Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 

Tamponare usoara

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#55
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014

View Postsilesax2, on 15 decembrie 2021 - 17:58, said:

Dc bre?

Dc e prost?
Cum de ce ? Ca e el "dashtept".
Din păcate, e plina tara ăsta de așa rahaturi

#56
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 15.07.2020
Poti face amiabila in 24 de ore

#57
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostEdward1337, on 15 decembrie 2021 - 16:27, said:

I-am oferit 500 lei si gata.
# Acum sper sa nu fi mers la politie, dar slabe sanse ��

Wow,  cand  vii si incoace?

Si colegilor comentatori, acuma pe bune:  Despre Ce amiabila discutam?
Dute TU  la politie, asuma-ti, zii ca au trecut 24 ore si ca ati vrut amiabila dar nu ai reusit sa inchei cu el ca te-a tot vrajit ...
Poate nu o sa iti dea politia  amenda, sau sigur < 500 ron (daca si platesti in timp).

se aplica  Art108 :  3 puncte ...  nepăstrarea unei distanţe corespunzătoare faţă de vehiculul care îl precede, dacă prin aceasta s-a produs un accident

Si dai RCA si gata. Presupun ca ai  actele in regula, RCA+ ITP+ buletin, permis valabil.
Niciodata nu dai bani in mana, peste 5 min poate sa zica ca nu ai dat nimic si sa mearga la politie. Sau sa mai ceara inca atat pentru vopsit cioara vopsita ...

View PostEdward1337, on 15 decembrie 2021 - 09:19, said:


Salut, deci daca ieri in jurul orei 16:30 s-a intamplat, mai am timp pana la ora 16:30 astazi, sa ma duc la politie, sa declar, corect?

Teoretic da, practic orice politist accepta pana la sfarsitul zilei. Adica sa nu treaca data.  

Dar si asa, si daca trec 10 zile, tu zici ca pur si simplu te -a prostit te tine ca vrea amiabil dar inca nu ati complectat formularul , tot iti cere bani etc.  
Sigur si politia o sa aiba ceva de zis !

#58
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 04.11.2016
Acest celebru formular numit "Constatare amiabila de accident" nu este obligatoriu si se intocmeste de catre cei doi soferi implicati intr-un accident auto doar daca acestia sunt de buna credinta si se inteleg 100% asupra imprejurarilor producerii accidentului. Completarea si semnarea lui este expresia acordului de vointa intre cei doi si devine astfel un document pe care cel care se considera pagubit il depune personal la asiguratorul celuilalt in termen de maxim 24 de ore urmand ca societatea sa elibereze documentul de introducere in reparatie, sa stabileasca vinovatia si sa acorde despagubirea.
Este de preferat sa fie completat si semnat chiar la locul accidentului dar daca acest lucru nu este posibil trebuie sa ajunga amandoi cat mai repede la sediul asiguratorului pentru a solicita eventual asistenta in ceea ce priveste completarea. Atentie la schita descriptiva pentru ca nu se pot desena doua si nu conteaza cine o deseneaza cat timp este intocmita de comun acord.  Formularul este autocopiativ astfel incat ambele exemplare sunt considerate originale. De obicei cel care se considera pagubit o sa completeaze rubrica B dar nu cred ca este obligatoriu. Pentru a intocmi amiabila trebuie copii dupa CI, certificat de inmatriculare, permis si RCA.
Dupa completare si semnare nu puteti sa mai mergeti la Politie.
Daca celalalt cauta si cel mai mic motiv de tergiversare a completarii si semnarii formularului nu mai stati la discutii cu el si duceti-va cat mai repede posibil, in termenul legal, la Politie pentru a declara accidentul.
Chiar daca va este propusa o suma de bani si o acceptati (eu nu recomand solutia asta celui care se considera pagubit) completati, semnati si pastrati exemplarul vostru pana primiti suma respectiva dar aveti grija sa nu depasiti termenul de transmitere al lui la asigurator. Odata ce primiti banii  corect este sa-l distrugeti in fata celuilalt pentru ca si acesta sa aiba siguranta ca nu o
sa-l depuneti totusi la asigurari. Totusi faceti-va o copie xeroxata pentru orice eventualitate.

Parerea mea ca solutiile cele mai simple si lipsite de riscuri sunt ori declararea accidentului la Politie ori semnarea acestei amiabile si transmiterea ei la societatea de asigurari. Orice alta solutie legata de plata directa a unor despagubiri sau de promisiunea repararii masinii de catre celalalt sunt extrem de riscante daca nu luati cateva masuri de prevedere astfel incat voi sa-l aveti la mana pe celalalt si nu invers.

#59
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,980
  • Înscris: 20.10.2015

View Postgabrieln2016, on 16 decembrie 2021 - 09:12, said:

alta solutie legata de plata directa a unor despagubiri sau de promisiunea repararii masinii de catre celalalt sunt extrem de riscante daca nu luati cateva masuri de prevedere astfel incat voi sa-l aveti la mana pe celalalt si nu invers.

Nu exista  masuri de prevedere atata vreme cat este ilegal sa-ti repari masina dupa accident fara dovada
Iar dovada o iei doar de la politie sau de la compania de asigurari

#60
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 04.11.2016
@Tsunnami,  
Atunci cand citezi pe cineva ar fi bine sa o faci fara a scoate citatul respectiv din context. Acesta era citatul corect: "Parerea mea ca solutiile cele mai simple si lipsite de riscuri sunt ori declararea accidentului la Politie ori semnarea acestei amiabile si transmiterea ei la societatea de asigurari. Orice alta solutie legata de plata directa a unor despagubiri sau de promisiunea repararii masinii de catre celalalt sunt extrem de riscante daca nu luati cateva masuri de prevedere astfel incat voi sa-l aveti la mana pe celalalt si nu invers".
Nu contest ca repararea masinii fara dovada ar fi in afara legii dar cred ca ar fi bine sa prezinti aici si care sunt consecintele legale (despre moralitate nu are sens sa discutam) care sunt suportate de cel care procedeaza astfel. Nu discut de un service autorizat care daca este prins are de suferit dar cu toate astea isi asuma riscul ci de persoanele care primesc/dau bani sau de cele care fac diverse reparatii prin garaje sau pe la "coltul blocului".
Care sunt consecintele juridice la care se pot astepta acesti oameni si in ce act normativ apar ele? Amenda, inchisoare, munca in folosul comunitatii, biciuire in piata publica, inmuiere in catran si acoperire cu pene, oprobiu public? Degeaba un lucru este considerat a nu fiind legal daca nu exista si prevederile legislative care sa-l sanctioneze. Si chiar daca ar exista aveti cunostinta de vreun caz in care cineva care a primit o suma oarecare de bani pentru a-si repara masina fara a avea dovada impusa de reglementarile in vigoare a fost sanctionat? Poate ca or fi, nu zic nu, dar eu nu am cunostinta de asa ceva.

Eu nu iau partea celor care dau/primesc bani dar acestia exista indiferent de legalitate si/sau moralitate.
Celor care se fac vinovati de producerea unui accident rutier eu le-as mari asigurarea cel putin de trei, patru ori si as reveni la normal dupa o perioada de "proba" de minim 5 ani in care sa nu mai produca accidente.

Edited by gabrieln2016, 16 December 2021 - 10:47.


#61
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,980
  • Înscris: 20.10.2015
Am spus doar ca e ilegal sa-ti repari masina fara dovada in caz de accident.
Nu te-am acuzat ca ai sfatuit altceva. Scopul a fos doar sa subliniez ilegalitatea.

#62
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014
Formularul "Constatare amiabila... " tine loc de dovada de reparatie. Du-te la orice service, "reprezentanta", tot ce vrei si-ti vor cere, ca inlocuitor al dovezii de intrare in reparatie aceasta "amiabila".
Si, chiar daca cei doi implicati in accident se prezinta la asigurator, (evident la cel al vinovatului, in caz de Casco e puutin diferin) vinovatul va pleca fara "dovada deintrare in reparatie" , doar cu "amiabila".

View Postgabrieln2016, on 16 decembrie 2021 - 09:12, said:

...
Chiar daca va este propusa o suma de bani si o acceptati (eu nu recomand solutia asta celui care se considera pagubit) completati, semnati si pastrati exemplarul vostru pana primiti suma respectiva dar aveti grija sa nu depasiti termenul de transmitere al lui la asigurator. Odata ce primiti banii  corect este sa-l distrugeti in fata celuilalt pentru ca si acesta sa aiba siguranta ca nu o sa-l depuneti totusi la asigurari.

Eu sugerez tuturor sa se noteze pe amiabila la observatii "Am fost despagubit. Nu mai am pretentii" .
In acest fel, cel ce a luat banii, nu poate depune nimic, nici la asigurator, nici la politie.

#63
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postgabrieln2016, on 16 decembrie 2021 - 10:38, said:

Celor care se fac vinovati de producerea unui accident rutier eu le-as mari asigurarea cel putin de trei, patru ori si as reveni la normal dupa o perioada de "proba" de minim 5 ani in care sa nu mai produca accidente.

Adica sa se mute toata lumea cu asigurarea in Bulgaria, nu?

#64
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgabrieln2016, on 16 decembrie 2021 - 09:12, said:

1) Acest celebru formular numit "Constatare amiabila de accident" nu este obligatoriu
2) Este de preferat sa fie completat si semnat chiar la locul accidentului
3) De obicei cel care se considera pagubit o sa completeaze rubrica B dar nu cred ca este obligatoriu.
4) Dupa completare si semnare nu puteti sa mai mergeti la Politie.

Acuma niste remarci :
1) Da - chiar NU este obligatoriu. Daca NU stiti sa complectati sau NU aveti cu cine ca ala ezita sau vrea bani cash (indiferent cine e vinovat) => POLITIE

2) Da - preferabil - dar Trageti pe dreapta !  Lasati altii sa circule, ei nu au nici o vina !   deci Nu cum am vazut ca au lasat masinile in mijlocul intersectiei 1 ora pentru o tamponare fara victime. Si dadeau telefoane amandoi,  intre timp nu mai putea trece nimeni de ei, doar daca trecea pe contrasens. Pe astia amandoi as amenda in plus si pentru Blocarea Circulatiei !

3) NU NU, m-a lovit de pe banda 1 , deci desenul am facut : eu in stanga el in dreapta.  De aia eu am fost A,  vinovatul B.  Bine puteam schimba rubricile, dar cine se uita pe desen era confuz.
    Fix nu conteaza care e A si B, atata timp cat formularul e complectat clar !  Altfel puneau pe formular: vinovat si pagubit in loc de A si B.

4) Pe bune? Pai merg la Politie fix cand vreau eu, indiferent de ce e complectat semnat si cand !
Prietena dupa ce a complectat ca e vinovata, si a dat toate actele, formular clar complectat, ala a continuat cu telefoanele , a vrut bani cash motivand ca nu are timp si noi avem asigurare naspa ( el probabil prefera de Allianz) ...
wow deci peste cateva zile si  cateva zeci de apeluri,  ne-am dus frumos la politie, politistul l-au sunat si pe "pagubit", si chiar daca prietena era vinovata, i-a zis la "pagubit" sa  termine cu abuzurile/telefoanele ca altfel ii deschide dosar penal.

#65
adrianitza

adrianitza

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 11.04.2015
faci amiabila pe loc. Dacă nu vrea, mergi direct la politie, nu il lasa sa traga de timp sa isi aduca martori mincinoși (prieteni de-ai lui)

Vezi ca poate sa te ameninte ca se duce la politie dupa ce faceți amiabila, ca vrea sa ia el niște bani în plus. Sau la asigurator vine si cu alte defecțiuni in plus (făcute de el) și zice ca e de la accident. Sa faci poze la ambele mașini și le arati la asigurator, in caz ca omul e magar.

#66
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View PostMembruAnonim, on 16 decembrie 2021 - 22:43, said:

Acuma niste remarci :
1) Da - chiar NU este obligatoriu. Daca NU stiti sa complectati
O singura remarca: complecteaza-ti cunostintele de ortografie-ortoepie. Mi-au crescut dioptriile cand ti-am citit greseala repetata de 5-6 ori.

#67
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
S a dat dracu,nu mai există înțelegere intre doi oameni.. pentru orice zgârietură sau stop spart trebuie neapărat să intervină instituțiile statului sau asigurarile..🤦

#68
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,980
  • Înscris: 20.10.2015

View Postgabrieln2016, on 16 decembrie 2021 - 10:38, said:

Celor care se fac vinovati de producerea unui accident rutier eu le-as mari asigurarea cel putin de trei, patru ori si as reveni la normal dupa o perioada de "proba" de minim 5 ani in care sa nu mai produca accidente.

Perfect de acord
Asa se face in statele civilizate de dincolo de ocean.
Pentru faptul ca am avut un radar cu 16km/h mai mult decat limita, asigurarea mi-a crescut cu $600/an pentru 3 ani, apoi in fiecare an imi reduceau cate $200 DACA nu mai aparea vreo violare de lege.
Nu mai vorbesc de accident din vina mea.
Dar romanii au doar drepturi.
In fiecare dimineata cand o duc pe mandra la munca pe la 6:40 intr-un interval de 4km, cel putin 3 incalcari premeditate ale legii, treceri pe rosu si mers pe strazi cu sens interzis.
Asta nu s-ar intampla daca i-ar arde pe neghiobii astia asigurarea.

#69
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014

View PostTsunnnami, on 17 decembrie 2021 - 07:53, said:


... intr-un interval de 4km, cel putin 3 incalcari premeditate ale legii, treceri pe rosu si mers pe strazi cu sens interzis.
Asta nu s-ar intampla daca i-ar arde pe neghiobii astia asigurarea.
Suferi de sindromul "raducioiu".
Ce treaba are asigurarea cu "treceri pe rosu si mers pe strazi cu sens interzis" .

#70
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,388
  • Înscris: 29.01.2008
În mai multe țări (între care și SUA) dacă primești o amendă de circulație îți crește asigurarea. Deci are treabă cu "treceri pe rosu si mers pe strazi cu sens interzis". Cine încalcă regulile de circulație prezintă un risc crescut de accident. Și la noi se poate face, trebuie doar o modificare la OUG și să fie permis accesul asiguratorilor la baza de date cu amenzile rutiere.

#71
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,980
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcristobob, on 17 decembrie 2021 - 08:04, said:

Suferi de sindromul "raducioiu".
Ce treaba are asigurarea cu "treceri pe rosu si mers pe strazi cu sens interzis" .

Esti un sofer cu risc mare de accident
Asta e treaba pe care o are.

Astia ca voi i-as arde sa mearga numai cu autobuzul. Si in state cu apa calda asa se intampla.

Am avut un biker care a fost prins cu 60km/h peste.
A mai gasit doar O COMPANIE DE ASIGURARI care sa-l asigure
De la $700/an asigurarea a crescut la $8,000/an. SI la motor si la masina. Stiu ca avea de platit vreo $15,000/an
Chiria la un 2 bedroom il ducea la vreo $10,000.
Si-a inchiriat casa si a plecat cu chirie langa serviciu, renuntand la masina.

Am avut alt coleg care nu a mai gasit companie de asigurare si a trebuit sa mearga in curte si judecatorul i-a dat permis numai pe traseul acasa-serviciu si acasa - supermarket ales de el.
L-a prins in afara traseului.
Puscarie 2 luni.
La noi in Romania astea sunt basme. Acolo chiar se intampla. "Noi" avem numai drepturi

Edited by Tsunnnami, 17 December 2021 - 08:42.


#72
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postnniki, on 17 decembrie 2021 - 01:27, said:

O singura remarca: complecteaza-ti cunostintele de ortografie-ortoepie. Mi-au crescut dioptriile cand ti-am citit greseala repetata de 5-6 ori.

Ok  asta puteai sa scrii in privat  si sa nu faci  Flaming.
Sa vezi alti useri cum scriu,  aia iti place? Sau ca dezinformeaza lumea, si aia iti place?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate