Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 

Windows 11 RTM - 21H2

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
828 replies to this topic

#667
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 18.07.2018
Mi-a instalat 22000.613 direct prin Windows Update. Este ok pana acum.

#668
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
De vreo doua zile mi-au apaarut in updates tot felul de drivere, aplicatii pentru Dolby, Asus, Logitech, AMD etc.
Oprisem acum multe luni descarcarea driverelor, etc pentru ca imi instala automat drivere vechi la AMD iGPU.

Acum ce naiba pot sa le fac sa dispara de acolo si sa nu se instaleze? Ca nu stiu ce versiuni sunt alea cum le numeroteaza Microsoft, sa imi bage iar pe gat altele vechi.

"Do not include drivers with Windows Updates" din gpedit.msc este activat, n-ar trebui sa faca asta.

#669
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Click dreapta pe My Computer -> Proprietati -> Setari de sistem avansate -> Hardware -> Setari instalare dispozitiv -> Nu

Attached File  Fãrã titlu.jpg   115.1K   33 downloads

Edited by epuru, 17 April 2022 - 12:24.


#670
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
L-am pus si eu de test intr-un final, ca sa vad ce si cum.
Fiind de test l-am facut pe stick - WinToGo.

Pe calculatorul primar merge bine, chit ca procul nu e compatibil si nu are TPM deloc.
Pe secundar, cu procesor antic seria Core2 dar cu TPM 1.2 iar e ok, insa o idee mai lent - USB 2.0 pe el.

In schimb pe laptp care e cel mai nou. Da black screen la Getting Ready...
Si asta are si TPM 2.0...

In rest ce sa zic, pot sa traiesc cu el, arata frumos, dar nu e deloc practic - prea multe click-uri ca sa faci ceva ce inainte faceai cu un singur click.
Imi aduce aminte de Vista.

Maine o sa incerc si pe Core2 de la birou.

Edited by eiffel, 17 April 2022 - 12:48.


#671
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013

 epuru, on 17 aprilie 2022 - 12:24, said:

Click dreapta pe My Computer -> Proprietati -> Setari de sistem avansate -> Hardware -> Setari instalare dispozitiv -> Nu
Mersi! Dar asa era setat si asta - pe Nu - tot de acum cateva luni.
Si tot mi-au aparut toate updateurile alea acolo.

#672
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 eiffel, on 17 aprilie 2022 - 12:46, said:

L-am pus si eu de test intr-un final, ca sa vad ce si cum.

In schimb pe laptp care e cel mai nou. Da black screen la Getting Ready...
Si asta are si TPM 2.0...
Cine știe cum l-oi fi configurat și tu pe laptop...

Edited by Ravy, 17 April 2022 - 14:48.


#673
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Pai nu am apucat sa-l configurez :D

#674
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Testat azi si la munca pe doua calculatoare identice - pe unul merge perfect, pe celalalt...

#675
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

 eiffel, on 17 aprilie 2022 - 12:46, said:

L-am pus si eu de test intr-un final, ca sa vad ce si cum.
Fiind de test l-am facut pe stick - WinToGo.

Pe calculatorul primar merge bine, chit ca procul nu e compatibil si nu are TPM deloc.
Pe secundar, cu procesor antic seria Core2 dar cu TPM 1.2 iar e ok, insa o idee mai lent - USB 2.0 pe el.

In schimb pe laptp care e cel mai nou. Da black screen la Getting Ready...
Si asta are si TPM 2.0...

In rest ce sa zic, pot sa traiesc cu el, arata frumos, dar nu e deloc practic - prea multe click-uri ca sa faci ceva ce inainte faceai cu un singur click.
Imi aduce aminte de Vista.

Maine o sa incerc si pe Core2 de la birou.

Eu m-am trezit intr-o seara, ca nu mai merge editorul meu video. Am zis ca o fi de la vreo configuratie... L-am ras de pe sistem, l-am reinstalat, la fel. Am intrat la ei pe forum sa citesc (Camtasia) si se plangeau mai multi oameni. Oricum, Camtasia nu are suport oficial pentru Windows 11.

#676
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 18.07.2018
@miki07 - La cat costa, ar trebui sa ofere suport pentru Windows 11.
Era mai bine daca alegeai Filmora.

#677
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019

 eiffel, on 17 aprilie 2022 - 12:46, said:

In schimb pe laptp care e cel mai nou. Da black screen la Getting Ready...
Si asta are si TPM 2.0...
Incearca cu internetul deconectat.

#678
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Pai nu am cum sa deconectez internetul atata vreme cat inca nu a intrat in sistem.
E alta problema de nu vrea. La fel probabil si la munca - 2 identice, unul merge altul nu. BIOS-ul e setat la fel pe ambele.

Nu instalez - e un WinToGo - adica Windows pe stick.

#679
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
Eu, ca parere personala, sper sa ia foc toate serverele Microsoft de Windows Updates.

Aveam setat totul sa nu descarce drivere si alt software, nu i-am dat install, nu stiu de ce au aparut, nu i-am dat install, tot a instalat, stricat tot.
Driverele video nu merg, alte rahaturi dau erori, altele dau eroare la instalare, am pierdut setarile la AMD chiar de am reinstalat, Windows tot incearca sa instaleze alte rahaturi desi tot e setat sa NU o faca.

O echipa de idioti facand software idiot.

Acum nu stiu ce naiba sa fac ca nu pot sa fac nimic cu prostia asta.

#680
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,928
  • Înscris: 30.08.2006
La fel am patit si eu. Ultimele drivere Radeon erau cica prea vechi si imi instala automat varianta generica. Pana la urma au remediat problema si am scapat de reinstalari de drivere zilnice. W11 este puternic afectat de bug-uri si cred ca va ramane in istorie ca un sistem de operare facut pe genunchi. E inca in stadiul alpha si nici un update nu pare sa remedieze problemele initiale, nici macar de interfata.
Un Windows care sa unifice toate platformele Microsoft nu poate fi realizat cu actuala echipa de dezvoltare. E deja o catastrofa umanitara. Un vas esuat in care echipajul ne fraiereste cu fiecare update inutil.

#681
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005
de fapt e mai simplu. telemetria face tot ce vor ei ( pe scurt). deci cum e vorba aia, nu e un bug ci un feature.
am postat si eu si chestii grave rau ( VPN). dar nu tine de versiunea de windows ci de abordarea celor care "Dau tonul " SO-urilor moderne

vrei vpn ? ia de cumpara-ti server de CA sau hai la noi in cloud. avem prajiturele..

nu prea mai avem de ales din pacate. vrei compatibilitate la zi si securitate - pa pa "old ways".

#682
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 27.06.2009
Din experienta mea, windows 11 pe partea tehnica e foarte ok. Nu am intampinat bug-uri, atat pe configuratie compatibila cu TPM 2.0, cat si pe un laptop vechi cu intel de generatia a 4-a. Posibil sa fie si de la faptul ca am facut clean install, nu mi-am batut cap-ul cu upgrade. Upgrade-urile au fost mereu problematice la windows.

Intradevar mai au mult de lucrat la UI si UX, au promis ca o sa reactiveze drag and drop la urmatorul update major, ramane de vazut daca vor rezolva si cu meniul contextual.

#683
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Pai probabil peste vreo 2 ani va fi suficient de copt. Deocamdata merge sa te joci cu el sa vezi ce nu poate si atat.

Si vechile sisteme de operare la lansare au fost catastrofa. Abia dupa ce au prinit 1-2 SP-uri au devenit ok.
E motivul ptr care eu inca raman pe 10 si chiar si la asta am setat amanare feature update cu un an si amanare update-uri normale cu o saptamana. Luati in calcul ca abia saptamana asta a dat ok-ul Microsoft ptr distribuirea 21H2 pe scara larga - adica inclusiv in copmanii.
https://www.neowin.n...oad-deployment/

Deci cine vrea stabil, mai asteapta, cine vrea experiement e liber sa se joace si sa ajute Microsoft cu telemetria.

De-asta eu 11 l-am pus pe stick. Ma joc cu el si cam atat. Plus ca nu strica in SO pe stick...

#684
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
Acum am observat ca faza aia mi-a distrus si driverele WiFi/BT.

Nu mai aparea nimic, functiona nimic. BT era ca si cum nu exista, WiFi aparea, aparea instalat, dar nu gasea retele, aparea eroare in logurile Windows, nu functiona, nu nimic.
Dezinstalat, reinstalat, restart, orice, nimic. Troubleshooting degeaba. Update driver, disable, enable, uninstall, nimic. Apoi am reusit cumva sa fac BT sa mearga.
Am continuat cu disable/enable, uninstall, install driver si restarturi o ora, in final a luat-o.

Nu stiu, vizual, ca idee imi place W11, dar fata de W10 mi-a facut la probleme pe partea asta de drivere/updates de m-a calcat pe nervi. Evident, n-am timp si chef ca as fi reinstalat W10, nu mai exista nici rollback dupa atata timp... Sper sa o mai pot duce asa din zi in zi cu el.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate