Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!
 Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica
 Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1751 replies to this topic

#1027
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 12.08.2020

 Tr3xx, on 26 iulie 2023 - 18:49, said:


Ceea ce doresc eu este ca montajul sa fie facut ca la carte, sa nu am probleme cu igrasia si un grad redus de confort si cat de cat sa se pastreze performanta tamplariei+sticla.


Ceea ce-ti doresti tu se poate, dar depinde intr-o foarte mica masura de termopanisti, termopane, montaj. Ce-ti doresti tu depinde mai mult de ce se intampla inainte si dupa ce trec tremopanistii pe la tine prin balcon. Tu ai placi de beton si structura metalica, astea doua dau cu virgula, nu termopanele, mai ai placa sus si jos, termoizolarea lor e posibil sa fie greu de realizat. Cand vin termopanistii la masurat ar fi bine sa gaseasca un balcon perfect in plan, perfect drept atat sus cat si jos (greu de realizat), pentru a putea lasa o toleranta de spuma cat mai mica 1/maxim 2cm pe toate laturile. Dupa ce pleaca termopanistii cu benzile lor si cu montajul lor (fara gaurirea profilului), zona cu spuma trebuie hidroizolata si apoi termoizolata.

Din ce vad eu aici din 2012 pentru Brasov pare extrem de complicat, nu cred ca o sa-ti iasa, mai ales daca te concentrezi pe termopane mai mult decat pe ceea ce se intampla inainte si dupa ele. Sigur, si la termopane trebuie sa fii atent dar nu numai la ele, la termopanist, la ofertant, acolo trebuie un pic mai mare atentie.

Noi termopanistii trebuie sa avem suprafete plane (drepte, la boloboc pe toata lungimea), pentru ca lucrurrile sa iasa bine (altfel te trezesti ca intr-o parte a balconului ai 5 cm de spuma iar in cealalta parte ai 1 cm sau nimic), trebuie ca partea de sus sa mearga cat de cat cu partea de jos, adica te poti trezi cu lateralele ori cu fata in aer efectiv, ca s-a haisit placa de sus, ori nu este ok partea de jos.

La balcoane sunt multe variabile, teoretic se poate sa iasa bine, practic este greu, foarte greu si termopanele in sine nu sunt cea mai mare problema. Ofertantul si ce se intampla inainte si dupa el sunt aspecte importante.

#1028
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,101
  • Înscris: 22.06.2004

 Tr3xx, on 26 iulie 2023 - 18:49, said:

...........
As dori sa cer parerea voastra si a dl Conu71. Am 2 balcoane cu 2 oferte pentru fiecare.
,,,,,,,,,,,,

Dl conu doreste in pm nr dvs de telefon.

#1029
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,133
  • Înscris: 29.06.2005
Am ceva dileme in alegerea sistemului de ferestre/usi pentru o casuta.
La momentul asta am 3 oferte pe care le consider (am mai eliminat vreo cateva), dar nu pot sa ma decid pe care sistem sa merg.

1. Barrier. Aici am un profil rehau 70 (tineam eu neaparat ca cerceveaua sa treaca peste toc/garnitura) 2 garnituri, tripan, usa cu inchidere automata. 3750 eur.
2. ADF. Aici un profil de 76 (?) cred ca salamander, tripan, usa cu inchidere cu ceva carlige, 3 garnituri. 3950 eur; 5% reducere la plata 100% avans (n-o sa vada asta!) 5 ani garantie.
3. Fereastra1. Blue evolution82, tripan, 3 garnituri. 3500 eur .    - aici as mentiona ca nu am prea mare incredere in ei, mi-au dat o buleala maxima cu vreo 10 ani in urma.

Agentul Barrier mi s-a parut ok, deschis, fara ocolisuri - probabil se poate discuta pe tema pretului sau a unor beneficii suplimentare (profil superior...etc). Deasemenea o bila alba la capitolul transparenta - se poate urmari comanda in timp real.
Cei de la ADF pare ca tin cu dintii de pret, insa deasemenea pare ca tin si la calitatea livrata. Per total, o impresie buna. Garantia de 5 ani e interesanta, nu mi-am format inca o parere despre sistemul lor de productie a ansamblului vitrat (duratherm) - practic in locul baghetei e un plastic , ceva , turnat.
Fereastra 1 - agenta s-a recomandat "Dana termopana", lucru care m-ar fi amuzat daca eram genul care sparge seminte la coltul blocului. Dupa o prima oferta jenanta calitativ, dar atractiva pentru cine vrea doar ieftin, am cerut oferta la blue evolution 92. "din pacate nu putem, ca ar trebui sa comandam un TIR intreg din Germania". Prin urmare am primit oferta la BE82 - pretul pare foarte bun, dar, avand in vedere experienta(si aia anterioara cu buleala) ma intreb ce ascunde oferta asta prea buna...

Deci, va rog, cei mai experimentati - comentati, va rog....

#1030
Tr3xx

Tr3xx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 05.10.2021

 mmiclaus, on 27 iulie 2023 - 00:18, said:

Zidesti pe interior cu bca de 10, acele prefabricate sunt tari dar iarna sunt reci  , presupun ca acea bara perimetrala din fier nu e mai lata de 4 cm. Iar la masuratori sa faca in asa fel tamplaria sa prinda si pe bara de fier si pe bca.Daca nu se doreste  gauri se va prinde cu ancore

Multumesc!

 Dorel-Jefuitorul, on 27 iulie 2023 - 00:21, said:

Ceea ce-ti doresti tu se poate, dar depinde intr-o foarte mica masura de termopanisti, termopane, montaj. Ce-ti doresti tu depinde mai mult de ce se intampla inainte si dupa ce trec tremopanistii pe la tine prin balcon. Tu ai placi de beton si structura metalica, astea doua dau cu virgula, nu termopanele, mai ai placa sus si jos, termoizolarea lor e posibil sa fie greu de realizat. Cand vin termopanistii la masurat ar fi bine sa gaseasca un balcon perfect in plan, perfect drept atat sus cat si jos (greu de realizat), pentru a putea lasa o toleranta de spuma cat mai mica 1/maxim 2cm pe toate laturile. Dupa ce pleaca termopanistii cu benzile lor si cu montajul lor (fara gaurirea profilului), zona cu spuma trebuie hidroizolata si apoi termoizolata.

Din ce vad eu aici din 2012 pentru Brasov pare extrem de complicat, nu cred ca o sa-ti iasa, mai ales daca te concentrezi pe termopane mai mult decat pe ceea ce se intampla inainte si dupa ele. Sigur, si la termopane trebuie sa fii atent dar nu numai la ele, la termopanist, la ofertant, acolo trebuie un pic mai mare atentie.

Noi termopanistii trebuie sa avem suprafete plane (drepte, la boloboc pe toata lungimea), pentru ca lucrurrile sa iasa bine (altfel te trezesti ca intr-o parte a balconului ai 5 cm de spuma iar in cealalta parte ai 1 cm sau nimic), trebuie ca partea de sus sa mearga cat de cat cu partea de jos, adica te poti trezi cu lateralele ori cu fata in aer efectiv, ca s-a haisit placa de sus, ori nu este ok partea de jos.

La balcoane sunt multe variabile, teoretic se poate sa iasa bine, practic este greu, foarte greu si termopanele in sine nu sunt cea mai mare problema. Ofertantul si ce se intampla inainte si dupa el sunt aspecte importante.

Mi-am axat intrebarea aici pe termopane deoarece acesta este specificul topicului.
Foarte corecte aspectele evidentiate, multumesc.
Am luat in calcul deja ca va fi nevoie de facut planeitate, intarirea structurii de sub tamplarie precum si izolatie interior la toti peretii (din fericire izolatie exterioara exista deja).

Ce parere aveti despre comparatia intre cele 2 oferte?

 conu71, on 27 iulie 2023 - 08:45, said:

Dl conu doreste in pm nr dvs de telefon.

Multumesc. Din pacate observ ca nu pot sa las un pm (nu imi apare o optiune de acest tip pe profilul dvs).
Eventual puteti dvs sa trimiteti un pm?

#1031
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 12.08.2020
Eu din oferta barrier nu inteleg nimic, imi apare mica pe ecran si cand maresc scrisul se “dilueaza”, magnicom aia au un produs madrugada, este ok produsul, pare ok din toate punctele de vedere. Barrier au si ei produse bune, absolut comparabile chiar mai bune. Barrier 100 bate bluevo 92 de-l asculta cu urechea. Dar si barrier 80 este ok, acolo cu bluevo 92.

Colegului Conu lasa-i o adresa de mail pe public si o sterge el dupa ce o vede, apoi o sa ia legatura cu tine. Ce tare ar fi sa te convinga sa faci lucrarea pe cel mai ieftin profil si sa renunti la “avioane”.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 28 July 2023 - 17:58.


#1032
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 15.10.2006

 JuliavonCretu, on 25 iulie 2023 - 00:07, said:

Am de 12 ani acasa la mine rulouri exterioare si stiu ce vorbesc ! Daca spun ca geamul este fierbinte, atunci asa este. Iar pe interior este cald, ceea ce nu-i normal. Astept raspunsuri la problema mea, nu sa fiu "certata" ca am vrut rulou exterior. Daca esti din Iasi, te invit la noi acasa sa te convingi.

De ce nu e normal sa fie geamul cald pe interior?

#1033
Tr3xx

Tr3xx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 05.10.2021

 Tr3xx, on 26 iulie 2023 - 18:49, said:

Salutare,

Citesc de ceva timp pe forumul acesta si doresc sa multumesc din suflet tuturor celor cu experienta ce rup din timpul lor pentru ai educa pe altii gratuit.

Am incercat sa absorb toata informatia de aici si sa imi procur oferte cu specificatii anume si toate cat mai apropiate ca sa pot face o comparatie corecta.


As dori sa cer parerea voastra si a dl Conu71. Am 2 balcoane cu 2 oferte pentru fiecare.

Context:
Montaj fara gaurire rama, cu banda de etansare si cu spuma cu celule inchise.
Incerc si sa pregatesc balconul in prealabil cat mai bine incat sa nu exista goluri mari intre tamplarie si partile din balcon unde se vor prinde.
Locatie: Brasov, Etaj 3 din 4, balcon cu bara solida de metal ce inconjoara perimetral balconul si ce are 4-5 picioare solide. De acest sistem sunt prinse placi de beton, semifabricate. Balconul este momentam inchis cu geam pe structura metalica) (Atasat poze - vor fi necesare pentru ultimele intrebari).


Balcon mare- sufragerie

Aici doresc sa fac un birou, drept urmare m-am orientat la tripan si iau in calcul izolarea peretilor si tavanului (unul din motivele pentru care am si extensie la rama) + montat calorifer.


Coeficient transfer termic - 0.77W/m2k
Serie: BlueEvolution92

Pretul este defapt
2418.38
-35% discount
*19% TVA
= 1870.61 euro


La asta se mai adauga 200euro manopera montaj profesional. Spuma si banda imi procur eu (daca nu voiam spuma speciala, banda si sa nu gauresc rama - era inclus in pret) si cred ca alte aprox 200euro pervazele
Total = 2270.61euro

Fisier Magnicom-sufragerie

Vs

Coeficient termic 0.78W/m2k
Serie: Barrier 80

(am scazut plasele, ca sa fie comparatia corecta) - (montaj inclus cu banda dar cu rama ce vine pre-gaurita pentru prinderi si cu spuma normala. Cei de la firma nu pareau incantati de atatea intrebari si interes legat de montaj -- prefera clienti tacuti)
Pret: 2457.5 euro

Fisier Barrier-sufragerie



Care vi se pare mai ok din punct de vedere calitate ?

As indrazni sa intreb si ce abordare ati avea dvs pentru a intari si face planeitatea suprafetei aceleia de metal (bara) pentru a sustine o tamplarie cu tripan?
Ce materiale sa folosesc?

Ceea ce doresc eu este ca montajul sa fie facut ca la carte, sa nu am probleme cu igrasia si un grad redus de confort si cat de cat sa se pastreze performanta tamplariei+sticla.


Va multumesc

Pozele aici pe drive -> https://drive.google...nIl?usp=sharing

 Dorel-Jefuitorul, on 28 iulie 2023 - 17:55, said:

Eu din oferta barrier nu inteleg nimic, imi apare mica pe ecran si cand maresc scrisul se “dilueaza”, magnicom aia au un produs madrugada, este ok produsul, pare ok din toate punctele de vedere. Barrier au si ei produse bune, absolut comparabile chiar mai bune. Barrier 100 bate bluevo 92 de-l asculta cu urechea. Dar si barrier 80 este ok, acolo cu bluevo 92.

Colegului Conu lasa-i o adresa de mail pe public si o sterge el dupa ce o vede, apoi o sa ia legatura cu tine. Ce tare ar fi sa te convinga sa faci lucrarea pe cel mai ieftin profil si sa renunti la “avioane”.

Multumesc pentru atentionare.
Am schimbat cu pdf in loc de poza pentru a nu mai fi probleme la vizionare.

Practic compar BluEvolution92 cu Barrier 80
Ambele LE+Float+LE cu bagheta warm edge

Putin offtopic insa poate cunoasteti. Bloc construit in anii `90. Balconul era proiectat deschis. Oare ar fi in siguranta cu incarcatura tamplarie 3 foi + izolatie + gresie?

Multumesc

#1034
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023

 JuliavonCretu, on 25 iulie 2023 - 00:07, said:

Astept raspunsuri la problema mea, nu sa fiu "certata" ca am vrut rulou exterior. Daca esti din Iasi, te invit la noi acasa sa te convingi.

Zi-i sa incerce cu ruloul coborat partial, sa lase 10-15cm deschis jos. Chiar daca nu mai bate soarele in geam direct si nu se mai face efect de sera, poate aparea un alt fenomen, si anume sa se incalzeasca foarte tare spatiul dintre rulou si geam, din lipsa de ventilatie. Oricat de izolator ar fi ruloul, soarele batand in el, tot e pe interior cu cateva grade mai cald ca la umbra, iar acea caldura apoi se amplifica in timp in acel spatiu foarte ingust.

La ferestre, cea mai misto solutie ar fi niste umbrare reglabile. Ar fi o solutie extraordinara, sa le poti manevra incat sa umbreasca la ce nivel vrei, sa le poti retracta complet daca vrei, in functie de anotimp etc, dar se pare ca doar in unele tari se folosesc si doar solutii rudimentare, cu reglaj minim.

Rulourile mi se par o solutie sinistra, scoasa dintr-o minte cu febra mare. Daca vrei sa te protejeze de caldura macar un pic de tot, renunti total la lumina. Fonic si termic sunt zero barat fata de aceiasi bani bagati intr-o configuratie mai buna de geam. Pentru intuneric, exista jaluzele interioare opace ce pot opri aproape complet lumina. Sa zicem ca te mai apara iarna de vreun crivat, dar repet, pui dracu un 52mm cu 3 foi si gata

Edited by VarfulOmu2505, 28 July 2023 - 19:40.


#1035
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 12.08.2020

 Tr3xx, on 28 iulie 2023 - 19:33, said:

Multumesc

Pe oferta barrier nu apare argon, asta conteaza (la modul negativ). Nu te uita ca are 1.5 mm la armatura si bluevo are 2.0mm, pentru un profil de 80mm este suficient 1.5 pe alb, mai ales cand camera de armatura este mare. Gandeste-te ca la la bluevo 92 camera armaturii este mai mica decat la barrier 80 (rehau synego), profilul este mult mai mare, cam mult plastic gol, poti sa-l armezi cu sina de tren, tot ramane foarte mult plastic gol.

De balcon nu-ti face griji, nu cade, fac altii mai mult decat faci tu. Atat ca nu este ok sa transformi un spatiu exterior in spatiu interior, dar ai fi printre putinii care nu face asta.Plus, felul in care schimbi destinatia spatiului ar trebui sa fie in concordanta cu ce fac ceilalti vecini. Acestea insa sunt chestii de bun simt de care nu tine nimeni cont.

#1036
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,101
  • Înscris: 22.06.2004
am trimis mesaj privat

#1037
Tr3xx

Tr3xx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 05.10.2021

 Dorel-Jefuitorul, on 28 iulie 2023 - 21:58, said:

Pe oferta barrier nu apare argon, asta conteaza (la modul negativ). Nu te uita ca are 1.5 mm la armatura si bluevo are 2.0mm, pentru un profil de 80mm este suficient 1.5 pe alb, mai ales cand camera de armatura este mare. Gandeste-te ca la la bluevo 92 camera armaturii este mai mica decat la barrier 80 (rehau synego), profilul este mult mai mare, cam mult plastic gol, poti sa-l armezi cu sina de tren, tot ramane foarte mult plastic gol.

De balcon nu-ti face griji, nu cade, fac altii mai mult decat faci tu. Atat ca nu este ok sa transformi un spatiu exterior in spatiu interior, dar ai fi printre putinii care nu face asta.Plus, felul in care schimbi destinatia spatiului ar trebui sa fie in concordanta cu ce fac ceilalti vecini. Acestea insa sunt chestii de bun simt de care nu tine nimeni cont.

Inteleg ca daca Barrier ar adauga si argon deja ar fi oferta castigatoare fiind profilul mai mic si cu mai putin plastic gol ramas dupa armare?

Legat de balcon, din fericire toti vecinii au balcoanele inchise. Cam 50% pvc, 50% structura metalica veche, in concluzie arata bine tot blocul, se pastreaza o uniformitate.

Multumesc



 conu71, on 29 iulie 2023 - 07:45, said:

am trimis mesaj privat
Raspuns. Multumesc

#1038
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 12.08.2020
Fabricile barrier din cate stiu au linii de sticla performante, greu de crezut ca nu este argon in acel pachet de geam, poate nu a mai incaput scrisul din program.
Insa nu este neaparat oferta castigatoare, daca sunt la acelasi pret alegi ce vrei, e bine oricum.

#1039
Tr3xx

Tr3xx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 05.10.2021

 Dorel-Jefuitorul, on 30 iulie 2023 - 10:31, said:

Fabricile barrier din cate stiu au linii de sticla performante, greu de crezut ca nu este argon in acel pachet de geam, poate nu a mai incaput scrisul din program.
Insa nu este neaparat oferta castigatoare, daca sunt la acelasi pret alegi ce vrei, e bine oricum.

Ok. multumesc

 conu71, on 29 iulie 2023 - 07:45, said:

am trimis mesaj privat

Multumesc pentru discutia telefonica si pentru ajutor Conu71!

#1040
chance1

chance1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 26.06.2010
Acum un an și 2 luni am pus geamuri termopan în apartamentul cumpărat de fiul meu,el fiind mai mult plecat în delegații în aceea perioadă ( și acum). Încă nu s a mutat, apartamentul este încă în renovare, neavând timp de el.Având 2 camere pe nord am cerut tripan cu 2 clar și 1 lowE, iar pentru o cameră pe sud am cerut clar, lowE și 4 seasons. Când le au montat, eu n am verificat dacă au adus ce am stabilit ( nici nu știu cum ar fi trebuit și merg pe corectitudinea oamenilor, firmelor).Am uitat să menționez că sunt femeie, 50 ani.
Ideea e că am verificat cu o brichetă ( așa cum am citit pe aici) și am constatat că la cele cu clar, clar, lowE, se văd 6 flăcări,nici urmă de flacără roșie, iar la cea cu clar, lowE și 4 seasons , se văd 6 flăcări,iar prima dinspre mine e roșie. Ce concluzie ar trebui să trag ? Vă mulțumesc!

#1041
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,101
  • Înscris: 22.06.2004
nici o concluzie doamna. mai exista etichete pe sticlele montate? tripanul pe nord este oricum gresit daca ati cerut 2 clar și 1 lowE.

#1042
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 12.08.2020
Low-e se vede mov si este a doua flacara dinspre interior (fata 2), 4s se vede tot galbena ca si celelelte dar mai intensa fata de celelalte, a cincea flacara (fata 5).
Ca si concluzie daca ai cerut 2xclar +low-e si nu vezi flacara mov cel mai probabil se vede flacara 5 usor mai intensa, adica ai primit 2xclar+4s. Nu e mare tragedie, in principiu ai primit aproape ceea ce ai cerut.
Totusi ofertantul ar fi trebuit sa refuze executarea unui tripan cu 2xclar, ar fi trebuit sa-ti explice ca ingreunezi geamul si platesti mai mult aproape degeaba. Ofertantul ar fi trebuit sa propuna un geam cu 2xlow-e+1 clar, ori 4s+clar+low-e.

#1043
chance1

chance1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 26.06.2010

 chance1, on 31 iulie 2023 - 03:38, said:

Acum un an și 2 luni am pus geamuri termopan în apartamentul cumpărat de fiul meu,el fiind mai mult plecat în delegații în aceea perioadă ( și acum). Încă nu s a mutat, apartamentul este încă în renovare, neavând timp de el.Având 2 camere pe nord am cerut tripan cu 2 clar și 1 lowE, iar pentru o cameră pe sud am cerut clar, lowE și 4 seasons. Când le au montat, eu n am verificat dacă au adus ce am stabilit ( nici nu știu cum ar fi trebuit și merg pe corectitudinea oamenilor, firmelor).Am uitat să menționez că sunt femeie, 50 ani.
Ideea e că am verificat cu o brichetă ( așa cum am citit pe aici) și am constatat că la cele cu clar, clar, lowE, se văd 6 flăcări,nici urmă de flacără roșie, iar la cea cu clar, lowE și 4 seasons , se văd 6 flăcări,iar prima dinspre mine e roșie. Ce concluzie ar trebui să trag ? Vă mulțumesc!


 conu71, on 31 iulie 2023 - 08:29, said:

nici o concluzie doamna. mai exista etichete pe sticlele montate? tripanul pe nord este oricum gresit daca ati cerut 2 clar și 1 lowE.
In ce sens e greșit?

 conu71, on 31 iulie 2023 - 08:29, said:

nici o concluzie doamna. mai exista etichete pe sticlele montate? tripanul pe nord este oricum gresit daca ati cerut 2 clar și 1 lowE.
In ce sens e greșit?

 Dorel-Jefuitorul, on 31 iulie 2023 - 08:30, said:

Low-e se vede mov si este a doua flacara dinspre interior (fata 2), 4s se vede tot galbena ca si celelelte dar mai intensa fata de celelalte, a cincea flacara (fata 5).
Ca si concluzie daca ai cerut 2xclar +low-e si nu vezi flacara mov cel mai probabil se vede flacara 5 usor mai intensa, adica ai primit 2xclar+4s. Nu e mare tragedie, in principiu ai primit aproape ceea ce ai cerut.
Totusi ofertantul ar fi trebuit sa refuze executarea unui tripan cu 2xclar, ar fi trebuit sa-ti explice ca ingreunezi geamul si platesti mai mult aproape degeaba. Ofertantul ar fi trebuit sa propuna un geam cu 2xlow-e+1 clar, ori 4s+clar+low-e.
Din păcate le văd pe toate albe, nu galben , nu mov. Doar în depărtare, după cele 6 flăcări mari albe, văd niște flăcări mai mici, prima dintre ele fiind roșiatică. Asta doar la tripanul cu 4 seasond, lowE și clar.
Ar trebui să mă adresez ANPC?

Se profită de faptul că sunt femeie și mă înșeală. Iar eu merg pe ideea că sunt corecți...offf
Referitor la etichete, doar etichete cu numele meu sau numele firmei. Ce ar fi trebuit să scrie pe etichetă?

Attached Files


Edited by chance1, 31 July 2023 - 09:13.


#1044
chance1

chance1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 26.06.2010
Când ajung la apartament, voi face poze la etichete.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate