Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Ce se poate face in caz de pana majora de curent, cum ne pregatim?

* - - - - 8 votes
  • Please log in to reply
179 replies to this topic

#73
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
Ce va mai place joaca de a indienii.

In Romania mai sunt inca sate neracordate la reteaua electrica ... programati o vacanta in zona si vedem cum se descurca .... in mare ... incalzire si gatit pe lemn, lumina de la lapma pe gaz sau de la acumulator incarcat cu panou solar, transport cu caruta ... multa hrana din gospodaria proprie, etc.

#74
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021
Am intrebat-o odată pe maică-mea de ce scoate toată pensia de la bancomat in secunda doi după ce banii intra pe card și mi-a răspuns:

"Mamă, suntem pe jumătate morți, avem pensiile mici, daca ne lasă ăștia fara bani pe card, ne omoară cu totul..."

#75
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Nu mai bine de mine ca nu am banii?
Si pentru cei de la tara o sa fie greu. Dacă nu o sa mai fie curent electric, mulți nu mai au cu ce să-și alimenteze gardurile electrice. Sa nu mai spunem ca mulți au mori și alte utilaje pe curent electric.
Si dacă nu o sa mai fie combustibil, majoritatea au utilaje. O săptămână fără utilaje, hai doua zile, e jale.

#76
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
In caz ca nu se opreste si furnizarea de gaze din cauza unor probleme conexe cu lipsa energiei electrice, cum s-ar putea tine in viata centrala? Ce ar fi mai ok, un generator pe benzina, sau niste baterii cu panouri solare?

Si inca ceva, de ce tine lumea generatoare la tara, vreo 2 panouri cu baterii nu ar fi mai putin zgomotos? Plus ca nu ai grija benzinei. Banuiesc ca vei obtine mai putina energie, dar destula cat sa tina in viata centrala si alte chestii marunte. Un generator solid da mai multa energie, dar la un moment dat se mai termina si benzina.

Acum fac o casa la tara, ca cea batraneasca, desi e buna, nu prea imi place ca amplasament, si multi imi spun sa imi fac soba macar intr-o camera si put in curte, cred ca 7 persoane mi-au zis asa, ori cunosc multi nebuni, ori stiu ei ceva.

#77
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,024
  • Înscris: 20.10.2015

View PostRav_885, on 02 noiembrie 2021 - 07:23, said:

Cum a fost când s-a oprit apa la toaleta?

Nu s-a oprit. Eram conecatat la reteaua de apa a orasului, turn de apa, alea, alea

View PostRav_885, on 02 noiembrie 2021 - 07:38, said:

Noi in Romania, la bloc, nu prea avem probleme cu ursii, dar vor veni vecinii pe la ușa după mâncare, apă...

Ce-am zis eu este kitul de urgenta, folosit si in cazul unei bombe atomice
Oricum daca pana se continua la peste 2 zile e mai sigur sa parasesti orasul

#78
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,786
  • Înscris: 07.02.2003

View Postadriansdrei, on 02 noiembrie 2021 - 06:54, said:

Cred ca Austria isi pregateste cetatenii pentru un CME,nu doar pentru contextul crizei energetice.
Urmatorul maxim solar ar putea fi in 2024-2026, atunci e cel mai probabil sa aiba loc un Carrington Event/o furtuna solara care sa lase o mare parte de planeta fara curent electric.
Nope... este o temere exagerata. Am asistat la multe maxime solare, in general sufera retelele lungi de transport, USA/Canada. Cele scurte rezista ca nu se induce suficient incat sa le dea jos. Capacitatea locala de productie nu e afectata.

Eu totusi ma tem ca ne vor afecta mult mai bine penele din buzunarele oamenilor decat ale retelelor... cand vor vedea tarifele "plafonate" din 2022 care la multi inseamna cresteri. In principiu consumurile vor scadea in viitor intrucat peste 50% nu vor mai putea plati si ma tem ca va afecta si industria de masini electrice, la preturi mari nu e eficienta, nu merita, devine mai scump decat benzina si asa scumpita...  doar daca curentul costa rezonabil merita.

Mai mutl de 6 luni-1 an de preturi mari nu cred ca va fi suportabil si industriile vor regresa, vine contractia.

Edited by andreic, 02 November 2021 - 09:50.


#79
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,905
  • Înscris: 21.06.2016

View PostMunicipalwaste, on 02 noiembrie 2021 - 08:30, said:

In caz ca nu se opreste si furnizarea de gaze din cauza unor probleme conexe cu lipsa energiei electrice, cum s-ar putea tine in viata centrala? Ce ar fi mai ok, un generator pe benzina, sau niste baterii cu panouri solare?

Si inca ceva, de ce tine lumea generatoare la tara, vreo 2 panouri cu baterii nu ar fi mai putin zgomotos? Plus ca nu ai grija benzinei. Banuiesc ca vei obtine mai putina energie, dar destula cat sa tina in viata centrala si alte chestii marunte. Un generator solid da mai multa energie, dar la un moment dat se mai termina si benzina.

Acum fac o casa la tara, ca cea batraneasca, desi e buna, nu prea imi place ca amplasament, si multi imi spun sa imi fac soba macar intr-o camera si put in curte, cred ca 7 persoane mi-au zis asa, ori cunosc multi nebuni, ori stiu ei ceva.

Un generator e mult mai ieftin ca panouri plus baterii, mai ales dacă ți se întîmpla minunea iarna. Dar da, are nevoie de combustibil, întreținere etc.

#80
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,895
  • Înscris: 18.12.2011
90 mc gaz in luna octombrie ufff ufff ...

#81
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,024
  • Înscris: 20.10.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 02 noiembrie 2021 - 09:50, said:

Un generator e mult mai ieftin ca panouri plus baterii, mai ales dacă ți se întîmpla minunea iarna. Dar da, are nevoie de combustibil, întreținere etc.

Ce mare branza sa bagi un rezervor in pamant?

#82
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,629
  • Înscris: 12.06.2010

View PostMunicipalwaste, on 02 noiembrie 2021 - 08:30, said:

Acum fac o casa la tara, ca cea batraneasca, desi e buna, nu prea imi place ca amplasament, si multi imi spun sa imi fac soba macar intr-o camera si put in curte, cred ca 7 persoane mi-au zis asa, ori cunosc multi nebuni, ori stiu ei ceva.
+1
Sa fim 8.

#83
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,995
  • Înscris: 04.10.2007
Si eu iau in calcul sa imi cumpar un generator pentru acasa... daca se pica curentul macar sa pot incalzi o camera cu aerul conditionat.

Problema cu generatoarele e ca nu pot fi depozitate pe termen lung fara a fi utilizate... trebuie portine minim 15 minute pe luna, altfel te trezesti cand iti crapa buza mai tare ca nu te poti folosi de el.

#84
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Puteti multiplica topicul cu "in razboi se bombardeaza puncte strategice: apa potabila, energie electrica" si adaugam mai nou si.. datacenter, noduri de internet. Nu e nevoie de un meteorit sa opreasca alimentarea cu energie pe toata europa.
Mai adaugam zombie si avem subiectul din 10000 filme si seriale americane.
Eu pot trai fara conserva mea de fasole 7 zile, dar daca imi tai accesul la softpedia.. Posted Image
La bloc nu am cum sa ma pregatesc, daca Timisoara nu mai are resurse, imi iau toporul si migrez spre Cluj. Daca nu ajung ungurii primii acolo ca sunt mai aproape.

Edited by solitaryman, 02 November 2021 - 10:17.


#85
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020

View PostTsunnnami, on 02 noiembrie 2021 - 09:57, said:


Ce mare branza sa bagi un rezervor in pamant?

Pai benzina aia nu se deterioreaza in timp? In caz ca vine apocalipsa la scurt timp dupa ce l-ai umplut, e ok, dar daca nu ai ocazia sa il folosesti 1-2 ani, incepe sa se deterioreze serios. Ce faci, il golesti si il umpli anual daca e un rezervor mare? Mi se pare aiurea

#86
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,682
  • Înscris: 10.10.2011
daca e vara mergi cu cortul si te bucur de liniste, daca e iarna dormi ca se face intuneric repede afara. intr-o saptamana e refacuta reteaua pt chestii elementare. cu wc-ul nu e problema ca stau la 30 m de o padure. il trantesc in padure

#87
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020

View Postvrajitoruldinoz, on 02 noiembrie 2021 - 09:50, said:

Un generator e mult mai ieftin ca panouri plus baterii, mai ales dacă ți se întîmpla minunea iarna. Dar da, are nevoie de combustibil, întreținere etc.

Pai ce, vreo 2 panouri nu pot tine o centrala deschisa chiar si iarna, pe timp innorat? Cata energie electrica consuma o centrala pe gaz folosita spre minimum?

Edited by Municipalwaste, 02 November 2021 - 10:37.


#88
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
https://observatorne...are-443966.html
Potrivit austriecilor, continentul a fost în pericol să rămână în beznă de două ori numai anul acesta. O dată după o problemă la una dintre centralele româneşti.
Pe b1 am citit ieri ca la inceputul anului a cam fost o problema si la noi s-au oprit mari consumatori un pic.

Cea mai mare problema intr-un asemenea caz ar fi aprovizionarea cu apa si spitalele.
Hai ca la bloc stai si la lumanare cateva zile.
Dar fara apa nu ai ce face.
Te mai si caci trebuie sa tragi apa etc

#89
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Hartie igienica va-ti luat? Acusi-acusi vine pana. Au zis austriecii.

#90
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021
Primul sevraj apare la doar cateva ore, de la lipsa ecranelor, apoi vin toate celelalte, foame, sete, insingurare, griji, etc.

Recomandarea de a parasi cat mai urgent orasul, inainte de instalarea panicii generalizate si a nervilor in spatii exterioare, e una corecta.

Edited by Rav_885, 02 November 2021 - 11:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate