Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Tamponare usoara

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#1
Edward1337

Edward1337

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 17.11.2016
Eram la cedeaza si in fata mea o masina de scoala cu un instructor auto singur in ea, am fost neatent si grabit si l-am pupat usor.
Bara mea s-a zgariat putin si mi-a sarit senzorul de parcare, iar a lui sincer chiar nu am vazut sa aiba ceva, probabil ca s-o fi zgariat si a lui, dar nu se vedea deoarece incepuse sa se insereze ( a deschis portbagajul sa-mi arate ca s-a rupt caseta de scoala, desi nu-mi explic cum si costa vreo 150 lei ). Am facut schimb de numere de telefon, el a facut poze la masini, la buletinul meu, permis si asigurare. Mi-a spus ca o sa ma sune astazi sa vada cat costa.
Intrebarea mea e ca daca imi cere o suma prea mare, mai pot face amiabila si sa-i dau asigurarea? Stiu ca trebuie raportat accidentul in 24 de ore.
Multumesc.

Edited by Edward1337, 15 December 2021 - 02:36.


#2
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Chiar daca alegi sa platesti, amiabila tot trebuie sa faci (scrii la observatii ca l-ai despagubit cu suma X si nu are pretentii la alta despagubire). Asa te protejezi de o eventuala declaratie a lui la politie.
Ca fapt divers, eu nu i-as da nici un ban, pentru ca asta e treaba RCA-ului.

#3
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
decat sa aiba pretentii la cine stie ce despagubiri si alte minuni mai bine faceti amiabila.

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 30.08.2006
Subscriu la observatiile de mai sus. O amiabila la care specifici, daca e cazul, ca despagubirea a fost platita si nu mai exista alte pretentii de catre nici una din partile implicate in accident.

Edited by Leo2006, 15 December 2021 - 07:12.


#5
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002

 Leo2006, on 15 decembrie 2021 - 07:12, said:

Subscriu la observatiile de mai sus. O amiabila la care specifici, daca e cazul, ca despagubirea a fost platita si nu mai exista alte pretentii de catre nici una din partile implicate in accident.
Sa ai in vedere ca daca faci prin RCA iti scade clasa de bonus parca cu 2 clase.. poti face un calcul daca aia 150 ron nu sunt de preferat de platit..

#6
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 Edward1337, on 15 decembrie 2021 - 02:35, said:

Bara mea s-a zgariat putin si mi-a sarit senzorul de parcare, iar a lui sincer chiar nu am vazut sa aiba ceva, probabil ca s-o fi zgariat si a lui, dar nu se vedea deoarece incepuse sa se insereze ( a deschis portbagajul sa-mi arate ca s-a rupt caseta de scoala, desi nu-mi explic cum si costa vreo 150 lei ).

Adevărul că la așa minciună genială ăla sigur a fost bugetar înainte să se facă instructor auto.

#7
Edward1337

Edward1337

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 17.11.2016

 danb1961, on 15 decembrie 2021 - 08:33, said:

Sa ai in vedere ca daca faci prin RCA iti scade clasa de bonus parca cu 2 clase.. poti face un calcul daca aia 150 ron nu sunt de preferat de platit..

M-a sunat, imi cere 200 lei pentru polish, 90 lei caseta de scoala de soferi si s-a mai spart si lampa de ceata, care cica noua e 6 milioane, dar incearca el s-o gaseasca la dezmembrari.
Atat poate sa fie o lampa de ceata de la un Peugeot de scoala de soferi, chiar deloc nou.

Edited by Edward1337, 15 December 2021 - 09:09.


#8
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Ai in acest moment clasa Bx, la anu' vei avea Bx-2=> Fa o simulare RCA pentru cele 2 variante si fa diferenta(se presupune ca la anu' se vor pastra cotatiile RCA)
https://www.bestauto...te-peugeot.html
Da' ce limuzina are ala ?

Edited by danb1961, 15 December 2021 - 09:16.


#9
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,947
  • Înscris: 15.04.2019
Asadar la primavara imi montez carlig de remorcare, ca numarul celor care dorm / isi consulta FB-ul in trafic creste. Acum vreo 2 ani asteptam linistit in coloana la semafor cand m-a surprins o troznitura si-un impuls. Doamna din spate nu s-a scuzat; avea motivatie - cei din dreapta s-au pus deja in miscare. Aia erau reperul? Remarcasem ca si-a ridicat ochii din poala dupa impact si c-avea cutie automata. De lene (era iulie, canicula si aglomeratie), am lasat-o sa plece fara sa-i cer asigurarea sau bani, considerand ca trei zgarieturi si doua urme infundate in bara nu merita efortul. Ulterior am vazut ca-mi rupsese si o ureche care-o tinea fixata de caroserie. Mi-am montat camera si-n spate.
Ontopic: in primul sau post initiatorul n-a mentionat nimic de lampa de ceata sparta. Considerand si saltul senzorului de parcare, inclin sa cred ca i-a dat-o mai apasat decat am primit-o eu.

Edited by __Dan__, 15 December 2021 - 09:21.


#10
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 Edward1337, on 15 decembrie 2021 - 09:06, said:

M-a sunat, imi cere 200 lei pentru polish, 90 lei caseta de scoala de soferi si s-a mai spart si lampa de ceata, care cica noua e 6 milioane, dar incearca el s-o gaseasca la dezmembrari.
Atat poate sa fie o lampa de ceata de la un Peugeot de scoala de soferi, chiar deloc nou.
Bine ca nu i s-a rupt si arborele cotit si nu i-au sarit airbagurile.
Acum incepe distractia, ala a simtit miros de fraier.

Edited by danvlas, 15 December 2021 - 09:25.


#11
Edward1337

Edward1337

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 17.11.2016

 danvlas, on 15 decembrie 2021 - 09:15, said:

Bine ca nu i s-a rupt si arborele cotit si nu i-au sarit airbagurile.
Acum incepe distractia, ala a simtit miros de fraier.

Sa nu mai zic ca doar s-a rupt putin, cred ca becul cu siguranta functioneaza. Astept sa caute la dezmembrari, dar cred ca-i dau asigurarea.

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

 Edward1337, on 15 decembrie 2021 - 09:06, said:

M-a sunat, imi cere 200 lei pentru polish, 90 lei caseta de scoala de soferi si s-a mai spart si lampa de ceata, care cica noua e 6 milioane, dar incearca el s-o gaseasca la dezmembrari.
Atat poate sa fie o lampa de ceata de la un Peugeot de scoala de soferi, chiar deloc nou.

Amiabila clar
Nu-i da nici un ban. SI amiabila o faci azi, daca refuza, ii spui ca mergi la politie
Nu va risca sa ramana fara permis daca e instructor

Sa fii foarte ferm
AMIABILA, AZI!

#13
Edward1337

Edward1337

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 17.11.2016

 Tsunnnami, on 15 decembrie 2021 - 09:18, said:


Amiabila clar
Nu-i da nici un ban. SI amiabila o faci azi, daca refuza, ii spui ca mergi la politie
Nu va risca sa ramana fara permis daca e instructor

Sa fii foarte ferm
AMIABILA, AZI!

Salut, deci daca ieri in jurul orei 16:30 s-a intamplat, mai am timp pana la ora 16:30 astazi, sa ma duc la politie, sa declar, corect?

#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

 Edward1337, on 15 decembrie 2021 - 09:17, said:

Astept sa caute la dezmembrari, dar cred ca-i dau asigurarea.

NU ASTEPTI nimic.
Apoi diluesti cu asigurarea si-i platesti pe aia din buzunar DUPA constatarea lor.

 Edward1337, on 15 decembrie 2021 - 09:19, said:


Salut, deci daca ieri in jurul orei 16:30 s-a intamplat, mai am timp pana la ora 16:30 astazi, sa ma duc la politie, sa declar, corect?

Nu te duci la politie daca nu refuza amiabila
Prima data ii spui ca ii trimiti hartia cu amiabila.
Daca refuza iis pui ca megi la politie.

Da, e corect, 24 de ore

#15
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Nu este corect, ai timp berechet
1. Suna-l si cere suma finala pe care o pretinde
2. Fa calculul sugerat= De abia atunci stii ce varianta este aritmetic mai buna
PS Mie mi-a iesit ca e de preferat RCA-ul intr-un caz asemanator

Edited by danb1961, 15 December 2021 - 09:24.


#16
Edward1337

Edward1337

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 17.11.2016

 Tsunnnami, on 15 decembrie 2021 - 09:20, said:

NU ASTEPTI nimic.
Apoi diluesti cu asigurarea si-i platesti pe aia din buzunar DUPA constatarea lor.



Nu te duci la politie daca nu refuza amiabila
Prima data ii spui ca ii trimiti hartia cu amiabila.
Daca refuza iis pui ca megi la politie.

Da, e corect, 24 de ore

Astept sa ma sune si-i spun sa facem amiabila, sa completam formularul si sa constate cei de la asigurare daunele produse.
Multumesc.

#Mi-e frica ca daca merg la politie, o sa platesc cu permisul sau altceva ( il am de 3 ani ).

Edited by Edward1337, 15 December 2021 - 09:37.


#17
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,155
  • Înscris: 15.05.2008
Ai gresit platesti, acum tu alegi modalitatea,asigurarea sau dai bani

#18
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Nu se retine permisul pentru asa ceva. E una dintre cele mai usoare si mai frecvente contraventii, parca 3 puncte de penalizare si amenda din clasa a II-a. Daca esti cuminte, scapi doar cu puncte si avertisment. Dar RCA-ul tot il folosesti, nu se poate fara.

Parerea mea: zi-i omului ca faci amiabila si atat. Va intalniti undeva (trebuie sa semnati amandoi formularul, nu merge de la distanta). Spune-i ca nu-i pui bete-n roate cu asigurarea (daca te cheama aia pentru constatare te duci). Daca vrea, bine. Daca nu, te prezinti la politie cu o galeata de cenusa, ti-o torni acolo in cap si gata.
La sfarsit, bagi o lectie in cap: ochii pe ala din fata si distanta cat sa poti opri intotdeauna in siguranta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate