Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1619 replies to this topic

#919
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View Postdemetriot, on 17 aprilie 2023 - 17:25, said:

Dorel, multumesc frumos pentru raspuns.

Sau poti intra pe calumen.com, https://calumen.com/#/home, este programul de calcul al Saint Gobain Glass (sgg), aici iti poti configura singur sticlele, poti calcula eficienta sticlelor in functie de depuneri, de gazul folosit, de grosimea sticlelor si a pachetului etc. Plus ca programul ofera si alti parametri, transmisia luminoasa, coeficient de transfer fonic, etc.
Pentru tine am configurat eu pachetele de 52 si 60mm.

Attached Files

  • Attached File  52mm.pdf   591.85K   35 downloads
  • Attached File  60mm.pdf   587.68K   17 downloads

Edited by Dorel-Jefuitorul, 18 April 2023 - 07:34.


#920
_aradu_

_aradu_

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.04.2023
Salutare tuturor,

As vrea sa schmb termopanele de la un dormitor cu unele care izoleaza mai bine fonic si in acelasi timp sa mut usa de la dormitor la iesirea pe o terasa exterioara.

@conu71: ai referinte foarte bune :-) , ma poti ajuta, te rog, cu o recomandare de set-up potrivit si eventual si cu o recomandare de firme din Bucuresti care pot exectua lucrarea profesionist? Emailul meu este andrei @ yahoo . com.

Am citit pe forum discutiile despre izolarea fonica dar sincer imi este si mai necalr decat inainte.  

Multumesc mult.

#921
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004

View Post_aradu_, on 19 aprilie 2023 - 10:20, said:

Salutare tuturor,
.........



mailul dat de tine este gresit

#922
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 967
  • Înscris: 22.04.2010
@conu 71 am si eu o intrebare,ma rog,vreo trei.
Vreau sa schimb geamurile si o usa la o casa linga Bucuresti.
Ar fi bine sa dau inainte geamurile vechi jos,ori le schimba firma cind monteaza timplaria  noua,pe frigurile astea nu poti sta fara geamuri,daca ai idee cam cit dureaza de cind masoara si pina le monteaza,de qfort am auzit ca ar fi bune,o firma serioasa din bucuresti,cam asta ar fi.
Merci.

#923
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
lasa mi un nr de telefon si iti explic pas cu pas ce sa faci si ce nu. nu iti recomand sa dai jos tamplaria inainte de masuratoare. nu poti sta cateva saptamani fara ferestre.

#924
Bartabucles

Bartabucles

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.01.2019

View PostBartabucles, on 12 aprilie 2023 - 05:59, said:

Salutare tuturor. Vrem sa reabilităm o casa în Curtea de Argeș și am ajuns la etapa înlocuirii tâmplăriei. As dori sa merg pe Veka cu geam tripan de 52mm dar sunt deschis și la alte soluții. Aveți idee despre ateliere,producători in zona care oferă și montaj profi ?
Salutare,posibil sa fie necesara largirea zonei de cautare? ceva gen Judet Arges?

#925
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Ceva gen Romania ar fi, sau sa zicem sudul tarii, eu merg pana la , Viena, Bruxelles, merg si in tara pana la TG. Mures, Alba Iulia, dar pana in Arges cred ca e mult de la Arad. Pana la TG Mures fac aprox 4 ore (365 km), cam la fel si pana la Viena, dar pana la TG Mures am 80-90% autostrada, pana la Curtea de Arges vreo 430 km si autostrada mai putin.

Colegii din Bucuresti te-ar putea ajuta, sunt aproape de tine (comparativ cu mine), @Digix si @Conu71, sunt baietii nostri, sunt cei mai buni dintre noi. Nu cred ca poti obtine in Arges (asa de capul tau) produse si servicii similare.

Deci, incearca sa iei legatura cu ei, sunt baieti faini, 150-160 km nu este mult, dar pentru tine merita, vezi, poate merita si pentru unul din ei, poti incerca.

#926
Bartabucles

Bartabucles

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.01.2019

View PostDorel-Jefuitorul, on 20 aprilie 2023 - 20:13, said:

Ceva gen Romania ar fi, sau sa zicem sudul tarii, eu merg pana la , Viena, Bruxelles, merg si in tara pana la TG. Mures, Alba Iulia, dar pana in Arges cred ca e mult de la Arad. Pana la TG Mures fac aprox 4 ore (365 km), cam la fel si pana la Viena, dar pana la TG Mures am 80-90% autostrada, pana la Curtea de Arges vreo 430 km si autostrada mai putin.

Colegii din Bucuresti te-ar putea ajuta, sunt aproape de tine (comparativ cu mine), @Digix si @Conu71, sunt baietii nostri, sunt cei mai buni dintre noi. Nu cred ca poti obtine in Arges (asa de capul tau) produse si servicii similare.

Deci, incearca sa iei legatura cu ei, sunt baieti faini, 150-160 km nu este mult, dar pentru tine merita, vezi, poate merita si pentru unul din ei, poti incerca.
Multumesc mult @Dorel-Jefuitorul de informatii ,asa am sa fac am sa revin catre @Digix si @Conu71 cand fac niste masuratori,sa pot vorbi concret.

#927
cuart

cuart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 06.07.2006
Buna ziua.

Am montate geamuri termopan din tamplarie Aluminiu( de 20 de ani). Initial geamurile erau cu inchidere normala si acum cativa ani am dorit sa pot si bascula geamurile astfel incat am schimbat feronaria respectiva.

Initial nu am observat insa la scurt timp a fost evident ca geamurile nu mai izolau fonic ca si inainte.
Am avut niste discutii cu cateva persoane din domeniu si se pare ca daca la inceput geamurile avea 4 puncte de inchidere, dupa schimbarea feronariei au ramas doar 2.
Discutiile care le-am avut s-au incheiat cu recomandari gen: "nu aveti ce face, doar daca schimbati geamurile cu totul si treceti pe PVC".


Personal nu am o problema cu izolarea termica a geamurilor ci doar cu cea fonica asa incat, intrebarea ar fi, puteti recomanda vreo solutie de feronarie ce sa inchida in mai multe puncte si care sa fie folosibila/utilizabila si in cazul geamurilor cu tamplarie din Aluminiu? As fi interesat sa gasesc o solutie ce sa nu implice schimbarea cu totul a geamurilor. Daca este vreo solutie si aveti recomandari de o astfel de firma in Cluj-Napoca, ar fi extraordinar

Las si cateva poze pt. a intelege mai bine situatia.

Multumesc

Attached File  1. Al_general.jpg   296.91K   21 downloads
Attached File  2. Al_exterior.jpg   219.84K   19 downloads
Attached File  2.1 Al_exterior_prindere.jpg   206.06K   18 downloads
Attached File  3. SistemInchidere.jpg   238.15K   16 downloads
Attached File  4. SistemBasculare.jpg   164.51K   15 downloads
Attached File  5.BasculareOff.jpg   193.9K   14 downloads
Attached File  6. CadruAl1.jpg   286.48K   9 downloads
Attached File  7. CadruAl2.jpg   217.42K   11 downloads
Attached File  8. CadruAl3.jpg   183.42K   10 downloads

#928
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 967
  • Înscris: 22.04.2010
Merci @conu 71 pentru ajutorul dat.
Recomand si altora.

#929
autoplayer

autoplayer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,485
  • Înscris: 08.01.2010
Buna ziua,
Ma uit pe o oferta de termopane si apar la profil niste specificatii care nu sunt sigur la ce se refera - Ug, TL, Sg si ψ.
Ug am gasit ca ar fi coeficientul de transfer termic, TL trasmitere luminoasa dar celelalte 2 nu am gasit.
Stiti cumva la ce se refera?

#930
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007

 cuart, on 21 aprilie 2023 - 16:31, said:

Buna ziua.
Am montate geamuri termopan din tamplarie Aluminiu( de 20 de ani). Initial geamurile erau cu inchidere normala si acum cativa ani am dorit sa pot si bascula geamurile astfel incat am schimbat feronaria respectiva.
Cam tot așa de vechi am și eu geamurile de acasă. Tot aluminiu și tot feronerie Lavaal. La feroneria din aluminiu poți pune câte puncte de închidere vrei. Mai poate fi și o problemă din lăsarea geamurilor și intră zgomot pe sus. E nevoie și de calare probabil. Fă probe cu foaia de hârtie să vezi zonele unde nu etanșează. Trebuie cineva cu experiență de montaje și reglaje pe aluminiu, de la distanță e greu să poți vedea toate problemele. Eu aș putea rezolva problema, dar sunt prea departe din păcate. Dacă te pot ajuta telefonic, dă-mi un mesaj.

#931
cuart

cuart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 06.07.2006

 Digix, on 23 aprilie 2023 - 23:48, said:

Cam tot așa de vechi am și eu geamurile de acasă. Tot aluminiu și tot feronerie Lavaal....
Mersi, cu ocazia asta am aflat si eu ce feronarie am. O sa tin minte.

Quote

La feroneria din aluminiu poți pune câte puncte de închidere vrei....
Asta e vestea incurajatoare pentru mine....

Quote

Fă probe cu foaia de hârtie să vezi zonele unde nu etanșează. Trebuie cineva cu experiență de montaje și reglaje pe aluminiu, de la distanță e greu să poți vedea toate problemele. Eu aș putea rezolva problema, dar sunt prea departe din păcate. Dacă te pot ajuta telefonic, dă-mi un mesaj.

Stiu zonele unde nu etanseaza. Cele 2 puncte de inchidere sunt doar cele de pe directia verticalei cu manerul(partea stanga a geamului), pe partea dreapta unde e fixat si sistemul de basculare nu e nimic ce sa inchida ferm si acolo e evidenta problema (daca apesi cu mana pe latura dreapta brusc izoleaza fonic mult mai bine. De altfel si cand sufla tare vantul afara se simte.

Multumesc, va las mesaj sa aflu mai multe detalii.

#932
Paty79T

Paty79T

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.04.2023
Bună ziua, vă rog, ajutați-ma cu un sfat dacă se poate .Doresc sa achiziționez termopane pentru o casa la roșu.
În urma multor  cercetări, am ales termopanele de la ADF. Datorita prețului, tind sa merg spre ADF Premium 76 MD cu duratherm si sudura invizibila.Prima oferta
oferta pe care am primit-o de la reprezentanța ADF este de 11886 euro ,iar la a doua oferta am cerut o reducere si am primit o reconfigurare pentru a ieși mai ieftin(10406 euro) ,dar nu știu dacă este în regulă( a scos și sticla de 6 mm pe care o aveam în prima oferta... ).Deoarece nu prea înțeleg modificările la a doua oferta ,vă rog, ajutorrr!. Mulțumesc!

#933
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
te pot ajuta daca postezi aici o adresa de mail pe care te pot contacta.

#934
_aradu_

_aradu_

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.04.2023
Salutare tuturor,

Revin cu solicitarea si emailul corectat.

As vrea sa schmb termopanele de la un dormitor cu unele care izoleaza mai bine fonic si in acelasi timp sa mut usa de la dormitor la iesirea pe o terasa exterioara.

ma poate ajuta cineva cu o recomandare de set-up potrivit si eventual si cu o recomandare de firme din Bucuresti care pot exectua lucrarea profesionist? Emailul meu este andrei,,,, @ yahoo . com.

Am citit pe forum discutiile despre izolarea fonica dar sincer imi este si mai neclar decat inainte.  

Multumesc mult

Edited by conu71, 26 April 2023 - 07:30.
editare adresa mail


#935
_aradu_

_aradu_

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.04.2023
Am vorbit la telefon cu conu71, mi-a explicat f bine ce am de facut si care sunt variantele ok pentru situstia data.
Multumesc mult pentru ajutor!



 _aradu_, on 25 aprilie 2023 - 20:44, said:

Salutare tuturor,

Revin cu solicitarea si emailul corectat.

As vrea sa schmb termopanele de la un dormitor cu unele care izoleaza mai bine fonic si in acelasi timp sa mut usa de la dormitor la iesirea pe o terasa exterioara.

ma poate ajuta cineva cu o recomandare de set-up potrivit si eventual si cu o recomandare de firme din Bucuresti care pot exectua lucrarea profesionist? Emailul meu este andrei,,,, @ yahoo . com.

Am citit pe forum discutiile despre izolarea fonica dar sincer imi este si mai neclar decat inainte.  

Multumesc mult


#936
Master_Ice

Master_Ice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 22.12.2003
Buna ziua,
Am și eu o întrebare. Astăzi tipul care ne pune termopanele ne-a pus și banda de etanșare.
Din cauza că au venit foarte târziu ramele, celalalte echipe au făcut deja spaletii, iar banda aceea de etanșare este pusa intre ramă și spaleti. Mai târziu va veni acoperita cu decorativă.
Își mai îndeplinește rolul sau e pusă degeaba?
Mulțumesc!

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate