Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

iPhone 13 Pro / 13 Pro Max

- - - - -
  • Please log in to reply
1900 replies to this topic

#1297
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

 Lex404, on 22 iunie 2022 - 21:54, said:

WhatsApp se poate transfera nativ acum Posted Image

Exact ce anuntam eu acum cateva luni!

Si ca o paranteza pentru cei ce vor sa schimbe sistemul de operare: atunci cand esti "nou" pe un SO citesti TOT ce "poate sau nu poate" respectivul (mult mai bine inainte de al schimba). Si pe Apple exista suport cam cu orice ar fi nelamuriri.
Nu trebuie sa schimbi ceva de dragul "modei"!

P.S. Nimic nu este perfect (atunci ar disparea termenul de perfectibil): si baterie si SO si ecran "ultra" si hard "extra" si etc.

Edited by breitner, 23 June 2022 - 12:32.


#1298
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,647
  • Înscris: 28.11.2001

 lex2010, on 22 iunie 2022 - 16:46, said:

Fata de intrebarea anterioara(la care astept raspuns si multumesc anticipat celor care ma vor ajuta), mai vin cu o intrebare, ca e o chestie enervanta si care nu imi da pace.
Unde dau ca sa gasesc istoricul convorbirilor purtate cu un nr. de telefon? De ex., daca dau pe un contact, imi arata cel mult ultimul apel efectuat/primit/pierdut, si asta doar daca am norocul sa fie din ziua respectiva...
Pe Android, daca dadeam pe un contact, sa zicem "Acasa", imi aparea un log cu toate apelurile purtate cu acel contact, pe o durata de timp f. mare (luni de zile).
Pe iOS am gasit singura solutie sa dau pe "Apeluri" unde imi arata istoricul convorbirilor, dar sunt toate apelurile, sortate cronologic, insa daca vreau o lista doar cu apelurile catre un anume contact, nu se poate... e si asta un feature al iOS de care eu nu ma prind?
Curios lucru. Azi pe un Iphone 5 (parcă) unul 12 și al meu 13 PM, toate cu 15.5 instalat, doar la 5 arăta  convorbirile frumos una sub celalaltă la același contact. La 12 și 13 PM doar ultima convorbire.


 lex2010, on 22 iunie 2022 - 19:59, said:

Pot sa spun ca toata partea de call dialler din iOS este sub nivelul Androidului din 2010, si zic pe scurt si de ce:
- nu pot tasta numele unui contact folosind tastatura numerica ( ex. apelezi 2539 si suna pe ALEX)
- nu pot scrie o parte din numarul de telefon si sa imi apara toate contactele care au nr. care contin acel sir de numere : ( ex. scriu 752 si imi apar toate contactele , fie genul 0752/***.***. fie ****/075.2**, samd).

Încercă cu aplicația asta:
Smart Dial-Speed call, T9 dial 4+
by Aditya Neelkanth

https://apps.apple.c...al/id1090757234

Sau caută după T9 în AppStore. Găsești mai multe.

Edited by December, 23 June 2022 - 17:09.


#1299
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 22.02.2014
Inca nu se poate transfera WhatsApp-ul din android in IOS, deoarece toate locurile la versiunea beta de android sunt ocupate.Trebuie asteptat sa se lanseze oficial veriunea 2.22.7.74 de whatsapp android.

#1300
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011

 December, on 16 iunie 2022 - 16:02, said:

Daca ai testat microfoanele si se aude cum trebuie, poate fi o problema de la semnal.
Ai activat apelul wifi?
https://support.appl.../ro-ro/HT203032
Da, am activat apelul wifi. Problema e că face așa doar atunci când e pe speaker. Pe bluetooth sau pe cască nu am avut problema asta.

 MiG29, on 23 iunie 2022 - 00:21, said:

Confirm, dupa 2 luni de 13 pro (dupa 8 ani de samsung) strict pe partea de telefonie/dialer e mult sub android. Si pe mine ma enerveaza ca nu am un istoric al apelurilor adevarat, ca nu pot sa formez un numar direct din dialer si ca partea de contacte e cel putin rudimentara...

Hai să vin și eu totuși cu un plus, anume integrarea TUTUROR apelurilor, indiferent că vorbim de operator sau de VOIP. Vine la pachet cu posibilitatea de a vorbi pe voip direct de pe ceasul Huawei, ceea ce nu puteam face pe Android, unde nici măcar nu eram anunțat când primeam apeluri.

#1301
f18dragos

f18dragos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 22.09.2010
Interesante discutii. Da, si eu am fost invatat cu acel istoric de apeluri din Android, dar efectiv am uitat de el. Si da, avem totul acolo la ''gramada'' in lista de apeluri. Era ok sa avem acel istoric pe fiecare contact. Probabil o sa fie implementat. Ca si ''quality of life''. Who knows?
Si pe mine ma deranjeaza ca atunci cand apas niste numere, sa-mi apara imediat acele sugestii. Dar mna, intru direct la contacte si dau in jos imediat la cine am nevoie/sau lista ultimelor apeluri. In functie de nevoie. Oricum, la final de zi, este ceva ce pot trece cu vederea.
Telefonul/sistemul asta de operare, au atat de multe avantaje peste Android, incat nu mai simt nevoia de altceva. Am tot ce-mi trebuie, il pot costumiza, sunt widgets destule si cu tot felul de design-uri, si nu mai simt lipsa Android-ului deloc.
Managerul de fisiere este destul de ok. Oricum ce am mai important am pe Cloud, si pot accesa direct din Files. Asta e, asta e implementarea celor de la Apple, dar este una ok.
La capitolul semnal/Wifi/Apeluri voce, este cum trebuie. Sunet Crystal Clear :D

Cat despre transferul Whatsup de pe android pe ios, se cere sa se faca pe ''curat''. Gen resetare iPhone, sau cand iti cumperi un iPhone nou, atunci faci transferul de pe telefonul vechi, pe cel nou. Mi se pare firesc. In rest, numai de bine! **** off samsung :D

#1302
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

 lex2010, on 25 iunie 2022 - 12:33, said:



Evident ca fanii hardcore Apple de pe-aici(se stiu ei) o vor tine pe-a lor, n-ai ce sa le faci, nu-i mai schimbi, dupa un timp efectul de brainwashing al Apple isi face efectul iremediabil.
Evident ca esti nesimtit in continuare. Urmatoarea postare de acest gen iti va da posibilitatea sa-i eviti pe cei spalati pe creier.

#1303
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Eu sunt un pic nemulțumit de faptul că în mașină cu CarPlay și doar waze plus streaming dar ecran oprit se încintă destul de tare, astfel încât atunci când cobor din mașină mă pomenesc că nu îl pot folosi deoarece în aceste condiții ecranul își reduce semnificativ din luminozitate. Astfel încât trebuie să știu ca înainte de a ajunge să îl țin un pic la climă.

#1304
daemon666

daemon666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 02.05.2007
Sigur nu îl ții in soare in mașina sau intr-un loc care degaja caldura?
Eu îl folosesc cu carplay si Apple maps sau waze, sta sub bord unde nu e in soare si mai mult decât ușor călduț nu ajunge niciodată.
Sau poate ai semnal slab si streamingul îl omoară. Eu ascult cărți audio sau podcastul dar alea probabil ca nu consuma așa mult net.

Edited by daemon666, 03 July 2022 - 11:06.


#1305
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Nici la mine nu se incalzeste cand il tin pe wireless charger. Waze cu spotify.

#1306
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
La mine se incalzeste daca il tin cu cablul de incarcare si conectat la Apple Car Play (iphone X).

Asa ca am un suport de telefon de tip menghina prins in gura de aerisire. Dau un debit de aer slabut cat sa il raceasca lent. L-am avut odata pe caldura mare in gura de ventilatie cu aer conditionat in plin. S-a racit bocna. Cand am plecat din masina s-a udat instantaneu telefonul de la condens. Ca atunci cand scoti o sticla de apa din frigider.

Edited by abac, 04 July 2022 - 07:25.


#1307
viorel1628

viorel1628

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 14.01.2006
Salut, am o problema cu căștile true wireless de la Phillips SHB2515. Când ascult muzica sau orice alt conținut de pe net e ok, dar in convorbiri, se întrerup din 5 in 5 minute timp de 2-3 secunde. S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema ? Menționez ca am un IPhone 13 pro MAX ., iar la Samsung nu exista acest neajuns.

#1308
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Asta este ti-ai luat 13PM si in loc de Airpods-uri niste chinezarii de 200 lei ... ma rog probabil alea le-ai avut, alea ti-au placut tie, trecem peste.
Slabe sanse sa mai gasesti pe aici pe cineva cu 13PM si Philips-urile acelea asa ca trebuie sa incerci tu sa verifici castile cu alt iphone ca sa lamuresti daca e o pb. de iOS sau de telefon, castile par ok daca zici ca pe un Samsung nu ai problema acesta.

Edited by MD, 05 July 2022 - 08:01.


#1309
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Folosesc 13 PM cu sony wf-1000xm3 si totul e ok (din fericire) Posted Image

#1310
jido

jido

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 14.10.2013
Salut! La iPhone 13 pro se poate personaliza sunetul de apel pe fiecare contact cu fisiere de tip mp3 pe care sa le transfer de pe un Samsung? Dar poza de fundal cu diverse poze?

#1311
MMVVDD

MMVVDD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 11.09.2009

 jido, on 06 iulie 2022 - 12:06, said:

Salut! La iPhone 13 pro se poate personaliza sunetul de apel pe fiecare contact cu fisiere de tip mp3 pe care sa le transfer de pe un Samsung? Dar poza de fundal cu diverse poze?
Nu, ca la ringtonuri nu vede numai m4r, iar contactele le pui cu contul gmail. Melodiile mp3 le dai jos pe un calculator si cu iRinger le transformi din mp3 in m4r si ii dai sa le salveze in iTunes si apoi le salvezi in telefon din iTunes in ringtonuri

Edited by MMVVDD, 06 July 2022 - 13:08.


#1312
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
De ce se conectează așa de greu la rețele în Roaming? Un Android se conectează automat pe când pe iPhone durează și 20 de minute .. :o

#1313
jido

jido

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 14.10.2013

 MMVVDD, on 06 iulie 2022 - 13:07, said:


Nu, ca la ringtonuri nu vede numai m4r, iar contactele le pui cu contul gmail. Melodiile mp3 le dai jos pe un calculator si cu iRinger le transformi din mp3 in m4r si ii dai sa le salveze in iTunes si apoi le salvezi in telefon din iTunes in ringtonuri

Ok, merci!

#1314
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

 benis, on 06 iulie 2022 - 13:36, said:

De ce se conectează așa de greu la rețele în Roaming? Un Android se conectează automat pe când pe iPhone durează și 20 de minute .. Posted Image
Cand ies in roaming cu un telefon nou dureaza cateva minute pana ma conectez la retea. Dar niciodata 20 de minute...  Dupa aia, tot timpul s-a conectat instantaneu.

O sa observi cand revii in tara de origine, mai ales daca esti cu masina, ca te vei conecta foarte repede la retelele din tarile strabatute.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate