Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Drumul Gura Putnei 131

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Smacky71

Smacky71

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.09.2021
Salut, după cum scrie și în titlu, e vorba de 3 clădiri (1 finalizată iar 2 in construcție) de pe drumul Gura Putnei 131 (Theodor Pallady).
Are cineva vreo idee despre dezvoltator ? Nici nu știu cum se numește ansamblul că nu am văzut vreun afiș, dar numele dezvoltatorului este Design & Construct Development SRL, apărut în 2017 parca.
Eu am făcut deja o rezervare acolo și urmează ante contractul, finisajele par ok, dar nu știu nimic despre construcție în sine pentru că sunt toate cele 3 clădiri aproape gata sau gata.

Întreb pentru că mi s-au părut puțin dubios faptul că sunt destule apartamente libere (3 camere), in clădire de 4E + 1R , am găsit libere apartamente de 3 camere pe 3 etaje și asta mi-a cam dat de gândit.

Ap. rezervat de mine costa 90.000 cu tot cu TVA, 3 camere, 74 mp su, ceea ce comparativ cu alte apartamente din zona iar mi se pare ieftin și dubios

#2
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
La 1200 de euro/mp nu e ieftin acolo. E preț normal. Ceilalți care cer mai mult în zonă cer preț mare pentru zona aia.

La blocurile astea te referi ? E preț normal 1200 euro/mp acolo pentru ele și pentru zona aia.

https://www.google.c...33!4d26.1931151

Edited by emeral, 24 November 2021 - 07:06.


#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,814
  • Înscris: 12.01.2018
design ăsta târziu s-a apucat de construit doar în 2018.vezi câte insolvențe a avut înainte.știi că n-ai nicio garanție pe construcție.

2018 înființată firma

Edited by EMPP, 24 November 2021 - 08:56.


#4
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
E zona mai proastă acolo. De aia nu se vând apartamentele de 3 camere de care spune el că lumea nu vrea să dea 90.000 de euro acolo.

#5
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 22.10.2007
un alt ghetou. Noile cartiere dormitor.  Doamne ce a facut Negoita acolo....cred ca au curs milioanele de eur in conturile lui.

#6
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006

 emeral, on 24 noiembrie 2021 - 07:02, said:

La 1200 de euro/mp nu e ieftin acolo. E preț normal. Ceilalți care cer mai mult în zonă cer preț mare pentru zona aia.

La blocurile astea te referi ? E preț normal 1200 euro/mp acolo pentru ele și pentru zona aia.

https://www.google.c...33!4d26.1931151

Nu e acolo,  e mai inspre Bratarii.

@OP: cum stati cu infrastrcutura? E trotuar acolo? Parcare ti-ai luat? Vezi ca e sens unic spre Bratarii, esti pregatit sa ocolesti? Sunt cumva blocuri maro mansardate?

#7
Smacky71

Smacky71

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.09.2021
Nu cred ca-s ale lui Negoita, el are mai aproape de metrou, Palladium Residence alea, ale lui chiar arata oribil, niste blocuri comuniste de vreo 8-10 etaje cred ca au, vopsite colorat, cel putin asa imi par.
Stiu ca firma e infiintata recent, de-aia intrebam, n-am gasit niciun litigiu si mai nimic despre ei, ceea ce mi se pare putin dubios.

Iar ca zona, mna, eu imi asum ca pentru ceva ani o sa fie plin de constructii pe acolo, dar din ce m-am uitat in mai multe zile cand am trecut pe acolo, e plin de corporatisti si oameni tineri.

@emeral: da, la alea ma refer, e pret normal de zona, da' au altii niste preturi de-ti bubuie mintea pentru niste cutii de chibrite (am gasit 3 camere, 59mp su + balcon 7mp la 104 mii).

Astept sa vina Afroditu sa raspunda, ca am vazut ca el sta pe Gura Putnei, poate are ceva detalii despre constructii Posted Image

PS: nu, nu e reclama mascata, doar ca e dubioasa firma dezvoltatorului si nu stiu cat de mare e teapa (din ce am mai citit pe aici pe forum cat am fost lurker, mai peste tot sunt probleme la blocurile noi, si cumva, imi asum)

 Afroditu, on 24 noiembrie 2021 - 10:06, said:

Nu e acolo,  e mai inspre Bratarii.

@OP: cum stati cu infrastrcutura? E trotuar acolo? Parcare ti-ai luat? Vezi ca e sens unic spre Bratarii, esti pregatit sa ocolesti? Sunt cumva blocuri maro mansardate?

Salut, hai ca pe tine te asteptam dar pana mi se aproba mie posturile.. fix acolo e pozitionat ansamblul (maps). Nu are trotuar inca, dar nici nu ma deranjeaza foarte tare (n-am copil si nici nu planuim sa avem), presupun ca o sa faca in timp. Parcare am luat, da, am vazut ca sunt multi carora li s-a terminat punga cu bani cand a venit vorba de parcare.
Cat despre faptul ca e sens unic, pentru noi e irelevant, ca daca plecam cu masina, nu ne e rusine sa ocolim putin, dar o sa ne folosim in general de metrou (pentru munca) si facem ~12-15 min pe jos.

Blocurile nu sunt maro, arata asa:
https://i.postimg.cc/QdbTH0jn/Bloc.jpg

N-am nici o idee cum sa atasez direct poza in post, cum am vazut ca se face Posted Image

Edited by Dany_Darke, 24 November 2021 - 10:49.


#8
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Ok, trotuar nu are, sens unic este, de mirosit a moarte miroase ocazional, faci 15 minute prin pampas pana la metrou (daca e uscat, daca e umed.. mult succes).

Se gasesc probabil oameni sa-ti zica ce idee buna e si ca zona are potential, io nu m-as muta acolo nici sa ma platesti.

Asta cu firmele de unica folosinta e standard la dezvoltatori in România. Cum ți-o fi norocul.

#9
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Aaaa, stiu blocul. E ciudata adresa, deoarece complexul sofia residence de langa el e la nr 60 si.
Revenind la bloc, chiar glumeam de multe ori si il porecleam Saracie Residence. De la distanta, mi s-a parut ca a lucrat rau, s-au cacait mult timp, ba chiar cred ca l-au abandonat la un moment dat deoarece nu aveau autorizatie de constructie. Ai grija, verifica bine ce cumperi.

#10
Smacky71

Smacky71

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.09.2021

 mnezo, on 24 noiembrie 2021 - 12:59, said:

Ok, trotuar nu are, sens unic este, de mirosit a moarte miroase ocazional, faci 15 minute prin pampas pana la metrou (daca e uscat, daca e umed.. mult succes).

Se gasesc probabil oameni sa-ti zica ce idee buna e si ca zona are potential, io nu m-as muta acolo nici sa ma platesti.

Asta cu firmele de unica folosinta e standard la dezvoltatori in România. Cum ți-o fi norocul.

Trotoarele se fac, dar strada inca mai are constructii de facut si probabil nu isi bat capul (jumatatea de strada "finalizata" are trotuar). Din ce am inteles, pana sa se apuce sa construiasca, nici strazi nu erau cine stie ce.
De miros nu stiu ce sa zic, am cateva cunostinte care stau in zona (unul in Palladium Residence 1 si una mai spre parcul teilor) si nu s-au plans de miros, acum probabil depinde si de noroc.
Legat de zona, da, fiecare cu preferintele lui, mie imi convine zona si pentru ca am metrou relativ aproape (spre deosebire de alea de prin Prelungirea Ghencea de exemplu) dar si acces la autostrada care imi permite sa ma duc in Cernica, unde mai am o locuinta.

 Afroditu, on 24 noiembrie 2021 - 13:19, said:

Aaaa, stiu blocul. E ciudata adresa, deoarece complexul sofia residence de langa el e la nr 60 si.
Revenind la bloc, chiar glumeam de multe ori si il porecleam Saracie Residence. De la distanta, mi s-a parut ca a lucrat rau, s-au cacait mult timp, ba chiar cred ca l-au abandonat la un moment dat deoarece nu aveau autorizatie de constructie. Ai grija, verifica bine ce cumperi.

De-aia zic, eu am prins constructia acum, cand sunt aproape gata toate (asta unde am luat, ar trebui sa fie gata de primire prin martie cica, desi ma indoiesc). Ca l-au abandonat si l-au reluat, inseamna ca acum au autorizatie presupun.
Practic, eu am putut vedea doar constructia finala si finisajele (iar finisajele m-au incantat ca si calitate si cum arata).
Acum, mna, Dumnezeu cu mila cum s-ar zice, vad pe viitor cum se prezinta si cat de mare e teapa. Pana la urma, locuinta perfecta din toate punctele de vedere nu gasesti, sper doar sa nu se farame la primul cutremur mai serios.

In fine, eu cam asta voiam sa aflu, nu stiu cum se procedeaza, avand in vedere ca nu e nimeni care a mai cumparat aici sau sa stie exact cum se numeste ansamblul, cred ca se poate inchide thread-ul?

#11
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007
am doi prosti care si-au luat pe Drumul Gura Siriului acolo, nici trotuar nu au, eterna problema cu apele pluviale la o ploaie mai serioasa, si multi multi mexicani

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate