Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 

Ce ziceti de asta ?

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
52 răspunsuri în acest subiect

#37
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.050
  • Înscris: 03.12.2005

View Posttest_driver, on Jun 4 2006, 02:33, said:

...

1. daca esti vreun vitezoman care doreste sa isi scape pielea in avans te inteleg. dar...

2. nu mi se pare absolut deloc echitabil ca moartea unui om din motive imputabile tie( indiferent ca se cheama viteza, neacordare prioritate, conducere imprudenta, etc) sa te lase nepedepsit cu inchisoarea.
e pur si simplu o alta metoda de a omori pe cineva. ca e premeditata sau nu nu imi pasa, pentru asta ii si zice omor din culpa si se pedepseste mai bland, pentru ca n-ai plecat la drum cu intentia de a omori pe cineva, dar ramane o crima si trebuie pedepsita ca atare.

3. pana si protestul tau cand ti-am propus sa trec cu basculanta peste tine arata ca nu prea te aranjeaza ideea ta.


ps: n-am basculanta, dar la nevoie vin cu o dubita ceva:)

View PostEl_Cid, on Jun 4 2006, 23:50, said:

ehhh kkt - asta e deja exagerare frate.

perfect de acord. e deja cercetat, i-au intrat in cap consecintele faptei sale, nu e vorba de un pericol evident. judecatorul a fost de acord cu treaba asta dispunand cercetarea in libertate.

nu e ca la un psihopat care cand scapa rupe beregate, asta e practic dezarmat, i s-a luat dreptul de a conduce si a fost pus in tema cu gravitatea faptelor sale.

#38
mst

mst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 181
  • Înscris: 14.02.2005

View PostApologetX, on Jun 3 2006, 13:06, said:

si eu am aflat chiar la festivitatea de sf de an ca un coleg de al meu de serie a murit intr-un accident (care sa intamplat recent) si totii din masina au murit (in total 4 pers) ,nici nu-mi vine sa cred ca nu am sa-l mai vad..
tu nu esti la automatica,nu ?

#39
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.667
  • Înscris: 16.05.2003

View Posttest_driver, on Jun 3 2006, 12:29, said:

Tocmai de aia zic, stiu ce am fost. Cand am lovit respectivul pieton mergeam cu 40-45 km/h sub 50, doar ce plecasem de pe loc, si eram si cu Mama (care e femeie si stiti cum fac femeile daca mergi tare). Dar stiu ca am fost un mare vitezoman, nu am avut nici un incident la viteza mare, dar totusi daca se intampla sa omori un om din vina soferului eu sunt de parere ca nu merita Puscarie deloc, depinde cat de mare a fost inconstienta, daca a fost prea mare, atunci suspendare pe viatza. Oricum sunt de parere ca multi nu ar avea nevoie de permis, sunt prea varza. E si vina politiei pe undeva ca da permise la toti. ei pun accent pe sala, si mai putin pe practica, eu as pune accent pe practica in special.


eu la tine as pune accent pe examenul psihologic....si ti-as suspenda carnetul pe viata......ce usor gasesti scuze pentru moartea unor oameni   <_<

Editat de eb2e2, 05 iunie 2006 - 00:59.


#40
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.769
  • Înscris: 30.01.2006
Pai gasesc usor pedepse pentru omor din culpa, am vazut la TV mai multi soferi care au omorat pietoni, si am avut impresia ca pana a venit echipa de filmare deja isi facuse singur peeapsa, si ca oricum va ispasii o viatza de om cu constiinta super incarcata, puscaria ar fi ultima chestie care i-ar trebuii. De examen psihologic au nevoie aceia care spun foarte impacati ca niste oameni super necajiti, mai prosti sau mai ghinionisti, e normal sa faca puscarie. Repet, oricine poate face un omor din culpa, oricand, omorand chiar o persoana super iubita, si apoi va face puscarie intre 6 luni si 2 ani, de ce?
Daca tipul ramane fara permis si se urca la volan iar, si e prins, apoi..... puscarie, legea asa spune, si sunt de acord.

Mentionez ca eu ala care gaseste scuze usor, sunt de acord cu pedeapsa capitala, dar omorul din culpa...... este o aberatie. Un om perfect normal si perfect calm, ar putea face puscarie oricand, si de asta nu-s de acord

#41
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.050
  • Înscris: 03.12.2005
aia trebuie sa fie pedeapsa lui pentru ca a omorat un om.

of course, daca ii sare berbeacu din rond sau alte circumstante neimputabile lui nu am nimic cu omu.
codul rutier nou e mult mai bine construit in directia asta, de altfel.

#42
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.769
  • Înscris: 30.01.2006
aia trebuie sa fie pedeapsa........ cati ani ai? serios, cred ca ai multi nu te cred copil, stai linistit, dar nu stiu..... nu gandesti ca ti se poate intampla si tie? si oricui, si mie, eu nu omor nici muste, dar daca..... Doamne fereste, chiar daca nu fac parnaie, cred ca m-as sinucide. Mai bine lasa.

#43
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 899
  • Înscris: 25.05.2004

View Posttest_driver, on Jun 5 2006, 15:27, said:

aia trebuie sa fie pedeapsa........ cati ani ai? serios, cred ca ai multi nu te cred copil, stai linistit, dar nu stiu..... nu gandesti ca ti se poate intampla si tie? si oricui, si mie, eu nu omor nici muste, dar daca..... Doamne fereste, chiar daca nu fac parnaie, cred ca m-as sinucide. Mai bine lasa.
BMW 320d 136 CP E46 "placerea de a conduce"   . Bine nu puscarie . ! In fiecare zi aproape vad urmatoarea faza : trecere de pietoni masinile de pe banda I oprite , cele de pe banda II oprite pietoni care se indreapta pe trecere spre axul drumului si cate un bou care depaseste in tromba coloana oprita trecand razant pe langa pietonii care mergeau eventual grabiti ca sa elibereze soseaua repede. Un sofer ar trebui sa prevada ca pe trecere , din dreptul masinilor oprite e MAI MULT CA SIGUR sa apara pietoni . Si pietonii ar trebui sa isi pazeassca pielea , dar cati copii / femei idioti care n-au nici in clin nici in maneca cu traficul realizeaza acest lucru ? Ei se stiu pe trecere si mai stiu ca toate masinile stau !! Ai dreptate, Nu puscarie in caz de accident , dar puscarie 3-6 luni pentru fiecare situatie potential periculoasa, iar cand faci accident DIN VINA TA la revedere permis TOATA viata si despagubiri GRELE pentru rudele respective.
Ieri mergea unu` pe troatuar cu aprox 60 la ora in conditiile in care pe trotuar erau pietoni. Esti de acord cu mine ca daca facea accident politia trebuia sa " nu se bage " vre-o 2 ore ??

#44
m3_catalin

m3_catalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 11
  • Înscris: 16.08.2006

View PostAdydum, on Aug 21 2006, 23:46, said:

BMW 320d 136 CP E46 "placerea de a conduce"   . Bine nu puscarie . ! In fiecare zi aproape vad urmatoarea faza : trecere de pietoni masinile de pe banda I oprite , cele de pe banda II oprite pietoni care se indreapta pe trecere spre axul drumului si cate un bou care depaseste in tromba coloana oprita trecand razant pe langa pietonii care mergeau eventual grabiti ca sa elibereze soseaua repede. Un sofer ar trebui sa prevada ca pe trecere , din dreptul masinilor oprite e MAI MULT CA SIGUR sa apara pietoni . Si pietonii ar trebui sa isi pazeassca pielea , dar cati copii / femei idioti care n-au nici in clin nici in maneca cu traficul realizeaza acest lucru ? Ei se stiu pe trecere si mai stiu ca toate masinile stau !! Ai dreptate, Nu puscarie in caz de accident , dar puscarie 3-6 luni pentru fiecare situatie potential periculoasa, iar cand faci accident DIN VINA TA la revedere permis TOATA viata si despagubiri GRELE pentru rudele respective.
Ieri mergea unu` pe troatuar cu aprox 60 la ora in conditiile in care pe trotuar erau pietoni. Esti de acord cu mine ca daca facea accident politia trebuia sa " nu se bage " vre-o 2 ore ??

urasc faza asta.
data viitoare cand mi se intampla scot setul de chei din buzunar si ii sparg parbrizul oricui ar fi.
in ziua de azi poti sa inveti legislatia perfect, sa fii geniu, sunt sanse foarte mari sa te pice la examen coruptia din politia romana, dar totusi cineva trebuie sa ia permis ..nu ? si cin' sa fie ? astia cu banda II.
on topic: tarana usoara !

#45
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.882
  • Înscris: 26.02.2005
Referitor la accident, se spune ca respectivul sofer a trecut de citeva ori pina i-a luat din plin.
A vrut sa faca misto, a vrut sa faca pe desteptul, sau pur si simplu au facut decedatii misto de el si s-a intors si s-a razbunat ?
Spunea cineva intr-un topic, ca la pshihologic ar trebuii sa se dea si un examen privind rezistenta la stres, sau pastrarea cumpatului la nervi.
La viza medicala, se uita un doctor la tine sa vada daca nu ai figura de nebun, si daca nu ai, iti da acceptul.
Pai cei ce au singe de criminal, au o figura normala, si la nervi isi iau cimpii.
Ieri, la o trecere de pietoni ( foarte prost amplasata, la 10 metri de intersectie ) doua femei cu copii de mina au binevoit sa treaca printre masini in diagonala, in loc sa treaca pe zebra, si asta prin fata mea, care demarasem tare din intersectie ( foarte aglomerat ) si dai tare in frine ca femeile au vrut ele sa treaca pe acolo. Daca nu demaram, ma lovea aia din spate, iar ele nu aveau nici o jena, nici macar nu sau uitat la masini, ci impingeau copiii din spate.
Ca sofer, trebuie sa-ti spui : PIETONUL ESTE UN DOBITOC, care crede ca este pe cimp cu vacile, si ca atare trebuie feriti, deci ochi-n patru, daca nu vreti probleme.
Referitor la viteza, in orase aglomerate, viteza de mers ti-o da traficul, nu poti merge cu 60 cind ceilalti merg cu 45. Daca vrei sa mergi cu 60 inseamna depasiri pe stinga ( pe linie continua ), pe drepta, pe unde apuci, deci e clar, esti nebun, nu ai ce cauta cu carnetul in buzunar.
Daca traficul merge cu 45 si tu mergi cu 30, de, conducere preventiva    :death:    lasind un loc foarte mare in fata si in spate coloana de masini, e clar, ai probleme si iar nu ai ce cauta cu carnetul in buzunar.
Multi o sa zica : dar ce treaba ai tu cu mine ? eu la viteza asta ma simt in siguranta si pot sa observ vreun pieton dobitoc care trece fara sa se uite. Da, dar ii spun respectivului ca are o placere sadica sa auda clacsoane in spate, este chitit pe scandal, nu are reflexe, gindeste incet, si nu are ce cauta la volan.

#46
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.769
  • Înscris: 30.01.2006

View PostAdydum, on Aug 21 2006, 23:46, said:

BMW 320d 136 CP E46 "placerea de a conduce"   . Bine nu puscarie . ! In fiecare zi aproape vad urmatoarea faza : trecere de pietoni masinile de pe banda I oprite , cele de pe banda II oprite pietoni care se indreapta pe trecere spre axul drumului si cate un bou care depaseste in tromba coloana oprita trecand razant pe langa pietonii care mergeau eventual grabiti ca sa elibereze soseaua repede. Un sofer ar trebui sa prevada ca pe trecere , din dreptul masinilor oprite e MAI MULT CA SIGUR sa apara pietoni . Si pietonii ar trebui sa isi pazeassca pielea , dar cati copii / femei idioti care n-au nici in clin nici in maneca cu traficul realizeaza acest lucru ? Ei se stiu pe trecere si mai stiu ca toate masinile stau !! Ai dreptate, Nu puscarie in caz de accident , dar puscarie 3-6 luni pentru fiecare situatie potential periculoasa, iar cand faci accident DIN VINA TA la revedere permis TOATA viata si despagubiri GRELE pentru rudele respective.
Ieri mergea unu` pe troatuar cu aprox 60 la ora in conditiile in care pe trotuar erau pietoni. Esti de acord cu mine ca daca facea accident politia trebuia sa " nu se bage " vre-o 2 ore ??


Am impresia ca ma incadrezi in aceeasi oala, datorita faptului ca am la semnatura "placerea de a conduce" am o placere mare de a conduce PE SOSEA, si am o placere mare sa respect absolut toti participantii la trafic, chiar daca am BMW tratez cu egalitate tot, de la trabant la Ferrari Enzo. Tipul care merge pe trotuar cu 60 km/h e clar ca nu o face accidental. Omul ala vrea sa demonstreze ca are nevoie neaparat de puscarie, de fapt vrea sa arate cat de tare este el, si asta nu e accident, ori e bolnav psihic, ori merita crima cu premeditare.
Cel de la trecere care a depasit pe contrasens eu unu l-as impusca, nici ala nu-mi pare a fii accident, ci mai degraba grandomanie, sau lipsa de respect, sau pur si simplu PROSTIE. Oricum nu cred ca se incadreaza la aria accidente. Aici era vorba despre un om care a omorat niste pietoni in imprejurari necunoscute. Daca mergea pe trotuar, sau pietonii treceau frumos pe trecere si el a venit ca bolnavul vrand sa demonstreze ca e mare si tare atunci merita pedeapsa cu puscaria, pentru ca a fost un dobitoc, dar daca soferul a evitat o situatie intrand in alta si mai grava, sau pietonul i-a sarit in fatza de nicairi, chiar si pe trecere, sau mergea noaptea p[e marginea drumului, etc. ATUNCI NU MERITA PUSCARIA. Asta e parerea mea si o sustin.

La Accidente nu se merita puscaria.

#47
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 899
  • Înscris: 25.05.2004

View Posttest_driver, on Aug 25 2006, 00:23, said:

Am impresia ca ma incadrezi in aceeasi oala, datorita faptului ca am la semnatura "placerea de a conduce" am o placere mare de a conduce PE SOSEA, si am o placere mare sa respect absolut toti participantii la trafic, chiar daca am BMW tratez cu egalitate tot, de la trabant la Ferrari Enzo. .......................dar daca soferul a evitat o situatie intrand in alta si mai grava, sau pietonul i-a sarit in fatza de nicairi, chiar si pe trecere, sau mergea noaptea p[e marginea drumului, etc. ATUNCI NU MERITA PUSCARIA. Asta e parerea mea si o sustin.

La Accidente nu se merita puscaria.

:peacefingers:
Cred ca mergi pe ideea asta raportand-o strict la tine. Esti atent la trafic , nu fortezi unde nu se poate forta , dar totusi inevitabilul se poate intampla . Mie mi-a intrat o biciclista in fata masinii , venind din sens opus , cu privirea EXACT in directia mea si apoi sa spuna ca nu m-a vazut . In astfel de situatii , da , dar tot la fel de ok e si atunci cand sare un copil in fata masinii de dupa un autobuz scolar ( ma refer la faptul ca situatia era previzibila , dar soferul nu a luat nici o masura de prevedere ) . Cunosc un astfel de exemplar care ar intra in tine fara greatza fiindca stie ca are prioritate. Nici astfel de specimene nu merita puscaria ? Putea sa prevada ca din grupul de copii neatenti de pe marginea soselei va face unul un pas in lateral si isi continua drumul in viteza ca si cum ar fi soseaua pustie ?

#48
zeus_black_ro

zeus_black_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 06.10.2006

View Posttest_driver, on Jun 5 2006, 15:27, said:

aia trebuie sa fie pedeapsa........ cati ani ai? serios, cred ca ai multi nu te cred copil, stai linistit, dar nu stiu..... nu gandesti ca ti se poate intampla si tie? si oricui, si mie, eu nu omor nici muste, dar daca..... Doamne fereste, chiar daca nu fac parnaie, cred ca m-as sinucide. Mai bine lasa.

Despre ceea ce vb. tu ,acelea sunt accidente cum spui.Si poate ca soferii nu merita sa fie inchishi.(Cel putzin nu in toate cazurile).Dar dupa ce am citit articolul din ziar am ajuns la concluzia ca acela n-a fost un accident.Ce cauta ala cu masina pe contrasens si de ce i-a mai speriat inainte de 2 ori?Iti spun sigur ca ala n-a fost accident.Nu vreau sa zic ca a fost cu premeditare,dar a fost urmarea unui teribilism care din pacate exista la marea parte a tineretului din ziua de azi.Acum te intreb pe tine care le tzii partea la shoferii care accidenteaza pe cineva:Ce vina au avut acei 3 tineri(au fost 3 morti) ca un bou a vrut sa arate cat de tare e?
Dupa parerea ta ar trebui numai sa i se ieie carnetul?Ia pune-te in locul parintilor.Shtii ca baiatul abia ishi serbase majoratul cu cateva ore sau minute inainte?Daca aceia ar fi fost copii tai sunt curios daca ai fi reactionat la fel.

Imi cer scuze daca te-am suparat dar incepi sa-mi dai impresia ca eshti cam incuiat.Ai un fix cu "circumstantzele atenuante" ptr. shoferi.Sunt comvins ca sunt shi accidente din intamplare,dar acelea sunt putzine, in general toate se intampla din vina cuiva,ori sofer ori pieton si vinovatul trebuie sa plateasca.Si asta ar fi treaba justitziei .Da la noi se poate orice.Nu mai e America tzara tuturor posibilitatzilor.Va las pe voi sa ghicitzi care e tzara.

#49
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.352
  • Înscris: 21.10.2005
Care este diferenta dintre un sofer care depaseste viteza si unul care depaseste viteza si face accident?! Nu ar trebui sa fie nicio diferenta, exceptie facand ghinionul celui de-al doilea. Ar trebui aplicate aceleasi pedepse amandurora.

#50
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.882
  • Înscris: 26.02.2005
Niste exemple :
-Pe vremea lui Ceausescu la un colt de strada se discuta aprins despre fotbal. La un moment dat un mos se repede la un tinar ( ca era contra echipei la care tinea el ), si acesta il impinge, ce credeti ca se intimpla ?
Bosorogul cade cu troaca de bordura si acolo ramine. Tinarul, probabil era criminal inascut, nu ?
-Niste tineri veneau de la un chef si au zis sa continuie cheful facind misto de oamenii de pe strada.
O pereche trecea linistita pe trotuar si cheflii s-au legat de fata   :finger:     :finger:     :finger: , si baiatul riposteaza cu un pumn in barbia betivanului si dus a fost, s-a trezit pe lumea cealalta. Cred ca era un criminal inascut, nuu ?
Doamne ce fete mari sintem in fata monitorului, sintem calugari ( in """"  """ ), dam verdicte, nici unu nu am depasit viteza cu nici un km, toti cu masini ceva mai bune sint fitosi, merg repede, ce sa mai, merita puscarie numai pt ca sint la volanul unei masini mai acatarii.
Noi cu cojile  avem dreptul sa mergem un pic mai repede, cei cu masini nu au voie, ca sint niste criminali, nu ?
Cum a relatat si Monitox intr-un topic, a fost amendat pt ca depasise viteza legala, dar pe cel care l-a depasit pe el, nici macar nu l-a oprit, ca de , ala nu era " fitos " pt ca avea o rabla, si avea dreptul sa alerge si el un pic, ca numai cei cu oarece masini sint niste criminali, nu ?
Domnilor, daca nu putem sa avem si noi o capra, barem sa moara si a vecinului, sau mai bine sa moara vecinul, ca poate isi ia alta capra    :cursing:
Mentalitati, de fapt asta este ocupatia nr unu la romani, sa mori de grjia altuia. In fata niste lingai, in spate niste birfitori.
Ne place sa rastalmacim orice si sa iasa cum vrem noi, numai pt ca nu ne place  persoana, parca ar fi telefonul fara fir pe care-l jucam cind eram copii.
Numai ca acum una scriem si alta inteleg altii, sau alta vor sa inteleaga.
Cineva scrie o fraza, dar noi vedem doua cuvinte, pt ca asta vrem sa vedem, si dai repede in tastatura.     :w00t:

#51
fifinel

fifinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 54
  • Înscris: 16.06.2006

View Posttest_driver, on Jun 3 2006, 12:29, said:

Tocmai de aia zic, stiu ce am fost. Cand am lovit respectivul pieton mergeam cu 40-45 km/h sub 50, doar ce plecasem de pe loc, si eram si cu Mama (care e femeie si stiti cum fac femeile daca mergi tare). Dar stiu ca am fost un mare vitezoman, nu am avut nici un incident la viteza mare, dar totusi daca se intampla sa omori un om din vina soferului eu sunt de parere ca nu merita Puscarie deloc, depinde cat de mare a fost inconstienta, daca a fost prea mare, atunci suspendare pe viatza. Oricum sunt de parere ca multi nu ar avea nevoie de permis, sunt prea varza. E si vina politiei pe undeva ca da permise la toti. ei pun accent pe sala, si mai putin pe practica, eu as pune accent pe practica in special.

stai linistit k se oune accent pe traseu!!!Asa am zis yo ... daca iau sala .... am permis si n-a fost asa .... m-am chinuit devreo 3 ori sa iau permisu'(de tre ori am picat traseul) si asta nu inseamna ca eram varza ci pur si simplu politistul nu era multumit :)) zicea k tre sa mai invatz...!!!si asa am luat ore suplimentare pana am adunat vreo 2 scoli la ore :) si l-am luat :D

#52
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.163
  • Înscris: 13.02.2009

View Postmst, on 5th April 2006, 14:34, said:

Exista un topic deja, era putin mai jos.
http://forum.softped...howtopic=115856

Si stirea:
http://www.clujeanul...cosmar/9693/14/

Un nenorocit.

View PostEl_Cid, on 3rd June 2006, 10:38, said:

test_driver o vina are soferul pana la urma. Dar in nici un caz atat de extrema cum s-a vehiculat pe aici: "sa moara, sa fie impuscat". Vina lui e ca a condus cu viteza, a si aratat in filmuletul ala "team racing Gherla" la un moment dat. Probabil se credea mare smeker, si mare pilot care nu are ce sa ise intample. Cum zici si tu - suspendare pe viata, poate si cateva zile la inchisioare, sa-l sperie bine, dar e un accident pana la urma.

Ma mira cand aud pe alte topicuri cum unii vorbesc (se lauda) de super viteze, chiar si prin localitati, dar cand aud de un accident sar ca arsi: "sa-l spanzuram, dupa ce-l torturam". Vi se poate intampla si voua, de fiecare data cand apasati prea mult pedala aia de acceleratie - deja atentati la sanatatea/viata cuiva in mod indirect.

Fara ezitare l-as impusca.

View Posttest_driver, on 3rd June 2006, 11:29, said:

Tocmai de aia zic, stiu ce am fost. Cand am lovit respectivul pieton mergeam cu 40-45 km/h sub 50, doar ce plecasem de pe loc, si eram si cu Mama (care e femeie si stiti cum fac femeile daca mergi tare). Dar stiu ca am fost un mare vitezoman, nu am avut nici un incident la viteza mare, dar totusi daca se intampla sa omori un om din vina soferului eu sunt de parere ca nu merita Puscarie deloc, depinde cat de mare a fost inconstienta, daca a fost prea mare, atunci suspendare pe viatza. Oricum sunt de parere ca multi nu ar avea nevoie de permis, sunt prea varza. E si vina politiei pe undeva ca da permise la toti. ei pun accent pe sala, si mai putin pe practica, eu as pune accent pe practica in special.

Eu sunt pt glont. Rapid si eficient. Iau frica restul apoi, dupa cateva cazuri din astea mediatizate, cu lichidarea vinovatului.

View Posttest_driver, on 4th June 2006, 01:33, said:

In primul rand asta e omor premeditat, care se pedepseste grav. Daca esti vre-un psihopat care calca oameni cu basculanta, atunci sigur nu as fi eu singurul, si nu ai scapa doar cu permisul suspendat. Daca ai ceva cu mine si ma calci, este crima cu premeditare, si iar nu scapi.
Ai permis? te-ai gandit vreodata ca poti omora un om cu masina? chiar din vina ta? se poate intampla, nu-ti doresc. Tocmai de aia nu sunt de acord cu puscaria. Singurul incident a fost ala care l-am povestit mai sus, care se putea termina mult mai grav, si? faceam puscarie din cauza unui cretin? e normal? voi astia gica contra cred ca aveti 10 ani, habar nu aveti ce-i aia viatza, si-mi zici mie ca ma calci cu basculanta, succes ma gasesti undeva in Constanta.
Sunt de acord cu pedeapsa capitala pentru criminali, dar nu sunt de acord cu puscaria pentru accidente. Tu esti? stii ce e ala accident? o chestie care se intampla fara sa vrei... si din pacate multi nu ganditi cand sunteti de acord cu puscaria. Maine poti sa iei cutitul in mana sa tai paine, ca ti-e foame, si sa te intorci mai repede decat vrei si sa o omori pe maica-ta, chestie care sigur te va durea muuuult prea tare, si dupa asemenea durere, te paste puscaria. Doamne fereste, era doar un exemplu dur, ca sa-ti dai seama

Parca ziceai ca esti din Eforie ?!?  :huh:
Nici eu nu sunt de acord cu puscaria in cazul cand un sofer vinovat a omorat un om. Dar sunt pt glont.

View PostEl_Cid, on 4th June 2006, 22:50, said:

ehhh kkt - asta e deja exagerare frate. Da` ce draq, ala e monstru? A omorat un om, si daca il lasa fara carnet sigur se urca iar la volan si mai curata vreo 2,3 pietoni? E un om totusi, sunt sanse mari sa-l macine constiinta.
Daca depaseste viteza legala cu peste 50% de acord - puscarie. Dar vorbiti de limita legala de parca nu sunteti deseori peste ea cu un 10%. Sa nu fim ipocriti...
Daca omu` care e lovit traversa printr`un loc nepermis, iar ar trebui luat in considerare.
Suntem suparati, mor oameni nevinovati - dar sa nu exageram cu pedepsele... in inchisoare nu te indrepti - asta e clar. Suspendare pe viata, puscarie cum am zis de speriat cateva luni, si cu ochii pe el - la cea mai mica abatere dublu pedeapsa.

Corect, in inchisoare nu te indrepti.

Cine crezi ma, ca sta sau are timp sa stea cu ochii pe el ? Doar pensionarii din articolul lui viper. :P Glontul rezolva problema definitiv.

View Postsebulbus, on 4th June 2006, 23:06, said:

2. nu mi se pare absolut deloc echitabil ca moartea unui om din motive imputabile tie( indiferent ca se cheama viteza, neacordare prioritate, conducere imprudenta, etc) sa te lase nepedepsit cu inchisoarea.

ps: n-am basculanta, dar la nevoie vin cu o dubita ceva:)

2. Carpa alba pe ochi.

Sa inchidem soferul vinovat in propria masina si-l spulber cu locomotiva. :D

View Posttest_driver, on 5th June 2006, 06:04, said:

Pai gasesc usor pedepse pentru omor din culpa, am vazut la TV mai multi soferi care au omorat pietoni, si am avut impresia ca pana a venit echipa de filmare deja isi facuse singur peeapsa, si ca oricum va ispasii o viatza de om cu constiinta super incarcata, puscaria ar fi ultima chestie care i-ar trebuii. De examen psihologic au nevoie aceia care spun foarte impacati ca niste oameni super necajiti, mai prosti sau mai ghinionisti, e normal sa faca puscarie. Repet, oricine poate face un omor din culpa, oricand, omorand chiar o persoana super iubita, si apoi va face puscarie intre 6 luni si 2 ani, de ce?
Daca tipul ramane fara permis si se urca la volan iar, si e prins, apoi..... puscarie, legea asa spune, si sunt de acord.

Mentionez ca eu ala care gaseste scuze usor, sunt de acord cu pedeapsa capitala, dar omorul din culpa...... este o aberatie. Un om perfect normal si perfect calm, ar putea face puscarie oricand, si de asta nu-s de acord

Da, ma, ai dreptate, sunt destul de aglomerate puscariile. Glontul e curat si eficient.

View PostAdydum, on 21st August 2006, 22:46, said:

BMW 320d 136 CP E46 "placerea de a conduce"   . Bine nu puscarie . ! In fiecare zi aproape vad urmatoarea faza : trecere de pietoni masinile de pe banda I oprite , cele de pe banda II oprite pietoni care se indreapta pe trecere spre axul drumului si cate un bou care depaseste in tromba coloana oprita trecand razant pe langa pietonii care mergeau eventual grabiti ca sa elibereze soseaua repede. Un sofer ar trebui sa prevada ca pe trecere , din dreptul masinilor oprite e MAI MULT CA SIGUR sa apara pietoni . Si pietonii ar trebui sa isi pazeassca pielea , dar cati copii / femei idioti care n-au nici in clin nici in maneca cu traficul realizeaza acest lucru ? Ei se stiu pe trecere si mai stiu ca toate masinile stau !! Ai dreptate, Nu puscarie in caz de accident , dar puscarie 3-6 luni pentru fiecare situatie potential periculoasa, iar cand faci accident DIN VINA TA la revedere permis TOATA viata si despagubiri GRELE pentru rudele respective.
Ieri mergea unu` pe troatuar cu aprox 60 la ora in conditiile in care pe trotuar erau pietoni. Esti de acord cu mine ca daca facea accident politia trebuia sa " nu se bage " vre-o 2 ore ??

Ar trebui linsat ala, ma, de catre pietoni.

View Posttest_driver, on 24th August 2006, 23:23, said:

Am impresia ca ma incadrezi in aceeasi oala, datorita faptului ca am la semnatura "placerea de a conduce" am o placere mare de a conduce PE SOSEA, si am o placere mare sa respect absolut toti participantii la trafic, chiar daca am BMW tratez cu egalitate tot, de la trabant la Ferrari Enzo. Tipul care merge pe trotuar cu 60 km/h e clar ca nu o face accidental. Omul ala vrea sa demonstreze ca are nevoie neaparat de puscarie, de fapt vrea sa arate cat de tare este el, si asta nu e accident, ori e bolnav psihic, ori merita crima cu premeditare.
Cel de la trecere care a depasit pe contrasens eu unu l-as impusca, nici ala nu-mi pare a fii accident, ci mai degraba grandomanie, sau lipsa de respect, sau pur si simplu PROSTIE. Oricum nu cred ca se incadreaza la aria accidente. Aici era vorba despre un om care a omorat niste pietoni in imprejurari necunoscute. Daca mergea pe trotuar, sau pietonii treceau frumos pe trecere si el a venit ca bolnavul vrand sa demonstreze ca e mare si tare atunci merita pedeapsa cu puscaria, pentru ca a fost un dobitoc, dar daca soferul a evitat o situatie intrand in alta si mai grava, sau pietonul i-a sarit in fatza de nicairi, chiar si pe trecere, sau mergea noaptea p[e marginea drumului, etc. ATUNCI NU MERITA PUSCARIA. Asta e parerea mea si o sustin.

La Accidente nu se merita puscaria.

Asa este. Doar glontul.

Editat de BlueSky2009, 29 octombrie 2009 - 14:53.


#53
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.050
  • Înscris: 19.01.2007
Cum ai gasit nene topicul asta nebagat in seama de 3 ani!?!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate