Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1702 replies to this topic

#955
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,083
  • Înscris: 22.06.2004

View PostDorel-Jefuitorul, on 13 mai 2023 - 22:48, said:

Eu, calcule? Probabil ti-a zis Conu ca eu nu sunt in stare sa calculez cat fac 2+2 daca ma iei repede, am nevoie de aplicatia calculator pe telefon unde eu doar introduc datele cifrele 2 si simbolul + apoi urmate de un = si iti raspund la cat fac 2+2.

....


nu mi am permis niciodata sa spun asa ceva despre tine.

#956
calinever

calinever

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.12.2008
Mulțumesc frumos Dorel-Jefuitorul pentru feedback, pentru sfat si punctele de vedere enunțate.

Mulțumesc mult conu71 pentru suportul si informațiile oferite.

Multă sănătate amândurora și felicitări pentru inițiativele și timpul dedicat.



#957
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
pt izolare fonica mare atentie si la zona de langa fereastra.

degeaba ai tripan stadip silence si 3 garnituri daca glaful e facut necorespunzator

neaparat trebuie banda precomprimata, folii afara/inauntru si chiar straifuri de vata bazaltica ajuta, ca sa puna un obstacol greu intre afara si inauntru, nu numai 6 cm grosime de tencuiala /spuma.

un geam cu stadip silence si 3 foi 4-6-4( cel putin) ar trebui sa izoleze bine fata de exterior.
a si o feronerie de f buna calitate e neaparat nevoie.

ps: izolarea fonica e f scumpa mereu. :(

Edited by msn2, 18 May 2023 - 13:58.


#958
razec

razec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 24.03.2004
Multumesc tare mult Coane (conu71) pt informatiile oferite!
Sper sa gasesc cea mai buna alegere pt hectarul pe care-l am!

#959
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,083
  • Înscris: 22.06.2004
sper ca am fost de ajutor. succes razec

#960
Gheorghevasile

Gheorghevasile

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.05.2023
Salutare tuturor!Sunt nou pe acest forum și as avea nevoie de ajutor în alegerea termopanelor pentru o casa parter plus etaj.Din ce am citit tind sa aleg între rehau geneo , salamandra bluevolution 92, veka softline 82,poate koemmerling 88md.Momentan am primit o oferta la salamandra blu92.Va rog sa îmi recomandați și mie ce sa aleg și poate și o echipa de montaj care sa le monteze ca la carte(rupere termica ,banda etanșare un solbank mai bun ,cleme etc).La oferta primita de Bluevo mi s a spus ca montajul este gratuit dar fiind asa poate nu va fi ce trebuie.Golurile de geam le am tencuit în laser.Rog mult sa ma ajutați cu niște sfaturi recomandari

#961
Gheorghevasile

Gheorghevasile

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.05.2023
Din acest forum am tras concluzia ca bluevolution 92 ar fi cel mai indicat,cu solbank ,baghetă caldă ,geamuri 4s,roto dar as vrea o părere și despre veka 82 vs bluevo.Totusi din ce am citit am văzut ca este important și unde sant asamblate si echipa de montatori de-aceea apelez la dumneavoastră poate și cu o recomandare la un preț corect .

#962
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.02.2009

 Gheorghevasile, on 24 mai 2023 - 06:02, said:

Din acest forum am tras concluzia ca bluevolution 92 ar fi cel mai indicat,cu solbank ,baghetă caldă ,geamuri 4s,roto dar as vrea o părere și despre veka 82 vs bluevo.Totusi din ce am citit am văzut ca este important și unde sant asamblate si echipa de montatori de-aceea apelez la dumneavoastră poate și cu o recomandare la un preț corect .

Ataseaza oferta si cineva iti va da un raspuns , conteaza si configuratia tamplariei nu numai ca pui  tamplarie pe profilul x sau y iar referitor la montaj intreba-i daca le pun gratis si pe precadre , unde se zice ca aia e gratis ceva nu e in regula pe acolo, totul se plateste.

#963
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,083
  • Înscris: 22.06.2004

 Gheorghevasile, on 24 mai 2023 - 06:02, said:

Din acest forum am tras concluzia ca bluevolution 92 ar fi cel mai indicat,cu solbank ,baghetă caldă ,geamuri 4s,roto dar as vrea o părere și despre veka 82 vs bluevo.Totusi din ce am citit am văzut ca este important și unde sant asamblate si echipa de montatori de-aceea apelez la dumneavoastră poate și cu o recomandare la un preț corect .


vad ca ai mici nelamuriri. lasa aici o adresa de mail(o sterg dupa) si ne auzim dupa la un telefon.

#964
TyByTzA19

TyByTzA19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.07.2015
Multumesc conu71 pentru toate informatiile in alegerea termopanului. I-am lasat mesaj cu numarul de telefon, m-a sunat imediat si a avut rabdare sa imi raspunda la toate intrebarile. Prin urmare, daca sunteti indecisi in alegerea unor termopane, nu ezitati sa il contactati!

#965
Cristired

Cristired

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.06.2021
Salutare,

Am cumpărat o casa ce are termopanele foarte prost reglate și niște plase de insecte lipsa.

Conu71 ma poti ajuta te rog personal sau cu o recomandare pentru a rezolva situația curenta?

Multumesc frumos!


#966
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,083
  • Înscris: 22.06.2004
cauta pe google reparatii termopane plus zona in care esti. cand vin la reglaj le spui sa iti masoare si plasele.

#967
Cristired

Cristired

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.06.2021

 conu71, on 04 iunie 2023 - 09:38, said:

cauta pe google reparatii termopane plus zona in care esti. cand vin la reglaj le spui sa iti masoare si plasele.


Sigur, mulțumesc frumos de răspuns.

Te am întrebat pentru ca știu ca tu ești din București și eu am nevoie în Buftea și nu am încredere în orice neica nimeni ce repara termopane.

Înțeleg ca poate nu te interesează dar din ce am citit pana acum m-am gândit sa îți cer ajutorul sau măcar o recomandare căci toată lumea pe aici te lauda :).

Sănătate!

#968
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,083
  • Înscris: 22.06.2004
din pacate nu am cum sa te ajut decat cu sfaturi.

#969
Bvb0010

Bvb0010

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.06.2023
Salut! Va rog sa ma ajutati si pe mine sa ma elucidez in privinta a doua oferte de termopane. Doresc sa schimb tamplaria existenta de la parterul unei case (inclusiv usa de la intrare). Am primit ofertele atasate si nu-mi dau seama ce e bun si ce nu e bun la ele. Chiar daca pretul uneia este mai atractiv, nu sunt ferm convins ca merita sa merg pe acea varianta.

Chiar nu ma pricep si nici terminologia nu o inteleg prea bine. Orice informatie este de ajutor, inclusiv despre firmele de la care am primit ofertele.

Multumesc!

Attached Files



#970
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,083
  • Înscris: 22.06.2004
in prima oferta scoti sticla duplex 313 din toata comanda. la pozitia 2 ceri o singura sticla de 6mm. f4 sa devina f6 iar celelalte doua sa aiba 4mm.

cere solbanc sub ferestre. mergi pe prima oferta si cere blu 92 rotunjit.

#971
Brudu

Brudu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 21.12.2006
Salut. Vreau sa schimb taote geamurile si usa de la balcon la un apartament de 3 camere in Timisoara. Este cineva pe forum care ma poate ajuta cu o oferta?

#972
johnt22

johnt22

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.06.2023
Salutare! Sunt membru nou pe forum și sunt în căutare de tâmplărie pentru o casă p+e. Am primit deja oferte de la Barrier (profilul 85), de la ADF (profil Salamander 76 MD), iar de la un alt agent o oferta tot pentru Salamander 76 MD. Nu stiu ce sa aleg, la ce sa fiu atenta in ceea ce priveste configuratia tamplariei iar cu cat citesc mai mult cu atat sunt mai nehotarata. As fi tare recunoscatoare daca ați putea impartasi din cunostintele voastre cu o nestiutoare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate