Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

În 2022 nu va mai fi rentabil "buy to let"...

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#73
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,885
  • Înscris: 25.01.2007

View PostMosotti, on 01 ianuarie 2022 - 20:44, said:


Am traversat Italia pe latime pe autostrada si m-a costat vreo 80 de euro. Deci spune-mi tu mie citi din Romania ar fi disupus sa dea 80 de euro ca sa mearga pe autostrada de la bucale la Oradea?

Asta in conditiile in care autostrada Cluj - Deva de exemplu e infinit mai placuta decit alea din Italia care-s MEGAFULL de masini si tiruri, la noi e ca o plimbare prin parc, poti sa zburzi ca o capritza...

Si apropo de trenuri de mare viteza, de cind am vazut cum a zburat de pe linie ala in Spania pentru simplul fapt ca mecanicul era obsedat de viteza, prefer sa fie trenuri de mica viteza :w00t:
Las ca la noi e bine. În ultimii doi ani nu au deraiat decât vreo 20 de trenuri. Măcar la noi trenurile merg cu viteza melcului turbat, nici nu te prinzi când pleacă de pe sine și o ia prin lanu' de cucuruz.

#74
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,031
  • Înscris: 14.08.2007

View PostMosotti, on 01 ianuarie 2022 - 20:44, said:

Am traversat Italia pe latime pe autostrada si m-a costat vreo 80 de euro. Deci spune-mi tu mie citi din Romania ar fi disupus sa dea 80 de euro ca sa mearga pe autostrada de la bucale la Oradea?

Asta in conditiile in care autostrada Cluj - Deva de exemplu e infinit mai placuta decit alea din Italia care-s MEGAFULL de masini si tiruri, la noi e ca o plimbare prin parc, poti sa zburzi ca o capritza...
Mda, asta e clar ca ale noastre sunt mult mai placute, la ei nu sunt doar aglomerate si cu sisteme care sa te amendeze, dar mai stai si la coada sa platesti taxa :) Am stat si cate 10-15 minute la coada la platit taxa din cauza aglomeratiei, isi pierd eficienta din cauza asta.

La trenuri insa e invers, cu ale noastre e chin sa mergi, la ei e placut. In afara de faptul ca trebuie sa iti compostezi singur biletul in statie, aia e cam aiurea.

Edited by utopium, 01 January 2022 - 22:27.


#75
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,885
  • Înscris: 25.01.2007
Se pare ca am greșit, doar în 2020 au deraiat 23 de trenuri. La noi, evident.

#76
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,031
  • Înscris: 14.08.2007
La viteza cu care deraiaza ale noastre, nu patesti nimic :)

#77
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postmikaell, on 01 ianuarie 2022 - 16:41, said:

https://www.zf.ro/ev...din-ue-20055579

cand ajungem italia din urma sa ne panicam, deocamdata stam bine la bani pe datorie


Până să îi ajungem pe ăștia

cel mai mare nivel înregistrat în Grecia (205,6%), Italia (155,8%), Portugalia (133,6%), Spania (120%), Cipru (118,2%), Franţa (115,6%) şi Belgia (114,1%).

mai avem vreo 8 - 12 ani dacă ne îndatorăm doar vreo 12% din PIB pe an.

Trec 10 ani și cu următorul președinte care va fi și poate după aia o să observe cineva că România are datorie cât 150% - 200% din PIB.

Vreo 15 ani sigur vor fi bani de pensii și salarii până ajunge datoare România cam 150% - 200% din PIB.

Edited by emeral, 02 January 2022 - 00:04.


#78
cristianc1

cristianc1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 01.04.2016
Tarile astea au moneda euro si au o alta insemnatate in viziunea europeana de ansamblu. Nu poti sa lasi Grecia sau Italia sa iasa din UE, ele sunt Europa.

#79
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 27.09.2016
Hai să le plângem de milă grecilor, italienilor sau francezilor că au datorii. Uite ce avere medie au ăștia față de noi: https://www.statista...pe-by-country/. Nu contează doar cât câștigi și cât cheltuiești într-un an, ci și ce avere ai. Și la nivel de țară, și la nivel de individ.

#80
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,336
  • Înscris: 13.01.2011

View Postfigo1988, on 31 decembrie 2021 - 18:15, said:

... Plus ca deja daca te uiti cum arata zona Pipera cu toate cladirile noi, urbanism ca in vest si compari cu zonele vechi din Bucuresti, iti cam da  cu minus.

Stai stai stai... să nu aiurăm.

Ce cost al vieții ai în Pipera?!

Care ,,zone vechi "?!
Există zone ,,vechi " mai bine situate, ,,geografic " 😉

Știu Pipera, și nu dau Pajura pe Pipera.
Am acces mai rapid la centru, din Pajura am mai multe oportunități comerciale, acces mai rapid la parcuri, acces mai rapid spre centru și spre aproape toate celelalte cartiere limitrofe, accesul la metrou nu mă interesează  😉 dar este și ăla aproape.

Asfalt ca în palmă, ultima reparație în toamnă, căldură, avem stație de reîncălzire la ,,Fondul plastic ", apă caldă, văd pe forum jale, în alte sectoare gheață (vezi @Puferiu și vaietele lui), la noi îți opărești pielea dacă nu ești atent, în orice moment.

Parcare de reședință (scump domne, scump, după noua tarifare), spații ample, nu bloc lîngă bloc, vegetație ca în junglă, cînd este cald, evident.

A, da, poți să ,,mă închizi ", dacă stai în Pipera la viloacă cu 600 metrii pătrați de teren, ai 3 menajere, Bentley cu șofer personal, etc.  😉

Dacă doar stai la apartament supetmegaoccidental luat pe credit acolo... lasă  😘 , poți să mă crezi, stau mai bine  😉 și nu, nu mă laud, îți spun la modul super" extra" onest, ca să nu fie lumea indusă în eroare.

Edited by crisstonne, 08 January 2022 - 01:03.


#81
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Ma refeream la zona pipera de vizavi de drpciv. Unde stau eu nu contează

#82
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,336
  • Înscris: 13.01.2011
Dacă nu stai în zonele ,,vechi ", chiar nu contează  😉

L.E. Da, bună zona, dacă ai o urgență ieși de acolo doar cu elicopterul, în anumite intervale orare  🤭

#83
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Am stat și în zone vechi, cam în cele mai scumpe care au blocuri construite de comuniști. Plusuri și minusuri peste tot. Zona Barbu Văcărescu / Fabrica de glucoza / Pipera e singura unde majoritatea clădirilor sunt ca în occident.

PS: spre majoritatea punctelor de interes ajungi mai repede de acolo decât din pajura

Edited by figo1988, 09 January 2022 - 08:26.


#84
Pavilion8373

Pavilion8373

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 10.04.2008

View Postcrisstonne, on 08 ianuarie 2022 - 23:45, said:

Dacă nu stai în zonele ,,vechi ", chiar nu contează  😉

L.E. Da, bună zona, dacă ai o urgență ieși de acolo doar cu elicopterul, în anumite intervale orare  🤭

Zona aia e intre 2 statii de metrou si cu access pe jos la tot ce ai nevoie(job uri, scoli si gradinite private, parc, mall, spitale si clinici private, club uri de fitness, hypermarket uri etc etc)
Am vazut ca pe multi ii deranjeaza Nusco sau alte complexe de genul in zona…ma intreb de ce?(not)

Edited by Pavilion8373, 09 January 2022 - 08:49.


#85
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Pana la urma, cred ca oriunde ar fi în București oamenii cred ca au acces la parcuri.:)))
Altfel, 30 de minute de mers pe jos nu e tocmai un  acces facil.

#86
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View PostPavilion8373, on 09 ianuarie 2022 - 08:48, said:

Zona aia e intre 2 statii de metrou si cu access pe jos la tot ce ai nevoie(job uri, scoli si gradinite private, parc, mall, spitale si clinici private, club uri de fitness, hypermarket uri etc etc)
Am vazut ca pe multi ii deranjeaza Nusco sau alte complexe de genul in zona…ma intreb de ce?(not)

Vezi că ai repetat de multe ori cuvântul - privat.

Oamenii bogați nu locuiesc acolo.

Ce spui tu între alea 2 stații de metrou e pentru săracii ratați terminați care acum 12 ani cumpărau în Berceni sau Sălăjan la aceleași prețuri care sunt azi unde spui tu.

Dacă săracii ăștia prăpădiți nu ar mai cumpăra nici ei acolo ar cădea zona mai JOS și decât Dristor.

Și vezi că erau niște anunțuri pe aici cu blocuri de LUX făcute acum 10 ani care nu se vând acolo nici cu 1600 de euro/mp.

Este zonă de ratați terminați unde spui tu.

Trebuiau să stea numai MILIONARI acolo, nu ratați terminați care locul lor e în Berceni unde cumpărau acum 12 ani.

Nu o să mai ajungă NICIODATĂ zonă de milionari cum se credea vă va deveni toată zona aia.

Edited by emeral, 09 January 2022 - 10:15.


#87
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postmihaigerard, on 09 ianuarie 2022 - 09:56, said:

Pana la urma, cred ca oriunde ar fi în București oamenii cred ca au acces la parcuri.Posted Image))
Altfel, 30 de minute de mers pe jos nu e tocmai un  acces facil.

Conteaza si parcul unde ajungi. Daca esti om al muncii si te duci duminca in parc, e de preferat sa poti ajunge in herastrau, unde sunt zone unde chiar poti sa respiri, gasesti loc de parcare etc, fata de IOR unde esti practic intr-o coada permanenta sa termini de invartit in jurul parcului. Tineretului iarasi mi se pare destul de spatios, chiar daca e amenajat mai urat decat IOR.

View Postemeral, on 09 ianuarie 2022 - 10:03, said:

Nu o să mai ajungă NICIODATĂ zonă de milionari cum se credea vă va deveni toată zona aia.

Ai terminat sa iti stergi spumele de la gura? :) Nu a zis nimeni ca zona aia va fi de milionari. Nimeni nu face zone de bogati bot-n-bot cu cladirile de birouri.

#88
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Herăstrău are aleile foarte înguste, personal mi se pare îngrămădit, neîngrijit și aglomerat. În zona Hard Rock e chiar bâlci în weekend. E mai prost amenajat și întreținut comparativ cu IOR.
Tineretului e încă ferit de obsesia primarilor pentru gherete și alte mizerii care fac din parcuri niște balciuri de prost gust dar arata neîngrijit.

Edited by mihaigerard, 09 January 2022 - 11:11.


#89
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cel mai bun parc e padurea.

#90
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postmihaigerard, on 09 ianuarie 2022 - 11:09, said:

Herăstrău are aleile foarte înguste, personal mi se pare îngrămădit, neîngrijit și aglomerat. În zona Hard Rock e chiar bâlci în weekend. E mai prost amenajat și întreținut comparativ cu IOR.
Tineretului e încă ferit de obsesia primarilor pentru gherete și alte mizerii care fac din parcuri niște balciuri de prost gust dar arata neîngrijit.

Nu ai treaba cu hard rock, te duci in partea cealalta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate