Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 

Ce ati face daca nu se va mai putea pirata Windows, iar o licenta ar costa 200 euro?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#19
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006

 Fane, on 03 noiembrie 2021 - 22:17, said:


stii ca asta-i prin bunavointa microsoft?
Știi că nu asta se discută?

 Rav_885, on 03 noiembrie 2021 - 22:19, said:

Duamne ferește... nu s-a potrivit niciun serial?
La firmă nu merge așa simplu. Sau, mă rog - la firmele corecte.

#20
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Microsoft ( tartorul din fruntea lui ) este  prea inteligent incat sa faca o asemenea prostie . Nu poti obtine pozitie dominanta pe piata sistemelor de operare daca nu lasi portite spre piratarea lui . Banii care vin din variante " pro" , precum si obligatiile legislative ale institutiilor sau firmelor mari sa foloseasca licenta platite , ajung amaratului sa stranga 200 ...si ceva de miliarde , asa ca variantele piratate nu fac decat sa umple piata acolo unde altfel ar aparea concurenta . Cand nu ai flexibilitate , obligi utilizatorul sa caute variante , odata ce a migrat spre alta varianta , l-ai pierdut. El trebuie tinut aproape , legat de pamant ca pe vremea iobagiei , il lasi sa foloseasca un sistem de operare mai vechiut , mai lasi o portita la ala nou , ca stii ca grosul vine din afacerile cu guvernele , cu bancile , cu toate institutiile oficiale . Niciodata Microsoft nu va proteja atat de tare Windows , pentru ca ar forta migrarea spre sistemele " free " . La inceput era o chestie de supravietuire sa incaseze cat mai multi bani. Acum este o chestie de inteligenta sa lasi portite si astfel sa invadezi piata cu produsul tau , asta ducand si la dezvoltarea de softuri suplimentare compatibile pe sistemul tau de operare , strangand si mai mult lanturile care ii tin captivi pe utilizatori. Deci , prietene , stai linistit , mai degraba isi da Citu demisia din PNL  decat sa vezi asa minune .

Edited by JurasikMan, 03 November 2021 - 22:25.


#21
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
As migra catre alt sistem de operare.

#22
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,283
  • Înscris: 05.06.2002

 Ravy, on 03 noiembrie 2021 - 22:23, said:

Știi că nu asta se discută?
dar daca se decide microsoft sa faca windows nepiratabil ma gandesc ca va inchide si portita asta.

#23
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 04.03.2020
@Rav_885, nici nu am incercat seriale de pe net, am zis sa dau mai multi bani cu speranta ca serial-ul nu va fi blocat de Microsoft.
Il folosesc de cativa ani si vad ca nu l-a blocat Microsoft-ul.

#24
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,854
  • Înscris: 01.11.2005

 Ahasverus, on 03 noiembrie 2021 - 22:20, said:

Sa zici ca treci pe MAc, e ca și cum ai zice ca mănânci cozonac, când nu mai ai bani de pâine.
Nu e chiar asa.
Cu 2 macbook-uri, 2 ipad-uri, iphoneuri, 2 perechi de airpods-uri, apple tv nu vad de ce as incerca altceva.

#25
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

 JustXXL, on 03 noiembrie 2021 - 22:25, said:

@Rav_885, nici nu am incercat seriale de pe net, am zis sa dau mai multi bani cu speranta ca serial-ul nu va fi blocat de Microsoft.

Glumeam. Și eu am Win 10 cu licență pe laptopul de servici.

Edited by Dany_Darke, 03 November 2021 - 22:30.
nu dezbatem securitatea w11 acum


#26
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,828
  • Înscris: 07.06.2014

 Ahasverus, on 03 noiembrie 2021 - 22:20, said:

Dacă mâine o licența de Windows nepiratabil ar fi 200 EUR, probabil ca treptat piața s-ar segmenta și ar apărea alternative, dar și niște versiuni de Linux mai spălate/stabile.

total gresit. ce zici tu e ca si cum ai spune ca ideea de concurenta este gresita. din contra, acum ar trebui sa fie acea concurenta, sa fie mai prietenoase si mai dezvoltate sistemele de operare.

problema reala este ca fiecare se adreseaza unui segment de piata, de aici si lentoarea dar si lipsa de vointa pt a optimiza si mai mult un alt sistem existent sau nou mai apoi.

#27
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,432
  • Înscris: 01.12.2001

 Ravy, on 03 noiembrie 2021 - 22:02, said:

Nu va putea fi utilizat - aka ori plătești ori ciu-ciu
Am o licență w10 cumpărată de pe eMag cu 24 lei. Cu factură.
Iar la un laptop vechi am o licență XP cu sticker lipit pe spate.
Deci le voi putea folosi veșnic.



#28
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Microsoft nu isi bate capul cu utilizatorii "casnici", banii seriosi vin de la companii. Uitati-va la valoarea actiunilor Microosft, creste constant din 2012, de cand au lansat Office online. Banii vin din cloud, nu dor din hosting, ci si din licentele de CRM si ERP.

Interesul Microsoft este sa ii lase pe utilizatorii casnici sa foloseasca programele, astfel vor fi familiarizati cu produsele, iar companiile vor fi in continuare interesate sa foloseasca produse Microosft, deoarece majoritatea angajatilor sunt deja familiarizati cu ele.

De ce as cumpara o licenta de Windows in viitor chiar daca ar avea un pret prohibitiv pt Romania? Deoarece chiar daca eu ma pot adapta la Linux, mama nu o va face. La aproape 70 de ani salveaza totul pe Desktop, si e incapabila sa scaneze cu multifuncitonala instalata, iar pt orice mesaj de la windows ma intreaba daca sa faca click pe Oui sau Non ( are windows in franceza) . Cand deschide un browser ea deschide un "Google" . Sincer, nu o vad folosind Linux.

#29
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Pe mine inca ma uraste o firma la care le-am zis sa cumpere licente win cu 6-700 lei si office cu 1100 lei .. ca daca se intampla sa ne controleze..
Era prea mica sa ia licenta pe volum si prefera retail "forever" cum s-ar zice.
Asta era in 2017..

Edited by solitaryman, 03 November 2021 - 22:37.


#30
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Dorine, ești Gică contra acum - păi ori îți apare notificare ori ai licență. Hai să nu ne contrazicem de dragul de a avea o părere diferită, please.

Fane: d'oooohhh. Asta se întreabă în acest subiect...

#31
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,432
  • Înscris: 01.12.2001
Am 5 PC acasa.
Chiar îmi pare rau că nu am luat mai multe.

Attached File  IMG_20211103_223835.jpg   216.53K   93 downloads
Acum s-a scumpit. E ...36 lei

Attached File  Screenshot_2021-11-03-22-47-48-809_com.android.chrome.jpg   94.13K   82 downloads

Edited by dorin_2k, 03 November 2021 - 22:48.


#32
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006

 unknown_35, on 03 noiembrie 2021 - 22:30, said:

Depinde dacă ar fi 200 sau 2000 sau...
Există imprimante wireless ce nici nu ai nevoie de drivere (deci nu contează os) ci le accesezi într-o pagină web unde încarci fișierul de printat. Sunt sigur că orice alt os are posibilitatea de shortcut pe desktop pentru un browser.
Eu zic că la prețul corect de scump se vor căuta și alte soluții...

 dorin_2k, on 03 noiembrie 2021 - 22:35, said:

Am 5 PC acasa.
Felicitări, deci ce ai face pe cele la care te-ai zgârcit la 24 de lei?
:tomato:

Edited by Ravy, 03 November 2021 - 22:41.


#33
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 unknown_35, on 03 noiembrie 2021 - 22:30, said:


Interesul Microsoft este sa ii lase pe utilizatorii casnici sa foloseasca programele, astfel vor fi familiarizati cu produsele, iar companiile vor fi in continuare interesate sa foloseasca produse Microosft, deoarece majoritatea angajatilor sunt deja familiarizati cu ele.
.

I n fine unu care gineste marginea ...

#34
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,432
  • Înscris: 01.12.2001

 Ravy, on 03 noiembrie 2021 - 22:37, said:

Felicitări, deci ce vei face pe cele la care te-ai zgârcit la 24 de lei?
:tomato:
Restul nu suportă w10
Am și o vechitură cu sticker XP. Cu serial pe sticker.
Ăla e pt diagnoza auto

#35
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 unknown_35, on 03 noiembrie 2021 - 22:30, said:

Microsoft nu isi bate capul cu utilizatorii "casnici", banii seriosi vin de la companii.
D'aia majoritatea PCurilor brand sunt preinstalate cu Win, nu? Pentru ca nu isi bate capul.

 unknown_35, on 03 noiembrie 2021 - 22:30, said:

Interesul Microsoft este sa ii lase pe utilizatorii casnici sa foloseasca programele, astfel vor fi familiarizati cu produsele, iar companiile vor fi in continuare interesate sa foloseasca produse Microosft, deoarece majoritatea angajatilor sunt deja familiarizati cu ele.
Da da, se stie:
-utilizatorii casnici rup in doua Excel, Access, Outlook, Powerpoint si tot felul de programe d'astea Enterprise... probabil pe Netflix si Facebook
-utilizatorii enterprise sunt aia care au nevoie de MSPaint, Solitaire, Weather, News si ce alte minuni mai foloseste un casnic

Numa' si numa' conspiratii si constipatii romanesti, scoase din burta, inventate ca sa dea bine folositul "gratis".

Edited by dexterash, 03 November 2021 - 22:52.


#36
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,297
  • Înscris: 06.01.2007
Am 5 leptopuri, fiecare cu licenta lui OEM.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate