Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

iPhone 13 Pro / 13 Pro Max

- - - - -
  • Please log in to reply
1900 replies to this topic

#1279
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006

 lex2010, on 22 iunie 2022 - 19:59, said:

Aham, inteleg ca nu se poate. Ai raspuns in stilul tipic al fanului iOS, cand lipseste o functie dar pe care Android o are dintotdeauna, "nu avem nevoie de ea" -
Nu, ai raspuns exact ca un needucat care nu intelege ca unii oameni incearca sa ajute.

Comenteaza ce vrei tu despre ios, o sa incerc sa te tin minte si sa-mi refuz orice incercare de a te ajuta vreodata.

Daca ai fi evitat mizeria aia cu "Ai raspuns in stilul tipic al fanului iOS", era perfect dar nu te-ai putut abtine si ai vrut sa demonstrezi doar tu stii ce.

Edited by December, 22 June 2022 - 20:20.


#1280
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,368
  • Înscris: 10.09.2014

 December, on 22 iunie 2022 - 20:17, said:

Daca ai fi evitat mizeria aia cu "Ai raspuns in stilul tipic al fanului iOS", era perfect
Și totuși ai cam făcut-o în stilul ăla. Că el după aia a pus paie peste foc, asta așa e. Puteai să răspunzi direct: nu se poate.

#1281
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006
Intrebarea mea a fost de bun simt si nu l-am intrebat ca nu aveam cu cine socializa in seara asta ci chiar eram curios la ce ajuta chestia aia. Si am si explicat. Personal nu sunt interesat niciodata cu cine am vorbit in urma cu 3 zile sau 3 luni.

#1282
crommozom

crommozom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 01.10.2010

 shadow_x3x, on 22 iunie 2022 - 15:56, said:

Salut.
Am cumparat sotiei un iphone 13 Pro si dat fiind faptul ca nu am avut pana acum iphone (si nici nu cred ca imi voi lua prea curand) as dori sa aflu cateva solutii (daca exista) la unele probleme:

1. Arhiva whatsapp de pe android se poate transfera pe iphone? Pe android se face backup in google drive si merge super simplu.

2. Exista vreo varianta de always on display pt a avea iconite cu notificari tot timpul cat tel nu este folosit?

3. Cum se pot transfera foldere de poze si alte fisiere de pe PC pe iphone? (exceptand itunes care nu mai merge si imi zice
"iTunes cannot read the contents of the iPhone. Go to the Summary tab in iPhone preferences and click Restore to restore this iPhone to factory settings" WTF???)

4. Exista vreo aplicatie gen launcher in care sa poti sa iti organizezi pe desktop iconitele cum vrei? Adica sa poti pune 2-3 sus si alte 2-3 in partea de jos iar pe centru sa fie spatiu liber.

Telefonul este misto dpdv al camerei foto, design, fluenta cu care se misca, insa pe partea de transfer de fisiere (cu alte device-uri) si libertate si complexitate de configurare este mult inferior.

Mersi.
1. Nu fara bani.
2. Nu
3. Cablu. Poate nu am int3les exact întrebarea...
4. Nu.

#1283
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,509
  • Înscris: 19.04.2009
WhatsApp se poate transfera nativ acum :)

#1284
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007

 crommozom, on 22 iunie 2022 - 21:26, said:

1. Nu fara bani.
2. Nu
3. Cablu. Poate nu am int3les exact întrebarea...
4. Nu.

3 din 4 sunt cu "nu" si la pct 3 e un pain in the ass transferul. Si nu cred ca cer prea mult de la un telefon care e varf de gama si poate cel mai vandut model: Sa transfer foldere intregi cu poze si fisiere prin cablu. Cu itunes nu merge ca imi da eroarea de mai sus. alte variante vad ca sunt numai vrajeli cu bani...ma chinuiesc acum cu ifunbox, pare sa mearga ceva ceva dar tot panarama...nu poti copia folderele cum sunt pe PC...si esti limitat rau.

 Lex404, on 22 iunie 2022 - 21:54, said:

WhatsApp se poate transfera nativ acum Posted Image

Cum? gratis nu pe bani ca vad ca plata app e boala utlizatorilor apple.

#1285
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,537
  • Înscris: 21.10.2009

 December, on 22 iunie 2022 - 20:17, said:

Nu, ai raspuns exact ca un needucat care nu intelege ca unii oameni incearca sa ajute.

Comenteaza ce vrei tu despre ios, o sa incerc sa te tin minte si sa-mi refuz orice incercare de a te ajuta vreodata.

Daca ai fi evitat mizeria aia cu "Ai raspuns in stilul tipic al fanului iOS", era perfect dar nu te-ai putut abtine si ai vrut sa demonstrezi doar tu stii ce.

Daca voiai sa ma ajuti, imi spuneai daca se poate sau nu.
Mai citeste o data raspunsul tau si poate iti vei da seama ca de fapt tu ai fost agresiv si irascibil si nu m-ai ajutat cu absolut nimic.

 December, on 22 iunie 2022 - 18:50, said:

Da.
ss.jpg

Ca o curiozitate si te rog sa nu mi-o iei in nume de rau....
Cu ce te ajuta sa vezi ca ai vorbit un urma cu o luna sau doua cu un anumit numar de telefon? Adica dai pe numarul de acasa si vezi ca ai vorbit pe 3 martie la 21:40. Ok, foarte misto chestia, dar pentru ce?
Eu de cand folosesc ios nu m-a interesat niciodata cu cine am vorbit mai departe de 2-3 zile.


La cum ai pus tu problema, m-ai cam luat la misto inca de la inceput, cu intrebarea ironica "la ce te ajuta sa vezi cu cine ai vorbit acum o luna? ".
Ca si cum am eu pretentii exagerate si cer o functie care e inutila si nu poti intelege de ce mi-as dori asa ceva.
Si nu vad cu ce m-ar fi ajutat raspunsul tau ca tu n-ai folosit functia aia niciodata, de cand folosesti iOS, in conditiile in care eu o gasesc utila si am si mentionat de ce (in postarea pe care tot tu ai spus ca refuzi sa o citesti, ca o paranteza).
Si cu asta am pus punct, nu are rost sa continuam.

M-ai convins ca e o functie inutila, la fel ca toate functiile care lipsesc pe iOS. Au avut grija cei de la Apple ca iOS sa aiba numai functii utile. Posted Image

#1286
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 08.08.2002
E greu de inteles si pentru mine de ce este asa de rudimentara aplicatia de telefon ...

#1287
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Confirm, dupa 2 luni de 13 pro (dupa 8 ani de samsung) strict pe partea de telefonie/dialer e mult sub android. Si pe mine ma enerveaza ca nu am un istoric al apelurilor adevarat, ca nu pot sa formez un numar direct din dialer si ca partea de contacte e cel putin rudimentara...

#1288
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,509
  • Înscris: 19.04.2009
Din setările whatapp. Chats > move to iOS.

E de luna asta cred.

#1289
MMVVDD

MMVVDD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 11.09.2009

 MiG29, on 23 iunie 2022 - 00:21, said:

Confirm, dupa 2 luni de 13 pro (dupa 8 ani de samsung) strict pe partea de telefonie/dialer e mult sub android. Si pe mine ma enerveaza ca nu am un istoric al apelurilor adevarat, ca nu pot sa formez un numar direct din dialer si ca partea de contacte e cel putin rudimentara...
Si eu am venit pe iOs dupa 12 ani de samsung, si am vrut sa iau un 22 ultra, am avut toate din gama S si vreo 4 Note uri. Dar fă bine și nu mai plânge atâta, știai că e limitat întrucâtva ios ul asta, fata de android. Vinde telefonul si iati un android, oricum cu A12 cam toate telefoanele au probleme la ora actuala. Hai spor.
PS. Nici mie nu imi prea place iOs ul dar nu am ce ii face, iphoneul 13 PM pe care il am are semnal mai bun, ma time bateria si trei zile, fata de S21U pe care l am avut, etc, acuma are si dezavantaje, dar asta e nu poti sa le ai pe toate

#1290
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007

 Lex404, on 23 iunie 2022 - 00:34, said:

Din setările whatapp. Chats > move to iOS.

E de luna asta cred.
Si ca sa poti folosi move to iOS trebuie sa ii dai reset to factory settings la iphone Posted Image
E de noaptea mintii cum poate apple sa gestioneze unele chestii. orice probelema se rezuma la factory reset sau la app pe bani.

In alta ordine de idei voua la whatsapp vi se salveaza automat pozele primite? Ca setari e pus pe auto-download wi-fi and cellular dar tot nu apar in galeria de poze. Si la setarile de chat la fiecare persoana/grup apare pus pe default la salvare. Mai sunt optiuni de always si never, dar ca sa stai sa pui pe always toate conversatiile mi se pare ca iti pierzi timpul.

#1291
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012
Asta ma enerveaza si pe mine. Trebuie la fiecare conversatie sa setezi sa nu salveze. Poate mai este ceva pe undeva, dar nu am gasit.

#1292
clamx

clamx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 09.05.2010
Am nevoie de o informatie pe care n-am reusit sa o gasesc.
Am un apple watch si vreau sa stiu daca exista posibilitatea ca atunci cand primesc o notificare sa se aprinda si ecranul telefonului. Cand am ceasul la mana, notificarea apare doar pe ceas si nu pe telefon. Cand nu am ceasul la mana, ecranul se aprinde.

#1293
estadrian

estadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.08.2005
Salut. Poate de aici trebuie sa debifați. Mie nu îmi salvează nicio poza in galerie. Bănuiesc ca aici e problema

Attached Files


Edited by estadrian, 23 June 2022 - 09:39.


#1294
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,648
  • Înscris: 29.05.2011

 MMVVDD, on 23 iunie 2022 - 06:17, said:

Si eu am venit pe iOs dupa 12 ani de samsung, si am vrut sa iau un 22 ultra, am avut toate din gama S si vreo 4 Note uri. Dar fă bine și nu mai plânge atâta, știai că e limitat întrucâtva ios ul asta, fata de android. Vinde telefonul si iati un android, oricum cu A12 cam toate telefoanele au probleme la ora actuala. Hai spor.
PS. Nici mie nu imi prea place iOs ul dar nu am ce ii face, iphoneul 13 PM pe care il am are semnal mai bun, ma time bateria si trei zile, fata de S21U pe care l am avut, etc, acuma are si dezavantaje, dar asta e nu poti sa le ai pe toate

Un raspuns foarte bun, valabil pentru toata lumea. Daca ai nevoie de x, y, z si sunt pe un sistem de operare, il folosesti. Daca ai nevoie de a, b, c pe celalalt sistem, il vei folosi pe acela. Oricum o dau fanii ambelor tabere, nu vei gasi mereu aceleasi lucruri pe ambele sisteme, implementate perfect. Colegul de mai sus care a sarit imediat ca este un raspuns clasic al fanilor iOS, consider ca s-a cam grabit cu catalogarea lui December. Eu daca sunt fan Nova launcher, sa spunem ce sa fac, sa intreb domne e pe iOS? Si la raspunsul cu ce te ajuta, sa sar de fund ca ce domne esti fan iOS? Da cand aveam Android eram fan Nova launcher, il am si cumparat. Cand am ajuns pe iOS am cantarit avantajele si dezavantajele si mai ales ce imi trebuie MIE si la ce pot renunta. In final am ramas pe iOS unde sub nici o forma nu ma vedeam prin 2014 dupa o experienta trista cu un iPhone 5 de la munca. Nu mai spun de saltul de la Windows la Mac pe care chiar nu mi-l inchipuiam vreodata in viata mea. Repet, totul depinde de nevoile FIECARUIA. Normal ca un utilizator de Android va fi fanul acelui sistem iar unul de iOS va fi fanul acelui sistem, asta insa nu inseamna ca nu putem vedea obiectiv avantajele si dezavantajele fiecarui sistem de operare. Si pentru mine felul in care tine bateria, constanta acesteia pe parcursul zilei, este un factor decizional in a ramane pe iOS, pe langa alte avantaje.

Edited by adair, 23 June 2022 - 09:49.


#1295
crommozom

crommozom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 01.10.2010
Bine zis. Cu mențiunea că aceste neajunsuri (indiferent de SO) trebuie amintite. Nu băgate sub preș sau minimizate.

#1296
nica.mihai

nica.mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2006
Si eu sunt un utilizator de Android (multi ani...) si care, acum 3 ani am trecut la ecosistemul Apple (laptop, tableta, telefon, ceas).
Am ramas aici, il folosesc si-mi raspunde nevoilor; asta nu inseamna ca nu vad si nu recunosc obiectiv multe limitari si multe neajunsuri.
Si da, totul tine de balanta personala !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate