Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

S-a schimbat ora!

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#91
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,737
  • Înscris: 15.06.2007

 Bursul, on 31 octombrie 2022 - 10:30, said:

Cine are program flexibil. Dar sunt multi care au program fix. De obicei incepe pe la 7-8. Sa nu uitam ca sunt vreo 2 milioane de elevi + studentii. Majoritatea incep scoala la ora 8. In decembrie si ianuarie se fac ore cu luminile aprinse chiar daca s-a schimbat ora. Traficul cel mai intens e tot intre 7-9. Se circula mai in siguranta daca e lumina naturala.
Per total sunt mai multe avantaje cand se modifica ora.
Restul sunt mofturi.
la Paris, ca sa mai reduca traficul, au schimbat programul scolilor, incepe scoala la 8:30 sau 7:30 iar in unele zone au restrictionat traficul complet.

#92
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006

 rhdghdhs, on 30 octombrie 2022 - 22:06, said:

avantaje si dezavantaje. Daca ramanem la ora de iarna, o sa rasara soarelela 4 dimineata pe timp de vara, nu e prea ok. Daca ramanem la ora de vara, o sa fie intuneric si la 9 dimineata iarna, iarasi nu e ok. eu zic ca mai bine schimbam ora ca pana acum
Daca tot e sa renuntam la schimbarea orei, eu prefer de departe ora de vara. Parca e de preferat sa se intunece la 18 decat la 17 in miezul iernii.

#93
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,589
  • Înscris: 30.10.2003

 pufonel, on 01 noiembrie 2022 - 23:34, said:

Daca tot e sa renuntam la schimbarea orei, eu prefer de departe ora de vara. Parca e de preferat sa se intunece la 18 decat la 17 in miezul iernii.
Si n-ai nici o treaba sa incepi orele pe intuneric?  E bine pt elevi? Parca lucrezi in invatamant.

#94
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,044
  • Înscris: 26.04.2007
Bursul: școlile in general încep orele cu elevii la 8 - 8:30 sau 9....
despre ce întuneric vorbim chiar si in luna ianuarie ?!?

eu nu imi aduc aminte ca la 8:30 este întuneric in mijlocul iernii....
este mai logic de 1000 de ori sa ai lumina spre seara decat dimineata !

Edited by Mihai_3, 02 November 2022 - 13:41.


#95
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,589
  • Înscris: 30.10.2003
La ce ora se face lumina dimineata in luna decembrie si ianuarie?

Hai ca zic eu, luam o zi aleatoare:

Marți, 29 Noiembrie 2022
Răsărit de Soare 07:29, Amiază astronomică: 12:04, Apus de Soare: 16:39, Durata de zilei: 09:10, Durata de noapte: 14:50.

https://ro.meteocast...prim-decembrie/

Cu ora de vara, ar rasari la ora 8:29. Pana se lumineaza ok, se face deja ora 09:00.

Edited by Bursul, 02 November 2022 - 13:49.


#96
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,044
  • Înscris: 26.04.2007
adica stai asa, tu invoci ca mămica sau tăticu trebuie sa trezeasca copilul pe întuneric ?!? aia este problema ?

dar ignori tocmai cel mai esențial lucru menționat chiar de tine mai sus citez "Apus de Soare: 16:39" .....
este prea putina seara si esti fortat sa aprinzi becu mai devreme defapt !
pentru ca in realitate tu nu te culci iarna la 7PM ! ci defalt pe la 9 sau chiar 11PM ! Sau asta nu o mai socotim ?

Edited by Mihai_3, 02 November 2022 - 14:00.


#97
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,589
  • Înscris: 30.10.2003

 Bursul, on 31 octombrie 2022 - 10:30, said:

In decembrie si ianuarie se fac ore cu luminile aprinse chiar daca s-a schimbat ora.


#98
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Pai să înceapă școala mai târziu. De ce la.8? Să înceapă la 10


#99
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,737
  • Înscris: 15.06.2007

 Bursul, on 02 noiembrie 2022 - 13:33, said:


Si n-ai nici o treaba sa incepi orele pe intuneric?  E bine pt elevi? Parca lucrezi in invatamant.
dupa clasa V-a am avut la scoala program in tura a doua, adica incepeau orele pe la 12 sau 13 si veneam acasa pe intuneric, ca deja de acuma la inceput de noiembrie apune la 17:20, iar orele tineau si pana la 18.

Edited by tfmercedez, 02 November 2022 - 18:00.


#100
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,737
  • Înscris: 15.06.2007

 Mihai_3, on 02 noiembrie 2022 - 13:59, said:

?

dar ignori tocmai cel mai esențial lucru menționat chiar de tine mai sus citez "Apus de Soare: 16:39" .....
este prea putina seara si esti fortat sa aprinzi becu mai devreme defapt !
pentru ca in realitate tu nu te culci iarna la 7PM ! ci defalt pe la 9 sau chiar 11PM ! Sau asta nu o mai socotim ?


Avand in vedere ca de niste ani byni tehnologia LED  a devenit accesibila,  iar consumul de energie pentru iluminat a scazut cu 80 %, nu mi se pare normal sa schimbi ora pentru atata lucru.  
Ora e doar o cifra pe ceas.  Restul sunt conventii. Poti iarna sa ai program de la 9 si vara de la 7,fara sa modifici ora.

#101
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,589
  • Înscris: 30.10.2003

 tfmercedez, on 02 noiembrie 2022 - 18:00, said:

dupa clasa V-a am avut la scoala program in tura a doua, adica incepeau orele pe la 12 sau 13 si veneam acasa pe intuneric, ca deja de acuma la inceput de noiembrie apune la 17:20, iar orele tineau si pana la 18.
2 ani ai fost de dupa masa, asa-i?

#102
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,737
  • Înscris: 15.06.2007

 Bursul, on 02 noiembrie 2022 - 19:25, said:


2 ani ai fost de dupa masa, asa-i?
clasele V -VIII.

#103
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,589
  • Înscris: 30.10.2003
Hmm, eu doar V-VI! Ai fost la generala 9?

#104
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,737
  • Înscris: 15.06.2007
Ja

Edited by tfmercedez, 03 November 2022 - 18:24.


#105
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006

 Bursul, on 02 noiembrie 2022 - 13:33, said:

Si n-ai nici o treaba sa incepi orele pe intuneric?  E bine pt elevi? Parca lucrezi in invatamant.

Lucrez la 2 scoli, una are program de dimineata (8-14), alta dupa-amiaza (12-18). Cum o dau, tot e nevoie sa se aprinda lumina. Dar eu ma gandeam si dpdv personal. Eu sunt mai productiv dupa-masa si as vrea sa am lumina mai multa, sa nu se intunece de la 17 ca acum.

#106
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,589
  • Înscris: 30.10.2003
E eram intodeauna primul la birou, sunt de partea cealalta a baricadei. La ora 15:00 eu nu mai fac nimic, decat daca e ceva urgent. Si acum cu home office imi place sa incep lucrul la 07:00.

Pana la urma astea-s mofturi, eu oricum n-am probleme sa ma adaptez. Totusi motivul principal al schimbarii orei e economisirea energiei. Daca functioneaza, de ce sa nu mentinem regula asta?

#107
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006

 tfmercedez, on 02 noiembrie 2022 - 18:15, said:


Ora e doar o cifra pe ceas.  Restul sunt conventii. Poti iarna sa ai program de la 9 si vara de la 7,fara sa modifici ora.

Unii se plang ca atunci cande se modifica ora au "depresiii", schimbari metabolice....................
Cele propuse de tine cu schimbarea programului de lucru in functie de anotimp este "aceeasi Marie cu alta palarie".

#108
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,737
  • Înscris: 15.06.2007
Pai si cefereul, ar putea sa bage intarzierile "in preț".
Daca se stie ca un tren are intarzieri pe o relatie, sa adauge minutele la durata reala de calatorie.

Ani la rand anuntau la jurnalul de dimineata de la radio, trenul Timisoara Iasi ca avea intarzieri de x minute, zilnic, toti ascultatorii stiau cat intarzie cutare tren.

Cat despre deprimare, poate fi pentru ca in functie de program, te poti regasi in situatia ca ajungi si pleci de la servici pe intuneric, si nu vezi soarele deloc.  
Daca e vorba de munca de birou, si tot se lucra cand e bezna afara, din partea mea sa inceapa programul la apus in sezonul rece. Macar sa ai timp liber cand e soarele pe cer.

Eu personal, asociez soarele cu libertatea.

Btv.. ca sa complic situatia personala, am lasat ceasurile din masini dupa ora de vara.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate