Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Miniatur Wunderland - Monaco

Familia Simpson

plata impozit profit actiuni trad...

Extras de cont cu semnatura elect...
 Ce parere aveti despre ascasa.de ...

Sfat achizitie bmw e92 320d

switch Gigabit POE pentru toate e...

Triunghi
 Relatie, vorbit prin mesaje

Radon!

S-a ocupat Dumnezeu de formarea o...

Windows 10 Pro - Automatic Repair...
 Purici pisica apartament

Romania se afla in top 5 cele mai...

Dividende 2023 declaratia unica A...

kit placa de baza si procesor pen...

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
1533 replies to this topic

conu71

conu71

Termopanist

• Grup: Moderators
nu uitati sa imi lasati nr de telefon in pm daca doriti sa va raspund la intrebari rapid.

mohorab

mohorab

New Member

• Grup: Members
conu71, multumesc mult pentru informatiile oferite, am avut 2 oferte, i le-am trimis in prin PM si m-a ajutat cu sfaturi si ce anume ar trebui imbunatatit. Multumesc inca o data pentru timpul pe care il aloci si spre sa continui sa ajuti cat mai multe persoane.

O zi frumoasa tuturor.

cornelichim91

cornelichim91

New Member

• Grup: Candidate Members
Salutare tuturor. Sunt in cautarea unor ferestre/usi si nu stiu ce sa aleg dintre ele,daca ma poate ajuta careva cu sfaturi. Ma intereseaza calitatea.
1. ADF exclusiv 92
Sun4/Dt20/F4/Dt20/XN4 Argon 90%
Maco MM Titan
2. Helios Performant 88 Profil 7 camere
52mm Low+e4+Float4+Low-e4s4+Argon
Winkhaus Plus
3. BlueEvolution 92 6 camere
Lowe-F4-Lowe 52 Argon
Roto NX Titan
4. Rehau Synego 80 6/7 camere
44mm Lowe 4 + Float4+ 4 season 4 Argon
Maco Multi-Matic
5. Veka  MXD SOFTLINE 82 MD
52mm CE-G ClimaGuard Solar4+Float4+LowE4 (WE NEGRU)  
Maco Multi-Matic

M0rfic

M0rfic

New Member

Buna ziua,

Daca este cu putinta, as dori sa apelez la amabilitatea dvs conu71 pentru o discutie legata de schimbarea unor geamuri. Ca si context, am achizitionat un apartament in Galati care este orientat pe SW, si soarele bate pana seara tarziu. Initial ne-am gandit sa instalam niste rulouri exterioare, dar domnul de la prima firma pe care am contactat-o, cand a venit sa faca masuratorile si sa discutam despre optiuni, a sugerat ca din perspectiva lui ar fi mai util intai sa inlocuim tamplaria si geamurile existente, deaoarece profilele sunt din aluminiu (fara bariera termica la balcon), vechi, nu mai etanseaza, etc.

Am apreciat sugestia dumnealui, intrucat era un subiect pe care oricum doream sa-l discut cu cineva care are experienta in domeniu pentru ca desi am mai surubarit la ele peste iarna sa incerc sa le reglez oleaca si inchida mai bine, ochiu' si mana mea raman de neprofesionist in domeniu.

In urma discutiei, am inceput sa ma documentez si am solicitat doua oferte pe care vi le atasez la acest mesaj si mentionez ca sunt tentat de a 2-a, cea cu BluEvo 92, dar rasfoind mesajele din acest forum pare ca sunt si alte lucruri pe care ar trebui sa la iau in considerare. Mentionez ca firma la care am apelat colaboreaza cu Madrugada grup si de aceea ofertele sunt bazate pe Salamander, dar daca dvs sau altcineva are alte cunostinte / sugestii de firme sau produse pe zona Galati sunt deschis si apreciez orice alte optiuni.

Cu respect,
Corneliu

Attached Files

Edited by Dany_Darke, 19 July 2023 - 14:43.

conu71

conu71

Termopanist

View PostM0rfic, on 19 iulie 2023 - 14:19, said:

Buna ziua,

.........

ofertele sunt facute corect(sunt facute de aceeasi firma) dar am doua lucruri de spus:

- de ce ai pune pe un balcon blu 92? blocul este termoizolat? vei pune calorifer pe balcon?

-daca stai la etajul 3 cum urca aia pe franghii o fereastra de 4.2x 1.5m? nu mai spun ca nu stiu ce masina de transport pot avea incat sa iti aduca comanda.

M0rfic

M0rfic

New Member

Buna dimineata,

Multumesc frumos pentru raspuns, le puteti gasi pe ale mele la intrebarile dvs, dedesubt:

View Postconu71, on 20 iulie 2023 - 20:06, said:

- de ce ai pune pe un balcon blu 92?

Sincer, nu am un motiv specific, de aceea incerc sa ma consult cu cineva care stie mai multe decat mine si are o perspectiva diferita. Nu m-am gandit ca as putea cere profile diferite pentru balcon fata de restul casei (daca dvs asta incercati sa sugerati). Evident, balconul e cel mai "expus" si de exemplu acuma vara cand treci din sufragerie in el, e ca si cand ai intra intr-o sauna.

blocul este termoizolat?

Nu in totalitate, doar la parter si la mine cu polistiren, ceea ce prezinta o mica problema in a 3a camera unde pe colt am un geam mic, pentru care am primit sugestia de a renunta la el (zidita partea respectiva) deoarece e inestetic (se vede polistirenul in momentul de fata), si datorita dimensiunii profilelor noi ar face si lucrurile oleaca mai complicate daca ar trebui inlocuit.

-vei pune calorifer pe balcon?

Exista deja calorifer pe balcon.

-daca stai la etajul 3 cum urca aia pe franghii o fereastra de 4.2x 1.5m? nu mai spun ca nu stiu ce masina de transport pot avea incat sa iti aduca comanda.

Spre norocul meu (cred?!) apartamentul este la etajul 1/4+M, doar ca locatarii de la parter au facuta o extindere a balconului. Nu stiu exact cum se procedeaza pentru transport si urcat, mi-am inchipuit ca o posibilitate ar fi o macara/nacela din cauza balconului extins al celor de sub mine, dar nu stiu de ce resurse dispune o firma si  poate bat campii.

O zi faina,

conu71

conu71

Termopanist

nu gresesti daca pui ceva din ambele oferte. daca iti permiti pune blu 92. succes...

M0rfic

M0rfic

New Member

View Postconu71, on 21 iulie 2023 - 11:54, said:

nu gresesti daca pui ceva din ambele oferte. daca iti permiti pune blu 92. succes...

Multumesc frumos pt timp si sugestii.

As mai avea 3 lucruri pe care le-am uitat daca imi permiteti:
- ca si utilitate / recomandare, exista o diferenta intre cercevelele rotunjite si cele drepte?

- referitor la armaturi, am gasit pe unele site-uri:

Izolare termica a profilului: Uf=1,034 W/m2K cu armatura standard si Uf=0,94 W/m2K cu Thermtec

In schimb nu reusesc sa gasesc alte detalii legate de armaturi Thermtec, si as dori sa intreb daca merita sa insist sau sa optez pentru cea standard.

- Cei de la salamander ofera dispozitive de aerisire pasiva https://www.salamand.../climaktiv-plus. Are cineva idee daca sunt utile / recomandate?

O zi buna

Sebastian44

Sebastian44

New Member

Buna seara, am urmarit parte din discutiile mai vechi (2018)si mai noi legate de inchiderea de balcon. In situatia de fata: balconul este inchis cu tamplarii de la qfort de 70 (2012), cu HP-110cm;doresc sa pastrez doua din panouri, suprapuse pe o laterala a balconului, iar pe partea frontala sa se monteze tamparii noi cu hp-0.tamplariile noi se vor imbina la colt printr-un profil de unghi variabil, deci banuiesc ca si cele noi vor fi de 70. Ce fel de producatir/profile recomandati? Tot qfort, altii etc. Specificatiile locului sunt:amplasament in Cluj, etaj 10/10, orientare sud-vest, prepondent vest, vara insorit abundent(cat e vara la Cluj) in rest expus la intemperii 80%precipitatii bat din vest. Parapetul initial dintre camera si balcon va fi eliminat. Daca aveti sugestii, sfaturi va mulțumesc si sper sa nu reoet teme prea discutate.

JuliavonCretu

JuliavonCretu

New Member

Buna seara ! Am ( zic eu :) ) o mare problema . Fiul meu si-a montat azi un rulou exterior pe geamul de la dormitor, deoarece are vederea spre vest si-i bate soarele in geam de pe la 13 pana apune . Dupa ce a plecat echipa, am lasat ruloul coborat, bucurosi ca n-o sa mai fie cuptor in camera. Spre seara, am sesizat ca e foarte cald in camera respectiva, si cand m-am apropiat de geam, am simtit ca geamul interior este foarte cald (!!!) iar atunci cand am deschis geamul ( ruloul fiind coborat ) pur si simplu geamul frigea in exterior ! Va spun sincer ca am ramas socata de situatie, mai ales ca la mine acasa geamurile sunt reci ( partea din interior ) cand rulourile sunt coborate, ca sa nu mai zic ca am cu 2-3 grade mai putin in casa fata de camerele la care n-am rulouri. Revenind la situatia de azi, termometrul arata 31 de grade (!!!) deci mai cald decat daca nu ar fi fost acest rulou ! L-am sunat pe cel care ne-a montat ruloul si el ne-a zis ca e normal sa se incalzeasca geamul (???!!!) . Practic am platit sa avem doar intuneric, nu si racoare in casa, ci, paradoxal, mult mai cald. Nu inteleg fenomenul ! Prefer sa vina sa-si ia ruloul inapoi, ca-mi face mai mult rau decat bine. V-as ramane recunoscatoare daca ne-ati "lumina" cum e posibil asa ceva si ce ne sfatuiti sa facem !

Dany_Darke

Dany_Darke

✠ Fear of the dark ツ

• Grup: Super Moderators
nici mie nu mi se pare anormal sa fie cald geamul, insa nici chiar sa friga dupa cum spui. fizica spune ca exista un transfer termic, chiar si la umbra.

ceea ce nu inteleg este de ce arunci vina asupra respectivilor? nu cred ca te-au oprit pe strada si obligat sa-ti pui rulou ori sa-ti bage pe gat ce anume sa pui

tu ai vrut produsul, ei ti l-au oferit si pus in pozitie, mai depate e strict problema ta, daca ai platit pt intuneric sau nu, ori orice alt motiv pt care ai ales sa montezi acel rulou

nu mi-o lua in nume de rau, dar mi se par aiurea situatiile astea unde cand nu ne convine ceva, se arunca pisica la altii si mereu e vina altora, ca si cum aia sunt responsabili pt orice e rau in viata primilor

Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

Active Member

Stati linistiti, maine o sa fie maii bine decat ieri.

JuliavonCretu

JuliavonCretu

New Member

Am de 12 ani acasa la mine rulouri exterioare si stiu ce vorbesc ! Daca spun ca geamul este fierbinte, atunci asa este. Iar pe interior este cald, ceea ce nu-i normal. Astept raspunsuri la problema mea, nu sa fiu "certata" ca am vrut rulou exterior. Daca esti din Iasi, te invit la noi acasa sa te convingi.

Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

Active Member

Sigur ca nu-i normal, cel mai probabil baietii ti-au montat un rulou cu freonul scurs. Eu zic sa-i chemi sa-l incarce cu freon. Asa ar fi normal, cum spui, ruloul nu este doar tehnica de umbrire, ruloul trebuie sa faca si frig, fara freon de unde frig?

florinel

florinel

Senior Member

• Grup: Senior Members
Doar de curiozitate - ce culoare are acest rulou ?

Trecand la partea de termopane, am intrebat si in topicul lui Digix, insa n-am primit un raspuns. Asa ca intreb si aici, poate e mai populat.

Vreau sa fac ferestre/usi pentru o casuta nou construita. Vreau un profil la care, atunci cand geamul este inchis, sa para la nivelul tocului. Asemanator cu rehau 70 (sau 7000).

La ce producatori mai gasesc un astfel de profil - vad ca in general, majoritatea sunt cu inchidere simpla, chiar si cele scumpe...

Am deja o oferta de la Barrier pe profilul de la Rehau, poate niste pareri legate de Barrier - inteleg ca reprezentantii sunt o franciza, iar toate ferestrele se fac in fabrica, nu de fiecare reprezentant in parte. Sunt OK, lucratura de calitate ?

Attached Files

Edited by florinel, 25 July 2023 - 19:31.

Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

Active Member

Da, in principiu ferestrele marilor producatori sunt ok, depinde de ofertant, ce le cere. Deci si ferestrele Barrier pot fi ok.
Daca te intereseaza aspectul cere kubus de la ofertantii cu gealan, inainte sa-ti arate oferta ia si tu ceva pentru avc si/sau infarct, ca sa nu ma simt eu vinovat.
O alta varianta frumoasa este seria elegante de la deceuninck, acolo nu trebuie sa iei neaparat medicamente.

L.E. Da sunt mai ok ferestrele de la reprezentanti, nu vrei sa stii cum ar arata ferestrele produse de fiecare in parte. Unii nu stiu lucruri minime, teoretice, la practica iese rau de tot.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 25 July 2023 - 20:27.

Tr3xx

Tr3xx

Junior Member

• Grup: Junior Members
Salutare,

Citesc de ceva timp pe forumul acesta si doresc sa multumesc din suflet tuturor celor cu experienta ce rup din timpul lor pentru ai educa pe altii gratuit.

Am incercat sa absorb toata informatia de aici si sa imi procur oferte cu specificatii anume si toate cat mai apropiate ca sa pot face o comparatie corecta.

As dori sa cer parerea voastra si a dl Conu71. Am 2 balcoane cu 2 oferte pentru fiecare.

Context:
Montaj fara gaurire rama, cu banda de etansare si cu spuma cu celule inchise.
Incerc si sa pregatesc balconul in prealabil cat mai bine incat sa nu exista goluri mari intre tamplarie si partile din balcon unde se vor prinde.
Locatie: Brasov, Etaj 3 din 4, balcon cu bara solida de metal ce inconjoara perimetral balconul si ce are 4-5 picioare solide. De acest sistem sunt prinse placi de beton, semifabricate. Balconul este momentam inchis cu geam pe structura metalica) (Atasat poze - vor fi necesare pentru ultimele intrebari).

Balcon mare- sufragerie

Aici doresc sa fac un birou, drept urmare m-am orientat la tripan si iau in calcul izolarea peretilor si tavanului (unul din motivele pentru care am si extensie la rama) + montat calorifer.

Coeficient transfer termic - 0.77W/m2k
Serie: BlueEvolution92

Pretul este defapt
2418.38
-35% discount
*19% TVA
= 1870.61 euro

La asta se mai adauga 200euro manopera montaj profesional. Spuma si banda imi procur eu (daca nu voiam spuma speciala, banda si sa nu gauresc rama - era inclus in pret) si cred ca alte aprox 200euro pervazele
Total = 2270.61euro

Fisier Magnicom-sufragerie

Vs

Coeficient termic 0.78W/m2k
Serie: Barrier 80

(am scazut plasele, ca sa fie comparatia corecta) - (montaj inclus cu banda dar cu rama ce vine pre-gaurita pentru prinderi si cu spuma normala. Cei de la firma nu pareau incantati de atatea intrebari si interes legat de montaj -- prefera clienti tacuti)
Pret: 2457.5 euro

Fisier Barrier-sufragerie

Care vi se pare mai ok din punct de vedere calitate ?

As indrazni sa intreb si ce abordare ati avea dvs pentru a intari si face planeitatea suprafetei aceleia de metal (bara) pentru a sustine o tamplarie cu tripan?
Ce materiale sa folosesc?

Ceea ce doresc eu este ca montajul sa fie facut ca la carte, sa nu am probleme cu igrasia si un grad redus de confort si cat de cat sa se pastreze performanta tamplariei+sticla.

Va multumesc

Pozele aici pe drive -> https://drive.google...nIl?usp=sharing

mmiclaus

mmiclaus

Member

Zidesti pe interior cu bca de 10, acele prefabricate sunt tari dar iarna sunt reci  , presupun ca acea bara perimetrala din fier nu e mai lata de 4 cm. Iar la masuratori sa faca in asa fel tamplaria sa prinda si pe bara de fier si pe bca.Daca nu se doreste  gauri se va prinde cu ancore

Edited by Dany_Darke, 27 July 2023 - 06:59.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate