Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Tamponare usoara

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#37
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postcristobob, on 15 decembrie 2021 - 12:17, said:

...
Dar cu cine trebuie sa "discuti" cand faci amiabila ?
...

View PostTsunnnami, on 15 decembrie 2021 - 14:22, said:

1.
Cu nimeni.
Iti completezi partea ta din raport, o semnezi, i-o timiti lui, completeaza si el, o semneaza si mai departe... asigurarea

Nu ca ti-as vrea raul, dar iti doresc sa-ti loveasca cineva masina, asa usor, sa vezi ce distractie e cu trimisul "mai departe" al constatarii amiabile.

#38
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Formularul ala are doua exemplare si e autocopiant. Se scrie cu pixul pe primul, iar pe al doilea iese scrisul la indigo. Acel formular se completeaza de ambii soferi in aceeasi sedinta, in original. Cei doi trebuie sa se intalneasca si sa stea la aceeasi masa, sa stabileasca de comun acord ce sa scrie acolo. Poate sa scrie unul singur, dar de semnat semneaza amandoi. Fiecare sofer ia cate un exemplar. Nu merge prin email sau whatsapp, cele doua exemplare trebuie sa fie identice si in format fizic.
Argumentul ca "nu se intalnesc" nu sta in picioare. S-au intalnit cel putin o data atunci cand s-au ciocnit...

Edited by danvlas, 15 December 2021 - 16:01.


#39
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcristobob, on 15 decembrie 2021 - 15:14, said:

Nu ca ti-as vrea raul, dar iti doresc sa-ti loveasca cineva masina, asa usor, sa vezi ce distractie e cu trimisul "mai departe" al constatarii amiabile.

Nu ca m-ar surprinde de la cineva ca tine sa mi se intample asa ceva.
Te anunt ca mie NU MI SE poate intampla asa ceva.
EU sunt destept, si nu trebuie sa mi se explice nimic.

Eu am la mine intotdeauna un formular de amiabila.
Daca-mi convine il completez PE LOC cu celelalt, daca nu-mi convine, merg la politie de acolo
Daca celalalt nu vrea sa completeze, caut 2 martori le iau datele si plec direct la politie.

Cand vrei meditatii, sa-mi scrii.

View Postdanvlas, on 15 decembrie 2021 - 15:59, said:

Formularul ala are doua exemplare si e autocopiant. Se scrie cu pixul pe primul, iar pe al doilea iese scrisul la indigo. Acel formular se completeaza de ambii soferi in aceeasi sedinta, in original. Cei doi trebuie sa se intalneasca si sa stea la aceeasi masa, sa stabileasca de comun acord ce sa scrie acolo. Poate sa scrie unul singur, dar de semnat semneaza amandoi. Fiecare sofer ia cate un exemplar. Nu merge prin email sau whatsapp, cele doua exemplare trebuie sa fie identice si in format fizic.
Argumentul ca "nu se intalnesc" nu sta in picioare. S-au intalnit cel putin o data atunci cand s-au ciocnit...

Merge si email si whatsapp atata vreme cat oamenii sunt de inteles.

#40
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021

View PostTsunnnami, on 15 decembrie 2021 - 09:18, said:


Amiabila clar
Nu-i da nici un ban. SI amiabila o faci azi, daca refuza, ii spui ca mergi la politie
Nu va risca sa ramana fara permis daca e instructor

Sa fii foarte ferm
AMIABILA, AZI!
Adica ala lovit in spate zici tu ca risca sa ramana fara permis?! Explica ce ai vrut sa zici, poate n-am inteles eu....

Oricat de omeneasca e greseala celui din spate, pe atat de adevarata e nevinovatia celui lovit. Am fost si eu lovit de cineva in spate si numai cate drumuri am facut catre asigurator, service si alte alea... asa ca initiatorule plateste-i omului tot ce i-ai stricat si nu-l mai trimite pe la dezmembrari. Ar trebui sa te duci tu sa i le cauti daca ai gresit, ala nu are nicio vina si nu vine la tine sa cerseasca nimic. Legea e facuta in asa fel incat vinovatul parca e mai avantajat decat victima.

#41
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Poststefan0011, on 15 decembrie 2021 - 16:15, said:

Adica ala lovit in spate zici tu ca risca sa ramana fara permis?! Explica ce ai vrut sa zici, poate n-am inteles eu....

Da, daca nu se faqce amiabila si cel care l-a lovit in spate merge la politie in 24 de ore de la producerea accidentului iar nevinovatul nu merge sa declare, da, nevinovatul ramane fara permis

#42
Edward1337

Edward1337

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 17.11.2016
I-am oferit 500 lei si gata.
# Acum sper sa nu fi mers la politie, dar slabe sanse 😂

Edited by Edward1337, 15 December 2021 - 16:27.


#43
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021

View PostTsunnnami, on 15 decembrie 2021 - 16:22, said:


Da, daca nu se faqce amiabila si cel care l-a lovit in spate merge la politie in 24 de ore de la producerea accidentului iar nevinovatul nu merge sa declare, da, nevinovatul ramane fara permis
Ok, bun, nu m-am gandit ca ala nu s ar fi dus la politie...in fine.
Am niste chestii care ma "rod" de mult in legatura cu domeniul asta.  Desi am fost lovit recent, nu am completat amiabila (nici nu stiu prea bine cum arata). Motivul ? Vinovatul voia sa despagubeasca doar o masina din cele doua accidentate, deci nu ne-am inteles. Abia la politie am aflat ca nici nu puteam incheia amiabila, pe motiv ca erau 3 masini implicate. Intrebare:

Daca in cazul unui accident nu vreau sa fac amiabila, din varii motive, si aleg sa chem politia, astia pot sa-mi reproseze mie asta in vre-un fel?(sau chiar s-o sanctioneze?)  Sunt obligat sa fac amiabila sau e doar o recomandare? Era un caz discutat recent pe forum, soferii au facut amiabila, au "stabilit" oarecum vinovatul dar firma de asigurare a stabilit ca de fapt celalalt e vinovat. Si de aici o serie de probleme...

#44
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,353
  • Înscris: 22.10.2007
nu e obligatoriu sa faci amiabila, daca nu sunt victime mergi la politie, la accidente usoare, si declari evenimentul.
la locul faptei nu prea vin daca e fara victime.

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostEdward1337, on 15 decembrie 2021 - 16:27, said:

I-am oferit 500 lei si gata.
# Acum sper sa nu fi mers la politie, dar slabe sanse 😂
Cum adică slabe sanse?

#46
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
Bravo, daca accepta 500 este destept.
Oricum daca trec cele 24h poa' sa stea si in cap si in cur ca nu mai are ce face...

#47
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View PostEdward1337, on 15 decembrie 2021 - 16:27, said:

I-am oferit 500 lei si gata.
# Acum sper sa nu fi mers la politie, dar slabe sanse ��

Asa face un sofer prost
Bravo

#48
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

View PostEdward1337, on 15 decembrie 2021 - 09:06, said:

M-a sunat, imi cere 200 lei pentru polish, 90 lei caseta de scoala de soferi si s-a mai spart si lampa de ceata, care cica noua e 6 milioane, dar incearca el s-o gaseasca la dezmembrari.
Atat poate sa fie o lampa de ceata de la un Peugeot de scoala de soferi, chiar deloc nou.

vrea sa faca omu bani de porc pentru craciun, poate nu-i merge asa bine cu sedintele de condus...

#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTsunnnami, on 15 decembrie 2021 - 17:05, said:



Asa face un sofer prost
Bravo
Dc bre?

Dc e prost?

#50
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Postsilesax2, on 15 decembrie 2021 - 17:58, said:

Dc bre?

Dc e prost?

pentru ca e ilegal sa-ti repari masina dupa accident fara dovada.
pentru ca asa se invata samsarii si sar la gatul tau cand nu le platesti cash reparatia
pentru ca e ilegal

#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mie acu o lună mi o zburat oglinda in București,eu fiind parcat, vroia sa mi de 150 ,i am cerut 200 ,am dat mâna si am plecat,am făcut ilegalitate?

#52
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Postsilesax2, on 15 decembrie 2021 - 18:19, said:

Mie acu o lună mi o zburat oglinda in București,eu fiind parcat, vroia sa mi de 150 ,i am cerut 200 ,am dat mâna si am plecat,am făcut ilegalitate?

Conform legii, da

#53
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Initiatorul ar merita o pauza de 30 de zile la cum cunoaste legislatia rutiera. Adica partea cu vinovatia si pedepsele. Ar mai fi inca cativa, dar el a bagat batul in gard...

#54
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postsilesax2, on 15 decembrie 2021 - 18:19, said:

Mie acu o lună mi o zburat oglinda in București,eu fiind parcat, vroia sa mi de 150 ,i am cerut 200 ,am dat mâna si am plecat,am făcut ilegalitate?

Nu e vorba de ilegalitate, e vorba de faptul ca fara sa fi completat acea hartie, te poti trezi ca el merge sa raporteze incidentul si tu nu te duci, pentru ca nu stiai ca el merge.

Nu ai de unde sa stii ce-i in mintea omului. Poate pare de treaba la prima vedere dar se dovedeste a fi un jeg. Esti dispus sa risti?

Daca tu ai semnatura lui pe amiabila si el tot merge sa raporteze si minte acolo ca nu a facut amiabila, a festelit belengherul, asa ca , indiferent cum te intelegi cu el, este bine sa ai acea hartie.

Edited by razor01, 15 December 2021 - 19:06.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate