Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...
 Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular
 merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...
 

Credit de nevoi personale sau descoperit de cont

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
SeNNNZaTIoN

SeNNNZaTIoN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 14.12.2014
Salut, doresc sa fac un împrumut de aproximativ 3000 euro, am ceva bani strânși pentru o mașina , iar aceasta suma are reprezenta 30% din suma totala.Am 21 de ani, lucrez din iarna, deci nu toate bancile ar accepta creditul de nevoi personale.
As vrea sa-mi spuneti avantaje și dezavantaje la cele doua.

#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 05.02.2012
Pai ce % ai la dobanda pentru descoperire si ce dobanda ai la credit ? Pe cati ani vrei sa faci creditul ?

Te sfatuiesc prieteneste sa nu faci credit pentru masina. Ma gandesc ca o iei SH , ceea ce e o loterie. Pe langa rata , o sa mai ai nevoie si de anumite reparatii la masina.

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Descoperitul de card are dobanda mai mare, unele banci cer sa vada inapoi toti banii in cont odata pe an, sa ai salariul in colt la ele sau sa faci un rulaj minim..
Totusi la 21 de ani nu ar fi inca cazul sa te inhami la credite, pica tovarasele destule si daca mergi cu tramvaiul..

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,267
  • Înscris: 13.03.2017
Pai ai salariu asa mare sa faci 3000EUR descoperire cont ?
Daca - DA - Gandeste-te cum ii dai inapoi pentru ca descoperirea de cont nu prea e in avantajul clientului
Castiga banca

Edited by Naijax, 22 November 2021 - 16:26.


#5
SeNNNZaTIoN

SeNNNZaTIoN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 14.12.2014

View PostAndreysc7, on 22 noiembrie 2021 - 16:24, said:

Pai ce % ai la dobanda pentru descoperire si ce dobanda ai la credit ? Pe cati ani vrei sa faci creditul ?
Pe 18 luni maxim.

View PostNaijax, on 22 noiembrie 2021 - 16:25, said:

Pai ai salariu asa mare sa faci 3000EUR descoperire cont ?
Daca - DA - Gandeste-te cum ii dai inapoi pentru ca descoperirea de cont nu prea e in avantajul clientului
Castiga banca
Am in jur de 4800 lei pe luna.

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,267
  • Înscris: 13.03.2017
Net sau brut ?

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,039
  • Înscris: 30.08.2006
Nu exista finantare prin descoperit de cont. Ala e pentru plati urgente pana la salariu.
E un fel de camatarie bancara. Dracul te ia daca ai intrat in ei si nu i-ai acoperit rapid.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/v8mn6jqGjqs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 22 November 2021 - 16:55.


#8
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 15.04.2017

View PostLeo2006, on 22 noiembrie 2021 - 16:51, said:

Nu exista finantare prin descoperit de cont. Ala e pentru plati urgente pana la salariu.
E un fel de camatarie bancara. Dracul te ia daca ai intrat in ei si nu i-ai acoperit rapid.
Nu vorbi daca nu stii. Dobanzile la descoperitul de cont, de cele mai multe ori sunt mai mici decat la un credit de nevoi personale. Dezavantajul este ca suma oferita este de maxim 3 salarii de obicei si trebuie sa fii educat financiar in asa fel incat sa pui banii inapoi la un moment dat.
Eu am descoperit de cont de aprox 5 ani la BCR iar dobanda este undeva la 6,9%.

Banca iti ia dobanda pentru fractia folosita din descoperitul de cont deci poti foarte bine sa il tii neacoperit si 10 ani pentru ca lor le convine atata timp cat ai banii aferenti dobanzilor, in cont.
Creditul are scandeta lunara si perioada definita deci te "obliga" cumva sa faci plati lunare dar descoperitul nu are, tocmai de aceea e bine sa fii chibzuit si sa-l vezi ca pe un credit, punand lunar sume de bani inapoi in cont pana la acoperirea datoriei.

Edited by mannyx92, 22 November 2021 - 16:58.


#9
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostSeNNNZaTIoN, on 22 noiembrie 2021 - 16:20, said:

Salut, doresc sa fac un împrumut de aproximativ 3000 euro, am ceva bani strânși pentru o mașina , iar aceasta suma are reprezenta 30% din suma totala.Am 21 de ani, lucrez din iarna, deci nu toate bancile ar accepta creditul de nevoi personale.
As vrea sa-mi spuneti avantaje și dezavantaje la cele doua.
ia-ti masina de banii pe care ii ai si din aia cca 700 RON pe luna cat ar fi rata la 15000 RON pe 24 de luni intretine-o.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate