Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * - - - 7 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1720 răspunsuri în acest subiect

#991
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.831
  • Înscris: 03.02.2007
Se poate. La fel e și la mine, în majoritatea cazurilor e reparația făcută. Dacă găurești pe colț, nu perpendicular pe zid ci la 45-80 de grade. Dai 1/2 din gaură din interior și 1/2 din afară. Cablul va ocoli rama. Nu trece drept prin zid.

Nu am pățit până acum să nu reușesc.

Am montat câteva zeci - o sută în stilul ăsta, până acum.

Editat de Digix, 25 iunie 2023 - 19:50.


#992
SilverBlue25

SilverBlue25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 02.10.2010

View PostDorel-Jefuitorul, on 25 iunie 2023 - 14:08, said:

Daca mergi pe doua sticle gealan s8000 cu vorne este ok. Daca mergi pe trei sticle atunci synego +maco.
Merci de raspuns. Vreau sa merg pe 3 sticle la sufragerie si 2 sticle la balcon si dormitor. Balconul va fi neincalzit iar dormitorul da inspre balcon, nu vad rostul la 3 foi de sticla acolo.

View PostDorel-Jefuitorul, on 25 iunie 2023 - 14:08, said:

Faptul ca ofertele se incadreaza in buget nu inseamna ca trebuie sa-l cheltuiesti pe tot, din ce ramane faci altceva.
Sunt la limita de sus a bugetului, nu stiu de unde sa mai tai, ambele oferte au pret identic. Insa configuratiile difera foarte putin. La Rehau am canate de 105x160 la geamurile fixe de la balcon, iar la Gealan au zis ca sunt prea mari si mi le-au facut din doua.

View PostDorel-Jefuitorul, on 25 iunie 2023 - 14:08, said:

Daca mergi pe s9000, spune-i aluia sa-ti mai puna inca un low sau 4s. Insa s9000 cu vorne nu prea se pupa,
Cerusem LowE+F4+LowE, probabil neatentia lor, si a mea ulterior. Au zis ca ei pun Maco doar la ferestre de dimensiuni mai mari, eu avand 175x115 din 2 canate.

#993
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.092
  • Înscris: 22.06.2004

View PostSilverBlue25, on 25 iunie 2023 - 23:38, said:

Merci de raspuns......


daca esti nelamurit imi poti lasa un nr de telefon in pm si sa stam de vb pe indelete. promit ca te vei avea raspunsuri la toate intrebarile.

#994
vioapophis

vioapophis

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 14.05.2010
Tocmai ce m-a sunat conu71, vorbit cu el si lamurit cam tot ce era cu semn de intrebare.
Ms ms ms :)

#995
SilverBlue25

SilverBlue25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 02.10.2010
Am avut si eu adineaori o discutie telefonica cu conu71. Multumesc mult pentru ajutor!

#996
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.092
  • Înscris: 22.06.2004
cu placere dragalasilor. daca mai apar ceva intrebari nu ezitati sa ma contactati.

#997
Drelid

Drelid

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 28.06.2023
Buna seara!
Musai sa schimb un geam dintr o camera cu umiditate mare! Dimensiunile s de 120/150 aprox. Am citit aproape tot din ce ati scris pe aici! Plange neuronul😬 pt ca am inteles in mare cam ce mi trebuie! Locuiesc in Timisoara! Mai este careva pe aici care a gasit o firma ok in oras? Am impresia ca dau in gol cand le spun ce vreau si primesc altceva, slab calitativ ca oferta, din partea celor cu care am luat legatura pana acum...parca merg toti pe principiul:"e femeie, e proasta!"😉
Ma ajutaaati?va rooog!!

#998
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.092
  • Înscris: 22.06.2004
cere:
-bluevolution 92 rotunjit cu tripan de 52 mm cu argon si bagheta calda
sau
-veka 82 cu tripan de 44-48mm cu argon si bagheta calda

#999
Drelid

Drelid

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 28.06.2023

View Postconu71, on 29 iunie 2023 - 09:40, said:

cere:
-bluevolution 92 rotunjit cu tripan de 52 mm cu argon si bagheta calda
sau
-veka 82 cu tripan de 44-48mm cu argon si bagheta calda
Multumesc muuuult!

#1000
Drelid

Drelid

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 28.06.2023
Multumesc mult, CONU71!
Pacat ca nu pot sa postez pozele cu ofertele primite

#1001
c0smin

c0smin

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 20
  • Înscris: 27.11.2005
Multumesc conu71 pentru sfaturile primite la telefon! Posted Image

#1002
Kzaq

Kzaq

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 05.07.2023
Buna ziua!

Va rog sa imi spuneti ce ati alege din urmatoarele 3 oferte?

1. Veka 82
    48 G Planistar sun 6 + F4 + LowE CLR 4
    Roto NX Titan

2. Veka 82
    54mm CE-G ClimaGuard Solar + Satinat4mm + LowE 4mm + Argon90%
    Maco Multi-Matic Argintiu

3. Veka 76
    44 mm, Ar + F4 + F4 + Planitherm4S
    Winkhaus alb

#1003
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.707
  • Înscris: 12.08.2020
In principiu oferta 1, poate si oferta 2 este ok, in nici-un caz oferta 3.
Dar daca nu atasezi ofertele oricare dintre ele poate fi o fasaiala, chiar daca scrie veka pe ele, chiar daca feroneria este Maco, Roto sau winkhaus. Atat veka, dar si feroneriile din oferte sunt ok. Acestea insa sunt doar niste materii prime, atat timp cat ai o oferta cu veka + winkhaus si sticla pe acea oferta este f+f+4s inseamna ca ceva nu este bine la tine in zona, sper sa nu fii din zona mea.

#1004
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.092
  • Înscris: 22.06.2004
din 17 iulie apare bluevolution 92 cu corp gri. deci antracitul nu va mai fi infoliat pe culoare alba decat daca se doreste antracit la exterior si alb la interior.

preturile la ferestre au inceput sa scada,

#1005
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.084
  • Înscris: 14.11.2003
Salutare, o intrebare va rog: cu ce ar trebui inlocuita spuma la montaj, pentru o izolare fonica optima? Cu banda precomprimata, sau altceva?
Multumesc

#1006
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 651
  • Înscris: 22.02.2009

View PostTaw, on 15 iulie 2023 - 20:16, said:

Salutare, o intrebare va rog: cu ce ar trebui inlocuita spuma la montaj, pentru o izolare fonica optima? Cu banda precomprimata, sau altceva?
Multumesc

Cu banda dar locul trebuie sa fie tencuit perfect drept fara diferente si sa mai folosesti si benzi int/ext.

#1007
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.084
  • Înscris: 14.11.2003

View Postmmiclaus, on 15 iulie 2023 - 20:47, said:

Cu banda dar locul trebuie sa fie tencuit perfect drept fara diferente si sa mai folosesti si benzi int/ext.

Mersi de raspuns, ma intreb cum as putea sa tencuiesc perfect, tinand cont ca am geamurile vechi in locul acela momentan.
Oare sa le scot din timp, apoi tencuiesc perfect, las sa se usuce, si abia apoi montez noile geamuri?
Exista vreo alta solutie?

Editat de Taw, 16 iulie 2023 - 14:25.


#1008
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 651
  • Înscris: 22.02.2009

View PostTaw, on 16 iulie 2023 - 14:24, said:

Mersi de raspuns, ma intreb cum as putea sa tencuiesc perfect, tinand cont ca am geamurile vechi in locul acela momentan.
Oare sa le scot din timp, apoi tencuiesc perfect, las sa se usuce, si abia apoi montez noile geamuri?
Exista vreo alta solutie?
Ceva de genul , la caldurile astea  parerea mea dupa tencuire a doua zi poti monta geamurile . EU am avut astfel de cazuri dar a fost si meseriasul care repara dupa montaj si ne-am inteles cat trebuie tencuit si a iesit treaba buna.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 3

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate