Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Sa fii bogat in Romania

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#109
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Băi deci ..poate mi spune si mie cineva ce dracu e dreptul asta de semnătură..🤷

#110
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postsilesax2, on 07 decembrie 2021 - 08:08, said:

Băi deci ..poate mi spune si mie cineva ce dracu e dreptul asta de semnătură..��

Când o să spui și tu cum faci 50.000 pe an cu 300.000 îți spun și eu cum poți să iei 4000 de euro pe lună în 30 de minute.

#111
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postemeral, on 07 decembrie 2021 - 08:01, said:

.
Vezi că tu niciodată nu o să poți să ajungi așa.

De unde stii tu cine is eu si ce am ajuns, si ce mai pot ajunge in viata asta?


Revenind on topic: Bogatia pentru mine inseamna ce am scris mai sus adica un trai decent si  + bogatie sufleteasca deci nu "Abundenta", !!!
Ca daca de exemplu cineva imi da un teren mai mare decat o pot intretine, deci eg. vreo 300 hectar apoi ma pune primaria sa o intretin ...  nu mersii ... asta nu e bogatie asta e povara.
Sau  10x blocuri cu 20 apartamente fiecare, chiar daca am chiriasi ... nu vreau sa fug dupa ei toata ziua, sa chem mesteri la reparatii, etc.
Deci "abundenta" descris in postul initial, nu e bogatie !

#112
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postemeral, on 07 decembrie 2021 - 08:17, said:



Când o să spui și tu cum faci 50.000 pe an cu 300.000 îți spun și eu cum poți să iei 4000 de euro pe lună în 30 de minute.
:)))),Daca era adevărat ce zici tu ..toti parvenitii isi rupeau mâinile semnând 😄

View PostMembruAnonim, on 07 decembrie 2021 - 08:20, said:



De unde stii tu cine is eu si ce am ajuns, si ce mai pot ajunge in viata asta?


Revenind on topic: Bogatia pentru mine inseamna ce am scris mai sus adica un trai decent si  + bogatie sufleteasca deci nu "Abundenta", !!!
Ca daca de exemplu cineva imi da un teren mai mare decat o pot intretine, deci eg. vreo 300 hectar apoi ma pune primaria sa o intretin ...  nu mersii ... asta nu e bogatie asta e povara.
Sau  10x blocuri cu 20 apartamente fiecare, chiar daca am chiriasi ... nu vreau sa fug dupa ei toata ziua, sa chem mesteri la reparatii, etc.
Deci "abundenta" descris in postul initial, nu e bogatie !
Stii ca poti angaja om sa facă asta da?

#113
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postsilesax2, on 07 decembrie 2021 - 08:30, said:

Posted Image))),Daca era adevărat ce zici tu ..toti parvenitii isi rupeau mâinile semnând ��

Nu e loc pentru mulți să facă asta.

Mai bine spune cum faci 50.000 pe an cu 300.000.

Edited by emeral, 07 December 2021 - 08:37.


#114
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Acum 20 de ani se făceau într-un an echivalentul la 1 milion de euro în ziua de azi cu ce se vede în poza asta.

https://interestingt..._0553-min-1.jpg

#115
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postemeral, on 07 decembrie 2021 - 08:33, said:



Nu e loc pentru mulți să facă asta.

Mai bine spune cum faci 50.000 pe an cu 300.000.
Vinzi pastarnac sau etc , faci 150000, profitul in anumite ramuri ale agriculturii e enorm

Adică produci si vinzi

#116
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Vezi mai sus ce am pus din piața Obor. O sacoșă cu bani pe zi scotea unul care avea așa ceva.

Teancuri cu bani făcea pe zi atunci unul din ăla.

Edited by emeral, 07 December 2021 - 08:55.


#117
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Auzi , apropo.. știi că anul asta o fo unu cu pret de excepție pe porumb?stii cât costă sa faci o cultură de porumb pe hectar?,max 4500 ,dar nu te ajunge atat
, Primești si subventie .,vinzi de 10000 deci profit 6000
300000 =300 hectare ,x1200=cat e bre profitu?

#118
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
E mult de muncă 300 de hectare. Și nu cred că ies atâția bani după ce scazi cheltuielile.

Să îți spun cum era cu o afacere cu mici acum 20 de ani în piața Obor.

Șeful pieței era - nimeni în drum - pe lângă omul pe care îl avea unul cu mici acolo.

Polițistul care era în piață nici măcar nu se apropia de unul din ăla.

Edited by emeral, 07 December 2021 - 09:10.


#119
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Eu ti am dat un exemplu la cât a câștigat unu care a bagat banii aia in ce zic io..anu asta 😄


Ți ar micii ai dracu 😄😄

#120
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postsilesax2, on 07 decembrie 2021 - 09:09, said:

Ți ar micii ai dracu ����

Unul din ăla seara când pleca cu punga de bani mergea cu altul lângă el.

Erau HOARDE de hoți și puteau să îi dea în cap să îi ia banii - nimeni nu se apropia de el până se urca în mașină și pleca cu banii.

Numai pușcăriași bronzați erau atunci în Obor prin peisaj să dea în cap sau la furat. Nimeni nu se atingea de ăla cu mici.

Edited by emeral, 07 December 2021 - 09:18.


#121
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,063
  • Înscris: 25.06.2007

View Postsilesax2, on 07 decembrie 2021 - 08:08, said:

Băi deci ..poate mi spune si mie cineva ce dracu e dreptul asta de semnătură..��
Notariat…
Vanzari/ cumpărări, moșteniri, autentificări de acte, contracte, apostile etc etc

#122
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Aaaa.. apăi acolo e vorba si de cap nu doar de a cumpara drept de semnătură 🙁

#123
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postsilesax2, on 07 decembrie 2021 - 10:05, said:

Aaaa.. apăi acolo e vorba si de cap nu doar de a cumpara drept de semnătură ��

Nu cumperi drept de semnătură că nu ai de unde. Te duci la stat și obții.

Faci un dosar mare și plin cu acte de studii înainte de asta.

Edited by emeral, 07 December 2021 - 10:17.


#124
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Bine am înțeles,notarii sunt bogați si reprezintă idealul tau după vânzătorii de mici.

#125
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postsilesax2, on 07 decembrie 2021 - 10:17, said:

Bine am înțeles,notarii sunt bogați si reprezintă idealul tau după vânzătorii de mici.

Notarii sunt săraci. Azi sunt bogați afaceriștii care produc mâncare.

#126
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,115
  • Înscris: 14.08.2007

View Postsilesax2, on 06 decembrie 2021 - 19:09, said:

Una e sa ai o proprietate de 300k si sa muncesti cu bani cat să trăiești..alta e sa ai banii aia pusi deoparte ��
Daca ai si proprietati de 300k si banii cash sigur ca e mai bine, dar atunci averea ta neta nu mai e 300k ci 600k Posted Image

Dar a avea 300k in proprietati si 0 cash si a avea 300k cash dar fara proprietati e acelasi lucru ca si avutie, e o chestie de optiune personala daca preferi sa ai cash-ul sau proprietatile. Ideal e sa ai o combinatie de proprietati si cash si probabil cel mai des lumea are cam 90-95% in proprietati si undeva la 5-10% cash. Pentru ca majoritatea nu au nevoie de bani cash pentru ceva anume, dar de locuinta, masina, electronice, electrocasnice, echipamente sportive, etc au nevoie Posted Image De exemplu in perioada asta de pandemie noi cheltuim cu vreo 1.500-2.000 de euro mai putin decat castigam, la ce m-ar ajuta cash-ul? Ii adun intr-un cont, o parte ii pun pe bursa, alta parte intr-un cont pentru fiica-mea, dar nu am nevoie de ei in mod normal. Iar la pensie nu imi fac griji, o sa am trei pensii (oricum semnificativ peste salariul mediu), inca 3 pensii nevasta-mea (dar mai mici), plus actiuni la diverse companii listate pe bursa plus mosteniri diverse imobiliare (apartamente, case, terenuri, paduri, eu si nevasta-mea suntem unici mostenitori in familiile noastre).

Si nu, nu e nevoie sa ai banii cash ca sa faci investitii sofisticate cu cei 300k si sa iti maresti semnificativ averea in continuare ... familia mea acum 6 ani avea o avere neta de 3 ori mai mica. Nu am investit banii in afaceri sau pe bursa/crypto ca sa imi triplez averea, ci in propria locuinta. Dar am cumparat-o intr-un moment de minim, cu credit, iar acum e un moment de maxim (pana acum) si creditul e deja returnat aproape integral. Asa ca valoreaza aproape triplu fata de cand am luat-o (sigur, am mai bagat bani in finisaje/mobilier/amenajare curte/spatii noi de depozitare in curte/sisteme de irigatii/sisteme de monitorizare video/etc). Deci nu am avut nevoie de nici o investitie sofisticata cu bani cash ca sa-mi triplez averea in 6 ani. Sigur, unii o sa zica ca doar am avut noroc, dar am mai facut acelasi lucru si inainte cu vechiul apartament, mi-am triplat averea intre momentul cand l-am cumparat si momentul cand l-am vandut, iar mare parte din crestere a venit tot din imobiliare. Si intentionez sa mai fac asta cel putin o data, cu urmatoarea locuinta, adica in 15 ani sa ajung spre 1 milion de dolari din care o buna parte va fi valoarea locuintei ... da, teoretic 90% din bani imi sunt blocati in proprietati, dar din moment ce nu am o nevoie de bani cash ci de lucrurile pe care le pot cumpara cu ei, nu mi se pare nimic anormal in asta. Cat timp castig suficient incat sa pot face economii consistente si sa-mi cumpar cam tot ce e rezonabil sa-mi doresc, cashul nu e ceva necesar, e acolo de backup. Sau pentru a avea un avans pentru viitoarea locuinta, care va fi totusi semnificativ mai scumpa decat actuala.  

Si nu, nu am vreun scop special sa ajung la milionul de dolari, e doar ceva ce mi se pare realizabil in viitor (sigur ca oricum milionul de dolari nu va mai fi ceva spectaculos peste 15 ani nici in Romania). Scopul e sa asigur familiei tot ce are nevoie fara sa trebuiasca sa facem sacrificii deosebite pentru asta, o viata sanatoasa, acces la educatie/servicii de sanatate/activitati culturale/sportive de calitate, sa avem timp pentru hobby-uri, sa putem calatori prin lume prin locuri interesante, sa avem timp si pentru proiecte personale care ne pasioneaza, etc. Toate astea se pot face si avand o avere de 3 ori mai mica fara nici o problema. Dar daca ai o meserie buna care iti asigura venituri consistente si o politica financiara responsabila, nu mi se pare asa mare lucru sa ajungi la 300k in ziua de astazi dupa 20 de ani de munca. Multi dintre prietenii mei sunt deja la 300k sau peste si i-au facut prin fortele proprii, dar asta pentru ca au meserii bune si ei si sotiile lor (IT, ingineri, avocati, doctori, angajati in banci sau multinationale de top). Desi personal nu cred ca 300k$ te plaseaza in primii 1% in Romania, eu cred ca limita e mai sus, pe la 500k$ ca sa intri in primii 1%. Si da, daca esti in primii 1% esti teoretic bogat fata de larga majoritate a cetatenilor, dar sunt multe niveluri si la "bogatia" asta, cei considerati foarte bogati sunt in primii 0.01%. As zice ca in Romania daca esti in primii 5% deja esti cel putin in upper-middle class si o duci deja suficient de bine incat sa pari bogat pentru majoritatea. Iar vreo 10% din aia 5% sunt in upper class.

De unde incepe bogatia insa e relativ, depinde pe cine intrebi, daca cei din jurul tau sunt oricum in upper-middle class, evident ca cineva din aceeasi categorie nu li se va parea bogat. Dar pentru cel din working class, evident ca vei parea bogat.

Edited by utopium, 07 December 2021 - 11:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate