. Şi dacă nu va încerca nimeni să intervină, folosirea lui ca şi se va aşeza de la sine, aşa cum nimeni n-ar fi în stare s-o planifice mai bine. (N-aş vrea să fac pe profetul, dar nu m-ar mira dacă într-un viitor nu prea îndepărtat, intelectualii să se simtă ofensaţi dacă cineva ar spune ca intelectual, fiindcă lor li se cuvine ca şi intelectual.)"

E lung articolul, dar pentru cei preocupati de subiect e un punct de vedere la care probabil nu se asteptau, din partea unui om care e printre cei 0.001% cei mai avizati oameni sa emita pareri pe subiectul asta.

Edited by utopium, 26 January 2022 - 19:43.


#26
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Apropo de evitat si de like care nu tine loc de ca si, americanii folosesc like in loc de virgula, inclusiv intre subiect si predicat...

#27
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
@utopium, "ca și" este utilizat deampulea, nu doar la evitarea (inutilă zic eu) a cacofoniilor. Am pus exemple de cum vorbea cea de care ziceam la început.
"Ca și" peste tot. Ca și om, ca și angajat, ca și vânzător, ca și aromă. Las-o-n paișpe... 😂

Edited by bv01, 26 January 2022 - 19:52.


#28
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 02.06.2021
Dedesupturile limbii romane e umpic greu de inteles, dar merita sa ai ca si user un oricarui alt user sa te invata lmb romana. Btw, romgleza este the noul shit. Nu romglesti, nu belesti.
Alta intrebare?

#29
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.12.2019

View Postbv01, on 26 ianuarie 2022 - 18:02, said:

"Această loțiune ca și parfum"
"Eu ca și vânzătoare"
"Eu ca și analfabetă"
:))))))))))))))))))))))))))

#30
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 14.08.2007

View Postbv01, on 26 ianuarie 2022 - 19:52, said:

@utopium, "ca și" este utilizat deampulea, nu doar la evitarea (inutilă zic eu) a cacofoniilor. Am pus exemple de cum vorbea cea de care ziceam la început.
"Ca și" peste tot. Ca și om, ca și angajat, ca și vânzător, ca și aromă. Las-o-n paișpe... ��
Da, dar s-a obisnuit asa pentru ca vrea sa evite situatiile care apar ocazional, vezi "ca cofetar", "ca corector", etc. Iar domnul lingvist iti explica ca e de fapt o constructie lingvistica "ingenioasa si cu talc", chiar daca "aparatorii limbii" au alta parere.

In plus respectiva doamna de care zici era vanzatoare, de unde pana unde pretentia asta a ta ca ea sa vorbeasca corect gramatical si academic? Cati oameni cunosti care vorbesc permanent corect gramatical? Ca eu stiu foarte putini, si ma invart printre oameni cu IQ 120+, studii universitare si care chiar citesc constant. Pentru ea e mai important sa evite cacofoniile decat sa faca o greseala gramaticala care de altfel e foarte uzuala. Oamenii folosesc tot felul de constructii lingvistice din pragmatism, pentru a spune cat mai rapid ce au de spus, majoritatea nu stau sa se gandeasca cum sa-si construiasca propozitiile corect gramatical ... cat timp interlocutorul ii intelege foarte bine, scopul lor e atins.

Daca vrei e ca si la diacritice, tu stai sa scrii cu diacritice pentru ca te preocupa sa scrii cat mai corect, dar majoritatea nu isi pierd vremea cu asa ceva pentru ca mesajul lor e inteles si fara diacritice. Creierul e pregatit pentru a intelege si mesajele incorecte gramatical sau scrise fara diacritice. Sigur, pe unii ii va sacai orice greseala gramaticala, dar pe majoritatea nu.

Poate pe tine te sacaie si ca majoritatea dintre noi scriem fara diacritice, dar asta e o problema de-a ta, nu de-a noastra ... Nu toata lumea cauta "perfectiunea" Posted Image Ca sa citez un personaj dintr-un film favorit: "I say stop being perfect, I say .. let's evolve"

Edited by utopium, 26 January 2022 - 20:22.


#31
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.12.2019

View PostNamidee, on 26 ianuarie 2022 - 20:03, said:

Dedesupturile limbii romane e umpic greu de inteles, dar merita sa ai ca si user un oricarui alt user sa te invata lmb romana. Btw, romgleza este the noul shit. Nu romglesti, nu belesti.
Alta intrebare?
:)))))))))))))))

#32
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021

View PostNamidee, on 26 ianuarie 2022 - 20:03, said:

Dedesupturile limbii romane e umpic greu de inteles, dar merita sa ai ca si user un oricarui alt user sa te invata lmb romana. Btw, romgleza este the noul shit. Nu romglesti, nu belesti.
Alta intrebare?
Romgleza e limba noua?

#33
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.12.2019
nu are pretentia de academic, doar mai subtire, ca l-a disperat
este enervant sa repeti o greseala

#34
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 14.08.2007

View Postsilverflower, on 26 ianuarie 2022 - 18:49, said:

cît de lipsa de lecturi beletristice, nu se mai citește ca înainte. Gîndirea pusă în scris e mai finisată și te deprinzi cu formulările automat.
Am citit 3 carti luna asta (e drept, doua in engleza), ar trebui sa fie suficient un ritm de asta incat sa nu mai fac deloc greseli gramaticale? Cu toate astea tot fac greseli destule. Sigur, daca imi spui ca am gresit si ma pui sa-mi caut greseala, stiu sa ti-o identific, dar aia nu inseamna ca nu voi face greseli periodic. Pentru ca ma grabesc cand vorbesc sau pentru ca ma razgandesc la mijlocul propozitiei si schimb ceea ce vreau sa zic, pentru ca m-am obisnuit cu anumite greseli (chiar daca stiu ca sunt greseli), etc. Daca imi pun mintea si timpul la contributie pot sa elaborez compuneri de nota 10 la limba romana, dar cand vorbesc o fac pentru a comunica cat mai rapid/pragmatic, nu stau sa identific constructii corecte gramatical.

View Postcarolinaherera, on 26 ianuarie 2022 - 20:25, said:

este enervant sa repeti o greseala
Este enervant pentru cel care o identifica ca si greseala Posted Image Pentru doamna respectiva nu era enervant, pentru ca nu o considera o greseala.

Edited by utopium, 26 January 2022 - 20:43.


#35
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.12.2019
pai da, despre initiator ziceam
si despre mine
vis-a-vis de aceasta problema

#36
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
https://www.digi24.r...l-lui-ca-265548

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate