Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

Poti ramane fara C.I. - Proiect de act normativ

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#55
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

 Winc, on 21 ianuarie 2022 - 21:34, said:

Buna seara, ce sanse are sa treaca acest proiect de act normativ privitor la C.I.?
Nu-ti poate spune nimeni care ar fi sansele sa treaca, dar si daca ar trece nu cred ca vei fi afectat direct.
Proiectul asta pare a avea tinta pe moldovenii care cer cetatenie romana. In judetele de la granita cu R.Moldova e o adevarata "afacere", aia platesc si cate 200 de euro ca sa-i primeasca cineva in spatiu.  Sunt retele care intermediaza legatura dintre moldoveni si proprietarii romani in acest scop. Am vazut candva prin ziare o statistica in care in Vaslui apareau garsoniere si apartamente cu peste 1.300 de locatari. Si peste 90% dintre astia nu raman in Romania ci se duc in strainatate cu pasaport romanesc. Cand mai auziti stiri despre romanii care fac prostii prin afara, ganditi-va ca de fapt ar putea fi moldoveni cadorisiti de Base cu pasaport romanesc.
Asta este posibil pentru ca totul e legal, deocamdata. Din pacate, chiar si asa, tot vor gasi astia solutii. Intermediarii vor avea ceva mai mult de munca, moldovenii vor plati mai mult, iar romanii vor castiga mai putin dar vor fi mai multi cei ce castiga. :D

#56
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Culmea e ca unii vor sa faca afacerile la capitala dar sa plateasca impozite intr-un catun dintr-o zona nefavorizata .

#57
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,964
  • Înscris: 15.04.2019
Sunt intru totul de acord. Ca orice masura buna, va ramane neaplicata/ neverificata. Cei deranjati fac parte din larga categorie de... descurcareti ("legea trebuie respectata, exceptand cazul in care ma dezavantajeaza"). Faceti-va curaj sa cereti direct desfiintarea mentiunii domiciliului in C.I. Si votati AUR.

#58
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,147
  • Înscris: 19.05.2005

 Pacolino7, on 21 ianuarie 2022 - 22:19, said:

Planul Noua Ordine Mondiala se pare ca isi urmeaza cursul .
Toate guvernele aliate lui Big Brother au obligatia sa puna in aplicare planul New World Order. Posted Image
Doar ca astfel de chestii se intampla la noi, nu in SUA sau Germania sau Franta, tari cu o populatie mult mai mare. Suntem speciali, numai cu noi au treaba astia. E mai simplu asa decat sa recunoastem ca ne alegem conducatori numai idioti si hoti.

#59
Drumroll

Drumroll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 16.07.2021

 DarthBane, on 21 ianuarie 2022 - 23:51, said:

Ia mai verificã tu o datã care sunt izvoarele de drept în România, o fi și guvernul cu niste acte pe acolo ?
Eu nu vorbesc despre cum e ci despre cum TREBUIE sa fie, ca sa fie CORECT!

Izvorul de drept trebuie sa fie in exclusivitate aproape totala cei alesi de popor ca reprezentanti ai poporului si sub nicio forma diversi nealesi, cu atat mai putin nealesi care pot avea interese directe in domeniile vizate(cei care au vreun rol in aplicarea legilor nu trebuie aiba niciun rol in conceperea acestora - caci mereu vor fi interesati de legi care sa le favorizeze lor interesele in detrimentul intereselor populatie, ducand doar spre totalitarismi!!!)

Guvernul daca e sa aiba niste drepturi de legiferare acestea ar trebuie sa fie rezervate doar situatiilor exceptionale si sa aiba efect doar temporar!

Nu-i lasi pe militieni(mai) sa propuna ce reguli trebuie ei sa respecte, ce o obligatii sa aiba cetatenii cand intra in contact cu ei, sau care sa fie nivelul amenzilor pe car le dau - caci acestia vor vrea reguli cat mai putine pentru ei, obligatii cat mai multe pentru cetatea si amenzi cat mai mari!

Nu-i lasi pe procurori sau judecatori sa propuna ce fapte sa fie incriminate, in ce conditii sa fie facute arestari, cum sa se faca arestari - caci acestia vor vrea cat mai multe fapte incriminate(sa para ca fac cat mai multa treaba, cand de fapt comit abuzuri), sa aresteze cat ma multa lume pentru orice nimic, sa condamne cat mai multa lume, pe cat mai putine probe(sau deloc)

samd.

Astea-s greseli colosale comise si de altii, care trebuie eliminate!

#60
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 10.10.2011

 Pacolino7, on 22 ianuarie 2022 - 09:18, said:

De ce ?
De ce trebuie sa stie unde locuiesc daca eu nu doresc sa se cunoasca acest lucru ?
Oricine are  un interes cu autoritatile se va asigura si sa fie gasit.
iar acum cu telefonia mobila te gaseste si in gaura de sarpe.

:))))))))))))))))))))))))))))))))))))) de unde apareti???????
suntem in 2022 si ne intrebam ce rol are buletinul. incredibil ce nivel scazut de civilizatie.

#61
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,585
  • Înscris: 10.01.2019

 Pacolino7, on 22 ianuarie 2022 - 09:18, said:

De ce ?
De ce trebuie sa stie unde locuiesc daca eu nu doresc sa se cunoasca acest lucru ?
Oricine are  un interes cu autoritatile se va asigura si sa fie gasit.
iar acum cu telefonia mobila te gaseste si in gaura de sarpe.
Eu din cate stiu in toate tarile din UE exista sisteme si proceduri in care trebuie sa-ti declari domiciliul si sa si dovedesti ca ai domiciliul respectiv. Metodele pot fi diverse, important este ca ele sa fie eficiente si sa poata evita frauda.

#62
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

 zile_san, on 22 ianuarie 2022 - 10:03, said:

Posted Image)))))))))))))))))))))))))))))))))))) de unde apareti???????
suntem in 2022 si ne intrebam ce rol are buletinul. incredibil ce nivel scazut de civilizatie.
Fratica, sunt tari mult mai civilizate unde inca nu au acest card de identitate.
Nu e treaba politiei sau autoritatilor unde vreau sa locuiesc. Merg si stau pe la prieteni, rude sau amante . . . . e treaba mea unde traiesc.
Doar un stat politienesc cu conducatori in spirit nazist se doreste controlul total al populatiei.

#63
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 10.10.2011
pacolino ce control al populatiei visezi? ti-a zis politia unde sa stai? ti-a zis popa unde sa stai? ti-a zis primarul unde sa stai?  ai impozite de platit acolo unde ai domiciliul. daca esti suveran sau cum dracu le zice la aia, eu ma retrag ca nu am vreme sa ma contrazic cu toti prostii

#64
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

 zile_san, on 22 ianuarie 2022 - 10:18, said:

pacolino ce control al populatiei visezi? ti-a zis politia unde sa stai? ti-a zis popa unde sa stai? ti-a zis primarul unde sa stai?  ai impozite de platit acolo unde ai domiciliul. daca esti suveran sau cum dracu le zice la aia, eu ma retrag ca nu am vreme sa ma contrazic cu toti prostii
O astfel de lege va duce la abuzuri tocmai din partea autoritatilor findca vor interpreta dupa bunul plac.
Inca nu, dar poti sti ce ne rezerva tampitii de parlamentari ?
Daca o astfel de masura ar fi vizat cetatenii din Rep. Moldova care cer cetatenie Romana, era simplu sa se refere doar la cetatenii cu dubla cetatenie.
Numai ca ce doresc ei e sa constranga sa nu pleci fara stirea lor.
Din istorie am aflat ca in urma cu secole in Germania catolica lucrurile erau cam ce doresc nemernicii de guvernanti, daca plecai din localitatea ta riscai sa fii arestat.

#65
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 10.10.2011
mai da nu zice nimeni ca daca nu esti acasa te aresteaza. voi ce site-uri de propaganda cititi?

#66
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

 zile_san, on 22 ianuarie 2022 - 10:41, said:

mai da nu zice nimeni ca daca nu esti acasa te aresteaza. voi ce site-uri de propaganda cititi?
Si daca ai ajuns la 500 km de domiciliu si un politist veleitar iti confisca actele iar altul dupa cateva zile te inchide ca n-ai acte . . .

#67
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,608
  • Înscris: 30.08.2017
Noaptea mintii! Aveti unii niste scenarii in cap...eu zic ca nu mai iesi din casa, ca poate vine vreun militian si-ti ia actele.

#68
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

 george_alexandru, on 22 ianuarie 2022 - 10:46, said:

Noaptea mintii! Aveti unii niste scenarii in cap...eu zic ca nu mai iesi din casa, ca poate vine vreun militian si-ti ia actele.
Noaptea mintii ? Tu ai vazut ce exemplare sunt in politia romana ?
Ai uitat cand un un politist retard a trantit un batran de pamant si batranul a murit ? Ai uitat asa repede recentul accident cu politistul vitezoman ?
Nu uita ca politia e formata din indivizi cu inteligenta foarte redusa.

#69
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,608
  • Înscris: 30.08.2017
Exemplare sunt peste tot, nu doar in politie...dupa logica ta ar trebui sa stai inchis in casa, ca poate te ia unul dupa strada fara motiv si te baga la zdup. Asta daca nu iti cade o caramida in cap, din senin.

#70
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

 george_alexandru, on 22 ianuarie 2022 - 10:56, said:

Exemplare sunt peste tot, nu doar in politie...dupa logica ta ar trebui sa stai inchis in casa, ca poate te ia unul dupa strada fara motiv si te baga la zdup. Asta daca nu iti cade o caramida in cap, din senin.
Pffff , nu omule,  societatea civila trebuie sa constientizeze legiuitorul ca astfel de idei sunt nocive si ca abuzurile se vor tine  lant din cauza la astfel de legi idioate.

Edited by Pacolino7, 22 January 2022 - 11:05.


#71
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,982
  • Înscris: 20.10.2015

 Winc, on 21 ianuarie 2022 - 21:34, said:

Cetățenii care nu pot face dovada că locuiesc efectiv la adresa din buletin ca urmare a verificărilor făcute de polițiști ar putea rămâne fără acte de identitate, conform unui proiect de act normativ pus în dezbatere publică de către Ministerul Afacerilor Interne (MAI).

Ar fi super
O singura problema: Cum demonstrezi ca ixulescu NU LOCUIESTE acolo?

#72
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 07.11.2006

 AlexD2, on 22 ianuarie 2022 - 10:12, said:

Eu din cate stiu in toate tarile din UE exista sisteme si proceduri in care trebuie sa-ti declari domiciliul si sa si dovedesti ca ai domiciliul respectiv. Metodele pot fi diverse, important este ca ele sa fie eficiente si sa poata evita frauda.

Exista o singura mare exceptie la aceasta regula:imigrantii.
Aia n-au avut nici un act la ei si.nici dracu n-a stiut si nu stie nici acum ce hram poarta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate