Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1694 replies to this topic

#523
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004

 Peli7912, on 16 iunie 2022 - 08:13, said:

Vă salut cu respect dragi forumiști!
..........


am trimis mail

#524
ovys1979

ovys1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 30.05.2009

 Peli7912, on 16 iunie 2022 - 08:13, said:

Vă salut cu respect dragi forumiști!
Vă rog să mă ajutați în alegerea unei soluții optime pentru un balcon într-o zona poluata fonic(claxoane /motoare) in orașul Constanța.
Este vorba de un balcon în formă de L de 12 m2.Vreau să montez tâmplărie PVC Salamander seria green evolution de 76mm sau BE de 92.Ma împiedic la problema alegerii geamului care îmi doresc sa fie cat mai fonic posibil și montat pe o tamplarie de Pvc bine configurata. Nu știu dacă fac o alegere buna din punct de vedere al raportului calitate/preț. Nu pot atasa pdf cu oferta primită,dar îl rog pe Conu71 dacă mă poate contacta la următoarea adresa de e-mail [email protected]!

Intr-o situatie similara sunt si eu, iar ofertanții de tamplarie se confrunta cu imposibilitatea de a da soluții tehnice pt izolarea fonica, pt că în Calumenlive, la ferestrele din 3 straturi de sticlă nu se mai calculează coeficientul de izolare fonică.
Cu toate acestea, dacă faceți o simulare cu un float de 4 si un dublu laminat de 4 cu folia 2, veti vedea o diferență de cca 10db. Sunt pe telefon si scriu din amintiri.
Pentru o izolatie fonică cât mai bună trebuie ca straturile să fie de grosimi diferite. După ultima discutie, am primit oderta de geam 6sunplus + float de 4 + 3.3.2 Lowe (3.3.2 inseamnă două sticle de 3 laminate cu o folie de vreo 0,78mm).
Eu am ales sunplus intrucat e mai luminos cu vreo 10procente decat 4s. Laminatul întunecă și el câteva procente.
Folositi programul Calumenlive pt simulări.
Din păcate, nu tot ce se poate face în Calumen se poate și în realitate. Eu as fi vrut: Sun Plus 6 + 4.4.2 float + Lowe Planiterm NX de 4, dar cică nu se poate face.

#525
Peli7912

Peli7912

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.05.2021
Mulțumesc Conu 71 pentru timpul și sfaturile de preț în alegerea tâmplăriei Pvc care se potrivește nevoilor mele. Vă salut cu respect!

#526
Carmen80

Carmen80

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.06.2022
Mulțumesc și eu și soțul meu lui Conu 71 pentru rapiditatea cu care ne-a contactat și pentru răbdarea cu care ne-a răspuns la întrebările noastre legate de alegerea tâmplăriei de termopan. Acum așteptăm ofertele și trebuie să luăm o decizie.

#527
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 12.08.2020

ovys1979 said:

1655363743[/url]' post='29122192']
Din păcate, nu tot ce se poate face în Calumen se poate și în realitate. Eu as fi vrut: Sun Plus 6 + 4.4.2 float + Lowe Planiterm NX de 4, dar cică nu se poate face.

Ba da se poate face, oricum avantajul tau este ca ai dat peste cineva care stie ca exista si ce inseamna planistar sun, fata de plnitherm xn un planitherm one ar fi superior, dar iar, desi sticlele exista de ceva vreme in piata ofertantii nu stiu sau nu ii intereseaza.

Dar vorba aia, hai sa ne luam profilul x , ce conteaza sticlele care ocupa cea mai mare suprafata.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 16 June 2022 - 21:55.


#528
ovys1979

ovys1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 30.05.2009
Uitați aici o simulare One vs XN.
One este cu 0,1 puncte procentuale mai eficient energetic
XN este cu 11 puncte procentuale mai luminos decat One

Attached Files



#529
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 12.08.2020
Asa si ? Cand suprafetele vitrate sunt foarte mici te intereseaza acel 11%, cand suprafetele vitrate sunt mari sau foarte mari te intereseaza celalalat. Avantaje si dezavantaje, asa a fost si asa o sa fie si de acum incolo.

Si vezi ca diferenta la one nu este de 0,1 ci de aproape 10%. Nu ma stiu prea bine cu matematica, posibil sa gresesc.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 17 June 2022 - 00:59.


#530
ovys1979

ovys1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 30.05.2009
Dacă pui 2 foi de sticlă, categoric vei alege așa cum ai zis tu, în funcție de suprafața geamului.
Dar la 3 rânduri și nevoie de izolație fonică, cu același randament termic se poate obține un câștig de lumina de 15 puncte procentuale, adică de la 48% la 63%, asta înseamnă 15% dacă te raportezi la luminozitatea pachetului Sun Plus - XN, sau 31% dacă te raportezi la pachetul 4S - One, ceea ce mi se pare un câștig bun.
Ideea nu e de contrazicere, ci vreau să arăt și altora care caută soluții de izolare fonică, care ar fi cea mai eficientă cale.
Din ce am mai cititi, izolarea fonică totală nu există. Chiar dacă ai avea niște ferestre care să izoleze complet, vor mai fi și pereții care vor transmite sunete.

Attached Files



#531
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 12.08.2020
Este doar o discutie care pe mine ma bucura, intr-o discutie exista si opinii contradictorii, trebuiesc luate ca atare si atat. Eventual se pot invata lucruri, eu spre exemplu am invatat acum ca sun+xn  are TL mai bun decat Sun+one (55%). 31% ala nu il inteleg dar aia e, din ce ai atasat se vede doar acel 15% si atat, 31% fata de ce este?

#532
ovys1979

ovys1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 30.05.2009
31% este față de 4s + one, configurația standard care este oferită de majoritatea montatorilor.

#533
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 12.08.2020
Eu tot nu inteleg. Pune atasament configurare calumen de unde sa rezulte diferenta tl de 31%, te rog. La fel cum ai pus diferenta tl de 15%.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 17 June 2022 - 21:48.


#534
butahoratiu

butahoratiu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.03.2020
Buna Domnilor, respectele mele. Apreciez munca vostra dar mai ales impartasirea cunostintelor, pentru ca informatiile se gasesc greu iar increderea se construieste in timp.  Vreau si eu o opinie pentru casuta mea. Ar mai exista si Veka 76 MD spectral undeva tot acolo ca pret balamale ascunse si sticla tripan guadian  solar cu super low e dar nu am actualizata oferta. Multumesc.

Attached Files



#535
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004

 butahoratiu, on 20 iunie 2022 - 06:01, said:

Buna .......


lasa aici o adresa de mail te rog si o sa iti trimit un mail in care o sa iti cer nr de telefon. este de explicat destul de mult despre ce este gresit acolo....


cum vad adresa de mail o sa o sterg eu incat sa nu iti ramana aici si sa o indexeze google.



succes

Edited by conu71, 20 June 2022 - 08:30.


#536
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 12.08.2020

 butahoratiu, on 20 iunie 2022 - 06:01, said:

Buna Domnilor, respectele mele. Apreciez munca vostra dar mai ales impartasirea cunostintelor, pentru ca informatiile se gasesc greu iar increderea se construieste in timp.  Vreau si eu o opinie pentru casuta mea. Ar mai exista si Veka 76 MD spectral undeva tot acolo ca pret balamale ascunse si sticla tripan guadian  solar cu super low e dar nu am actualizata oferta. Multumesc.

Calitativ produsele sunt pe acolo, nu se pot face departajari din punctul meu de vedere. Ca si eficienta produsul q fort este usor inferior din cauza pachetului de geam de 44 mm, ar fi trebuit sa foloseasca pachetul de 48 mm.

Configurarea insa difera destul de mult, produsul cu salamander este ofertat color atat la interior cat si la exterior, iar celelalte doua sunt albe la interior, daca salamander ar fi alb la interior ar fi mai ieftin. Tot la cel cu salamander fereastra 6 nu are o sticla de 6mm ca la ceilalti, ar trebui sa aiba. Adaosul de profil de sub usa este integral color, ar putea fi integral alb pentru ca se ingroapa in sapa si este mai ieftin.

Produsul q fort este configurat cu feronerie aparenta, celelalte doua fiind cu feronerie ascunsa, daca ar fi cu feronerie ascunsa si la q fort ar fi mai scump. Tot q fort a uitat sa puna adaos de profil sub usa, ar trebui pus.

Pe spectral probabil oferta este de la TMD Deriva (fabrica de geamuri), dpmdv TMD nu are tehnologia necesara productiei cu spectral in cele mai bune conditii, folia normala ar fi mai ok in cazul TMD. Si produsul TMD ar fi usor inferior ca si eficienta termica din cauza pachetului de 44mm.

Dar in ansamblu, oricare dintre produsele in discutie este ok din toate punctele de vedere. Dpmdv raman in discutie helios si salamander, as merge pe helios, desi sudura de la salamander arata mult mai bine decat cea de la Helios, kommerling88 il consider un profil mai echilibrat decat bluevo92. Pentru alte detalii poti sa-mi lasi un nr de telefon la adresa gm.plast @yahoo.com (fara spatiu), eu sunt din Arad.

#537
butahoratiu

butahoratiu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.03.2020
Sanatate si multumiri lu Conu 71 si Dorel pentru timpul si sfaturile primite. Din pacate nu i-am putut pune in dificultate cum as fi vrut dar asta ii . Numai bine.

#538
VisPufos

VisPufos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 26.10.2019
Salutare. Am vorbit și eu cu Conu și intr-adevar omul este expert. Mi-a deschis ochii în ce înseamnă termopane și la ce trebuie sa fiu atent când cer ofertele. Mulțumesc încă odată Conu 👍👍

#539
boghus

boghus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 14.02.2006
Buna ziua! Am si eu nevoie de ajutorul vostru, mai priceputi in ale tamplariei: construiesc o casa noua si dupa mai multe oferte am ajuns in situatia in care trebuie sa aleg intre Barrier 80+ si Qfort 6Stars (atasat oferte). Diferenta finala de pret va fi de 1200Euro, dar nu asta cantareste cel mai mult. As aprecia un raspuns care sa ma ajute sa iau o decizie cat mai buna.

Attached Files


Edited by boghus, 23 June 2022 - 11:53.


#540
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 12.08.2020
Nu prea se pot compara ofertele, celor de la Barrier le lipseste un mp de tamplarie, o deschidere la fereastra 3, o deschidere la una din usi si nu cred ca au in pret panel ornamental, au in schimb profil color atat la interior cat si la exterior, si extensie de profil sub usi.

Ca si produse ambele sunt ok, cu mici diferente :

synego 80 este clasaB, softline 82 este clasa A.
pachetul de geam barrier este mai eficient cu 0.1 w/mpk fata de cel de la Q fort
Usile de la Barrier sunt praf ca si configurare, usa 12 are cercevea htz (rezidentiala), usa 11 nu mai are htz. La inaltimile alea ar trebui sa aiba ambele usi cercevea htz. Usa 12 este prea lata in configurarea asta, ar trebui compensat golul cu extensii de profil sau prin folosirea unui toc mai mare daca au.

Cam asta ar fi, in mare. Oricum, produsele ofertate nu prea pot ramane asa. Solicita oferte similare ca si culoare, nr. deschideri, nr. Mp, nr. De bucati. Ce exista la un ofertant sa existe si la celalalt, daca se poate in aceasi ordine. Apoi poti sa faci comparatii de pret.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 23 June 2022 - 14:19.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate